سه شنبه , اسفند ۱۹ ۱۳۹۹
خانه / جهانگردی / سفر به چین (2)

سفر به چین (2)

گشت و گذار در شهر
پکن و شانگهای از خیلی جهات به هم شبیه بودند ولی دو تفاوت عمده داشتند. شانگهای شهرسازی مدرن و خیابان های نیویورکی و تمیز داشت در حالی که پکن شبیه همه شهرهای بزرگ بود. پر از ساختمان و خالی از فضای سبز.  تفاوت دیگر وجود شهر شانگهای سنتی در کنار شانگهای مدرن بود. شهری که معروف بود به شهر آب. در فاصله نه چندان دوری از مرکز شانگهای و پنهان در بین ساختمانهای بلند، شهر آب قرار دارد. قدمت این شهر به قدمت چین است. در مجموع شاید 5 یا 6 کوچه و خیابان داشته باشد. خانه های سنتی همه قرمز رنگ با سر درهایی به شکل اژدها که حالا تبدیل شده اند به موزه یا بازارچه های کوچک و بزرگ توریستی. رودخانه زیبایی از وسط شهر میگذرد که با پلهای سنگی و پر نقش و نگار روی آن دل هر بیننده ای را میبرد. فروشگاههای کوچک سنگ سبز جاد همه جا به چشم میخورند و خانم های چینی که مودبانه دعوتت میکنند به داخل برای تماشای آثار سنگی و شاید هم خرید.
ما در هر دو شهر تا میتوانستیم قدم میزدیم. سعی میکردیم همه چیز را ببینیم. کمتر به دنبال خرید بودیم. اما به هر حال راهمان به بازارشان هم میافتاد. بیشتر شبیه ایران خودمان بود. در هر کوچه پس کوچه ای یه دکه یا مغازه کوچک پیدا میشد که بتوانیم چیزی بخریم. در مغازه هاشان همه چیز پیدا میشود. از تخم مرغ آب پز و کباب چوبی تا رژ لب و ظروف آشپزخانه. خیلی از مغازه ها به سیستم فروش مدرن (بارکد) مجهز اند ولی هنوز چانه زنی و فروش سنتی حرف اول را میزند. همه چانه میزنند. کمتر چینی به سراغ فروشگاههای مدرن میرود. اکثرا خالی از مشتری اند. بازارهایشان ولی لبریز از آدمهایی است که تند راه میروند و یک دم هم چانه میزنند. فروشنده ها به توریست ها مثل کیسه پول نگاه میکنند. جالب بود که بدون چانه زنی و با نه گفتن میشد 20 تا 30 درصد تخفیف گرفت. با کمی سماجت تا بالای 50 درصد راحت تخفیف میدادند.
فروشگاهها پر بود از مارک های معروف تقلبی. اینها را میشد تقریبا به سه دسته تقسیم کرد. تقلبی هایی که فقط به درد سطل زباله میخوردند، آنهایی که کمتر تقلبی به نظر میرسیدند و یک دسته هم اجناسی که فوق العاده خوب کپی برداری شده بودند. قیمت ها عالی بود ولی چه فایده که وجدان بیدار ما اجازه نمی داد. نکته جالب هم زیستی مسالمت آمیز این مارک ها در کنار هم بود. در یک ردیف بازار میشد یک فروشگاه آدیداس پیدا کرد با محصولات اصل و قیمت نسبتا بالا و درست در کنار همین فروشگاه یک مغازه با انواع تولیدات آدیداس کپی و قیمتی ناچیز. آلبته حتما حدس میزنید که اولی خالی از مشتری بود و دومی جای سوزن انداختن نداشت. ظاهرا توریست ها علاقه ویژه ای به ساعت های مچی کپی برار اصل دارند. هر جا میرفتیم یا ساعت تعارف میکردند یا کیف و ساک های دستی لویس ویتون!!!!!!!!
از موزه هنرهای ملی پکن هم بازدید کردیم.  پر بود از نقاشی های مائو. مائو در حالت های مختلف و از زوایای مختلف و در مکان های مختلف. به لیدی گفتم بهتر بود اسم موزه را به موزه مائو تغییر میدادند. نکته ای که توجه مان را جلب کرد وجود حس کمونیستی قوی در همه آثار هنریشان بود. فکر میکنم موضوع جنگهای داخلی و نقش رهبرشان مائو در ایجاد جمهوری چین نقطه عطفی در ایجاد آثار هنری چینی ها ایجاد کرده است. در کنار نقاشی، چینی ها خطاطی های زیبایی دارند. آنچه که ما به اسم کالیگرافی میشناسیم سابقه بسیاز طولانی در چین دارد. انطافا هم طرحهای زیبایی بود. افسوس  میخوردیم که نمی توانیم بخوانیمشان.
هیچ وقت در عمرم این همه مدل قوری چای ندیده بودم. چینی ها علاقه ویژه ای به چای دارند و انواع و اقسام قوری ها را (شاید برای اهداف متفاوت) ساخته اند. قیمت قوری نسبت به سایر وسایل آسپزخانه گران بود. ما از قبل شنیده بودیم که یه مدل چای به اسم کریزانتم را حتما باید امتحان کنیم. چای که نیست…شبیه غنچه گل است. آن را در قوری شیشه ای دم میکنند. بعد ار مدتی وقتی نگاه میکنی همه غنچه ها یه شکل زیبایی باز شده و شکوفه های زرد رنگی تبدیل شده اند. از زیبایی این چای دم شده که بگذریم مزه چای فرق زیادی با مزه آب جوش ندارد. من شخصا از چای گل رز خیلی لذت بردم. امیدوارم قسمت شود شما هم امتحانش کنید.

12 دیدگاه

 1. این داستان خرید با روش ماشین حساب خیلی خنده است.کلی حال میده.من که خیلی دوست دارم.حتی اگه یارو انگلیسی هم بلد باشه باز هم واسه تفریح حال میده که از روش ماشین حسابی استفاده کنی!
  راستی هوا چطور بود؟فصلهاشون چطور هستند…البته اینقدر بزرگه که سوالم یه کم مسخره است.آب و هوای پکن و شانگهای چطوره؟
  میگم خودشون هم میگن پکن یا فقط ایران به بیجینگ میگه پکن؟
  (یه تغییراتی هم دارم توی وبلاگ میدم اگه نظری داشتی بگو)

 2. این داستان خرید با روش ماشین حساب خیلی خنده است.کلی حال میده.من که خیلی دوست دارم.حتی اگه یارو انگلیسی هم بلد باشه باز هم واسه تفریح حال میده که از روش ماشین حسابی استفاده کنی!
  راستی هوا چطور بود؟فصلهاشون چطور هستند…البته اینقدر بزرگه که سوالم یه کم مسخره است.آب و هوای پکن و شانگهای چطوره؟
  میگم خودشون هم میگن پکن یا فقط ایران به بیجینگ میگه پکن؟
  (یه تغییراتی هم دارم توی وبلاگ میدم اگه نظری داشتی بگو)

 3. آب و هوا گرم و شرجی بود. خیلی شرجی. و البته خیلی هم آلوده. جوری بود که لیدی گلو درد گرفت. چشم هاش قرمز شده بود و مثل آدمهای حساسیتی یک سر آبریزش داشت. بدن من فکر کنم به کثافت عادت داره. واسه همین هم کلا هیچ واکنشی نشون نداد. تازه ارگان های بدنم یک حال حسابی هم کردند تو اونهمه دود و گرد و غبار.
  فصولشون اونجور که ما فهمیدیم شباهت زیادی با ایران داره. زمستونهای سرد و تابستونهای خیلی گرم.
  پکن اسم قبلی بیجینگ بوده. امروز نه خودشون و نه دیگران این اسمو بکار نمیبرند. من از سر تنبلی هنوز هم بیجینگ رو پکن صدا میکنم. قضیه دامادمونه که روزی که واسه بار اول ملاقاتش کردم ته ریشی داشت و یه انگشتر گنده عقیق. یه لحظه گفتم این بابا خیلی حاجیه. دیگه سالهاست حاجی صداش میکنم. یه جورایی بهش میاد. پکن هم یه جورایی راست کار پایتخت چینه.

 4. آب و هوا گرم و شرجی بود. خیلی شرجی. و البته خیلی هم آلوده. جوری بود که لیدی گلو درد گرفت. چشم هاش قرمز شده بود و مثل آدمهای حساسیتی یک سر آبریزش داشت. بدن من فکر کنم به کثافت عادت داره. واسه همین هم کلا هیچ واکنشی نشون نداد. تازه ارگان های بدنم یک حال حسابی هم کردند تو اونهمه دود و گرد و غبار.
  فصولشون اونجور که ما فهمیدیم شباهت زیادی با ایران داره. زمستونهای سرد و تابستونهای خیلی گرم.
  پکن اسم قبلی بیجینگ بوده. امروز نه خودشون و نه دیگران این اسمو بکار نمیبرند. من از سر تنبلی هنوز هم بیجینگ رو پکن صدا میکنم. قضیه دامادمونه که روزی که واسه بار اول ملاقاتش کردم ته ریشی داشت و یه انگشتر گنده عقیق. یه لحظه گفتم این بابا خیلی حاجیه. دیگه سالهاست حاجی صداش میکنم. یه جورایی بهش میاد. پکن هم یه جورایی راست کار پایتخت چینه.

 5. حالا در كل بگو ببينيم راضي بوديد؟ يا بهتر بگم به بقيه پيشنهاد مي كنيد برن چين يا نه؟

  دوست دارم هر كدوممون يه پستي بنويسيم در مورد اينكه كجاها رو دوست داريم در آينده ببينيم يا رده بندي سفرهاي بعديمون كجاهاست

 6. این گزارش شما از چین منو یاد سفر کره انداخت منتها اینطور که بیداس کره شیکتر و ترتمیزتره .

  چند بارسعی کردم چین رو هم ببینم ولی هنوز طلبیده نشدم . بهتر نبود سفر نامه

  چین رو مفصلتر مینوشتی چون اونجا خیلی بزرگتر از ایران ماست .

  آیا میشد به تبت هم سری بزنی ؟ آیا با تور رفتی ؟بس عکسهات کوشند ؟

  • به حمید
   دوست عزیز ممنون از توجه و علاقه تون.به چشم! دارم یه فکرهایی می کنم که یه گالری عکس از سفرهامون درست کنیم.ایشالا بزودی این کار رو انجام میدم.

 7. این گزارش شما از چین منو یاد سفر کره انداخت منتها اینطور که بیداس کره شیکتر و ترتمیزتره .

  چند بارسعی کردم چین رو هم ببینم ولی هنوز طلبیده نشدم . بهتر نبود سفر نامه

  چین رو مفصلتر مینوشتی چون اونجا خیلی بزرگتر از ایران ماست .

  آیا میشد به تبت هم سری بزنی ؟ آیا با تور رفتی ؟بس عکسهات کوشند ؟

 8. کتاب شهر ممنوعه در باره سفر به چین است که توسط انتشارات فروزان منتشر گردیده است و مطالب بسیار خوبی برای سفر به چین و دو شهر مهم آن یعنی پکن و شانگهای دارد . برای خرید با شماره 09121098877 تماس بگیرید.

 9. اسماعیل محمودی

  کتاب شهر ممنوعه
  (راهنمای گردشگری پکن و شانگهای)
  محقق و پژوهشگر: اسماعیل محمودی
  09121098877
  چین جایگاه خاصی در تاریخ و ادبیات کشور ما دارد و سابقه اش به 3/000سال قبل از پیدایش جاده ی ابریشم برمی گردد. پیامبر گرامی اسلام می فرماید: به دنبال دانش اندوزی بروید حتی اگر در چین باشد. لذا بر معنویت جایگاهی آن در نزد مسلمانان و ایرانیان می افزاید.
  هم زمان با انقلاب اسلامی ایران، کشور چین با گذشت سه دهه از عمر انقلاب خود، روی به اصلاحاتی آورد تا بتواند کشور فقیر و عقب مانده یک میلیارد و سیصد میلیونی خود را از گرسنگی برهاند.
  ملتی می تواند بر خود ببالد که فرهنگی کهن و پیشینه ای استوار داشته باشد. چین یکی از همین اقوام است. آئین ها، اعتقادات و رسوم چینی، قرن ها پیش توسط پیشینیان آن بنا شده و اکنون کودکان چینی رسوم پیشینیان را می شناسند و به آن احترام می گذارند، چرا که می دانند اعتبار آن ها به فرهنگ کهن آن هاست.
  پیشرفت سریع چین در زمینه های مختلف فناوری، خصوصاً اقتصادی، عاملی جذاب برای تحقیق هر گردشگر و پژوهشگر است تا دریابد که چه عواملی باعث چنین سرعتی در توفیقات چین شده است؛ چین در مدت بیست سال توانسته است به مقام هشتم از نظر اقتصادی در جهان برسد.
  چین را می توان به عنوان کشوری باستانی با قدمتی 5/000 ساله، با سرزمینی پهناور که دارای تعداد بی شماری از مناطق طبیعی، بکر و فرهنگی است، برشمرد.
  سازمان یونسکو وابسته به سازمان ملل متحد در نوامبر 1972 در پاریس جهت حفظ آثار میراث فرهنگی و طبیعی با ارزش خاص و اهمیت والا که در اقصی نقاط دنیا پراکنده می باشند، قطعنامه ای را به تصویب رسانید و سازمانی دولتی بنام کمیته میراث فرهنگی جهانی از آن مجموعه منشعب گردید که در سال 1985 میلادی، چین رسماً به این کمیته پیوست. چین برای کسب مقام اول میراث فرهنگی دنیا تلاش نمود و پس از گذراندن ارزیابی های بسیار که از جانب کمیته میراث فرهنگی جهانی صورت پذیرفت با 29 مکان فرهنگی و طبیعی از جمله دیوار چین، کاخ سلطنتی، معبد اولین امپراتور چین، غارهای موگائو و تای شان در ماه مه 2004 میلادی در لیست نخست میراث فرهنگی جهان قرار گرفت.
  در پایتخت سیاسی چین که شهر پکن یا بیجینگ(نقطه مرکزی زمین) است می توان از آثار بسیار زیبا و باستانی: قصر تابستانی، معبد یون فو، معبد آسمانی، کتابخانه ملی، مسجد نیوجیه، دیوار بزرگ چین، مقابر سیزده گانه، میدان تیان آن من، شهر سحرآمیز ممنوعه، پارک جهانی، خیابان وانگ فوجینگ، موزه علوم و فناواری، موزه تاریخ، موزه انقلاب، موزه نظامی، پارک اقلیت های قومی، اپرای پکن، آکروبات ملی و انواع فروشگاه و ……..دیدن کرد.
  درپایتخت اقتصادی چین که شهر شانگهای است می توان از آثار بسیار زیبا و باستانی: میدان خلق، موزه شهرسازی، موزه ملی، منطقه قدیمی یویوان گاردن، خیابان نن جینگ، ساحل رودخانه خوانگ پو، پل حلزونی نن پو چیتا، برج88 طبقه جین مائو، برج رادیو و تلویزیون(تی وی تاور) و مسجد سونگ جیانگ و ……. دیدن کرد.
  این کتاب به عنوان راهنمای گردشگری پکن و شانگهای، حاصل تجربه و حضور نگارنده در آن کشور می باشد و اطلاعات تکمیلی از سایت های اینترنتی، کتابخانه ها، کتاب ها و مجله های فارسی؛ کتاب ها و مجله های انگلیسی به دست آمده که برای این موضوع ترجمه شده است.
  فصل اول اطلاعاتی از روابط ایران و چین را در ادوار گذشته ارائه می دهد. فصل دوم اطلاعات عمومی از کشور چین را ارائه می دهد و کمک مناسبی را به گردشگران جهت آشنایی باجغرافیا و جامعه انسانی و اجتماعی و فرهنگ چین می نماید. فصل سوم و چهارم کمک شایانی به گردشگران می نماید که می خواهند به پکن و شانگهای یا فقط به پکن سفر نمایند. اطلاعاتی که در این فصل جمع آوری شده بیش از نیازمندی های یک تور یک هفته ای در پکن و یا دوهفته ای در پکن و شانگهای می باشد و گردشگران می بایست علاقه مندی خود را به آژانس گردشگری خود اعلام نمایند. فصل پنجم مقررات ورود و خروج به چین را مورد توجه قرار می دهد. درانتهای کتاب لیست لغات روزمره و مورد نیاز جمع آوری شده که از پیوستن چند کلمه، می توان جمله ای کوچک را ساخت و مقصود خود را به شنونده انتقال دهیم. امیدوارم که این کتاب مورد علاقه گردشگران ایرانی به معنای عام از کل کشور چین و به معنای خاص از پکن و شانگهای قرار گرفته باشد و هموطنان عزیز با اطلاعات و شناخت کافی به سفر بپردازند و اطلاعات لازم درباره محل های مورد بازدید را مطالعه کرده باشند و لذت ببرند.

 10. اسماعیل محمودی

  کتاب شهر ممنوعه
  (راهنمای گردشگری پکن و شانگهای)
  محقق و پژوهشگر: اسماعیل محمودی
  09121098877
  چین جایگاه خاصی در تاریخ و ادبیات کشور ما دارد و سابقه اش به 3/000سال قبل از پیدایش جاده ی ابریشم برمی گردد. پیامبر گرامی اسلام می فرماید: به دنبال دانش اندوزی بروید حتی اگر در چین باشد. لذا بر معنویت جایگاهی آن در نزد مسلمانان و ایرانیان می افزاید.
  هم زمان با انقلاب اسلامی ایران، کشور چین با گذشت سه دهه از عمر انقلاب خود، روی به اصلاحاتی آورد تا بتواند کشور فقیر و عقب مانده یک میلیارد و سیصد میلیونی خود را از گرسنگی برهاند.
  ملتی می تواند بر خود ببالد که فرهنگی کهن و پیشینه ای استوار داشته باشد. چین یکی از همین اقوام است. آئین ها، اعتقادات و رسوم چینی، قرن ها پیش توسط پیشینیان آن بنا شده و اکنون کودکان چینی رسوم پیشینیان را می شناسند و به آن احترام می گذارند، چرا که می دانند اعتبار آن ها به فرهنگ کهن آن هاست.
  پیشرفت سریع چین در زمینه های مختلف فناوری، خصوصاً اقتصادی، عاملی جذاب برای تحقیق هر گردشگر و پژوهشگر است تا دریابد که چه عواملی باعث چنین سرعتی در توفیقات چین شده است؛ چین در مدت بیست سال توانسته است به مقام هشتم از نظر اقتصادی در جهان برسد.
  چین را می توان به عنوان کشوری باستانی با قدمتی 5/000 ساله، با سرزمینی پهناور که دارای تعداد بی شماری از مناطق طبیعی، بکر و فرهنگی است، برشمرد.
  سازمان یونسکو وابسته به سازمان ملل متحد در نوامبر 1972 در پاریس جهت حفظ آثار میراث فرهنگی و طبیعی با ارزش خاص و اهمیت والا که در اقصی نقاط دنیا پراکنده می باشند، قطعنامه ای را به تصویب رسانید و سازمانی دولتی بنام کمیته میراث فرهنگی جهانی از آن مجموعه منشعب گردید که در سال 1985 میلادی، چین رسماً به این کمیته پیوست. چین برای کسب مقام اول میراث فرهنگی دنیا تلاش نمود و پس از گذراندن ارزیابی های بسیار که از جانب کمیته میراث فرهنگی جهانی صورت پذیرفت با 29 مکان فرهنگی و طبیعی از جمله دیوار چین، کاخ سلطنتی، معبد اولین امپراتور چین، غارهای موگائو و تای شان در ماه مه 2004 میلادی در لیست نخست میراث فرهنگی جهان قرار گرفت.
  در پایتخت سیاسی چین که شهر پکن یا بیجینگ(نقطه مرکزی زمین) است می توان از آثار بسیار زیبا و باستانی: قصر تابستانی، معبد یون فو، معبد آسمانی، کتابخانه ملی، مسجد نیوجیه، دیوار بزرگ چین، مقابر سیزده گانه، میدان تیان آن من، شهر سحرآمیز ممنوعه، پارک جهانی، خیابان وانگ فوجینگ، موزه علوم و فناواری، موزه تاریخ، موزه انقلاب، موزه نظامی، پارک اقلیت های قومی، اپرای پکن، آکروبات ملی و انواع فروشگاه و ……..دیدن کرد.
  درپایتخت اقتصادی چین که شهر شانگهای است می توان از آثار بسیار زیبا و باستانی: میدان خلق، موزه شهرسازی، موزه ملی، منطقه قدیمی یویوان گاردن، خیابان نن جینگ، ساحل رودخانه خوانگ پو، پل حلزونی نن پو چیتا، برج88 طبقه جین مائو، برج رادیو و تلویزیون(تی وی تاور) و مسجد سونگ جیانگ و ……. دیدن کرد.
  این کتاب به عنوان راهنمای گردشگری پکن و شانگهای، حاصل تجربه و حضور نگارنده در آن کشور می باشد و اطلاعات تکمیلی از سایت های اینترنتی، کتابخانه ها، کتاب ها و مجله های فارسی؛ کتاب ها و مجله های انگلیسی به دست آمده که برای این موضوع ترجمه شده است.
  فصل اول اطلاعاتی از روابط ایران و چین را در ادوار گذشته ارائه می دهد. فصل دوم اطلاعات عمومی از کشور چین را ارائه می دهد و کمک مناسبی را به گردشگران جهت آشنایی باجغرافیا و جامعه انسانی و اجتماعی و فرهنگ چین می نماید. فصل سوم و چهارم کمک شایانی به گردشگران می نماید که می خواهند به پکن و شانگهای یا فقط به پکن سفر نمایند. اطلاعاتی که در این فصل جمع آوری شده بیش از نیازمندی های یک تور یک هفته ای در پکن و یا دوهفته ای در پکن و شانگهای می باشد و گردشگران می بایست علاقه مندی خود را به آژانس گردشگری خود اعلام نمایند. فصل پنجم مقررات ورود و خروج به چین را مورد توجه قرار می دهد. درانتهای کتاب لیست لغات روزمره و مورد نیاز جمع آوری شده که از پیوستن چند کلمه، می توان جمله ای کوچک را ساخت و مقصود خود را به شنونده انتقال دهیم. امیدوارم که این کتاب مورد علاقه گردشگران ایرانی به معنای عام از کل کشور چین و به معنای خاص از پکن و شانگهای قرار گرفته باشد و هموطنان عزیز با اطلاعات و شناخت کافی به سفر بپردازند و اطلاعات لازم درباره محل های مورد بازدید را مطالعه کرده باشند و لذت ببرند.

 11. اسماعیل محمودی

  سفربه چين، مسافرت به چين، مسافر چين، قيمت بليط چين؛ قيمت ويزاي چين، ويزاي چين، راهنماي مسافرت به چين، راهنماي رفتن به چين، راهنمايي سفر به چين، چين و ماچين، چين بزرگ، چين ملي، چين توريستي، تاريخ چين، چين فرهنگي، چين اقتصادي، راهنماي تكميل فرم درخواست ويزاي چين، راهنماي كارت ورود به چين، انواع ويزاي چين، عكس چين، 1000لغت چيني با هجیّ انگلیسی،100 عكس رنگي از چين، پكن، شانگهاي، ورود به چين، گردشگري چين، گردشگر چين، توريست چين، پارك كودكان در پكن، موزه چين، موزه پكن، رنگ قرمز چين، قرمز و چين، آژانس توريستي چين، بليط هواپيما پکن، راهنماي كامل پكن، راهنماي كامل شانگهاي، بازارهاي پكن، خيابان هاي پكن، زيبائيهاي پكن، تفريح در چين، ورزش در چين، بيجينگ، امپراتوران چين، امپراطوران چين، پايتخت چين، سفارت ايران در چين، سفارت ايران در پكن، كنسولگري ايران در پكن، كنسولگري ايران در شانگهاي، كنسول ايران در شانگهاي، اسلام و چين، ايران و چين، ازدواج در چين، نامزدي در چين، خواستگاري در چين، پول چين، صنايع دستي چين، فرش چين، تعطيلات چين، اژدهاي چين، اژدها، سمبل چين، نمايندگان چين، تهران و پكن، فاصله تهران تا پكن، شهر پكن، آثار باستاني چين، آثار باستاني پكن، آثار باستاني بيجينگ، آثار باستاني شانگهاي، مساجد چين، مسجد نيوجيه، معماري ايران در چين، معمار شهر ممنوعه، استاد حيدر معمار، شهر ممنوعه، پرچم چين، همسايگان چين، دانش چين، اطلب العلم، مائو، شهر ممنوعه، دیوارچین، مجسمه های سفالی چین، میدان تیان آن من، انقلاب چین، مخالفین درهای باز چین، راهپیمایی 000/100 نفری، راهپیمایی یکصد هزار نفری، هتل در پکن، نمایشگاه در چین، نمایشگاه پکن، نمایشگاه شانگهای، نمایشگاه ، ویزای چین، گذرنامه، فرودگاه پکن، فرودگاه شانگهای، فروشگاههای پکن، فروشگاههای شانگهای، متروی پکن، انتشارات فروزان/ کتاب شهر ممنوعه/ 09121098877/09351098877/02122443433

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *