سه شنبه , مهر ۵ ۱۴۰۱
خانه / تحلیل ها / انفجار دکل شماره 118 NDC

انفجار دکل شماره 118 NDC

دیروز صبح نیم ساعت بعد از حادثه که خبر رو شنیدیم،فضای سنگینی حاکم شد.به فکر همکارامون بودیم.تا ظهر هم نفهمیدیم چند نفر کشته شده.3 نفر در دم و 13 نفر مجروح با سوختگی.

الان داشتم خبرگزاری های مختلف رو مرور می کردم ،از اراجیفی که اینها به عنوان خبر تحویل میدن چند نمونه ببینید:

پایگاه خبری جوان:

بهرام تیموری، فرماندار شهرستان قصرشیرین با اعلام این خبر گفت: ساعت 6 و 30 دقیقه صبح دیروز دکل چاه 24 پالایشگاه «نفت شهر» واقع در شهرستان قصر شیرین منفجر شد که بلافاصله امدادگران و آتش‌نشانان به محل حادثه رفتند و از آنجایی که شدت حادثه زیاد بود نیروهای امدادی و آتش‌نشانی شهرستان‌های اطراف در محل حاضر شدند، اما با وجود آن در حالی که ماشین‌های آتش‌نشانی با روش معمول قادر به خاموش کردن آتش نیستند از تهران تقاضای کمک کردیم. وی درخصوص علت وقوع این حادثه گفت: کارشناسان در نظریه مقدماتی خود نشت نفت خام را علت وقوع آتش‌سوزی و انفجار اعلام کردند.
تیموری افزود: از آنجایی که دکل چاهی که دچار آتش‌سوزی و انفجار شده بود از چاه‌های دیگر دور است ، شدت خسارت نیز به شدت پایین است.

خبرگزاری ایرنا و ایسنا اصلن اشاره ای به این حادثه نکرده! حتی کلمه کلیدی “انفجار” و “دکل” رو جستجو کردم و می تونید حدس بزنید که به خلیج مکزیک رسیدم!

خبرگزاری فارسی TRT

نفت شهر در جنوب شهرستان قصر شیرین از توابع استان کرمانشاه واقع شده است و دارای شش چاه مشترک با کشور عراق است. این منطقه در بخش سومار قرار دارد.

ایلنا:

طبق نظراولیه کارشناسان علت این حادثه نشست بوده است

فقط خبر فارس نیوز بد نبود.نمی شد ایراد خاصی ازش گرفت.

اما ماجرا چه بود…

دکل 118 NDC متعلق به شرکت حفاری شمال در حال حفاری چاه شماره 24 نفتشهر بود که حادثه رخ داده.این چاه در دماغه شرقی مخزن نفتشهر حفاری شده است.جایی که توان تولید نفت در این قسمت از مخزن بیشتر است.چاه های این بخش بین 1000 تا 2000 بشکه در روز تولید دارند و فشاری حدود 700 تا 750 psi دارند.عمق مخزن نفشهر نیز زیاد نیست.در عمق حدود 900 متری cap rock وجود دارد.مساله ای که حفاری در این مخزن را مشکل می سازد،سیل نبودن کپ راک آن است بطوریکه در حفاری سازند گچساران حبابهای گاز مشاهده می شود.

گزارش روز قبل از حادثه دال بر فاصله 400 متری از کپ راک بوده است.یعنی گروه حفاری انتظار سازند گچساران را نداشته است.اما می توان فرض کرد که در محل چاه 24 ،کپ راک مقداری بالاتر مشاهده شده و بنابراین زودتر از زمان پیشبینی به کپ راک رسیده اند اما چطور گل شناس دکل و تیم حفاری متوجه حبابهای درون گل برگشتی و کاهش حجم آن نشده اند؟بعید می دانم سهل انگاری در این خصوص صورت گرفته باشد.

آیا حجم گاز ناگهان افزایش یافته؟ اگر اینطور بوده BOP ها (شیر ایمنی دکل) چطور افزایش یا کاهش فشار ناگهانی را دریافت نکرده اند؟

شاید بتوان گفت قوی ترین احتمال،نشت تدریجی گاز از سازند در حال حفاری و  اضافه شدن تدریجی گاز هیدروکربنی سنگین و سکون هوا باعث تجمع تدریجی گاز در طول شب شده و در نهایت صبح با اولین جرقه حادثه رخ داده است.

از طرف دیگر چاه هنوز در حال سوختن است.اگر فقط گاز بوده،نمی بایست بعد از انفجار آتش سوزی در این اندازه مشاهده شود.آیا سر مته به مخزن رسیده بوده؟ یا حجم زیادی از نفت و گاز از کپ راک در حال نشت به دهانه چاه است؟متاسفانه نه چیزی از دکل باقی مانده و نه کسی زنده مانده که بتوان اطلاعات بیشتری گرفت.

از طرف دیگر ساعت وقوع حادثه نیز زمان تعویض شیفت بوده.هنوز نمی دانم شیفت شب سر کار بوده یا شیفت تحویل گروه روزکار شده بوده؟ یا درست زمان تعویض شیفت این اتفاق افتاده.

هر چه که بوده امیدوارم با تحلیل صحیح و فنی حادثه، جلوی حوادث مشابه گرفته شود و شاهد حوادثی از این دست نباشیم.

تعدادی از همکاران زحمتکش مان را از دست دادیم.صمیمانه به خانواده ایشان تسلیت عرض می کنیم و طلب صبر می کنیم.

پی نوشت:

 • سعی می کنم به مرور این گزارش را تکمیل کنم
 • به محض اینکه عکسهای حادثه دستم رسید همینجا قرار میدم.

مطلب پیشنهادی

فیزیک کوانتوم

مدتها بود دنبال مفهوم فیزیک کوانتوم یا همان مکانیک کوانتوم بودم. یکی دو سال پیش …

6 دیدگاه

 1. چند سال اخير تا جايي كه من يادم مياد اين سومين مورد بوده.

  اوليش اون مورد مشهور چاه گازي كنگان بود كه با حفر يك چاه ديگه و تزريق سيمان چاه آسيب ديده رو مهار كردن ، اگه فيلمش رو ديده باشيد از شدت فوران گاز تعجب مي كنيد.

  بعديش مورد ابوذر بود كه واقعا به كمك خدا و زحمت خيلي زياد بچه هاي باتجربه فلات به شكل يه معجزه مهار شد.

  اين مورد نفت مركزي رو من بيشتر بي تجربگي تيم حفاري شمال و البته خود تيم نفت مركزي در محل مي دونم.

  توجيهاتي كه ارائه ميشه در همون حد “نشتي” كه آقاي فرماندار گفته بيشتر نيست.

  واقعا تو اين مملكت “مصلحت” حرف اول و آخر رو ميزنه و در اين جور مواقع هيچ وقت واقعيت گفته نميشه و در فني ترين توضيحات “پاكت هاي غير منتظره نفت” يا “بالاتر گرفتن تاپ مخزن” و هزار تا دليل فني ديگه كه اگه درگير اون مورد خاص نبوده باشيد عمرا نفهميد خالي بنده بوده ارائه ميشه.

 2. باید بگم که واقعا متاسفم. من خودم با بچه های ndc 117 کار کردم. حدود 5 ماه پیش.
  اون موقع 118 تازه در حال برپایی بود روی یه چاه تعمیراتی، نزدیکای هندیجان. دکل تازه از گمرک ترخیص شده بود. حدود 40 روز پیش هم داشت مووینگ میکرد سمت نفت شهر و این اولین چاه توسعه ای بود که قرار بود حفر کنه !
  در مورد نشت گاز احتمال برخورد به یه کلاهک گازی زیاد تره. توی همون سازند گچساران. پس لزومی ندتره که زودتر ازپیش بینی به مخزن رسیده باشند. Bop ها هم که اصلا قرار نیز تغییرات و یا وجود جریان رو حس کنن! اونا فقط توسط حفار فعال میشن. چیزی که هست اینه که با توجه به عمق کم چاهها توی نفت شهر ، زمان رسیدن گاز یا نفت به سطح خیلی سریعه و زمان عکس العمل خیلی کوتاه.
  چند سال قبل هم اتفاق مشابهی توی همین فیلد نفت شهر برای دکل 45 ملی حفاری رخ داد و تمام رشته حفاری به بیرون از چاه پرتاب شد ولی شدت آتش سوزی تا این حد شدید نبود و پرسنل جان بر کف (بخصوص حفار و سر حفار) موفق به مهار فوران و بستن چاه شدند. خوشبختانه و با کمال شگفتی کسی هم دچار آسیب جدی نشد.
  لازم به ذکره که هم پرسنل 118 و هم ناظرین عملیات حفاری بیشتر از افراد جدیدالاستخدام بودن که هم تجربه لازم توی این زمینه رو نداشتن و احتمالا هم آموزش های لازم توی این زمینه رو ندیدن.
  از خداوند برای جانباختگان رحمت و مغفرت و برای آسیب دیدگان شفا و بهبودی مسئلت دارم. درود بر غیور مردان صنعت حفاری کشور.

  • ممنون از توضیحاتتون.من وقتی میگم اینها چرند میگن همینه.کاروانی میگه پرسنل دکل bop ها رو بسته اند که مطابق فرمایش شما اگر اینکار انجام شده بود فورانی صورت نمی گرفت.
   فقط چرا شیرهای bop به pc یا همون پرشرکنترلر مجهز نیست که بصورت خودکار عمل کنه؟چیز پیچیده ای نیست.

 3. سلام بر بروبجه های نازنین
  از دست دادن بجه های زحمت کش حفاری که نتیجه ندانم کاری حضرات است واقعا دردناک است .به خانوادههاشون تسلیت میگم.و متاسفم برای کسانی که مسبب این وقایع هستند.بنده عضو گروه مهار چاه 23 کنگان بودم.عمق فاجعه را وقتی متوجه میشی که توی محل حضور داشته باشی.چون اطلاعات من در ارتباط با این حادثه اندک است بنابراین از اظهار نظر کارشناسی خودداری می کنم .فقط میگم بچه های حفاری دمتون کرم وخدا قوت.متاسفم برا کسانی که برای خود شیرینی و … با جنون دیگر انسان ها اینطور بازی می کنند.

 4. تجربه

  وقتي مثل صنعت حفاري ما دستت به تكنولوجي روز دنيا نرسه فقط تجربه برات مي مونه و فقط با داشتن افراى باتجربه است كه ميشه از بروز حوادث اين چنيني جلوگيري كرد.

  مهاجرت در بين حفارهاي باتجربه بيداد ميكنه. تو شركت خودمون كه ميانگين تجربه حفارها زير 5 ساله به محض اينكه به مرز 4-5 سال ميرسن بار و بنديل رو ميبندن و ميرن به شركت هاي بهتر خارجي با پرداختي چند برابر .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *