دوشنبه , مهر ۴ ۱۴۰۱
خانه / تاريخ / اعتقاد به کار گروهی

اعتقاد به کار گروهی

در ادامه نوشته فرخ من هم چند نکته را اضافه میکنم. فرهنگ ما ایرانی‌‌ها با کار گروهی سازگاری ندارد. من هر چه نگاه می‌کنم میبینم در هیچ مقطع زمانی‌ مثال خوبی‌ از کار گروهی در این مملکت پیدا نمی‌ شود. تنها نمونه قابل ارائه انقلاب سال ۵۸ است. البته به هیچ وجه دلیلی‌ برای این حرکت عظیم گروه‌های مردمی پیدا نمیکنم ولی این به معنای انکار اصل موضوع نیست. به غیر از این نمونه، ما ایرانی‌‌ها همیشه به یک نفر یا یک اسطوره اتکا داشته ایم. داریوش کبیر تا رضا خان پهلوی یا امام خمینی. حتا در کتاب‌های مورد علاقه مان هم قهرمان پرور و شخصیت پرست هستیم. آرش کمانگیر داریم و رستم و بعد‌ها هم دهقان فداکار.
ما همیشه معتقد به نیروی های عجیب و غریب و غیرممکن بوده ایم و این اعتقاد کمکمان کرده تا توانایی همبستگی و اطمینان به همدیگر را از دست بدهیم. این درد البته درمان دارد به شرطی که حاضر باشیم از بعضی اصول چشم پوشی کنیم. قدم اول آگاهی دادن به فرزندان و اعضای خانوادمان است. اینکه هیچ کدام از اتفاقاتی که دور و برمان میافتد ربطی به دستهای پنهان ندارد و نتیجه عملکرد خود ماست. این موضوع بسیار حساسی است و به نظرم باید با درایت بسیار عمل کرد چراکه ممکن است به سرعت درون تله بی اعتقادی به مذهب و اصول دینی بیافتیم. هرگاه قانع شدیم که قدرت های عجیب و غریبی وجود ندارند که مشکلاتمان را حل کنند و خودمان هم انقدر ها همه تن حریف نیستیم، به دیگران فکر میکنیم و توانایی هایی که دارند. اینجا نطفه اعتقاد به کارگروهی شکل میگیرد.

مطلب پیشنهادی

فیزیک کوانتوم

مدتها بود دنبال مفهوم فیزیک کوانتوم یا همان مکانیک کوانتوم بودم. یکی دو سال پیش …

4 دیدگاه

  1. اعتقاد به تصمیم گیری بر اساس خرد جمعی و اعتقاد به اینکه عقل هیچکدوم از ما بیشتر از همه ما نیست،همون دموکراسی است.سالها وقت لازمه که باورهای چند هزار ساله مون رو کنار بگذاریم و به این دیدگاه برسیم و همونطور که قبلن اشاره کردم،سالها قبل از اون وقت لازمه که باور کنیم داریم اشتباه میکنیم،راهمون به خطاست و نیاز هست که یه چیزهایی رو اصلاح کنیم.
    باید صبر کرد.کاش که مثل خرها عمر دراز داشتیم!

  2. سلام

    انقلاب سال 57 بود که… نکنه هر اتفاقي قبل از تولدت افتاده باشد را قبول نداري ؟

  3. من فکر می کنم برادر امیر منظورشون انقلاب دوم (تسخیر لونه جاسوسی) بوده که به فرموده امام از اون اولی بیشتر آمریکا و استکبار جهانی رو شکست داد 53

  4. من فکر می کنم برادر امیر منظورشون انقلاب دوم (تسخیر لونه جاسوسی) بوده که به فرموده امام از اون اولی بیشتر آمریکا و استکبار جهانی رو شکست داد 53

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *