سه شنبه , مهر ۵ ۱۴۰۱
خانه / جهانگردی / سفرنامه تایلند قسمت اول
بانکوک٬ تایلند٬ رتبه چهارم٬ ۱۶.۲ میلیون نفر توریست به دلیل چالش های سیاسی کاهشی ۷ درصدی را شاهد بوده و ااز مکان سومی سل قبل یک پله تنزل یافته است

سفرنامه تایلند قسمت اول

بازدید کننده محترم این مطلب در سال ۱۳۸۷ نوشته شده است و ممکن است برخی موارد طی زمان تغییر کرده باشد

بانکوک

سعی میکنم مطالبی رو بنویسم که سایر دوستان بهشون اشاره نکرده اند یا حداقل من توی گشت و تحقیق اینترنتی ام بهشون برخورد نکردم.فقط اشاره کنم که واحد پولشون “بت” بود که معادل ۳۰ تومن در نظر بگیرید.

ما با پرواز ماهان راهی بانکوک شدیم.پرواز حدود ۶ ساعت طول کشید ولی با مهمون نوازی و پذیرایی عالی خدمه پرواز ،مسیر طولانی به نظر نیومد.جا داره همینجا ازشون تشکر کنم و خدا قوتی تقدیمشون کنم.

تشریفات ورود به فرودگاه هم خیلی سریع در کمتر از نیم ساعت انجام شد و از فرودگاه خارج شدیم.ما از تور استفاده کرده بودیم و جلوی در خروجی یه جوون تایلندی منتظرمون بود.فکر میکنم کلا دو تا تور اصلی توی تایلند به ایرانی ها سرویس میدن یکی هما تور و یکی هم سروش تور (ما با سروش تور بودیم) ملت رو سوار اتوبوس می کنند و توی هتل های مختلف پیاده می کنند.

خدمات تور

بعد از پیاده شده از اتوبوس تا آخرین روز که قرار بود بریم پاتایا دیگه تور لیدرمون رو ندیدیم.توی اتوبوس کمی از تایلند صحبت کرد و از اینکه نمیشه غذاهاشون رو خورد و از خوبی یه رستوران ایرانی تعریف کرد.به نظر من که غذا یکی از جاذبه های اصلی سفر هست و مسخره هست که آدم بیاد یه کشور دیگه و بخواد چلومرغ یا کوبیده بخوره!در مورد غذا بعدن مفصل می نویسم.

بعد تورهای نیم روز و یکروزه ای رو که ارائه میدادند معرفی کرد که چون قیمت بیشتشون در مقایسه با تورهای آژانسهای شهر بیشتر بود،ما از هیچکدوم استفاده نکردیم. توی پکیج تور نوشته بود یک گشت نیمروز رایگان با ناهار که داستان اونهم جالبه.ناهار رو که گفت می بایست از تهران بهتون تیکت می دادند که تقریبا به هیچکس نداده بودند.گشت رو هم گفتن مزرعه تمساح که روز آخر اجرا میشه.روز آخر گفتن بازدید از معابد هست که چون ما قبلش خودمون رفته بودیمش از خیر اونهم گذشتیم.دو تا سیم کارت تایلند هم بهمون دادند که دقیقا اندازه همون چند روزی که اونجا بودیم از اعتبارشون باقی مونده بود و اینقدر اعتبارشون کم بود که حتی نمی شد به ایران تک زنگ زد و قطع کرد!

بطور کل هر چقدر بتونید از سیستم ایرانی دور بمونید بیشتر بهتون خوش میگذره.چه تور لیدر ها و چه هموطنای گلمون.

اما کجاها رو دیدیم؟

بازار آخر هفته (شنبه و یکشنبه):توی پارک چاتوچاک برگزار میشه.بسیار دیدنی بود.برای رفتن به اونجا هم خودمون دو نفری رفتیم و از مترو خلوت و خنک بانکوک استفاده کردیم.بلیطش هم بستگی به مسیر داشت.ما ۷ تا ایستگاه رو طی کردیم و نفری ۵۶ بت دادیم.در مجموع قیمت ترنسپورت شهری زیاد نبود.قیمت اجناس هم مناسب بود و البته میشد تخفیف هم گرفت حتی تا ۳۰ درصد.همه چیز بود توی این بازار.همه تایلند در یک نگاه.ظروف چوبی،پارچه و شلوار جین بد نبود.

معابد:تور نیمروزه معابدی که ما رفتیم شامل سه تا معبد بزرگ و اصلی بانکوک بود.نفری ۹۸۰ بت هم دادیم.واقعن دیدنی بود.تورگایدمون از راه و رسم بودا واسمون حرف زد.از حالت چهره بودا،از ظاهر لاغر یا چاق بودا و از حالت دستهای بودا،از گل نیلوفر و مجسمه های سنگی مردان چینی در معابد.

Picture 073

رز گاردن: برای رز گاردن نفری ۱۲۰۰ بت دادیم.حدود ۴۵ دقیقه خارج شهر بود.نمایش های سنتی تایلند و باغ زیبای اون ارزش دیدنش رو داشت.اون روز عصر این تور رو فقط ما دو نفر درخواست داده بودیم.بنابراین تور ما چهار نفر بیشتر نبود.راننده (با یه مرسدس کلاس E) و تورگاید و ما دو نفر.با خانم راهنمای تور کلی اطلاعات رد و بدل کردیم.خیلی به ایران علاقه داشت و یه چیزهایی هم می دونست.مثلن میگفت خاویار شما خیلی گرونه و ما داریم ماهی خاویاری رو توی ارتفاعات تایلند پرورش میدیم!اصولا محصولات غذایی ایران همه جای دنیا گرون هستن.زعفران،خاویار،پسته و خرما.توی تایلند خرما رشد نمیکنه و خرمای ایرانی نسبتا گرون بود.انجیر خشک ایران رو هم توی فروشگاهاشون دیدم.

Picture 021

خیلی تلاش میکرد توضیح بده توی رز گاردن آب رز رو میگیرند و از عطرش استفاده میکنند.وقتی بهش گفتم توی ایران بهش میگیم گلاب…برگشت گفت what did you say? جا خوردم…بعد گفت ما هم بهش میگیم گولاب…پس این گولاب ایرانی است…دیگه از یه غذایی خیلی تعریف کرد که بهش میگفتن Biryani که باز هم بهش توضیح دادیم اسم این غذا بریانی است و اصالتن غذایی اصفهانی.هر چند که فکر می کنم بریانی تایلندی ها برنج و سبزی سرخ کرده باشه و با اون غذای اصفهانی تفاوت داشته باشه ولی منشا همون باشه.

غذا:

Pizza hut،KFC و Mc Donald’s نمیگذارند گرسنه بمونید.ما از غذای پیتزا هات و برگرکینگ و KFC خوشمون اومد.پیتزا هات منوی کاملی داشت و غذاش حدود ۳۰۰ بت میشد. KFC خلاصه تر و ارزونتر بود.برگرکینگ هم عالی بود.مثلا یه برگر معمولی با سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه بزرگ ۱۰۹ بت میشد.رستوران ژاپنی و غذای ژاپنی رو هم امتحان کردیم که واقعا عالی بود.غذای تایلندی هم سی فودش خیلی عالی بود.مابقی چون معمولا منوهاشون یا به زبون تایلندی نوشته بود یا اصلا توضیحی در مورد غذا نداده بود،صرفنظر می کردیم.رستوران ها معمولا اسم غذا رو همراه یه عکس بزرگ از اون و موادی رو که ازش تهیه میشه توی منو ارائه میدن.اینطوری انتخاب خیلی راحته.مثل ایران نیست که بنویسه مثلن پیتزای لامبورگینی و وقتی بپرسی چی توش داره طرف نگاه عاقل اندر سفیهی تحویلت بده که یعنی تا حالا نخوردی؟! خب بخور ببین چی توش داره!در ضمن تقریبا همه جا نوشیدنی غیر الکلی با غذا سرو می شد.توی پاتایا میگو و خرچنگ و بقیه جونورهای دریایی رو زنده یا تازه جلوی رستوران داشتند.انتخاب میکردی و می انداختنش توی آب جوش و بعد هم باربکیو!فکرشو بکنید میگوی ۳۰ سانتی با پوست و سر و کله که باید سر میز تمیز و خورده بشه.امتحان کردیم.عالی بود.خرچنگ هم بد نبود اما نسبت به دردسر خوردنش گوشت کمی داشت!میگوی خام رو هم توی سالاد خوردیم.واقعا خوشمزه بود.

Image118

چند تا نکته:

sd سیگار کشیدن در جایی که نوشته بود ممنوع واقعن ممنوع بود.تمام مکانهای عمومی سیگار کشیدن ممنوع بود.توی این ۸ روز بوی سیگار بهمون نخورد.

j,d توی بانکوک به هیچ وجه صدای بوق نشنیدیم.حتی اگه راننده ای توی جای شلوغ مسافر سوار میکرد یا با کسی صحبت می کرد،راننده های پشت سرش همه آروم منتظر می موندند.ترافیکشون تاحدودی شلوغ بود ولی ساکت.اما پاتایا باوجودیکه ترافیک نداشت،تاکسی ها برای مسافر بوق میزدن.لازم به توصیف نیست که درست مثل ایران بود فقط موقع رد شدن از خیابون بر خلاف ایران سرعتشون رو کم می کردند تا شما عبور کنید.

ls مسلمونهای تایلند از احترام زیادی برخوردار بودند و مردمی آرام و صلح طلب به نظر می رسیدند (اینها رو تورگاید رز گاردن می گفت).یه منطقه جالبی هم توی مرکز شهر بانکوک بود که یه معبد چینی،مدرسه کاتولیک ها و یک مسجد دیوار به دیوار هم ساخته شده بودند.خیلی جالب بود.مقایسه کنید با تهران که حتی مسجدی واسه اهل سنت نداریم (اگه اشتباه نکرده باشم)

j j, توی بزرگراه های وسط شهر از راننده ها عوارض اخذ می شد و اگه تاکسی بود مسافر باید عوارض رو علاوه بر کرایه پرداخت کنه.اینجا رو از ما پیشی گرفته بودند.

فعلن تا اینجا رو داشته باشید تا بخش بعدی رو آماده کنم.

قسمت دوم

قسمت آخر

42 دیدگاه

 1. مهدی جون

  دستت درد نکنه انصافا هربار که برامون سفر نامه نوشتی در حد یه سفر رفتن لذت بردیم

  در مورد غذای شرقی کاملا باهات موافقم، دو بار رستوران چینی غذا خوردم به نظرم حرف نداشتن. نکته مهمش اینه که بدونی چی سفارش بدی. اگه خوب سفارش دادی واقعا از خوردنش لذت می بری.

  تصور عامه بر اینه که چینی ها و کلا شرقی ها هشت پای زنده می خورن و مغز جنین انسان. من می گم این تصور بر میگرده به منوی بی انتهای رستورانهای شرقی، تنوع منوشون واقعا جالبه. تو یه رستوران چینی اگه به پیش خدمتی که داره غذا سرو می کنه نگاه کنید شاید از هر 20 سرویسی که میبره به زحمت 4 تاش یکی باشه، برخلاف ایران خودمون که یا جوجه دستش یا برگ یا ترکیبات مختلفی از این دو.

  نمی گم که شرقی ها هشت پای زنده نمی خورن، می گم به بقیه غذاهای خوشمزشون فکر کنید و از رفتن به این رستورانها نترسید.

 2. كاملن باهات موافقم.ما هشت پا هم ديديم كه كنار خيابون به سيخ زده بودند.راستش اگه توي منوي رستورانهايي كه رفتيم ديده بودم،حتمن امتحانش مي كردم.حتي حشره سرخ كرده هم كنار خيابون ميفروختن اما اين همه تايلند نبود كه اينقدر ازشون بد تعريف مي كنند.در ضمن تاكيد مي كردن كه سگ و گربه نمي خورن.
  يه نكته ديگه رو كه يادم رفت در مورد غذا اضافه كنم اين بود كه رستورانهاشون تعطيلي يا غذا تمام شد نداشتن.تايلندي ها وعده هاي سبك مي خوردن و به تعداد زياد.تقريبا تمام ساعات روز مشغول خوردن بودن.شما هر ساعت كه اراده مي كردي،وقت ناهار همون موقع بود.

  • سلام سوالی داشتم آیا برای رفتن به رز گاردن بدون تور میشه رفت و از همان محل بلیط تهیه کرد؟زمان مناسب برای رفتن چه ساعتی از روز هست؟
   ممنون

   • شدن که صد در صد میشه اما سی کیلومتر خارج شهر هست اگر اشتباه نکنم. یه نصف روز وقت میبره یعنی حداکثر تا ظهر باید برید. باز هم گوگل کنید. اطلاعات من احتمال زیاد تاریخ گذشته باشه

 3. it was great. thanks. We have decided to start with China, I dont know when, but we will go and walk on the great China wall and eat their original foods. I wrote in Enlish cause I did not have a Persian keyboard. Waiting for follow up.

 4. سلام. در مورد تور هاي تايلند كه گفتيد، دو تا تور اصلي كه سرويس ميدن، هما و بعد پرنسس هستند كه متاسفانه شما با سروش رفتيد كه باعث بد گماني شما شده! به هر حال ما كه با هما سفر كرديم و راضي هم بوديم. هم از خدماتي كه در پكيج زده بود هم از حضور تور ليدر ها و راهنماهاي فارسي و نقشه هايي كه به ما دادند.

 5. سلام
  سفرنامه هاتون رو خووندم خیلی چیز یاد گرفتم . ما ماه آینده می خوایم بریم بانکوک پوکت و پاتایا . می خوام از تهران تور بگیرم. هتل های اونجا خوب بودن؟؟؟ اسمشون چیه بود؟؟؟؟چند ستاره هستند؟؟؟ میشه منو راهنمایی کنید؟؟؟
  ممنون

 6. انتخاب هتل بستگی به توان مالی تون داره.همه جوره داره.در کل من اگه باشم به کمتر از 4 ستاره فکر نمی کنم.هتل ما تو بانکوک fortune بود و تو پاتایا A-One چهار ستاره بودند و راضی بودیم.تمیز بودند و پرسنل مودبی داشتند.در کل خوب بودند.از وبسایت asiarooms.com و کامنتهای مردم روی هتلهای مختلف هم کمک بگیرید.در ضمن الان بسیار گرم هست اونجا.مواظب باشید گرما زده نشید.خوش بگذره.

 7. علی اکبر افراسیابی

  سلام
  من علی اکبر هستم ، مدیریت اولین رستوران ایرانی در جزیره پوکت
  خوشحال می شوم اگر تشریف آوردید یک شب میهمان رستوران باشید
  کاملا” رایگان . رستوران حدود 8 ماه است که فعال می باشد.
  آدرس و کروکی من را می توانیید در google دقیقا” ملاحظه فرمایید .
  iranian restaurant phuket به امید دیدار شما.

 8. یادت باشد که سفر نامه گنجینه ای با ارزش است پس بیا مراقبش باش تا از یاد نرود و وقتی که جوانی با تو وداع گفت با چشمان گریون به خاطرات جوانی ات می نگری
  موفق و نگهدار باش.
  خدانگهدار تو و گنجینه هایت.[گل]

 9. فعلا که تایلند بزن بزنه !

  در موردغذای 8 با توصیه نمیکنم چون بیشتر یه لاستیک شبیهه تا غذا !

  راستی چرا کسی به سوالات من جواب نمیده ؟

 10. از اطلاعات بسیار مفیدت ممنونم چون من یک هفته دیگه عازم تایلند هستم و به این اطلاعات احتیاج داشتم ولی امید وارم تور ما مثل تور شما نباشه چون من اهل پیگیری قانونی و ضایع کردنم

 11. لطفا جهت دیدین لیست منو غذایی رستوران در گوگل نوشته شود به فارسی:
  (رستوران ایرانی در پوکت) یا ( اولین رستوران ایرانی در پوکت)
  رستوران ایرانی پادیران آماده پذیرایی از شما عزیزان می باشد.

 12. سلام بر دوست
  قبل از سفر مطالب وبلاگ شما را خواندم و به هن سپردم، در طول سفر هم بعضی از مواردش به یادم میامد و برام جالب بود
  من هم به سبک خودم از سفر تایلند در وبلاگم با عنوان سرزمین تایی نوشتم، دوست داشتید یه نگاهی هم به این سفر نامه بیاندازید
  http://www.motivate.mihanblog.com

 13. جدن راست میگی هر چی آدم از سیستم ایرانی دور باشه مخصوصن تو خارج خیلی به نفعش تموم میشه من دو بار تنها رفتم تایلند انقدر بهم خوش گذشت که حد نداشت دقیقن هم هتلهایی رفتم که تو لیست تورهای آژانسهای مسافرتی ایران نبود! و دریغ از یه ایرانی!

 14. سلام
  خوشحال ميشم اگه مطالب خوبتون را برام به اين آدرس http://WWW.MOSAFER6012@YAHOO.COM بفرستيد

  • دوست عزیز شما میتونید با اشتراک در rss یا فید سایت مطالب را دنبال کنید.در واقع هر مطلب جدیدی که اضافه شود،برای شما ارسال می شود

 15. سلام
  خیلی سفرنامه هاتون قشنگ بود من یه ریز یک ساعت شده دارم می خونم با حاله دستت درد نکنه..راستی فقط یه زحمت امنیت اونجاها چه جوریه آدم مثلا با خانومش سوار تاکسی بره پارکی جائی منظورم تایلند چین هست اگه برام بفرستین ممنون می شم … اجناس چی می شد با پول ما ایرونیا تو تایلند یا چین چیز خوبی هم به قیمت مناسب گرفت یا نه قیمتها نجومیه … یه سوال دیگه شما که رفتی کدوم کشور رو ترجیح می دی بریم ما بهتره ؟؟

  • امنیت که هیچ مشکلی نیست.امن تر از ایران نباشه بدتر نیست.خیالتون راحت.قیمت ها هم مناسب هست.تایلند پوشاک خیلی ارزون هست.خیلی ارزونتر از ایران.از بین چین و تایلند من تایلند رو ترجیه میدم.از چینی ها زیاد خوشم نمیاد.خصوصا اینکه همه چیز خوار هستن.موفق باشید

 16. سلام
  خیلی سفرنامه هاتون قشنگ بود من یه ریز یک ساعت شده دارم می خونم با حاله دستت درد نکنه..راستی فقط یه زحمت امنیت اونجاها چه جوریه آدم مثلا با خانومش سوار تاکسی بره پارکی جائی منظورم تایلند چین هست اگه برام بفرستین ممنون می شم … اجناس چی می شد با پول ما ایرونیا تو تایلند یا چین چیز خوبی هم به قیمت مناسب گرفت یا نه قیمتها نجومیه … یه سوال دیگه شما که رفتی کدوم کشور رو ترجیح می دی بریم ما بهتره ؟؟

 17. سلام و ضمن خسته نباشید به شما چون سفرنامه نویس هستید یه مطلبی رو می خواستم بگم چندی است که یه سایت با اسم توریسم و گردشگری اقدام به سرقت سفرنامه های دیگران بدون ذکر منبع کرده سفرنامه انتالیا من رو با تمام عکس ها بدون توجه به زحمتی که کشیده بودم کپی کرده. یک سرقت آشکار ادبی ازتون خواهشمندم به این سایت رفته و از طرف همه سفرنامه نویسان اعتراض خودتون رو اعلام کنین. سایتش اینه ازت ممنونم:
  http://www.pardistour.com

 18. سلام و ضمن خسته نباشید به شما چون سفرنامه نویس هستید یه مطلبی رو می خواستم بگم چندی است که یه سایت با اسم توریسم و گردشگری اقدام به سرقت سفرنامه های دیگران بدون ذکر منبع کرده سفرنامه انتالیا من رو با تمام عکس ها بدون توجه به زحمتی که کشیده بودم کپی کرده. یک سرقت آشکار ادبی ازتون خواهشمندم به این سایت رفته و از طرف همه سفرنامه نویسان اعتراض خودتون رو اعلام کنین. سایتش اینه ازت ممنونم:
  http://www.pardistour.com

 19. اقا مهدی

  سلام میشه بگی کدوم هتلها رفتی که اینقد خوب بود و تو راضی بودی

 20. با تشكر از سايت خوبتون
  من چند تا از مطالبتون رو البته با ذكر منبع اينجا نوشتم اميدوارم كه مفيد باشه و همه استفاده كنند

  http://www.chaharfasl.com/index.php/component/kunena/listcat.html

  بازم ممنون ازتون

 21. نوشته هاي شما عالي بود…حداقل به من كه خيلي كمك كرد……..د ر پاتايا jomtian hotel و در بانكوك novotel silom بوديم….از نظر من خوب بود…در هر حال از راهنماييهاتون بسيار ممنونم…منتظر سفر نامه هاي ديگرتون هستم.

 22. نوشته هاي شما عالي بود…حداقل به من كه خيلي كمك كرد……..د ر پاتايا jomtian hotel و در بانكوك novotel silom بوديم….از نظر من خوب بود…در هر حال از راهنماييهاتون بسيار ممنونم…منتظر سفر نامه هاي ديگرتون هستم.

 23. منم از تجربه هایی که تو این سفر نامه ها بود تو مسافرتم استفاده کردم ولی منو دوستام که با تور رادکام رفتیم از پکیجی که تور در اختیار مون گذاشت کاملا راضی بودیم و بهمون خوش گذشت.

 24. سلام مهدی جان … به نظر من سفرنامه ات راجع به مکه را هم بگذار … انصافا قلم روان و زیبایی در سفرنامه نویسی داری ….

  • لطف داری،باید تایپ بشه ایشالا انجامش میدم جالبه که آدم هم مکه و مدینه رفته باشه و هم پاتایا!

 25. سلام مهدی جان … به نظر من سفرنامه ات راجع به مکه را هم بگذار … انصافا قلم روان و زیبایی در سفرنامه نویسی داری ….

  • لطف داری،باید تایپ بشه ایشالا انجامش میدم جالبه که آدم هم مکه و مدینه رفته باشه و هم پاتایا!

 26. ممنون از وبلاگ خوبتون
  میخواستم بدونم با خودمون زعفران یا پسته واسه فروش به بانکوک میتونیم ببریم؟
  از قیمتش اطلاع دارین؟

 27. ممنون از وبلاگ خوبتون
  میخواستم بدونم با خودمون زعفران یا پسته واسه فروش به بانکوک میتونیم ببریم؟
  از قیمتش اطلاع دارین؟

 28. سلام من میخواستم به تایلند زعفران صادر کنم بنظرتون خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *