سه شنبه , مهر ۱۲ ۱۴۰۱
خانه / ایران گردی / ماسال، اردبیل، سرعین

ماسال، اردبیل، سرعین

بقول فرخ اگه بعد از برگشتن از سفر نوشتی،نوشتی وگر نه هرگز وقت نمیشه.سعی کردم با وجود گرفتاری زیاد چند خطی درباره سفرمون بنویسم.

اینجا قصد ندارم از حال و هوای سفر بنویسم و شاعری کنم.نه وقتش رو دارم،نه قلمش.سعی می کنم نکاتی رو که دیدم بصورت موردی بنویسم.

ما از رشت رفتیم به سمت رضوانشهر و صومعه سرا و ماسال.مسیر ماسال رو به سمت ییلاق ادامه دادیم.از طاسکوه گذشتیم و به سمت ییلاق خری دولی ادامه دادیم.

این “خری دولی” khariDooli رو از یکی از اهالی پرسیدم.”خری” به معنای خرم و دولی یعنی جایی که آفتاب زود طلوع میکنه و دیر غروب میکنه.گشتم ببینم دقیق به گیلکی چه معنی میده که پیدا نکردم.احتمالن در بخش نظرات دوستان معنی دقیق این کلمه رو خواهند گفت.

این منطقه واقعا زیباست.مسیر تا پایان جاده آسفالت 25 کیلومتر هست.بعدش خاکی میشه و از میانه راه اسالم به خلخال سر در میاره.اگر ماشین بیابونی داشته باشید،ادامه مسیر بسیار جذاب خواهد بود اما با سواری امکان نداره.

این منطقه چند تا هتل چوبی داره.خونه هایی از کلبه بزرگتر اما تمام چوبی.هتل کوهسار متعلق به آقای کوهساری یکی از اونهاست.ما شب را در هتل کوهسار اقامت کردیم.کامل در ابر و مه قرار داشتیم و شبنم تندی می بارید.

اینجا موبایل آنتن نداره و برق نیست…گفتم زیباست برای همین چیزهاست.آقای کوهساری شب دیزل ژنراتورش رو روشن می کنه و هتل برق دار میشه.ساعت یک شب هم خاموشش میکنه تا فردا شب.وقتی برق نیست.موبایل نیست و آب از چشمه بالادست تامین میشه…یک دفعه احساس میکنی داری زندگی میکنی.سکوت کوه و جنگل و تک و تکوک صدای سگ و گاو و مرغ خروس حال و هوایی ایجاد میکنه که یادت میره خونه کجا بوده.

اما یکی از مهم ترین قسمتهای سفر برای من (و احتمالن شما) بخش شکم هست.اینجا گوشت و لبنیات عالی است.کباب گوسفندی که علف خورده و نه نون خشک،قابل وصف نیست.صبحانه با تخم مرغ محلی و پنیری که من تا حالا ندیده بودم،واقعا عالی بود.

فقط من همه چیز خوار یه چیزی خوردم که توی عمرم چنین چیزی به این بد مزه ای نخورده بودم.اشپل ماهی! البته تا حدودی مقصر هم بودم چون ظاهرا به اشتباه خوردم.یعنی من نصف قاشق گذاشتم روی برنجم و خوردم.چشمتون روز بد نبینه…مزه ماهی خام و چرب و خیلی شور! بعد فهمیدم یه مقدار خیلی کمی اش رو باید با مقدار زیادی برنج کته قاطی کرد.بهرحال من قبل از اینکه راهنمایی برسه،خودم رو نابود کردم.

آقای کوهساری از نبود برق گلایه داشت.می گفت هزینه زیادی داره و تازه وقتی هزینه 500 میلیونی رو بخشی اش رو خود اهالی تقبل کردند،محیط زیست نصب پایه های برق رو باعث تخریب جنگل دونسته و جلوی اون رو گرفته.گفتم چرا از کابل زیر زمینی استفاده نمی کنید گفت که بالای یک میلیارد هزینه داره.این شده که برق هنوز به بالای ییلاق نرسیده.پس تا برق نرسیده و موبایل نیومده سری به خری دولی ماسال بزنید.

از ماسال رفتیم به سمت اسالم و از جاده زیبای اون به سمت خلخال حرکت کردیم.خلخال آب گرمی داشت که اهالی خیلی ازش تعریف می کردند.می گفتند از اردبیل میان اینجا.ما هم رفتیم.حدود 20 کیلومتر که به سمت اردبیل حرکت کنید این آبگرم رو می بینید.راستش زیاد تعریفی نداشت.شاید نوع آبش خواص درمانی منحصر به فردی داشته باشه.

مسیرمون رو به سمت اردبیل ادامه دادیم.شب رسیدیم اردبیل و رفتیم به دنبال هتل.هتل شیخ صفی رفتیم که خوشمون نیومد.مرکز شهر بود و زیر زمین یا رخت شور خونه رو کرده بودند پارکینگ!

رفتیم هتل سبلان که تمیز بود اما اتاق ها خیلی کوچیک بوند و اتاق دو تخته رو شبی 76 تومن می داد.بنابراین تصمیم گرفتیم بریم سرعین.اونجا قضیه فرق می کرد.پر از هتل و هتل آپارتمان بود با قیمتهای خیلی خوب.مثلن هتل آپارتمان تمیز و مرتب دو خوابه شبی 40 تومن بود.همونجا لنگر انداختیم.

اینجا شهر سرشیر و عسل و آبگرم بود.بر خلاف تصورم بربری درست و درمون پیدا نکردیم.بیشتر سنگکی آزاد پزی بود.انگار ترکهای اینجا با بربری رابطه خوبی نداشنند.آبگرم ایرانیان رو امتحان کردیم.جای بزرگ و تمیزی بود.حتمن سری بهش بزنید.یک روز صبح هم مسیر پیست اسکی الوارس و چشمه گورگور را دنبال کردیم.جاده ای پر پیچ و خم و کوهستانی با مقداری خاکی.چشمه گور گور هم یک ساعتی پیاده روی داره.در کل این دو جا رو اصلن توصیه نمی کنم.مگر به قصد اسکی.راه تابلوهای در هم بر همی داره و گم شدن مسافرین احتمالن ممد حیات و مفرح زاد اهالی منطقه است!

ما مسیر فلشهای راهنما رو دنبال کردیم و از وسط یک روستا،بعد از وسط یک روستای دیگه و یک پل خراب سر درآوردیم!

اما کمی هم از عسل خریدن واسه تون بگم.اول اینکه صنف عسل فروش همگی بقیه رو متهم به تقبل می کنند و از هر کدوم بخری پیش خودت میگی خوب شد اومدم پیش این آقا خویه وگرنه سرم کلاه رفته بود (با لهجه بوشفک بخونید).بعد هم مطمئن میشی که دفعه قبل که عسل خریدی سرت کلاه رفته.

یکی از زنبور دار ها می گفت عسل آویشن و گون این حرفها همش مزخرفه.مگه میشه زنبور رو مجبور کنی بره روی یه گل بشینه فقط؟ اینها همش تقبل هست (اینها رو هم با لهجه اردبیلی بخونید لطفا)

یکی دیگه شون می گفت هر کی میگه زنبورهای ما آب شکر نخورده اند دروغ میگه.اینجا توی سرعین حدود 200 تا مغازه عسل فروشی هست…هر کدوم هم حدود یک تن عسل دارند،مگه چقدر گل هست که بشه اینقدر عسل تولید کرد؟همه آب شکر میخورند اما کم و زیادش مهمه.

اینها رو از تجربیات خودم اضافه می کنم.

1  از زنبور دار های بین راه خرید کنید به شرطی که حداقل 5 کیلومتر خارج شهر باشند چون زنبور ها برای خوردن آب ممکنه برن سراغ گندآب های شهری.در کل از اینها خرید کنید،هم به تولید کننده واقعی کمک کرده اید و هم به جیبتون.

2  یا عسل رس کرده (رسوب کرده) بخرید و یا از فروشنده بپرسید که آیا رس میکنه یا نه.رس کردن عسل حالتی است شبیه شکرک زدن مربا.چون مردم ما به اشتباه عسل رس کرده رو با شکرک زده یکی می دونند و اون رو دوست ندارند،زنبوردار ها عسل رو حرارت میدن تا دیگه رس نکنه.اینکار باعث از بین رفتن خواص مفید عسل میشه و کیفیت اون رو پایین میاره.

در نظر داشته باشید عسل بعد از حدود یک ماه در یخچال و حدود یکسال در دمای محیط رس میکنه.پس عسل رس کرده عسل خوبی است.

3  رفتم گفتم عسل خوب میخوام.فروشنده پرسید که واسه خودم میخوام یا سوقات؟ گفتم چه فرقی داره؟ توضیح داد که عسل خوب واسه سوقاتی کیلویی 5 تومن داره و عسل خوب واسه خونه کیلویی 10 تومن!

مونده بودم چی بگم.اینهم گوشه ای دیگه از فرهنگ والای ایرانی اسلامی ما.مشخصه که درخواست مکرر مشتری باعث شده که فروشنده به چنین تفکیکی برسه.اونهایی که واسه مون اینقدر عزیز هستند که در سفر به یادشون باشیم،اینقدر عزیز نیستند که همون عسلی که خودمون می خوریم،واسه اونها هم بخریم.این نشون میده سوقاتی خریدنمون هم از روی اجبار و رفع تکلیف و ریاکاری است.

در برگشت کنار ساحل و جنگل گیسوم هم ایستادیم.مسلمان نشنود کافر نبیند…یه چیزی شبیه محلهای دفن زباله بود.فاجعه بود.آب بی نهایت کثیف و بین درخت ها تا چشم کار می کرد زباله ریخته بود.آب چیزی شبیه شیرابه زباله بود! (با کمی اغراق). یک پارچه نوشته بزرگ هم نوشته بود که با روزه خواری در ملاعام به شدت برخورد میشه.دو تا دکه شبیه رستوران هم بود که ما ترجیه دادیم از درشون وارد نشیم و ساحل گیسوم رو ده دقیقه ای ترک کردیم.

در کل جنگلهای شمال به شکل عجیبی مملو از زباله شده و کسی هم به فکر نیست.فقط کافیه برای مدت کمی کنار جاده توقف کنید تا نظرتون نسبت به زیبایی جنگلهای شمال عوض بشه.من کنار جاده پوشک پر از کثافت بچه دیدم.تصور کنید مادر محترمی رو که بچه رو تو ماشین عوض میکنه و پوشک پر از کثافت رو از پنجره بیرون پرت میکنه؟!

کی قراره این چیزها اصلاح بشه نمی دونم.چطور قراره این رفتار ها اصلاح بشه نمی دونم.

21 دیدگاه

 1. مهدي جون مثل هميشه مختصر و مفيد بود. ممنون

  عسل و سرشير رو كه گفتي يادم اومد هي خوردم و سير نشدم. خيلي خوشمزه بود. آخرش يه دفعه حس كردم دارم منفجر ميشم از انرژي. يه نيم ساعتي به قول معروف رو كلم راه مي رفتم تا اين معده شير پاستوريزه ما تونست هضمش كنه.

  اسالم به خلخال آدم رو ياد هايدي مي اندازه. يادتونه كه گوسفند ها رو رو كله كوه به چرا مي برد.

  از زباله و شمال و مازندراني هاي تنبل كه نگو كه دلم خونه. اين ملت حتي بلد نيستن از اين همه ايرانگردي كه تو هر تعطيلاتي به شمال حمله مي كنن پول دربيارن. بجز كلوچه و پفك چيزي براي عرضه ندارن و از هتلداري هم نپرس كه اصلا وجود نداره.

  كلا تو تمام ايران بخصوص شمال اصلا نبايد ايستاد كه شهرها همه يك سره مرثيه مكرر بدبختي و كثافته. جنگل ها و كنار دريا هم كه تو خوب توصيفشون كردي.

  از خودمون شروع كنيم ، دفعه بعد كه ميريد خريد با تشكر از مرحمت فروشنده نزاريد هر تكه از خريدتون بزاره تو يه نايلون جدا كه وقتي ميرسيد خونه ندونيد با يه كوهي از اين نايلونها چه كنيد.
  ياد اون روزها بخير كه ميوه فروشها تو پاكت كاغذي ميوه دست مردم ميدادن.

 2. سلام.هزینه هتل آقای کوهساری شبی چند بود؟آیا اگه بخوایم با خونواده بریم همچین جاییو امنیت داره؟

  • شبی 40 تومن سوئیتش بود.یه اتاق جمع و جور که حموم و دستشویی و یه آشپزخونه خیلی کوچیک داشت.قیمتش بستگی به این داره که سرشون شلوغ باشه یا خلوت یعنی شاید کمتر از 40 تومن هم باشه.کلبه چوبی هم داشتن که صفای خاص خودش رو داره اما فکر کنم کیسه خواب الزامی باشه (سرما و پشه).
   در مورد امنیت هم خالتون راحت راحت.ما هم با خانواده رفتیم.
   خوش بگذره

 3. آقا مهدی سلام
  در مورد خری دولی که نوشته بودی باید عرض کنم که این لغت و یا اسم گیلکی نیست، با شناختی که از گویشهای محلی شمال کشور دارم، بر حسب تلفظ و آوای کلمه باید تالشی باشه ولی متاسفانه به علت ضعیف بودن دایره لغاتم در تالشی من معنی آن را نمیدونم.

 4. سلام…واقعا مسیر زیبایی رو انتخاب کردید…البته من عکس این مسیر رو رفتم…یعنی ابتدا اسالم و تالش که ییلاق سوباتان از ییلاقات زیبای تالش هست…اردبیل..سرعین…دریاچه نئور…خلخال و جاده خلخال به اسالم…

  خوشحالم که با وبلاگ شما آشنا شدم

 5. با سلام.از مطالب وبلاگت خیلی خوشم اومد چون خودم اهل ماسالم.با اینکه ساکن این شهرم با خوندن و دیدن هر مطلب و عکسی روحیه گردش به اونجارو پیدا میکنم.راستی به وبلاگ منم یه سری بزنید،مطالب و عکسهای به روز از ماسال هست
  http://www.sedayemassal.blogfa.com

 6. کوهساری ماسال

  سلام دوست عزیز امید وارم همیشه خوش باشید

 7. سلام و تشکر از نوشته مفیدتون
  می خواستم بدونم شما تلفنی از هتل کوهسار ماسال یا هتل خانی ندارید؟
  اگر دارید ممنون می شم در اختیار من قرار دهید

 8. با سلام به تمامي دوستان خوبم مديريت هتل بنام آقاي ابراهيم خيرخواه ميباشد شماره تماس 09112829887 از كليه عزيزاني كه به اين منطقه عزيمت ميكنند تقاضا دارم با اين شماره مبايل تماس بگيرند

 9. سلام دوستان گرامي مدير هتل كوهسار آقاي خيرخواه از دوستان نزديكم بوده اگه اونجا رفتيد سلامگرم برسانيد

 10. سلام گرم به تمامي دوستان و مسافران عزيزم مديريت هتل كوهسار بنام آقاي ابراهيم خيرخواه ميباشد اگر قسط عزيمت به هتل يا رزرو را داريد باشماره موبايل 09112829887 تماس حاصل فرماييد

 11. ییلاق ماسال بخصوص هتل کوهسار برای تور عالی می باشد.

 12. با سلام به تمامي دوستاران طبيعت اميدوارم عزبزاني كه در هتل براي اقامت ما را قابل دانسته وپيش ما مانده روزگاربدي را نداشته باشند . هتل كوهسار با مديريت ابراهيم خيرخواه ميباشد كه در اين فصل زمستان اگر برف را ميخواهيد از نزديك ديده و لذت برف بازي را ببريد به هتل كوهسار سفر كرده وبا شومينه هيزمي در داخل كلبه ها و سوئيت هاي مجهز به دستشويي و حمام با آب گرم و رستوران با تمامي غذاهاي محلي وچلوكباب گوسفندي درجه يك پذيراي شما مهمانان محترم باشيم آدرس ما : ماسال 27 كيلومتري جاده ييلاق هتل كوهسار تلفن 09112829887 ثابت 01824820770

 13. آدرس هتل كوهسار گيلان ماسال 27 كيلومتر بطرف ييلاق ماسال هتل كوهسار به مديريت ابراهيم خيرخواه همراه 09112829887 ثابت 01824820770

 14. دوستان از طبیعت زیباش لذت ببرید. اما برای اقالمت گول کلمات قلمبه مثل هتل و سوییت رو نخورید. ازین خبر ها نیست. از همشون نسبتا بهتر هتل خرسندیه. شبی 30-40 تومن بیشتر هم ندید.

  • سلام هنوز این هتل در ماسال هست؟اگه بخوایم بریم شماره ویلا(همون کلبه ها)دارید برای رزرو؟ممنون میشم راهنمایی کنید

   • یک پستی درباره هتل کوهساری هست بگردید پیداش می کنید. لینکش هست. در ضمن نظرات سایر دوستان رو حتمن بخونید یک سری یه شدت ناراضی بودند.

 15. با سلام
  پیشنهاد میکنم امکانات هتل مرزبانی رو هم ببینید
  https://www.instagram.com/hotel.marzbani
  http://hotelmarzbani.blog.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *