چهارشنبه , مهر ۶ ۱۴۰۱
خانه / تحلیل ها / توسعه نیافتگی

توسعه نیافتگی

چند روز پیش توی کوچه شاهد گفتگوی جالبی بین باربر و مغازه دار بودم.این پیرمرد می بایست  حداقل دو کیلومتر بار رو ببره تا به مقصد برسه و در نهایت مبلغ اندکی بگیره.با این شکل کار،شاید به زحمت تا آخر ماه برسونه.این پیرمرد با گدایی فاصله کمی داره.اما چرا به این روز رسیده؟

چهل سال پیش وقتی بازار سنتی فعالیت میکرده و این مرد جوون بوده،احتمالن کار و بار خوبی داشته.اما با ورود ماشین این بابا به هر دلیل (خواسته یا ناخواسته) با تغییرات بوجود اومده هماهنگ نشده و نتیجه این شده که الان می بینید.

حالا یه سناریوی دیگه رو ببینیم:

دولت میاد به این پیرمرده کمک میکنه که زن و بچه هاش گرسنه نمونند…یه جوونی رو هم توی پس زمینه در نظر بگیرید که با قرض و بدبختی اومده وانت خریده. الان دیگه پیرمرده نفسش از جای گرم در میاد،دولت بخاطر زن و بچه اون پیرمرده (یا هر دلیل دیگه) من رو مجبور کرده فقط به اون بار بدم.دیر میرسونه،زیاد هم پول میگیره!

داد میکنم که دارم ورشکست میشم؟ ….بی مروت میخوای بره گدایی کنه؟بچه هاش گرسنه بمونند؟

اون جوونه رو هم بگذارید همینطور توی پس زمینه بمونه حوصله اون یکی رو دیگه نداریم.

راستی چند تا از سازمانهای دولتی الان به سرنوشت اون پیرمرد دچار نیستند؟

مطلب پیشنهادی

فیزیک کوانتوم

مدتها بود دنبال مفهوم فیزیک کوانتوم یا همان مکانیک کوانتوم بودم. یکی دو سال پیش …

2 دیدگاه

  1. واقعا در برابر این مشکلات و این آدمها حرفی برای گفتن ندارم و با دیدن این گونه مسائل فقط در فکر عمیق فرو میرم.چی بگم واقعا

  2. واقعا در برابر این مشکلات و این آدمها حرفی برای گفتن ندارم و با دیدن این گونه مسائل فقط در فکر عمیق فرو میرم.چی بگم واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *