دوشنبه , مهر ۴ ۱۴۰۱
خانه / جهانگردی / سفرنامه فرانسه: قسمت اول

سفرنامه فرانسه: قسمت اول

شرکت نفت ایران یکی از چند اسپانسری هستش که برای نرم افزار جدیدی که شرکت Beicip داره توسعه میده (Develop) سرمایه گذاری کرده و یک قسمت از قرارداد هم آموزش پرسنل هست که هر سال ۱۰-۱۵ نفر از کارشناس های شرکت ملی میرن برای آموزش. امسال دوره چهارمش برگزار میشه و نوبت به ما رسید که بریم. بعد از چند بار عوض شدن تاریخ بالاخره برای همین جمعه، ۲۱ آبان ماه نهایی شد. اینجا کمی از خاطرات و تجارب مقدمات سفر که تا اینجا پشت سر گذاشتیم می نویسم و در برگشت هم از تجارب اقامتمون تو پاریس براتون خواهم نوشت. حالت ایده ال اینه که اونجا به اینترنت دسترسی داشته باشم تا براتون از همون جا بنویسم که خوب البته شما زیاد روش حساب نکنید!

سفارت فرانسه

من که دعوتنامه داشتم برای رضوان هم فرم درخواست ویزای توریستی پر کردیم. با توجه به تجربه ای که از سفر ۲ سال پیش به فرانسه داشتیم، خیلی زود، تقریبا اویل تابستون از طریق سایت سفارت شروع کردیم به تلاش برای گرفتن وقت ملاقات و بالاخره بعد از چندین روز تلاش و چک کردن ساعت به ساعت سایت، موفق شدیم وقت بگریم برای اواخر شهریور.

این سیستم وقت گرفتن از سفارت فرانسه هم برای خودشون فیلمی شده. یا مثل ما باید از ماهها قبل وقت بگیرید و یا اینکه دستتون رو بکنید تو جیبتون و پنجاه هزارتومن ناقابل بپردازید که البته در مورد روش اول وقت ۲-۳ ماه بعد گیرتون میاد و در مورد دوم وقت ۲-۳ روز بعد. حالا حتما می خواهید بدونید از کی باید وقتو خرید. خوب یه جستجوی ساده تو سایت گوگل شما رو به فروشنده ها میرسونه. حالا هرموقعه رسیدید به این مرحله جوابشم پیدا می کنید.

خلاصه با شناخت قبلی و اطمینان از اینکه ویزاهای قبلی که از شینگن گرفتیم و سابقه سفر قبلی به فرانسه، روز موعود رفتیم جلوی سفارت. مثل همیشه زود رفتیم و ۵٫۵ اونجا بودیم و بازم مثل همیشه سیستم اسم بنویسید و این وقتا الکیه و این حرفها رواج داشت اما به این حرفها نباید توجه کرد چرا که این لیست ها رو این آژانس ها می نویسن و صبح زود میزارن اونجا.

در نهایت ملاک وارد شدن از در سفارت همون صف دم دره که تشکیل و نظمش مونده به آدمهایی که اون روز اونجا هستن . به خاطر همین من اکیدا توصیه می کنم صبح زود اونجا باشید و هشیار باشید که تا صف تشکیل شد جا بگیرید.

از در سفارت که وارد شدید قضیه یه کم فرق می کنه می پرسن که چیکار دارید و اگه برای تحویل مدارک اومده باشید حتما باید وقت داشته باشید و اسمتون تو اونجا باشه تا بزارن برید تو، ساعت وقتتون مهم نیست و فرمالیته است فقط مهمه که اسمتون تو لیست اون روز باشه.

مصاحبه

خلاصه رسیدیم پای اولین گیشه برای پرداخت هزینه بررسی درخواست که همون ۶۰ یورو هستش. آقایی که پشت گیشه نشسته بود نگاهی به فرمهامون انداخت و فرم های رضوان رو پس داد وخیلی اخمو و جدی گفت شما که دانشجویی و به دانشجوها هم فقط تو تابستون و عید ویزا میدن . پولم ازت نمی گیرم شما خوش اومدی. مدارک من رو هم نگاه کرد و گفت شما فقط ۷۸۰۰۰ تومن برای بررسی مدارکت به من بده.

خوب همونطوری که میتونید حدس بزنید ما رو انگار برق گرفت، این تنها چیزی بود که انتظارش رو نداشتیم. این مزد راستگویی ما بود. اگه تو فرم براش زده بودیم که خانه داره هیچ مشکلی نبود اما ظاهرا برساس یک قانون که هیچ کجا هم به ما توضیح داده نشده بود به محصلین و دانشجوها فقط تو عید و تابستون ویزا میدن.

سریع مغز ایرانیمون به کار افتاد که فرمها رو پس بگیریم و دوباره به اسم خانه دار پر کنیم اما اون مرد بدتر عصبانی شد و فرمها رو هم بهمون نداد!

یه کم باهاش صحبت کردیم اما خیلی بداخلاق بود. بهش گفتم که دانشجوی فوق لیسانس و درسش تا زمان سفر ما تموم میشه اما اصلا گوش نمیداد. اصرار من رو که دید گفت می خوای پولش رو بده و منتظر گیشه مصاحبه باشید اما اگه ویزا ندادن نگید از ما پول گرفتن ها. قبول کردیم و پول رو دادیم. بازم بگم که خیلی بداخلاق بود.

خلاصه رسیدیم به گیشه مصاحبه، همون جوونی بود که بار قبل هم دو سال پیش باهامون مصاحبه کرده بود. خیلی جدی و نامهربون اما مودب. خلاصه مدارک رو بررسی کرد و دوباره رسید به نامه دانشگاه رضوان و همون بحث مطرح شد و براش توضیح دادیم که تا اون موقع درسش تموم میشه و اون هم با اکراه پذیرفت اما از برخورد هردوشون مطمئن شدیم که کارمون تمومه و از ویزا برای رضوان خبری نیست.

خلاصه دمغ و پشیمون اومدیم بیرون و همش خودمونو لعنت می کردیم که راستش رو نوشتیم.

ویزا

پروسه برسی درخواست سه هفته است و اگر با درخواست موافقت نشه تلفنی خبر میدن. از اونجایی که ما تلفنی نداشتیم یه کم امیدوار شدیم و بالاخره روز موعود رفتیم پاسپورت ها رو دادیم و دو روز بعد در کمال ناباوری ویزا رو بهمون داده بودن. البته فقط برای یک ماه اونهم فقط یک بار ورود به شینگن. اینم بگم که در موارد مشابه سالهای قبل دوستانم ویزاهای شش ماهه و حتی یک ساله بهشون داده بودن با دفعات ورود نامحدود.

رزرو هتل

برای گرفتن ویزا رزرو هتل نیاز بود که از سایت Booking.com یه رزرویشن انجام دادیم و بعد از گرفتن ویزا هم کنسلش کردیم. دقت کنید که اگه خواستید چنین کاری بکنید مطمئن بشید که برای کنسل کردن جریمه ای در نظر گرفته نشده باشه. بعضی سایتها ، هتلها یا تخفیفات خاص درشون این قانون لحاظ میشه که یا کلا قابل کنسل کردن نیست یا جریمه دارند.

نهایتا برای اقامتمون یه هتل آپارتمان نزدیک محل شرکت Beicip تو محله Nanterre رزرو کردیم. یه کم از مرکز شهر دوره اما در عوض قیمتش خیلی خوبه، تجهیزات اتاق عالیه و نزدیک محل کلاسهای منم هست. اگه دوست داشتین اینجا میتونید ببینیدش.

شبی حدود ۷۰ یورو. که به نسبت امکاناتش عالیه. اگه بخواهید با هتلهای ایران و قیمتهاشون مقایسه اش کنید باید بگم که این مفته.

نزارید خاطرات تلخ هتل باباطاهر همدان با شبی ۱۰۰ تومن هزینه رو یادآوری کنم.

بلیط هواپیما

بلیط مون ایران ایر، هرچند که امیر خیلی ازشون شکایت داشت اما چون پروازش مستقیم بود به بقیه ترجیح دادیمش. قیمتش هم مناسبه. نفری ۶۰۰ تومن رفت و برگشت.

آشنایی قبلی با پاریس

اصولا شما با در دست داشتن یه نقشه مترو و یه نقشه مکانهای دیدنی تو پاریس نیازی به هیچ چیز دیگه ندارید و گم هم نخواهید شد. نقشه های pdf مترو و شهر رو دانلود کردم و یه سری آدرس های اصلی رو هم به کمک امیر تهیه کردیم. اون مطلب راهنمای امیر (۲ و ۳) هم که دیگه حرف نداشت و خیلی به دردمون میخوره. ار اطلاعات Wikitravel هم غفلت نکنید که خیلی کامل و به درد بخوره.

حرف آخر

امیدوارم سفر خوبی بشه و کلی از تجارب و خاطراتمون براتون بنویسم.

بدرود

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

قسمت آخر

23 دیدگاه

 1. من موندم بر و بچه های ایران که کارت ویزا (همون کردیتک.کارت) ندارند برای رزرو هتل چه کار باید بکنند. این یه مشکل عمده است. حتی برای خرید پرواز های داخلی اروپا (مثلا پاریس به ونیز) هم مشکل پیدا میشه.

  اینم واسه مسافرهای پاریس:

  je me baladais sur l’avenue le coeur ouvert à l’inconnu
  J’avais envie de dire bonjour à n’importe qui

  Aux Champs-Elysées
  Au soleil, sous la pluie, à midi ou à minuit
  Il y a tout ce que vous voulez aux Champs-Elysée

 2. این کارمندهای سفارت که گفتی فرانسوی هستند یا احتمالن ایرانی؟
  فکر کنم اگر هم ایرانی نباشند،زندگی در ایران باعث شده ویروس دروغ بهشون سرایت کنه.از اثرات این ویروس اینه که بیمار علاقه شدیدی پیدا میکه به دروغ گفتن و دروغ شنیدن!

 3. بگو…بگو…از آزادی (که نداریم) بگو.
  بنویس که سفر چه طور شروع شد؟
  از همون آغاز سفر بگو….در فرودگاه…..

 4. چشم. مي نويسم. يه كم كه حالم بهتر شد.

  فعلا دارم خودم رو براي فردا، اداره گذرنامه و بي احترامي ها و بي ادبي هايي كه در انتظارمه آماده مي كنم.

  هر اتفاقي ممكنه بيافته. فقط خدا كنه ختم به خير بشه.

 5. بسلامتی فرخ جان
  فکر می کنم الان دیگه اونجا باشین
  امیدوارم که خیلی خیلی بهتون خوش بگذره و خاطرات خوشتون رو اینجا ببینیم
  این کشور دیگه کشور دروغه. وقتی که کاری داری که به منافع شخصی لطمه نمی زنه ، دروغ بگو. حلاله حلاله. مثل این قضیه شما.
  به امید دیدارتون در تهران

 6. سلام
  با تشکر از مطالب قشنگتون
  منم تجربه سفر با چندین کشور توریستی اروپا رو به عنوان تور لیدر دارم اما ا ز مطالب جالب این سایت خوشم اومده.
  از شما نویسنده محترم سایت درخواست دارم بهم ایمیل بزنید و شماره تماس بدید تا ازتون در مورد تور بهاره ای که به ایتالیا وفرانسه داریم کمک بگیرم.
  موفق باشید دوست عزیز

 7. درود
  يكي از اصلي ترين انتقاداتي كه وارد است اين است كه سايت يا مرجع يا ارگان مشخصي در اينترنت وجود ندارد تا بتوان در آن بتوان نظرات -پيشنهادات و انتقادي از هتل خاصي انجام پذيرد
  خود هتلها هم اكثرا يا سايت ندارند يا در سايتشان محلي براي انتقاد ندارند
  مرجع رسيدگي به كار هتلها چه شخص و يا ارگان و يا سازماني است
  هتلها بر چه اساسي در ايران ستاره مي گيرند ?????
  در تاريخ 12 و 13 خرداد سال 90 در هتل باباطاهر همدان اتاق گرفتم اما چه اتاقي !!!!!!!!!!
  نميدانم واقعا بر چه اساسي اين هتل 4 ستاره گرفته است . بيشترين ستاره ايي كه با ارفاق بخواهم به اين هتل بدهم 2 ستاره خواهد بود
  مبلغ 125 هزار تومان براي يك اتاق دو نفره براي يك شب پرداخت كردم كه بدترين شب مسافرتم در تمام زندگيم بود
  اتاق دو نفره اي كه در واقع جاي دو تخت دو نفره و يك نفره در آن مشاهده مي شد ولي تخت دو نفره موجود نبود و دو تخت يك نفره در آن به طرز ناشيانه اي جا سازي شده بود
  فرزند 18 ماهه خودمو رو روي زمين خواباندم . پرده را نمي شد كشيد چون روبروي پنجره راهروي اتاقهاي ديگر بود كه كاملا ديد داشت . همچنين پنجره را نمي توانستيم باز كنيم چون سرو صداي زيادي از راهروي روبرو و فضاي مياني به گوش مي رسيد .
  پنجره بسته و پرده هم كشيده حالا از صداي فن تهويه و به اصطلاح كولر نمي شد خوابيد . كولر را خاموش مي كرديم از گرما نمي شد خوابيد .
  ديوارهاي اتاق آنقدر نازك بودند كه صداي اتاقهاي بقل به راحتي شنيده مي شد . فضاي دري روي ديوار اتاق وجود داشت كه انگار قبلا اتاقها را به هم متصل مي كرد و اين فضا با نتخته چوب بسته شده بود و از همين فضاي 10 سانتي به اصطلاح كمد ديواري ايجاد كرده بودند .
  در يخچال اتاق هر اقلامي كه وجود داشت 2ونيم برابر قيمت مصوب روي خود كالا عرضه مي شد يعني يك آب معدني 200 توماني 500 تومان محاسبه مي شد
  هتل گفته بود پاركينگ دارد ولي پاركينگ كه نداشت هيچ از پياده روي شهرداري جهت پاركينگ استفاده مي كرد كه آن هم پر بود و ما ماشين را در خيابان گذاشتيم .
  تلفنهاي اتاق همه شماره هاي اشتباهي داشتند يعني با اتاق ديگري كار داشتند با اتاق ما تماس مي گرفتند و بعد كه مي ديدند ما مورد نظر آنان نيستيم مي گفتند شما گوشي را برنداريد تا ديگري گوشي را بردارد .
  از طرفي من به هر شماره اي كه در بروشور هتل بود تماس مي گرفتم جواب نمي دادند و وقتي حضورا به اطلاعات مراجعه كردم گفتند شماره ها عوض شده است .
  ارايه خدمات به مسافران در حد مكان هاي مهمانپذير بود تا هتل .
  مسافر زرق برق لابي هتل را نمي خواهد براي مسافر آينه كاري و گچبري راهرو ها و لابي هتل مهم نيست . مسافر آرامش و رفاه اتاق چهار ستاره را مي خواهد . ( اينجا ايران است )
  دو قوري چاي كه هر كدام چهار فنجان چاي بيشتر نداشت 8000 تومان براي ما آب خورد !!!!!!!!!!!!!!
  آيا ستاره ها را مي توان با پول خريد ????

  • یه وب سایت هست که قصد داره چنین کاری ارائه بده.میتونید اینجا سری یهش بزنید و نظرتون رو در مورد هتلی که رفتید بنویسید.البته سیستم جستجوش بشدت باگ داره و بخواهید هتلی رو پیدا کنید باید همه صفحات رو یکی یکی ورق بزنید!!!
   بیشتر که بررسی کردم دیدم خیلی اشکال داره.هیچ هتل ایرانی رو نداره!

 8. ايكاش مهدي بعد از اون سفر تاريخي پارسال ما به همدان ، خاطرات اقامتمون تو هتل باباطاهر و عكسهايي رو كه گرفته بود ميذاشت اينجا. حداقل نتيجه اش اين بود كه ديگراني مثل شما عينا همون صحنه ها رو تجربه نمي كردن.

  ما بعد از اون اقامت وحشتناك در هتل باباطاهر، دعواي چند ساعته اي كه با همه كاركنان تا رئيس هتل داشتيم بقدري برامون خاطره بدي شد كه ترجيح داديم مثل يه كابوس فراموشش كنيم بجاي اينكه در موردش حرف بزنيم.

 9. واقعا اين هتل بابا طاهر قلعه ي هزار اردكيه براي خودش! مثل خيلي هتل هاي ديگه ايران، به نظر من مهمترين و اساسي ترين ويژگي يك هتل تميز بودنشه. حتي اگه خيلي خيلي ساده و فاقد هر گونه تجهيزات باشه. ما تا حالا هتل ها و مسافر خونه هاي زيادي تو ايران ديديم. ولي متاسفانه فقط 5% اون ها تميز و مرتب بودند. برعكس در يونان و پاريس مهمانپذير هاي متوسطشون انقدر عالي بودند كه آدم دلش نمي خواست از اتاق بره بيرون!

  • یعنی من نمی دونم چی بگم.فقط اگر یه زمانی سایت های مرور و بررسی هتل در ایران هم راه افتاد،قول می دم از خجالت این هتل باباطاهر دربیام.ستاره هاش هم مثل تخت و درودیوارش مال زمان پهلوی دوم اند!

   • اصلن دوست دارید همینجا یه بخشی واسه هتلهایی که تجربه کردیم راه بندازم؟

    • عالیه. فکر بسیار خوبیست. می تونیم بسته به شهر یا اسم هتل، نوشته ها رو طبقه بندی کنیم. عکس بذاریم و نظر بدیم. حتما این کار رو بکن. از باباطاهر شروع می کنیم.

 10. آره ديگه خوب هتل ها هم جزيي از “وطن ما “هستند ديگه.

 11. با سلام و تشكر از مطالب مفيدتون
  من مي خوام به زودي يه سفر به اروپا داشته باشم در حال حاضر بزرگترين مشكلم رزرو هتل و گرفتن بليط قطار eurail از ايتالياست كه براي هر دو به كرديت كارت نيازه مي خواستم بدونم شما چطور اين مشكل رو حل كرديد؟
  ممنون مي شم راهنمايي كنيد.

 12. والا ما که از دوستان کمک گرفتیم که مقیم خارج از کشور بودن و ویزا کارت داشتند.

  شما هم باید یا یکی رو اون طرف داشته باشید یا از این کارتهای اعتباری بخرید که بعضی از بانکها می فروشن و البته حتما قبلش پرس و جو کنید که میشه باهاش رزرو هم کرد یا نه برای خرید بلیط فکر نمی کنم مشکلی باشه اما برای رزرو هتل شاید به مشکل بر بخورید.

 13. سميه سليمي

  سلام
  من و همسرم قرار هست برا معالجات پزشكي به فرانسه بريم. با پزشك و بيمارستان در حال مكاتبه هستيم ولي هنوز دعوتنامه نفرستادن. مي خواستم بدونم آيا از الان بايستي وقت سفارت بگيريم؟ چقدر طول مي كشه كه وقت بدن؟ ممنون مي شم راهنمايي كنيد.

 14. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  من وقت سفارت دارم می خواستم بدونم حداقل چقدر توی حسابمون پول باشه بهتره؟
  مرسی

  • سلام. نمی تونم جواب قطعی بدم به این سوال ولی مهم اینه که شما سفارت رو قانع کنی که هزینه سفرت رو داری و حتما بر میگردی به کشور خودت. اگر به هر کدوم از این دو تا شک کنند بهت ویزا نمیدند. موفق باشی.

 15. سلام
  عالی بود
  فقط 2تا پیشنهاد داشتم یه قسمت جداگانه برا سایت درست کنید که اینقدر سوال درمورد سفارت و … نکنن.همه چیز رو داخلش توضیح بدید خوشحال میشم نویسنده ی اون قسمت سایتتون باشم :دی
  واینکه یه دستی هم به سر قالب سایت بکشید که یکم جوندار تر به نظر برسه (در این زمینه هم خوشحال میشم یاری تون کنم).
  با تشکر

 16. من سفرنامه هاى عكس دار را دوست دارم مثل سفرنامه نپال

 17. با سلام
  لطفا در مورد مراحل جمع آوری مدارک و رفتار سفارت در این مورد بیشتر توضیح بدید :پ
  کسی که سند ملکی به نام خودش برای ارائه به سفارت نداره ، چیکار باید بکنه ؟

  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *