دوشنبه , مهر ۲۶ ۱۴۰۰
خانه / تحلیل ها / دهه محرم

دهه محرم

امروز هفتم محرم بود. جالبه که بر عکس سالهلی گذشته، تقریبا هیچ اثری از محرم الحرام در وبسایت های خبری دولتی و غیر دولتی دیده نمیشه و تقریبا 3/4 حجم همه اخبار و اطلاعات و تحلیل ها به غزه و حمله اسراییل مربوط میشه. در مورد کشتار غزه مهاجرانی مطلب قشنگی نوشته که اگه وقت کردید بد نیست بخونیدش. بنا بر رسم هر ساله خودم که تو این ایام، عزاداری ایرانی ها رو نقد میکنم و گاهی هم از سر عصبانیت بهش بد و بیراه میگم؛ تصمیم گرفتم جنبه های خوب و بد این عزاداریها رو تو چند خط اینجا خلاصه کنم.

خوبیها:

– تعطیلات تاسوعا عاشورا باعث میشه که دوستان دور هم جمع بشند و دیدار ها تازه بشه.

– مردم فارق از گرفتاریهای روزمره یاد گرسنه ها میکنند و دیگ های نذری کمک میکنه تا لااقل تعداد زیادی از محرومان سر گرسنه رو زمین نگذارند.

– مردم یادشون میافته که گاهی هم بد نیست دلی سبک کرد و قطره اشکی ریخت.

– پسر ها عقده هاشون رو با سینه زدن و رو طبل کوبیدن خالی میکنند. دختر ها رو نمیدونم. ولی سینه زدنشون باید با مهمارت انجام بشه وگرنه دردناک خواهد بود.

– کلی شغل ایجاد میشه. از آهن گری های زنجیر ساز گرفته تا تجارت طبل و دهل و وسایل تنظیم صدای خارجی و ایرانی و روزه خونی و مداحی.

بدیها:

– سر و صدای زیاد مساجد و هیات ها اعصاب مردم رو خراب میکنه. اکو های سونی و طبلهای یاماها هم که روز به روز پر سر و صدا تر و بزرگ میشند.

– ریشه خرافات عمیق تر میشه. آگاهی مردم نسبت به جریان کربلا با یک مشت چرندیات و شعرهای دونمایه سال به سال رو به زوال میره و اهداف در ظواهر گم میشه. ساختن داستانهای تخیلی از حوادث عاشورا، علم و نشانه بلند کردن، زنجیر و غمه زدن، سوء استفاده از تجمعات مردمی برای تبلیغات حکومتی و اعمال تزویر و صد ها مورد دیگه باعث میشه نادانی و تنبلی فکری در جامعه نهادینه بشه و طرح سوال و ایجاد شبهه منفور و مردود.

– 10 روز از وقت و درامد جامعه و مردم بی مورد صرف بزرگداشت یک اتفاق تاریخی میشه. همه مفاهیم و اهداف عاشورا رو می شد در یک جلسه 2 ساعته خلاصه کرد و نتیجه بهتر و ماثر تری گرفت. موارد بیشماری در تاریخ ما هست و اتفاق افتاده که باید به خاطرشون  ماهها و سالها عزاداری کرد و بر سر و سینه کوبید. هدف درس گرفتن از گذشته است. بزرگداشت حوادث و اشخاص دردی از جامعه دوا نمیکنه. باید از گذشتگان و تاریخ درس گرفت.

– چهره بین المللی ایران خدشه دارمیشه. مردم و رهبران ایران به بربری گری و بی فرهنگی محکوم میشوند. عکس های تکاندهنده از جزییات مراسم عاشورا روی خروجی خبرگزاریهای معتبر دنیا باعث تشویق اونهایی میشه که تلاش میکنند ایرانیها رو خشونت گرا و بی ترحم نشون بدهند.

– شکاف موجود بین شیعه و سنی عمیق تر و گسترده میشه. همه ریسته های هفته وحدت تو 10 روز عاشورا پنبه میشه و خیلی ها از این واقعییت غافل اند.

امیدوارم تعطیلات تاسوعا و عاشورای خوبی داشته باشید.

مطلب پیشنهادی

فیزیک کوانتوم

مدتها بود دنبال مفهوم فیزیک کوانتوم یا همان مکانیک کوانتوم بودم. یکی دو سال پیش …

4 دیدگاه

 1. برای مشخص شدن عمق فاجعه کج فهمی ملت به یک نمونه از پشت نویس ماشین ها توجه کنید:

  “انا کلب رقیه”

 2. اين ماشين نويسي ديگه كهنه شده.بتازگي ماشين رنگ كني مد شده.كاش ميتونستم يه چند تا عكس بگيرم ببينيد.يك پيكان فنر خوابيده ديدم تمام اطرافش مثلن خوني بود.يكي ديگه اسب حسين رو كشيده بود رو كاپوتش!فقط نقاشي هاي فرشچيان كم مونده اند.
  خوبيهايي كه فراموش كردي اضافه كني:
  1.تريپ مشكي پسر ها :ninja: و آزادي نسبي كه از طرف غيرتمندان جامعه به خانما اهدا ميشه.توي اين دو روز اونها مي تونند براي ديدن دسته ها در اندازه هاي مختلف كنار خيابون بشينند و زوق كنند. خلاصه همه راضي هستن 33

  يه بنده خدا هم تحليلي بسيار جامع و مانع داره از قضاياي اسرائيل و فلسطين و صدام و ايران.ارزش خوندش رو داره:
  http://youponder.blogspot.com/2009/01/blog-post_04.html

 3. یه چند تا هم من اضافه کنم واسه خنده:
  – بیمه ابوالفضل
  – کو دوست که عاقبت نگردد دشمن
  – غم مردان جهان وجود نامردان است
  – هرگز نمیر مادر

 4. كاش در مورد غزه يه پست كامل گذاشته بوديم.
  نكته:
  تلويزيون جمهوري اسلامي از اصطلاح “گروه هاي مقاومت” بجاي حماس استفاده ميكنه.
  نكته:
  تلويزيون جمهوري اسلامي هميشه “دست ساز” رو قبل از موشك هاي گروه هاي مقاومت بكار مي بره.
  نكته:
  زماني كه هنوز آمريكا عراق رو اشغال نكرده بود،توي مرز غربي مي شد تلويزيون عراق رو ديد.خوب بخاطر دارم كه وقتي صدام با اون تفنگ برنوش ظاهر ميشد اين شعر رو واسش ميخوندند”بالروح،بالدم…لبيك يا صدام”
  حالا گروه هاي فلسطيني توي اسرائيل همين شعار رو ميدن”بالروح،بالدم…لبيك يا غزه”
  اينها ارادت عجيبي به صدام داشتند و دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *