دوشنبه , آبان ۳ ۱۴۰۰
خانه / گلايه ها / آمارهای غیر واقعی

آمارهای غیر واقعی

هر موقع تو وبسایت خبری ایران گشت و گذار میکنم کلی عصبی میشوم. نه به خاطر اینکه خبرها اکثرا جانب دارانه و یک طرفه پخش میشوند و نه به خاطر اینکه دسته بندی ها و دوست و دشمن ها همیشه از پیش تعریف شده اند و مورد قضاوت قرار میگیرند….بلکه به خاطر توهین به شعور خواننده. البته عمده این بی احترامی ها مربوط به اصل و منبع خبر میشود تا خبر رسان. اینکه بیشتر مدیران ارشد ما اخبار و آمارهای غیر واقعی ارائه میدهند و به افکار عمومی بی احترامی میکنند انگار تبدیل به سنت و فرهنگ مدیریتی ایران شده است. قرار نیست هر اتفاق کوچکی که توی یک وزارتخانه میافتد رو با صد راست و دروغ به اسم یک خبر خوش تحویل رسانه ها و مردم بدهیم و بعد هم هیچ کس نباشد که سر و ته قضیه رو در بیاورد. لااقل در مورد نفت این کار غیر ممکن است چون نود درصد نان شب مردم از نفت تامین میشود.

چند وقت پیش اعلام کردند که یک خبر خوش داریم و به زودی وزیر نفت کشف یه میدان بزرگ نفتی رو اعلام میکند. چند ساعت بعد خبر روی خروجیه خبرگذاری ها انکار شد. امروز دوباره میبینیم مدیر عامل نفت فلات قاره بدون توجه به واقعییت های موجود در دنیای نفت به ارائه آمار پرداخته که مثلا بازیافت متوسط از مخازن دریایی 22 درصد و مخازن خشکی 7 تا 8 درصد است (لینک خبر). اگر این داده ها مربوط به مخازن ایران باشه که باید یک دهه که نه، یک بیسته  برای نفت ایران عزاداری کنیم و برای خودمون و نسل های بعدی گریه کنیم. اگر نه که دروغ محض است. امروز با پیشرفت های موجود در صنعت نفت و هزینه های مربوطه، ضریب بازیافت کمتر از 50 درصد برای کمپانی ها مقرون به صرفه نیست. از طرفی هیچ صاحب مال عاقلی قبول نمیکند که بیشتر از 90 درصد مالش دست نخورده بماند و به امان خدا رها شود. یه نمونه بارزش میدان نفتی گولفکس دریای شمال. برداشت از این مخزن نه چندان بزرگ به مرز 90 درصد رسیده و همچنان ادامه دارد.

با همه این توضیحات، دچار تردید شدم که اصلا در ایران از علم نفت استفاده میکنیم یا نه؟ وظیفه مهندسی نفت و علم نفت اضافه کردن برداشت از مخزن است. اگه قرار باشد 90 درصد نفت تو مخزن جا بماند که بهتر است اصلا در دانشگاه و رشته های نفتی روپا تخته کرذ و خیال همگان راحت. یه خسته نباشید جانانه هم نثار مصدق که نفت را ملی کرد و باعث شد از همیشه تاریخ فقیر تر از باشیم.

مطلب پیشنهادی

فیزیک کوانتوم

مدتها بود دنبال مفهوم فیزیک کوانتوم یا همان مکانیک کوانتوم بودم. یکی دو سال پیش …

5 دیدگاه

 1. امیر جان
  در مورد رئیس ما آمار اشتباه دادی! صحبتی از میادین خشکی نکرده، گفته میدان سروش در حال حاضر ضریب بازیافتش 6-7 درصده و با پروژه ازدیاد برداشت به 20 درصد میرسونیمش.

  من خوندم مهندس مخزن این میدان بودم، حرف برای گفتن زیاد دارم اما فعلا بماند. در توضیح ضریب بازیافت پایینش بگم که نفت این میدان سنگینه، در قله 20API با گرانرویه Viscosity=20 cp و در نزدیکی سطح تماس آب و نفت10API با گرانرویه Viscosity=500 cp .

  ما در حال حاضر فقط از قله مخزن داریم برداشت میکنیم. حجم نفت درجای اولیه خداست! 10MMM BBL . در مورد این تزریق گاز به نظر من که عملی نسیت بیشتر یه داستان قشنگه تا یه چیز ممکن. ما چاره ای جز روشهای Heavy Oil Production مثل Thermal نداریم که اونهم پرواضحه تکنولوژی روزیه که ما نداریم.
  .
  شکی نیست که صنعت نفت ما مشکلات بسیار زیادی داره، بزرگترین اونها از تحریم سرچشمه میگیره. در هر دو بعد مطالعات و عملیات این تحریم ها خودشون رو نشون میدن. در غیاب شرکتهای درجه یک دنیا و شرکتهای آمریکایی ما محدود شدیم به تعدادی شرکتهای اروپایی و اونهام با علم به این نیاز ما همه جوره از سر و ته کار میزنن.

  در بعد عملیاتی ما موندیم و شلمبرژه، کارشون بد نیست اما بخاطر تحریم هیچ وقت آخرین تکنولوژی هاشون رو برامون نمیارن و بخاطر بی کفایتی و بی مدیریتی ما همیشه ضعیف ترین نفراتشون رو برامون میفرستن.

  در زمینه اجرا که مهمترین بخش کاره بجز Shell و Total کسی نمونده تازه اونها هم هزار تا ناز و ادا دارن. یه وقتهایی با دیدی که تو این سیستم پیدا کردم واقها تعجب می کنم که چطور همین 4-5 تا پروژه سالیان اخیر (آخریشون توسعه سروش و نوروز در سال 2003) به سرانجام رسیده. به نظر من این سیستم سنگ روی سنگ نمیتونه بزاره چطوری تونسته میدان توسعه بده من واقعا در تعجبم.

  یه وقتایی فکر می کنم زنگنه هر چند در زمینه ساخت و ساز پالایشگاه و پتروشیمی به صورت ضربتی کوتاهی کرد اما انصافا کارهای خیلی بزرگی رو انجام داد که من تو این سه ساله مثلش رو ندیدم. استارت پروژه پارس جنوبی و همین توسعه چند میدان دریایی از اون کارها بود.

 2. يك روش شكنجه روحي:
  يه صندلي مياري و سوژه رو روش ميبندي.بعد از ساعت 7 تا 11 شب ميذاريش جلوي تلويزيون اخبار گوش كنه.ساعت دوازده شب ديوونه شده 😀
  در مورد افكار عمومي هم فكر كنم كار كارشناسي انجام شده.افكار عمومي از عدد لذت ميبره.عاشق درصد هاست و كشته و مرده محكوم كردن.همه جاي دنيا همينه فقط كم و زيادش فرق ميكنه.
  شما تيترهاي روزنامه ايران (سخنگوي دولت) رو بخونيد…هر روز يه عدد و آماري توش هست و اينقدر بيست درصد سي درصد همه چيز داره ارزون ميشه كه فكر كنم نزديك عيد بشه همه چيز رو مفتي بيارن دم در خونه تحويل بدن!

 3. اوه اوه

  انصافا تلویزیون رو که نگو

  ما که از ترس دیدن آدمهای تیکه پاره شده تو باریکه! چند وقتی میشه تلویزیونمون روشن نشده

  اعداد و ارقام هم که خدا 200 درصد و 300 درصد مثل نقل و نبات تحویل ملت میشه

  1984 یادش بخیر. من در عجبم از این همه همخوانی. یه وقتایی باورم میشه در حالیکه هیچ علاقه ای از خودمون نشون نمی دیم اما جامعه ای ساختیم خیلی شبیه یه جامعه کمونیست.

 4. ممنون به خاطر اطلاعات جالب. ولی فکر میکنم لااقل اجرای چنین طرحی بتونه جسارت شرکت نفت رو تو اجرای پروژه های ازدیاد بیشتر کنه. واسه شما ها باید خیلی هیجان انگیز باشه نه؟
  درمورد زنگنه هم به نظر من خودش که یک مدیره. گروهی که باهاش کار کردند تو دوران وزارت نفتش، گروه کارکشته ای بود. در ضمن به قول استادی، سیب زمینی رو هم بیست و اندی سال میگذاشتی رو پست وزارت، آخرش کار یاد میگرفت…مگه نه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *