دوشنبه , مهر ۴ ۱۴۰۱
خانه / فيلم٬ سينما٬ تئاتر / برخیز و دوباره برخیز

برخیز و دوباره برخیز

رابین هود فیلم تازه راسل کرو و ریدلی اسکات است. این دو قبل از رابین هود، در سه فیلم موفق گلادیاتور، گانگسترهای آمریکایی و یک مشت دروغ و فیلم نسبتا ناموفق یک سال خوب همکاری داشته اند.
داستان فیلم جدید رابین هود با همه آنچه از رابین هود محبوبمان می شناسیم متفاوت است. اگر قبل از دیدن فیلم درباره خط داستانی آن تحقیق نکرده باشید تازه در انتهای فیلم متوجه تفاوت آشکار این فیلم با سایر فیلم های رابین هود می شوید. رابین هود برای ما نماد حق‌طلبی، ستیز با ستم و دزدی از ثروتمندان بی درد و بخشش به مردم نیازمند است. چهره ای که ریدلی اسکات و راسل کرو از رابین هود ترسیم کرده اند ریشه از همان نماد دارد ولی ناپخته و تازه کار است. شخصی که هنوز خودش را نشناخته (یا به خوبی نشناخته) و عمرش را در خدمت به شاه ریچارد و هرزگی های معمول سربازان همیشه در جنگ پادشاه سپری می کند. کمانگیر خوبی است ولی هدف صحیحی را نشانه نرفته است. از داروغه خبری نیست و لیدی ماریان هم شخصیت تازه ای به خود گرفته.
خلاصه اینکه این فیلم چهره دیگری از افسانه رابین هود ترسیم کرده است. این که فیلم تا چه حد موفق بوده، بسته به نظر بیننده و سلایق شماست. شخصا از دیدن این فیلم روی پرده عظیم سینما بسیار لذت بردم. ریدلی اسکات در ساختن اکشن های رمانتیک بی نظیر عمل می کند و به نظرم در هر کدام از فیلم هایش بخش نهفته ای از توانمندیهای خود را در ساخت این گونه فیلم ها آشکار می کند. نکته بسیار قابل توجه فیلم تاکید نویسنده و کارگردان بر خواست حداکثری مردم به جای توانمندیهای شخصی رابین هود است. همه داستان را می توان در جمله بسیار زیبایی که اتفاقا تم اصلی تیزر فیلم هم هست خلاصه کرد.

Raise and Raise Again, Until Lambs become Lions
برخیز و دوباره برخیز تا روزی که بره ها شیر بیشه گردند

رابین هود در نیمه راه فیلم به این جمله بر می خورد و از همین جاست که شروع به تغییر می کند. فلاش.بک هایی می بینیم راجع به گذشته رابین و خانواده اش و رازی که در این جمله نهفته است. اینکه همه مردم باید خواهان تغییر باشند تا آن را به دست آورند. او در جایی از فیلم روبروی شاه جوان می ایستد و از قول مردم ناتینگهام از عدالت سخن می گوید. می پرسد چگونه از ما می خواهی که فرمان بردارت باشیم و در عوض هیچ نخواهیم؟ آزادیمان را به ما برگردان تا حمایتت کنیم.
این سخن، حرف دل همه مردم انگلستان است و شاه چاره ای جز قبول آن ندارد. اما این انتهای داستان نیست…

مطلب پیشنهادی

فیزیک کوانتوم

مدتها بود دنبال مفهوم فیزیک کوانتوم یا همان مکانیک کوانتوم بودم. یکی دو سال پیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *