شنبه , مهر ۲ ۱۴۰۱
خانه / تاريخ / تکامل تدریجی ما

تکامل تدریجی ما

بالاخره دوره آموزش کامل فلسفه تموم شد.”دنیای سوفی” یاستین گوردر ترجمه مهرداد بازیاری.چند تا از نکات جالب کتاب رو یادآوری می کنم.

در بخش مربوط به داروین و تکامل تدریجی:داروین مطالعات مالتوس در زمینه جمعیت شناسی را کامل کرد و به توضیحی در مورد چگونگی تکامل تدریجی دست پیدا کرد.انتخاب طبیعی برای تنازع بقا باعث می شود موجودی که خودش را بهتر با محیط تطبیق می دهد زنده بماند و نسلش را ادامه بدهد و اضافه می کند که هر چه تنازع برای بقا سخت تر باشد تکامل به انواع جدیدتر سریعتر صورت می گیرد.

با این پیش زمینه از کتاب دنیای سوفی برگردیم به ایران خودمان.ما 2500 سال پیش حمله گسترده اقوام شمالی (بعدا حکومت هخامنشیان را تاسیس کردند) را داشتیم.سپس حمله اقوام رومی و یونانی و 1400 سال پیش حمله اعراب مسلمان و حدود 700 سال پیش هم هجوم مغول ها.در سالهای اخیر هم اشغال گسترده کشور در جنگ جهانی از سوی متفقین و آلمانها و در نهایت حمله عراق.

با اینهمه جنگ و قتل و کشتار و تجاوز،شخصیت ایرانی رشد پیدا کرده و به تکامل تدریجی رسیده است.بیشتر ما با هوش هستیم و شخصیت های پیچیده ای داریم.براحتی دروغ می گوییم و بسختی به کسی اعتماد می کنیم.به نظر من همه اینها لازمه زندگی در محیطی بنام فلات ایران بوده است.

انسانهای با هوش و با خصوصیات اخلاقی که ذکر شد بیشتر امکان داشته اند که جان سالم از معرکه بدر ببرند و نسلهای بعد از خود را بوجود بیاورند.

بدون شک می توان گفت از لحاظ میانگین آماری،ما از ممالکی که جنگهای کمتری را پشت سر گذاشته اند با هوش تر و در عین حال پیچیده تر و بدبین تر هم هستیم.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که اعتقاد به این مساله باعث پذیرفتن نوعی جبر یا الزام به این بودن و این شدن نیست؟اگر تاریخ ما را به این شکل پرورده است،بدان معناست که کاری از ما ساخته نیست؟تاریخ را انسانها می سازند یا جغرافیا؟اگر علت اصلی اینهمه جنگ،حاصلخیزی و منابع عظیم فلات ایران است،پس تاریخ ما را جغرافیای ما ساخته است.در این حالت نقش ما در بهره برداری و جلوگیری از سلطه اقوام مهاجم چرا تا به حال اینقدر کم رنگ بوده است؟

این مساله بحث جالبی است که می توان با تحقیق بیشتر از دیدگاهی متفاوت به شناختی کاملتر از ایران و ایرانی رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *