پنج شنبه , آذر ۱۷ ۱۴۰۱
خانه / جهانگردی / سفرنامه فرانسه، قسمت چهارم: پرواز، فرودگاه و هتل

سفرنامه فرانسه، قسمت چهارم: پرواز، فرودگاه و هتل

فرودگاه امام خمینی

بالاخره از چک گذرنامه گذشتیم. یک نکته؛ وقتی بار قبل پاسپورتم رو گرفتن برگه پرداخت عوارض خروج رو هم گرفتن. اما چون مهر ابطال خروج تو پاسم خورده بود نیازی نبود که دوباره عوارض خروج پرداخت کنم. این نکته کنکوری بود، یادتون باشه.

پرواز ایران ایر

airbus-300

هواپیما خوب بود، ایرباس ۳۰۰٫ خلبان ها در هر دو مسیر رفت و برگشت عالی بودند، بسیار حرفه ای و راحت فرود اومدند. پذیرایی متوسط رو به ضعیف.

سرگرمی در حد صفر، تلویزیون رو در مسیر رفت که اصلا روشن نکردن (که در مسیر برگشت علتش مشخص شد) و در مسیر برگشت هم کاش روشن نمی کردن! فیلمی برای سرگرمی مسافرین پخش شد به نام هر چی تو بخوای (برای مسافرین خارجی هم دوبله شد به Whatever You Want) و هدفون هم توزیع شد. تقریبا هیچ کس نتونست از صدای فیلم استفاده کنه چون تمام خروجی های صدا خراب بود. یه دوست سریشی ما داشتیم که تقریبا هرچی صندلی خالی بود به دنبال خروجی سالم صدا گشت و پیدا نکرد. یکی از مونیتورهای وسط هم همون اول فیلم قطع شد و دقایقی بعد با تصویر سیاه و سفید و کج و کوله برگشت، چند دقیقه ای طول کشید تا لامپش گرم شه و تصویرش کیفیت پیدا کنه. در ضمن از اونجاییکه این اثر باارزش سینمایی ما فقط به زبان فارسی موجود بود برای مسافرین خارجی هم زیرنویس انگلیسی تهیه شده بود که صد البته با توجه به ابعاد مونیتور و فواصل نصب اون نیاز به تلسکوپ داشتن.

خدمات به مسافرین هم به نظرم خیلی ضعیف بود، برای مثال با اینکه نصف هواپیما خالی بود، متکا به خیلی ها نرسید!

قیمت پرواز، ارزانتر از بقیه است و تنها پرواز مستقیم تهران پاریس همینه که دو بار در هفته روزهای سه شنبه و جمعه برگزار میشه (در مورد علت اینکه این تنها پرواز مستقیم زیاد فکر نکنید).

تاخیر در حرکت: انصافا تو مسیر رفت تاخیری نداشتیم اما در برگشت سوار شدیم و یک ساعت منتظر شدیم تا بنزین بهمون دادن. فکر کنم خلبان داشت ریش گرو میذاشت.

نکته: هیچ توجه کردین که اون پیغام معروف که پخش میشه و در انتهاش از بانوان خواهش می کنه که “با توجه به تاکید اسلام بر ارزشهای والای اخلاقی در جامعه از اینکه شئونات اسلامی را رعایت می کنید متشکریم” در دوبله انگلیسی حذف شده! ظاهرا اگه شما فارسی بلد نباشید نیازی به اجرای این بند نیست.

جمع بندی: اگه بخواید دودوتای ریالی بکنید، خیلی می صرفه! اگه بخواهید به استانداردهای جهانی فکر کنید و ایمنی و آسایش رو اول قرار بدید، اصلا به ایران ایر فکر نکنید.

آسمان پاریس

این شاید یک مزیت ایران ایر باشه که اگه شانس بیارید و هوا خوب باشه و از قبل ترتیب صندلی کنار پنجره رو هم داده باشید با توجه به ساعت حرکت و ورود پروازهای ایران ایر می تونید یکی از زیباترین چشم اندازهای پاریس رو ببینید. پاریس از آسمان. فکرش رو بکنید، یک کمی هوا ابری بود اما نه اونقدری که نشه شکوه ایفل رو دید، La Defense رو تشخیص داد و از زیبایی سن لذت برد (البته اگه پرواز خوبی گرفته باشید ممکنه خود هواپیما این امکان رو براتون فراهم بیاره که به وسیله دوربینهای زیر بال و جلوی هواپیما تصاویر بسیار بهتری هم ببینید).

اگه بار اولی باشه که به پاریس میرید از همین جا رشته تعجب کردنهایی در باب معماری و موقعیت این شهر شروع میشه که تا پایان سفر تمام نمیشه. در نگاه اول این شهر رو انگار از دل یه جنگل بزرگ کنده کاری کردند. اونهم با دقت و وسواس. حومه بسیار زیبای شهر دل هر بیننده ای رو میبره.

فرودگاه ORLY

orly

پاریس دو تا فرودگاه مهم داره که این یکی قدیمی تره و فرودگاه بزرگتر و مدرن تر این شهر Charles De Gaulle هستش. فرودگاه ORLY دو قسمت جنوبی و غربی داره.

جابجایی از فرودگاه تا مرکز شهر

۱٫ راه حل اول مترو و RER:

metro-rer

metro-metro2

هزینه: تا مرکز شهر حدود ۱۰ یورو. بسیار راحت و سریع اگه بتونید راه رو پیدا کنید، تا مرکز شهر حداقل ۳ تا مسیریابی دارید.

فرودگاه شارزدوگل مستقیما به خطوط RER وصله اما این فرودگاه ORLY نیاز به کمی مسیریابی داره. از داخل فرودگاه با یک پل هوایی به ایستگاه یک خط ریلی داخلی وصل میشید که فقط سه تا ایستگاه داره که به ترتیب عبارتند از ترمینال جنوبی، ترمینال غربی و نهایتا تقاطع پیدا میکنه با استگاه Antony که یکی از ایستگاههای RER خط B هستش. از اونجا با RER B تا ایستگاه معروف Chatelet که فکر می کنم بزرگترین ایستگاه مترو پاریسه و از اونجا هم به سمت مرکز شهر.

خوب مسلمه که بسته به مقصد این مسیر تغییر میکنه اما حداقل ۳ تا خط رو باید عوض کنید.

۲٫ راه حل دوم اتوبوس

bus

هزینه: تا مرکز شهر حدود ۵-۲ یورو. سرعتش کمتره و کلا برای شروع سفر که هنوز تجربه مسیر یابی بخصوص رو خطوط اتبوس ندارید پیشنهاد نمیشه.

۳٫ راه حل سوم: تاکسی

هزینه: تا مرکز شهر حدود ۴۰-۵۰ یورو.

علاوه بر اون دو انتخاب قبلی انتخاب تاکسی هم وجود داره. با یه حساب کتاب می بینید که اگه سه – چهار نفر باشید و بارهاتون زیاد نباشه میارزه. اگه هم خیلی تعداد زیاد باشه میشه ون گرفت که باز هم می ارزه.

در کل برای استفاده از تاکسی درفرانسه هم مثل بقیه اروپا شما باید یا خیلی پولدار باشید، یا در موقعیت اضطرار باشید، یا اینکه با توجه به تعداد بیارزه و یا خیلی بی دست و پا که نتونید راهتون رو از طریق شبکه مترو و اتوبوس پیدا کنید.

مسیر فرودگاه تا هتل

از همون مسیری که اشاره کردم با هزینه نفری ۱۲ یورو رفتیم به سمت هتل. وسط راه یکی از کوله ها رو تو ایستگاه مترو جا گذاشتیم! سوار که شدیم یکی از مسافرها بهمون گفت اون کیف شما نبود جاگذاشتید! از تیز بینیش خوشم اومد! برگشتیم، نگران که نکنه دزدیده باشندش. من فقط یادم بود که یه مامور ایستگاه کنارمون نشسته بود و امیدم به همون بود. خوشبختانه کیف رو برده بود به دفتر ایستگاه، که رفتیم و گرفتیم. البته از ترس بمبگذاری خالیش کرده بودن اما در کمال ادب و احترام پسون دادن.

خلاصه نقشه به دست از ایستگاه RER یه جایی نزدیکیهای هتل زدیم بیرون. نقشه ای که از Google earth گرفته بودم به اندازه کافی دقیق نبود. در نتیجه مجبور شدیم سوال کنیم. این فرانسوی ها همونقدر که اگه باهاشون انگلیسی صحبت کنید احتمال جواب گرفتن براتون میل می کنه به سمت صفر اگه با یه فرانسه دست و پا شکسته شروع کنید باهاشون صحبت کردن خیلی کمکتون می کنن. از چند نفر پرسیدیم و بالاخره رسیدیم به هتل.

هتل

هتل ما: Séjours & Affaires Paris Nanterre – NANTERRE

نوع هتل: هتل آپارتمان

hotel

nanterre-hotel

hotel-room

محل: همونطوری که از اسمش پیداست تو Nanterre بود که میشه زون ۳ پاریس. تا Ladefense یه ۱۵ دقیقه با اتوبوس فاصله داشتیم.

قیمت: قیمتها رو میتونید تو سایتش چک کنید که بسته به مدت زمان اقامت و اینکه در چه فصلی از سال اونجا باشید تغییر میکنه.

وقتی رسیدیم گفتن چون برای جمعه پیش رزرو کردین و نیومدین و خبر هم ندادین ما کنسل کردیم و دو شب جریمتون کردیم و الانم اتق خالی نداریم. البته امیر باهاشون تلفنی صحبت کرده بود و یک آقایی که ما بالاخره نفهمیدیم کی بود! بهش گفته بود مشکلی نیست همون سه شنبه بیان چیزی هم جریمشون نمی کنیم. خلاصه بالاخره خودشون یه راه حلی برامون پیدا کردن و معلوم شد یه واحد خالی دارن. راستشو بخواهید به نفعمونم شد، واحد بهتری گیرمون اومد با همون قیمت قبلی. به هر حال اون دوشب جریمه قانونی بود که از اول هم میدونستیم و خودمون رو براش آماده کرده بودیم.

واحد ما شامل یک اتاق خواب، یک حال کوچولو، یک آشپزخانه خیلی کوچیک اما خیلی به دردبخور و یک سرویس بهداشتی بود. به عکسهای سایت هتل اطمینان کنید واقعا اتاقها همون شکلی هستند. حالا اگه بخوام یه ارزشیابی بکنم باید بگم:

نظافت واحد و تمیز بودن سرویسها، به نظرم از همه چی مهمتره:

بسیار عالی بود. اونقدر راحت بود که اصلا حس توی هتل موندن رو نداشتید، مثل خونه خود آدم راحت و تمیز و مرتب بود. اتاق و پذیرایی و آشپزخانه عالی بود و از همه بهتر سرویس بهداشتی و حمام بود که کاملا تمیز و مرتب و کاملا نوساز بود.

سیستم گرمایش و پخت وپز:

میتونم به جرات بگم تو فرانسه اتلاف انرژی به سمت صفر میل میکنه بدون اینکه شما هیچ فشاری یا کمبودی احساس کنید. سیستم گرمایی و پخت و پز هردو برقی بود، حتما میدونید که بیش از ۷۰% نیاز الکتریسیته فرانسه از نیروگاههای اتمی تامین میشه. سیستم گرمایی شوفاژ برقی بود که مجهز به ترموستات های جالبی بود که میشد برای حالتهای مختلف شب و روز در درجه های مختلف تنظیمش کرد. اما از همه چی مهمتر سیستم ساختمان سازی بود که بسیار درست و استاندارد بود. باورش سخت بود که این شوفاژ فسقلی تو این هوای واقعا سرد بیرون، دمای خونه رو اینقدر متعادل نگه داره اما به یه آیق بندی صحیح این کار انجام شده بود.

در مورد پخت و پز هم همینطور، وقتی شما از سیستم گازهای برقی استفاده میکنید اتلاف انرژی واقعا به سمت صفر میل میکنه، تمام گرمای تولیدی از المنت صرف قابلمه میشه و مثل سیستم گاز سوز ما نیست که همزمان به کار گرم کردن خونه هم اشتغال داشته باشه!

رفت و آمد:

این تنها قسمتیه که شاید بعضی ها اگه بخوان خیلی سخت بگیرن میتونن بهش اشاره کنن. همونطوری که گفتم تا Ladefense یه فاصله ۱۵ دقیقه ای رو با اتوبوس باید طی می کردیم. ما با مشکل خاص روبرو نشدیم اما اگه مدت اقامتتون خیلی کوتاه باشه شاید دوست داشته باشید که تو مرکز شهر بمونید و به همه جا دسترسی سریع داشته باشید.

جمع بندی من:

اگه هتل می خواهید و ترجیح میدید تو مرکز شهر بمونید که در موارد سفرهای کاملا توریستی و کوتاه مدت بهترین انتخابم هست، برای انتخاب هتل به این سایت سر بزنید. اگه مدت طولانی می مونید هتل آپارتمان هم می تونه انتخاب خیلی خوبی باشه، این سایت رو ببینید.

ما کاملا راضی بودیم به نسبت قیمت و خدمات عالی بود.

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت آخر

16 دیدگاه

 1. توصیف پرواز عالی بود فکر کنم فقط اخلاق سگ مهماندارها رو از قلم انداختی.
  خوشحالم که با همه دردسری که در شروع داشتید،همه چیز به خوبی و خوشی تموم شد.

 2. جذاب و قشنگ نوشتی.
  در مورد پرواز های ایران ایر باید گفت که خلبان های بسیار خوب و کاردانی دارند. ولی این درد اصلی رو دوا نمی کنه. مشکل از هواپیماهاست که بسیار فرسوده هستند. من شخصا ترجیح میدم پرواز گرون تر باشه ولی امنیت داشته باشه. به خصوص اینکه کار ما و زندگی ما جوریه که زیاد با پرواز سر و کار داریم و واسه همین هم نمیشه و نباید امنیت رو نادیده گرفت.

 3. سلام
  خوش به حالتون واقعا ، من و همسرم هم می خوایم بریم به یک کشور اروپایی والا اولش برامون خیلی فرق می کرد کجا ولی الان فقط می گیم شینگن بگیریم بعدش دیگه مهم نیست یه جاش میریم می گیردیم یا خودمون می ریم چند تا کشور می گردیم ولی یه جوری ما رو آژانس هواپیمایی ها ترسوندن که کلا می ترسیم بریم برای مصاحبه البته مدارکمون رو دادیم برای ترجمه ولی از همون ترجمه اذیتها شروع شده. می شه به من یه اطلاعاتی راجع به سفارت یونان بدین؟ البته من تمام مطالبتون رو خوندم ولی می خوام بدونم راحت ویزا می ده یا خیر؟ برایه این می پرسم که اگه یک سفارت رد کنه سفارت دیگه خیلی سختتر می گیره و شاید اصلا دیگه نتونیم بگیریم .و اینکه ما کلا از اول می خواستیم بریم فرانسه ولی شنیدم خیلی سخت ویزا می دن برای همین گفتیم از یونان اقدام کنیم اونجا رو ببینیم بعد خودمون با قطار میریم فرانسه و بعد برگردیم یونان و بعد بیایم ایران.

 4. معمولا براي بار اول ويزاي شينگن گرفتن سخته.

  بهتره كه تو فصل سفرهاي توريستي اقدام كنيد. مثلا تو زمستون سفارت يونان اولين گيري كه ميده ميپرسه كه الان كه وقت سفر توريستي نيست به يونان شما حتما مي خواهيد يه كلكي بزنيد!

  ديگه اينكه بايد مطمئن بشن بريد برمي گرديد، مدارك كاري محكم، و مدارك مالي قوي و سند خانه، همش مهمه.

  اگه مطمئن بشن كه شما واقعا هدفتون گردشگري، چرا كه نه، توريست يعني پول، حتما موافقت مي كنن. اما اگه يك درصد احتمال بدن كاسه اي زير نيم كاسست ديگه تمومه.

 5. سلام
  ممنون که جوابمو دادین ، ما یک سند داریم ،گواهی اشتغال به کار، دو تا سند اجاره که البته یکی کارواش و دیگری مزونه لباسه و یک گردش مالی خوب و اینکه شنیدم الان هوای یونان نسبت به کشورهای دیگه و نسبت به سالهای قبل گرمتره و این هم از آب و هوای ایران اینها کفایت نمی کنه؟ و اینکه خب تو این فصل به نظره من بهترین جا اتریشه برای اسکی چون من دوستام رفتن می گن عالیه نظر شما چیه؟
  ببینید وقتی آدم قصد مسافرت می کنه دیگه نمی تونه بگه بزار برای بعد وگرنه به قول شما بهترین موقع همون تابستان و عیده که فصلشه البته فکر کنم آخرش هم همون موقع درست می شه.

 6. به هر حال تا شما به سفارت مراجعه نكنيد نميتونيد مطمئن باشيد كه چه جوابي ميدن.
  اگه اينقدر دوست داريد كه حالا اقدام كنيد و مداركتون هم كامله كه معطلش نكنيد …
  Good Luck

 7. سلام
  خیلی خیلی ممنونم ازتون واقعا امیدوارم که بتونیم ویزا رو بگیریم ولی خب اگرم نشد چیزی رو از دست ندادیم باز هم در وقت مناسب اقدام می کنیم فقط خواستم ازتون یه اطلاعاتی بگیرم
  بازم ممنون

 8. با سلام و تشکر از مطالب بسیار جالب در خصوص پاریس که روی سایت قرار دادید من هفته دیگر به پاریس سفرمی کنم از شمار راهنمایی می خواستم در خصوص پرواز قطری که به چه صورت می باشد و آیا ما می توانیم در خود پاریس بدون رزو کرد هتل همانجا هتل رزو کنیم و یا اینکه از سایت های مربوط به هتل در ایران برنامه رزو را انجام دهیم و بهتریم منطقه برای رزو هتل کدام منطقه می باشد و اسم ایستگاه مترو آن چه نام دارد.

 9. رزرو هتل اجبار سفارته و الا همونجا هم اگه زرنگ باشيد و بگرديد هتل مي تونيد پيدا كنيد.

  اگه مشكل كارت اعتباري نداريد كه قبل از رفتن هتل رو پيدا كنيد و رزرو كنيد خيالتون راحت تره.

  براي رزرو هتل نميشه گفت بهترين منطقه كجاست بستگي داره بخواهيد نزديك مكانهاي ديدني و مركز شهر باشيد يا اينكه كمتر هزينه كنيد.

  خوب طبيعتا هر چي به حاشيه شهر بريد هزينه كمتر و مسافت بيشتر خواهد بود. با يه جستجوي دقيق تو سايتهاي رزرو هتل مي تونيد بهترين گزينه رو با توجه به شرايطتون پيدا كنيد.

 10. سلام ممنون از راهنمای شما ی سوال خدمت شما داشتم من میخواستم برم یونان بعد ایتالیا بعد فرانسه بعد هلند بعد المان به ایران به نظر شما مسیرها را هو ایی یا با قطار طی کنم قیمت کدام بهتره و نقشه مسیرها رو از کجا بگیرم راهنماییم کنید لطفا

 11. کسی نبود راهنماییم کنه

 12. سلام واقعا اطلاعات مفیدی در اختیار ما قرار دادید. من 1 سوال داشتم من و همسرم 2 روز دیگه از سیدنی به پاریس میریم و لی مشکلی که داریم اینه که ظهر به پاریس میرسیم و باید به شهر اورلان که نزدیک پاریس است بریم ولی نمی دونیم چطوری! اگه ممکنه راهنماییمون کنید ممنون میشم

 13. نیلوفر…توصیه می کنم بلیط قطار بین شهرهای پاریس و اورله.آن را از طریق اینترنت خریداری کنید..
  http://www.voyages-sncf.com
  تصور میکنم از همان فرودگاه قادر باشید با قطارهای آر.ای.آر به ایستگاه قطارهای بین شهری برسید.
  موفق باشید.

 14. فکر کردم بعد نیست از تجربیات مسافرت خودم به دوستان بگم
  1- من پرواز مستقیم با ایران ایر را به پاریس ترجیح می دهم به چند علت :
  اول اینکه شب قبل از خواب نمی افتم و نزدیک ظهر به پاریس می رسید و قشنگ از روزتان استفاده می کنید
  دوم اینکه در پرواز های دیگر وقتی کانکت وجود دارد احتمال نرسیدن چمداها پیش می آید که تا حالا دو بار برای همسر من پیش آمده
  سوم اینکه نگران تاخیرهای احتمالی پرواز اول و نرسیدن به موقع به پرواز بعد را ندارید
  چهارم برای آنهایی که خیلی تجربه پرواز ندارند خیلی رااحت است که مستقیم پرواز کنند
  هرچند پروازهای ایرانی مجلل نیست و لی با یک تبلت و کمی روحیه شاد واقعا می توان به راحتی وقت گذروند

  2- در مورد اقامت
  بهتر است به مراکزی نزدیک باشید که در شب زنده است بخصوص اگر می خواهید پاریس را تجربه کنید.
  مطمئن باشید که برج اییفل از همه جا قابل دید است
  من چند بار به پاریس رفتم ولی بهترین بار زمانی بود که نزدیک پیگل هتل داشتیم . چون اون منطقه مثل دربند ماست و مردم روزهای شنبه و یکشنبه می ریزند اونجا واقعا توریستی و در شبها زنده است یعنی منطقه ای بین پلیس دو کلیشیPlace de Clichy و پیگل Pigalle واقعا با جاهای دیگه متفاوت است پر از رستوران و بار و دسترسی خیلی خوب برای مترو داره

  3- در مورد فرودگاه
  دفعه اول سعی کردیم با مترو به هتل بریم ولی خیلی سخت بود نه برای پیدا کردن مسیر که واقعا همسرم در اینکار مهارت دارد مشکل چمدان سنگین ما و پله ها و مسیرهای طولانی در مترو بود
  در این چند بار اصلا آسانسوری در مترو ندیدم و مسافتهای برخی از ایستگاه طولانی است مخصوصا وقتی چمدان دارید
  چون ما ایرانی ها با چمدانی بزرگتر از اروپایی ها سفر می کنیم جابجا شدن در مسیر مترو اصلا راحت نبود
  همش 4 پله بالا می رفتیم و بعد از مسافتی چند پله پایین می آمدیم
  یعنی پدر کمرمان آمد

  4- در مورد برگشت به فرودگاه
  یکسری تاکس های است که بزرگ است ولی دو تا سه خانواده را می تواند به فرودگاه برگرداند بنابراین عملا شما تاکسی سوار شدید ولی هزینه اش خیلی کمتر است
  پیشنهاد می کنم به هتل بگویید از این تاکسی ها برای برگشتنتان رزرو کند

  5- در مورد دیزنی لند
  اگر بچه دارید حتما بروید ولی اگر بچه ندارید باید ببینید روحیه اتان چطور است اگر عاشق کارتون و دنیای بچه ها هستید خوبه وگرنه برای آدمهای جدی بدرد نمی خوره
  البته شاید مشکلش اینه که تعداد مسایل بازی برای بزگترها خیلی کم است و صف طولانی دارد
  اگر دیزنی لند رفتید به شما این امکان را می دهند که یکبار بدون نوبت سوار شوید حتما ازش استفاده کنید
  توی فصلهای سردتر سال هم عملا از ساعت 7 به بعد شروع به تعطیل کردن می کنند

 15. 6 – خرید بلیط مترو
  اگر قصد اقامت چند روز در پاریس دارید حتما از بلطیهای سه روزه استفاده کنید چون قیمتش مناسبتر است و تمام جاهای دیدنی داخل شهر را می توان ببا بلیطهایی که تا زون 3 می روند به راحتی دید
  اما برای رفتن به دیزنی لند و قصر ورسای باید از بلیطهای دیگری استفاده کنید به نفع شماست ککه رفتن به دیزنی لند و کاخ ورسای شما اول یا آخر سفر باشد تا با بلیطهای سه روزه داخل شهری تداخل نکند وگرنه پولتان هر می رود
  البته فکر نکنید بلیط مترو ارزان در می آید ما برای دو نفر توی 7 -8 روز تقریبا یک میلون تومان هزینه بلیط مترو کردیم

  یک نکته دیگه اینه که اعتبار بلیط مترو روزانه درست ساعت دوازده شب به اتمام می رسد و برای استفاده از مترو مشکل پیدا می کنید پس دقت کنید روزی که اعتبار بلیط به اتمام میرسد اگر بعد از دوازده شب بخواهید به هتل برگردید مشکل تهیه مجدد بلیط را خواهید داشت

  در مترو برای خریدن بلیط دو حالت وجود دارد در برخی ایستگاهها فقط اتوماتیک می توانید با دستگاه خرید کنید که باید مهارت داشته باشید یا پول خرد ولی در برخی ایستگاه ها افرادی برای فروش بلیط و توضیح به شما نشسته اند

  نکته دیگر اینکه اگر یادم باشد شهر پاریس به 5 منطقه تقسیم می شود که بصورت دایره های تو در تو هستند و شما اگر خیلی پاریس را بلد باشید بر اساس اینکه کجا می روید و چگونه بر می گردید می توانید ارزانترین بلیط را تهیه کنید ولی ما خودمان بلیطی که شامل زون 1 و 2 و 3 را می شد برای گردشهای عادی برای سه روز انتخاب کردیم

 16. 7 – رفتن به کاباره لیدو یا مولن روژ

  ما در مسافرتهایمان به هر دوی آنها رفتیم . واقعا برای آنها که اهل تفریح هستند آنرا توصیه می کنم . فکر می کنید که به هالیوود رفتید برخلاف تصور اصلا زننده نیست و کلی خانم اونجا هست

  به نظر من لیدو خیلی تمیزتر و مرتب تر است و اگر به کسی بخواهم توصیه کنم حتما بهتر است لیدو برود. مولن روژ خیلی قذیمی و خیلی از جمعیت فشرده است بطوریکه آزارننده است . کیفیت برنامه هایشان مثل هم است

  حتما زودتر از زمان شروع بروید تا کمی حق انتخاب برای جایتان داشته باشید البته آنها بر اساس تعداد نفرات از قبل برنامه ریزی می کنند ولی شما خود محیط را تجربه می کنید که خیلی عالی است

  قیمت برنامه ها خیلی زیاد است تقریبا بالای 100 یورو برای هر نفر در مولن روژ شما حتما باید کارت پول داشته باشید و اصلا حاضر نیستند که پول نقد بپذیرند

  در مورد لیدو این مشکل نبود البته ما از روز قبل آنجا رفتیم و بلیط رزرو کردیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *