دوشنبه , مهر ۴ ۱۴۰۱
خانه / تحلیل ها / سفرنامه نپال-قسمت اول

سفرنامه نپال-قسمت اول

 

بالاخره بعد از مطالعه در مورد چند کشور و مشورت با اهل فن تصمیم بر آن شد که نپال را برای یک سفر یازده روزه انتخاب کنم. کشوری که خیلی‌ها در ایران حتی نمی‌دانند کجاست! کشوری زیبا، فقیر و مردمی ساده و دوست داشتنی و بسیار مهربان. انتخابی خوب برای سفری ارزان!

در ابتدا تصمیم گرفتم که از تور برای مسافرت استفاده کنم و بعد هم تصمیمم عوض شد که به تنهایی مسافرت کنم و باز پس از صحبت با تور لیدر و آشنایی با اعضای گروه و اینکه گروه با احتساب تورلیدر شامل ۵ نفر می‌شد باز دوباره تصمیم گرفتم که با حفظ درجه آزادی خود، از تور برای مسافرت استفاده کنم. به هر حال من فکر می‌کنم که پیش از مسافرت به هر کشور چه تنها و با خانواده و یا دوستان و چه در چارچوب یک تور گروهی، مطالعه در مورد آن کشور ضروری می‌باشد که بهترین مرجع برای این مطالعه کتاب و سایت www.lonelyplanet.com  و سایت ارزشمند www.tripadvisor.com   و برای انتخاب هتل www.booking.com می‌باشد.  البته کتاب Lonely Planet هم به صورت چاپی و هم به صورت PDF قابل دستیابی است که با توجه به پارامتر هزینه ، دانلود آن از سایت‌هایی مانند ۴shared  و … توصیه می‌شود. من Lonely Planet  نپال ۲۰۰۹ را دانلود کرده‌ام و افرادی که تمایل دارند می‌توانند در بخش نظرات، درخواست خود را برای دریافت کتاب اعلام کنند تا فایل کتاب برایشان ارسال شود.

پیش از مسافرت در سایت‌ها و وبلاگ‌های فارسی هم کمی به دنبال سفرنامه و نکات سفر به نپال گشتم که بهترین آن را می‌توان در سایت خانم نکیسا نورایی پیدا کرد. (البته یافته‌های من با ایشان در برخی موارد مغایرت دارد و به نظر من نپال به این کثیفی هم که ایشان می فرمایند نيست)

هم‌چنین بدنیست که سری هم به سایت‌های وزارت امورخارجه کشورهای مختلف زد تا در مورد نکات امنیتی و بهداشتی سفر به نپال و یا هر کشور دیگر ملاحظات لازم را دریافت کرد. خب این‌همه مرجع برای یک مسافرت هم زمان‌بر است و هم گاهی گیج‌کننده! در استفاده از سایت‌ها و کتاب‌ها در مورد یک‌کشور باید موارد زیر را در نظر داشت.

 1. هیچ قطعیتی در نظرات این کتاب‌ها و سایت‌ها وجود ندارد. به عنوان مثال هتلی که در TripAdvisor به عنوان بهترین معرفی شده بود، به هیچ وجه شایسته عنوان بهترین نبود. همان‌گونه که ما هتلی را انتخاب کردیم که در TripAdvisor رتبه خوبی نداشت، ولی به تازگی کار تعمیرات انجام داده بود و بسیار شیک و تمیز بود.
 2. سایت وزارت امورخارجه کشورهای غربی در مورد شرایط بهداشتی بسیار سخت‌گیرانه می‌نویسند. مثلا در مورد سفر به نپال ۶ یا ۷ نوع واکسن توصیه شده بود که من ابتدا به دلیل عدم واکسیناسیون در مقابل آن‌ها اصلا حس خوبی نداشتم، بعد که در مورد سفر به تهران هم دیدم که شرایط سخت‌گیرانه‌تری مطرح شده، متوجه شدم که این‌ها گویا به جز قلب واشنگتن همه جای دنیا را کثیف و غیربهداشتی و غیرقابل زندگی می‌دانند!
 3. اگر در مورد هتل یا جاذبه توریستی خاصی شک دارید، از چند مرجع استفاده کنید و اکتفا به یک سایت اصلن کافی نمی‌باشد.

نپال در بخش شمالی دارای آب و هوای معتدل نسبتن سرد و در بخش جنوبی دارای آب و هوای تا حدودی گرم در فروردین ماه‌ می‌باشد. پس بنابراین همان‌گونه که لباس گرم برای مسافرت در این فصل لازم است. داشتن لباس سبک هم به یقین به کار می‌آید. باید گفت که در بخش جنوبی این کشور مقادیر زیادی پشه وجود دارد که داشتن لباس آستین بلند و کرم ضد حشرات در آن مناطق از ضروریات می‌باشد. البته اگر قصد ندارید که از ایران کوله خود را سنگین کنید، همه این موارد در نپال هم با همین هزینه ایران قابل خریداری است.

به هر ترتیب باید توجه داشت که سفر به نپال از نوعی که من انجام دادم و مورد توصیه عقلای قوم هم می‌باشد، سفر طبیعت‌گردی محسوب می‌شود که تهیه اقلام لازم برای این‌گونه سفرها (از قبیل دارو و کمک‌های اولیه، میوه خشک و …) ضروری می‌باشد. بستگی به میزان استقرار در طبیعت ممکن است به تجهیزات کوه‌نوردی هم احتیاج پیدا کنید که مورد نیاز ما واقع نشد و همه آن‌ها از مغازه‌های نپال هم قابل خرید خواهد بود و بی‌خود و بی‌جهت نباید بار خود را سنگین کرد.

هم‌چنین با توجه به اینکه در بیشتر مناطق این کشور بیش از نصف روز برق وجود ندارد، همراه داشتن چراغ قوه بسیار مفید خواهد بود.

به‌ترین زمان برای مسافرت به نپال از اوایل پاییز تا اواسط بهار می‌باشد و در فاصله بین اواسط بهار تا اوایل پاییز مسافرت به این کشور به دلیل وجود بارندگی‌های بسیار و خطر رانش زمین در جاده‌ها و کوه‌ها مورد توصیه نمی‌باشد.

نکته دیگری که باید مورد سفر نپال بگویم این است که این سفر جای به همراه داشتن بچه زیر ۱۶-۱۷ سال نیست و به نوعی حتی یک سفر مجردی بیشتر به کار می آید. چرا که در این سفر شما حداقل زمان ممکن را در شهرها به سر خواهید برد و بیشتر وقت در حال کوهپیمایی (سبک) و یا پارو زدن در رودخانه و یا سوار در پشت جیپ و فیل و … خواهید بود و جمع و جور کردن بچه در این سفر غیر ممکن است.

برای سفر به نپال پرواز مستقیم  از تهران وجود ندارد و به دو روش سفر به این کشور ممکن است. روش اول برای عزیمت به نپال به روش زمینی از طریق مرز هند و نپال می‌باشد. بدین صورت که پس از پرواز به هند، می‌توان با استفاده از اتوبوس‌های محلی هندی به همراه بز و مرغ و خروس و مردم محلی به نپال عزیمت کنید. من افراد زیادی را دیدم که به این روش به نپال آمده بودند و انصافن هم محل خوبی برای آشنایی با فرهنگ مردم است.

روش دوم از راه یکی از کشورهای جنوب خلیج فارس و یا هند و به وسیله یکی از هواپیمایی‌های آن‌ها می‌باشد که من برای این سفر از پرواز تهران-دوحه-کاتماندو قطرایرویز استفاده کردم. هزینه پرواز غیرمستقیم تهران-کاتماندو در ارزان‌ترین شرایط حدود یک میلیون تومان است. قطرایرویز هر روز سه پرواز به کاتماندو دارد که بیشتر برای جابجایی کارگران نپالی مشغول در کشورهای عربی پیش‌بینی شده است. گرچه وقتی که در هواپیمای دوحه-کاتماندو می‌نشینید متوجه می‌شوید که این کشور بسیار مورد توجه توریست‌های اروپایی قرار دارد و تعداد زیادی از برادران وخواهران! اجنبی در آن هواپیما قابل مشاهده هستند. نکته جالب برای من این بود که کیفیت هواپیما و غذا در پرواز تهران –دوحه به‌تر از پرواز دوحه-کاتماندو بود.  مدت زمان تقریبی سفر به این روش با احتساب توقف در دوحه حدود ۱۱ ساعت می‌باشد. در زمانی که فاصله بین دو پرواز بیش از سه ساعت باشد شما می‌توانید با به همراه داشتن کارت‌های پرواز از یک وعده غذای رایگان در فرودگاه میانه راه استفاده کنید ولی به خاطر داشته باشید که صندوق‌دار کم حوصله‌تر از آن‌است که ساعت پرواز شما را چک کند و ما با اینکه فقط یک ساعت و نیم فاصله بین دو پروازمان بود، از این امکان استفاده کردیم و در فرودگاه دوحه یک خوراک سمبوسه خیلی خوشمزه و مجانی را بدست آوردیم. در فرودگاه دوحه قطر اینترنت رایگان و بدون فیل..تر وجود دارد که برایم خیلی جالب بود! Facebook را بدون دغدغه بازکردم و مطلبی کوتاه نوشتم. لذت بخش بود!

به هر ترتیب پس از تحمل یک شب نخوابی در فرودگاه امام و چرت زدن در هواپیما، حدود ساعت ۵:۳۰ به وقت محلی وارد فرودگاه تریبهووان  کاتماندو می‌شوید. وقتی از پنجره هواپیما به بیرون نگاه می‌کنید، اولین دلهره‌های سفر به این کشور فقیر نمایان می‌شود، خانه‌های اطراف بسیار ساده و فقیرانه هستند. فرودگاه بیشتر به یکی از فرودگاه‌های درجه سه شهرهای کوچک کشور شباهت دارد. در اولین قدم شما مجبور به اخذ ویزای نپال در فرودگاه کاتماندو هستید. به همین جهت به همراه داشتن دو قطعه عکس سه در چهار لازم است. اگر عکس به همراه ندارید، نگران نباشید، چون در همان فرودگاه باجه عکاسی وجود دارد. البته من عکس به همراه داشتم. همچنین فرم اخذ ویزا هم در فرودگاه وجود دارد و هم می توانید جهت صرفه جویی در وقت آن را از مهماندار هواپیما درخواست کنید و آنجا پر نمایید. ما با توجه به زمان سفر ویزای ۱۵ روزه گرفتیم که هزینه آن ۲۵ دلار است، می‌توان ویزا با مدت بیشتری نیز تهیه نمود که هزینه آن هم بیشتر خواهد بود. همه مراحل اخذ ویزا به صورت دستی و بدون استفاده از کامپیوتر صورت می‌گیرد، کارمندان لباس رسمی به همراه کلاه نپالی سیاه رنگ پوشیده‌اند. برخورد کارمندان فرودگاه خوب و برخورد پلیس بسیار خوب، اطمینان بخش و همراه با لبخند است. پس از دریافت کوله‌ها متوجه شدیم که کوله بعضی از اعضای گروه قبلا (در فرودگاه دوحه و یا کاتماندو) باز شده است و یک دستگاه موبایل و یک عدد زیرشلواری به سرقت رفته است. پس توصیه می‌شود که وسایل ضروری و مهم را همیشه در کیف و کوله دستی همراه، حمل کنید تا مورد دستبرد قرار نگیرد.

در هنگام خروج از فرودگاه چند مغازه وجود دارد که یکی از آن‌ها سیم‌کارت می‌فروشد. در نپال دو اپراتور تلفن همراه وجود دارد که به نظر می‌رسد Nepal Telecom دولتی باشد (چیزی شبیه همراه اول خود ما) و دیگری (Ncell) که به نظر خصوصی می‌آید. بر اساس تجربه‌های بعدی دریافتم که تهیه کارت شارژ Ncell به مراتب راحت‌تر از Nepal Telecom می‌باشد. با شارژ ۵۰۰ روپیه نپالی (هر روپیه نپالی حدود ۲۵ تومان ایران است) می‌شود حدود ۴ دقیقه با ایران صحبت کرد. من با توجه به تجربه فرودگاه‌های ایران و قیمت‌های سوبله و چوبله از خرید در فرودگاه خودداری کردم و حتی قیمت هم نکردم، به هر حال قیمت یک سیم کارت Ncell  در نپال حدود ۳۵۰ روپیه نپالی است. برای تبدیل دلار به روپیه هم در فرودگاه باجه وجود دارد که به نظرم نباید زیاد عجله کرد. فرصت زیادی برای تبدیل پول وجود دارد و در نواحی توریستی ده‌ها مغازه برای تبدیل ارز وجود دارد. نکته مهم در نپال این است که همه چیز قابل چانه زنی است. از قیمت سیم‌کارت گرفته و حتی تبدیل ارز. پس هیچ‌گاه به اولین قیمتی که به شما ارائه می‌شود اعتماد نکنید.

ncell

پس از دور زدن! تشریفات گمرکی، به ناحیه بیرون فرودگاه رسیدیم. جمعیت فراوانی بیرون فرودگاه ایستاده‌اند و هر یک، تابلوی یک اسم را به همراه دارند. اکثریت هتل‌های نپال در صورتی که از قبل رزرو شده باشند سرویس مجانی حمل و نقل از فرودگاه را هم به شما ارائه می‌کنند. رزرو عمده هتل‌ها، به خصوص هتل‌های گروه متوسط به وسیله چند ایمیل ساده صورت می‌گیرد و نیازی به کارت اعتباری و  سایت‌های معتبر Booking نیست. تقریبن همه هتل‌های کاتماندو دارای وب‌سایت هستند و قیمت‌های خود را در آن درج کرده‌اند. این قیمت‌ها در اولین ایمیل در صورت درخواست شما حداقل دارای سی درصد تخفیف هستند. در مراحل بعدی هم می‌توان باز چانه زد و تخفیف گرفت. ما هتل Blue Horizon  را  از قبل برای اقامت انتخاب کرده بودیم. این هتل تقریبا در حد متوسط می‌باشد و یک اتاق استاندارد بدون کولر گازی و یخچال (نیازی به هیچ کدام در این فصل نبود) را می‌شود با کمی چانه زنی در حدود شبی ده دلار کرایه کرد. گرچه اتاق‌های بهتر تا حدود شبی ۲۵ دلار قابل کرایه است. در بیرون فرودگاه تابلوی Mr Majeed توجهم را جلب کرد و با خوشحالی خودم را به مرد تابلو به دست معرفی کردم. به جای بنزی که عکس آن در وب‌سایت هتل درج شده است، یک ون سوزوکی نسبتا اوراق به سراغ ما آمده بود! کلا در نپال درصد عمده‌ای از ماشین‌ها را انواع سوزوکی ساخت هند و یا تاتای هندی تشکیل می‌دهد. به هر حال پس از جابجایی چمدان‌ها که همه آن را راننده با رضایت تمام انجام می‌دهد، سوار ماشین شدیم و به راه افتادیم. اولین خیابان شوکه کننده بود. کثیف، شلوغ و پر از دود و سر و صدا. راننده ماشین به فاصله هر ۱۰ ثانیه یک‌بار بوق می‌زد و دیگران را از وجود ماشین آگاه می‌کرد.  در نپال بوق به علاوه کلاج و دنده و ترمز و گاز، یکی از ضروریات هر ماشین محسوب می‌شود. ممکن است یک ماشین حتی بدون ترمز به راه بیفتد، ولی بدون بوق هرگز

 

سفرنامه نپال- قسمت دوم

مطلب پیشنهادی

سفرنامه نپال- قسمت هفتم (پخارا، ساحل زیبایی ها)

شب دیرهنگام خوابیدم. صدای واق واق سگ‌ها گویی تمامی نداشت. فکر می‌کنم نپال یکی از …

104 دیدگاه

 1. بسیار جالب و علی الخصوص مفید بود. منتظر قسمت دوم هستیم!

  من هم قصد سفر به این کشور کوچک و زیبا رو دارم. اگه محبت کنید کتاب Lonely planet رو در مورد این کشور به ایمیل من ارسال کنید یا لینک دانلودش رو واسم بفرستید بسیار ممنون میشم.

  • من کوهنوردی میکنم برای اولین بار می خوام به نپال سفر کنم.
   ممنون میشم کتاب Lonely planet برام ایمیل کنید.

 2. سلام
  خیلی جالبه. اینجا مالزیم من با نپالیهایی که اکثرن در آپارتمانها نگهبان هستن دوست شدم و از کشورشون پرسیدم. مهربون و صمیمی و دارای یه کشور مثل یک دکمه بین چین و هند.

 3. 1. من مونده ام موبایل سرقت شده رو میشه توجیه کرد…زیرشلواری دیگه چرا؟
  شاید واسه طرف نوستالژیک بوده!
  2. اطلاعاتی که آدم قبل از سفر تو اینترنت بدست میاره اینقدر با ارزش هستند و اینقدر توی هزینه های آدم صرفه جویی میکنه که تصور نبودش برامون غیرممکن شده.
  کلن هر چند وقت یکبار در مورد اینترنت دچار تعجب داخلی میشم.

 4. @مهدی : شاید هم چيزي گيرش نیومده، گفته همین یه زيرشلواری هم غنيمته!

 5. @افشاری: نپالی ها در کشور خودشان هم بسیار مهربان، ساده و صمیمی و دوست داشتنی بودند.

 6. من مي خواستم بگم كه 3 روز پيش از پاريس اومدم و الان با سايت شما آشنا شدم دلم مي خواد تو سايت شما عضو بشم آيا اين امكان وجود داره يا نه؟راستي من سفرنامه پاريستونو خوندم خيلي خوشم اومد و همه اين ها رو تاييد مي كنم راستي شما كي پاريس بوديد اگه مي شه به ايميل من ارسال كنيد.ممنون.
  باتشكر.

 7. راستي من 13 سالمو مي خوام تو آينده جهانگرد بشم…………و شايد برم تو شفارت ايران در شهر پاريس….
  لظطفا راهنماييم كنيد

 8. من هم از دزدی های فرودگاه دوحه خاطره بسیار بدی دارم. بی تجربگی و عجله باعث شد دوربین کنن ی که زمان دانشجویی با کلی صرفه جویی خریده بودم تو ساک بزارم و تحویل بار بدم. برای یک کنفرانس نفتی به دوحه می رفتم. قرار بود در مسابقه دانشجویی اس.پی.ای شرکت کنم. نه تنها به خاطر ایرانی بودن به این کشور لعنتی راهم ندادند بلکه وقتی بعد از 24 ساعت فرودگاه گردی به پاریس رسیدم متوجه شدم که ساک م رو باز کردند و دوربین رو دزدیده اند. چه مردمان پستی…..

 9. سفرنامه جالب و مفيدي بود لطفا در صورت امكان lonely را برايم ارسال كنيد. با تشكر فراوان

 10. لطفا lonely را برایم ارسال کنید
  ممنون

  • دست شما درد نکند، واقعا سفرنامتون ستودنی است، اگر لطف بفرمایید کتاب رو واسم بفرستید سپاسگزار خواهم بود، مهر ماه قصد رفتن به نپال دارم، ضمنا من تنها هستم خوشحال خواهم شد که راهنمایی کنید که چگونه در نپال همسفر مطمئن پیدا کنم که اولا تنها نباشم و هم اینکه هزینه ها کاهش پیدا کنه، متشکرم.

 11. من به هند و نپال سفر کردم، به نظرم نپال تمیزتر از هنده. من رو که تحت تاثیر قرار داد! به نظرم به خاطر شرایط مذهبیشون (بودایی بودن) به نسبت هند انعطاف پذیری بیشتری برای تغییر روش زندگی شون دارن که امیدوار کنندست.

 12. @نرگس : من هم از دیگران شنیدم که نپال تميزتر از هند هست. اما در مورد بودایی بودن، فقط 11 درصد مردم نپال بودایی هستند. ولی تعداد زیادی از مردم تحت تاثير مائوييست ها هستند و به نحوی افکار چپ دارند که چند سال پيش هم منجر به تغيير حکومت پادشاهی به جمهوری شد.

 13. سلام
  میخواهم یه برنامه ریزی کنم با دوستام برم نپال البته یک سفر زمینی 15 روزه
  میشه کتاب Lonely Planet برام بفرستی و بهم بگی از نظر هزینه تقریبا هر نفر چقدر برای ما میشه و اینکه چند نفر باشیم بهترین حالت رو داره برای کمتر کردن هزینه.
  مرسی

 14. @مهدی: من نمی دانم منظور شما از سفر زميني چيست؟ یعنی از ايران به صورت زميني مي خواهید بروید نپال، در اين صورت باید بروید پاکستان و هند که من جدا از خطرات آن در مورد هزينه آن هم چيزي نمي دانم. اما اگر منظورتان پرواز به کاتماندو هست که هزينه آن حداقل 700 هزار تومان و حداکثر اقتصادی حدود یک میلیون تومان هست. اما در مورد هزينه 15 روز گشت و گذار در نپال همه چیز به خود شما بستگی دارد و تفریحاتی که مورد نظر دارید. اما برای یک اقامت متوسط می توانید نفری 20 دلار در نظر بگیرید. هزینه غذا و خوراک هم هر نفر روزی 10 دلار امکان پذیر است. البته هم ارزان تر امکان دارد و هم گرانتر. اما در مورد وسایل نقلیه اگر از اتوبوس استفاده کنید برای هر مسیر 200 کیلومتری باید هر نفر حدود 7 دلار بپردازید. اما می توانید ماشین دربست هم بگیرید که بتسگی به نوع ماشین نفری 30 دلار تمام می شود که به نظر من می ارزد. برای به صرفه بودن سفر به نظر من هر چه بيشتر باشید می توانید از تخفیف های بيشتری استفاده کنید. ولی در نظر داشته باشید تعداد بیشتر یعنی سلایق بیشتر و اختلاف نظر بیشتر. برای همین من عدد 4 را پيشنهاد می کنم. هم امکان گرفتن ماشین دربست دارید. هم دو اتاق در هتل خواهید داشت و هم اینکه تخفیف خوبی می توانید بگیرید.

 15. بسیار جالب و مفید بود. من هم یک برنامه 15 روزه برای نپال گذاشتم و خوشحال میشم کتاب Lonely Planet را برام ایمیل کنید یا لینکشو بفرستید.

 16. با سلام
  مطالب بسیار جالب و سودمندی را در این وب سایت یافتم. من از طریق تهران-دوحه-کاتماندو قصد سفر به نپال را دارم. بسیار ممنون می شوم اگر lonely plane 2009 نپال را که در بالا به آن اشاره کردید برایم به آدرس ایمیل در بالا بفرستید. من اواخر 2011 مدت 10 روز را در داکا بودم مطالب و عکس ها را که در باره نپال مرور می کردم شباهت هایی را یافتم مخصوصا بوف زدن ماشین ها. اطراف داکا واقعاً فقر و فلاکت موج می زند.

 17. با سلام
  بالاخره بعد از یک هفته از کاتماندو برگشتم. اول باید از مدیر این وب سایت برای ارسال پی دی اف lonely plane تشکر کنم. سفر جالبی بود. در هتل رادیسون اطاق گرفته بودم. هتل خوبی بود. خدمات خوبی ارائه می دادند. سه جا رفتم جالب ترینش هانوماندوکا دوربار بود. از خوش شانسی توانستیم الهه زنده را ببینیم. living goddess خیلی جالب بود راهنمای ما توضیح داد که بر اساس یک سری معیارها از بین کودکان دختر انتخاب می شوند. و تا بلوغ الهه زنده هستند. به محض رسیدن به بلوغ دیگر الهه نیستند. برای اطلاعات بیشتر می توانید گوگل کنید. garden of dreams هم فوق العاده بود نزدیک هتلم بود به محض ورود به باغ کاملاً فضا عوض می شود مثل اینکه از نپال وارد یک کشور اروپایی می شی. روز آخر را برای خرید اختصاص داده بودیم. متاسفانه اون روز شهر در اعتصاب فرو رفت. تمام خیابانها خلوت شد مغازه ها کلا بسته. خوشبختانه پرواز برگشتمان ساعت هشت و نیم بود. اعتصاب تا ساعت پنج و نیم بود.

 18. سلام در صورت امکان نسخه الکترونیکی نپال را برای بنده هم ارسال کنید …
  http://blog.nafissis.com/?p=617

 19. سلام بسیار ممنون خواهم شد اگر فایل کتاب لونلی پلنت را برای من میل بفرمایید. سپاسگذارم. paryab79@gmail.com

 20. با سلام. لطفا اگه ممکنه فایل کتاب لونلی پلنت رو برای من ارسال کنید. راستی فایلهای ترکیه و فرانسه رو هم دارید؟ با سپاس فراوان

 21. نسترن روزبهانی

  میشه لطفا راهنمای سفر نپال رو برام ارسال کنید؟ ممنون میشم.

 22. با سلام
  من بیش از 50 سالمه و تنهایی دارم به کل اسیا سفر میکنم اگر ممکنه راهنماییم کنید ممنون میشم
  1-ایا کسی را میشناسید که سفر از بنگلادش به نپال را تجربه کرده باشه
  2-ایا میشه از نپال به کشور بوتان رفت

 23. سلام مطالب خوبی نوشتید من هم چند وقت دیگه میخوام برم نپال اگه ممکنه فایل لونلی پلنت را برای من میل کنید

 24. چنان چه امكان دارد فايل نپال رو براي من هم ارسال كنيد

 25. سلام
  لطفا در صورت امکان فایل Lonely Planet رو برای من ارسال کنید.

 26. سلام دوست عزیز ، من جدیدا با سایت شما اشنا شدم و مطالب ان برایم بسیار جالب است ممنون از اینکه تجربیات سفر هایتان را با دیگران تقسیم می کنید ، سوالی دارم از خدمت شما ، من قصد دارم که به نپال بروم و از انجا بازدید کنم و دنبال یک تور محلی برای هماهنگ کردن برنامه صعود به یکی از قله های انجا بعنوان تمرینی ،برای صعود به اورست در سال اینده داشته باشم. ایا در مسیر های کوهنوردی در اطراف کاتماندو نیاز به کفش کوهنوردی دارم و یا اینکه با کفش های ورزشی معمولی هم میشود در این مسیر ها تردد کرد.
  ممنون از راهنمایی شما.

 27. سلام یه نسخه از کتاب نپال رو برا من هم ایمیل کنید
  با تشکر

 28. کسی هست اطلاعات درمورد اتوبوس های که از دهلی به کاتماندومی رود به من بدهد

 29. سلام من عازم نپالم و لونلي پلنت ٢٠٠٦ رو دارم. تغييراتش زياده؟ إمكان داره ٢٠٠٩ رو برام ارسال كنيد؟

 30. سلام

  امیدوارم سفر خوبی داشته باشید. ورژن 2012 ارسال شد.

 31. سلام
  کار خوبی انجام داده اید لطفاً لونلی پلانت رو برای من هم ارسال کنید.
  ممنون میشم

 32. سلام بسیار ممنون خواهم شد اگر فایل کتاب لونلی پلنت را برای من میل بفرمایید. سپاسگزارم

 33. سلام. ممنون از اطلاعات مفید و جالب. من برای نوروز 1393 عازم نپال هستم. خواهش می کنم اگه ممکنه فایل کتاب Lonely Planet را برای من هم ارسال کنید.
  و یک سوال در مورد لزوم کفش و لباس کوهنوردی برای قله های نه چندان مرتفع
  ممنون

 34. ممکن lonelyplanet رو برای من بفرستید.ممنون

 35. با عرض سلام و آرزوی خرسندی واسه شما دوست عزیزم ، ما و دوستانمون نوروز 93 را در نپال میگزرونیم اگه لطف بفرمایید lonely planet را واسه من هم بفرستید خیلی خوشحال می شم . مرسی

 36. سلام
  من تا 1 ماه دیگه عازم نپال هستم. می شه Lonly planet رو برام ایمیل کنید.
  سپاس فراوان

 37. باتشكر از ارائه اطلاعات خوب شما تقاضاي ارسال lonly planetرادارم

 38. از تجربیات شما استفاده کردم ایا امکان سفراز هند به نپال و گرفتن ویزا وجود داره و چند ساعت تو راهیم و ایا با زن و بچه میشه رفت؟

  • رفتن به نپال از راه هند امکان پذیره… من شنیدم 48 ساعت طول می کشه… فقظ شنیدم و مطمئن نيستم. اما برگشت به هند از این طریق امکان نداره، چون نیاز به ویزای دو بار ورود به هند خواهید داشت که کمی کار اداری بیشتری می بره…

 39. سلام نميدونم منظورتون از اينكه نوشتين جاي بچه هاي 17, 18 ساله نيست چيه؟!! من هفت سال پيش با دختر هفت ساله ام پانزده روز در نپال بودم … و هميشه از اين سفر به خوبي ياد ميكنه… حتي وقتي در رفتينگ بوديم اون هم چندين كيلومتر با ما سوار قايق شد ! اگر دنبال هتلهاي گرون قيمت و لوكس و مسافرت شيك هستين هيچ وقت به نپال نرين … ولي اگر ميخواين ارامش را در سادگي حس كنيد بهترين مكان دنياست ؛)

 40. مطالب خوب بود فقط کاش درباره مکان هایی که رفته بودید بیشتر می گفتید من هم قصد دارم بروم نپال واسه مسافرت فقط از نظر شما برای خانم های مجرد مشکل نیست

  • در مورد نظر شما، ضمن تشکر نسبت به بازدید از سایت وطن ما
   اول از هر چیز نسبت به تاخیر چندماه در پاسخگویی نظر شما در وبلاگ وطن ما عذرخواهی می کنم. ابتدا یک مسافرت طولانی پيش آمد و بعد از آن هم مشکلات جابجایی سایت که چند وقت باعث اختلال در کار سایت شد.

   اما در مورد جاهای دیدنی، می دانید که سفرنامه نپال 10 قسمت است که در مورد خیلی مکان های دیدنی نپال در آن نوشته شده است… آیا منظور شما مواردی بیش از جاهایی است که در نه قسمت بعدی نوشته شده ؟
   در مورد سفر یک خانم مجرد، به نظر من در نپال مشکلی وجود ندارد. کما اینکه همانجا هم یک دختر خانم مجرد ایرانی دیدم که به تنهایی سفر می کرد. اما بهتر می دانید که در همه سایت ها و کتاب ها توصیه شده که خانم ها به تنهایی به جاهای خلوت نروند و یا شب را زودتر به هتل بازگردند. اگر دو نفر خانم باشید، ریسک سفر به مراتب کاهش خواهد یافت.

   با تشکر

 41. مجید فلاحی پور

  Lonely Planet نپال ۲۰۰۹
  با سلام من هم با توجه به یک اژانس گردشگری در نپال و اشنایی با پرسنل انها تمایل به در یافت فایل پی دی اف فوق الذکر دارم…. متشکرم
  Lonely Planet نپال ۲۰۰۹

 42. سلام لطفا در صورتی که براتون مقدور فایل Lonely Planet را برای من هم ایمیل بفرمائید البته هرچه ورژن جدیدتر با شه بهتره !

 43. سلام
  من قصد سفر به نپال رو دارم، ممنون ميشم كتابlonely planet v رو برام بفرستيد.
  سپاسگزارم

 44. با سلام لطفا یه نسخه از لونلی پلنت نپال رو برای من هم بفرستید
  با سپاس

 45. با درود و سلام
  خاطرات شما را مطالعه کردم و بسیار از آن لذت بردم. من ژانویه ۲۰۱۵ در نپال در یک کنفرانس شرکت خواهم نمود. سپاسگزار شما خواهم بود کتاب راهنمای نپال را هم برای بنده ارسال کنید.
  با تشکر

 46. با سلام
  سپاسگزارم از لطف و محبت شما. آدرس جی میل و یاهو خودم را خدمتتان ارسال می کنم .
  Paymanasia@yahoo.com and peyman.m56@gmail.com

 47. با سلام و درود
  با توجه به اینکه در دی ماه سفری به نپال خواهم داشت سپاسگزار شما خواهم کتاب راهنمای نپال را برایم ای میل کنید. قبلاً یک بار زحمت اینکار را کشیده بودید که متاسفانه به دلیل کمبود فضای ای میلم امکان دسترسی به آن برایم فراهم نشد. ممنون می شوم از طریق این ای میل جدید دوباره آن را برایم ای میل بزنید.
  با تشکر

 48. سلام، من با ٣ تا از دوستام، ميخوايم به زودي به نپال سفر كنيم. سايتتون خيلي مفيد و عاليه. اطلاعات خيلي خوبي گرفتم. ممنون ميشم كه فايل lonely planet رو برام email كنيد.

 49. سلام، ممنونم از مطالب جالبی که نوشتید، برای کسی که قصد سفر رو داره خیلی مفیده، میخواستم تقاضا کنم اگر ممکنه کتاب راهنمای نپال رو برای من بفرستید، میخوام 12 اسفند برم نپال، ممنون میشم

 50. بسیار از خواندن سفرنامه تان به وجد اومدم.
  اگه امکانش بود براتون کتاب رو ایمیل کنید خیلی خوشحال میشم.

 51. سلام من عازم نپالم واگه إمكان داره lonely planet ٢٠٠٩ رو برام ارسال كنيد؟

 52. افشين روزبهاني

  ممنون از اطلاعات مفيدتون
  لطفاً فايل lonely planet رو به ايميل فوق ارسال كنيد.

 53. رحمان علیرضایی

  باسلام.
  ابتدا تشکر میکنم ازاینهمه حوصله ودقت وعلاقه مندی شما. از من خواسته شده جهت ساختن مدرسه تحقیق ونظارت کنم و بامطالعه مطالب ارزشمندتون انگیزه ای شگرف برایم تداعی شد.بهمین منظور در صورت امکان به سوالاتمدهید
  1-مهندس ساختمان محلی یا در این تخصص ساغ دارید
  2- مصالح ساختمانی در انجا وارداتی است واز کجا چین یا هند؟
  3-نهایت سپاس چنانچه LONELY PLANET را برایم ارسال فرمایید

 54. سلام من قصد سفر به نپال را دارم از سفرنامه شما خیلی استفاده کردم لطفا کتاب lonelyplanet را به ایمیلم بفرستید ممنون

 55. سلام من قصد سفر به نپال را دارم از سفرنامه شما خیلی استفاده کردم بسیار مفید بود لطفا کتاب lonelyplanet را به ایمیلم بفرستید ممنون

 56. سلام ممكنه اين كتاب را هم برام ايميل كنيد ميخوام برم دوره ويپاسانا

 57. سلام دوست عزيز
  سپاس فراوان از مطالب مفيد و ارزشمندي كه در اختيار ما قرار داديد لطفا كتاب lonely را برأي بنده نيز إرسال فرماييد

  تشكر

 58. با تشکر فراوان لطفا کتاب را برای من هم بفریتبد

 59. سلام
  ما ٢ تا برادريم كه قصد سفر به نپال داريم در ژانويه. از دوستان اگه كسي علاقه مند هست خوشحال ميشم همراهي كنن

 60. سلام
  ممکن هست کتاب lonely رو برای من هم ارسال کنید؟ ممنون میشم

 61. لطفا کتاب را برای من ارسال کنید اگر ممکن می باشد
  با سپاس فراوان
  فوری لطفا

 62. علیرضا عباسیان

  سلام بر شما
  اگر براتون امکان داره شماره تماستون رو برام بفرستید که بیشتر از شما استفاده کنیم اگر سری لونلی پلنت رو برای بنده هم بفرستید ممنون میشم.

 63. سلام.اگر امکان داره lonely planet رو برای من هم بفرستید،خیلی ممنون میشم

 64. علیرضا عباسیان

  سلام با درود به شما
  من قصد سفر به نپال رو دارم اما احتمالا نیمه دوم مهرماه 95 به سایت 4shared رفتم و گشتم اما لونلی پلنت مربوط به نپال نبود اگه امکان داره برای من بفرستید.

 65. با سلام
  ممنون از سفر نامه زیباتون
  اگر لطف کنید فایل lonely planet نپال رو برای من ارسال کنید ممنون

 66. فاطمه حسن پور

  سفرنامه جامع و کاملی بود.از خوندنش لذت بردم و درسفرم بکار خواهم گرفت.

 67. با سلام، اطلاعات شما برای سفر ماه آینده ام به نپال بسیار مفید بود.
  لطفا lonely Planet ورژن جدیدش برام ارسال کنید.
  سپاس

 68. سلام

  خاطرات روان و جامع شما راهی جز رفتن به نپال رو پیش روی آدم نمیذاره.

  ممنون میشم کتاب لونلی پلنت رو برام بفرستید

 69. میخواستم خواهش کنم با توجه به اینکه ما ایرانی ها از داشتن مستر کارت محروم هستیم و ناچار به حمل پول نقد که تهدید کننده امنیت ما هم هست، چه راهکار مطمئنی رو پیشنهاد میدید که دنبال کنیم و از این بابت آرامش خیال نسبی داشته باشیم، ممنون

 70. سلام خیلی دوست دارم به نپال سفر کنم، همیشه آرزوم بوده اما در مورد هزینه هاش در حال حاضر اطلاعی ندارم، در ضمن خانوم هستم و میخوام تنها سفر کنم نمی دونم باید به چه صورت اقدام کنم. لطفا راهنماییم کنید.

 71. لطفا كتابو برا من هم مي فرستين؟

 72. با سلام.
  ممنون از سفرنامه بسیار با ارزشتون.
  ممنون میشم فایل کتاب رو برای من هم ارسال بفرمایید.
  متشکرم
  havaee@gmail.com

 73. با سلام و احترام مطالبی که درباره تجریه سفرتون به نپال به اشتراک گذاشتین بسیار جالب و جذاب من هم قصد سفر به نپال تبت و بوتان را دارم لطفا اگر ممکنه فایل پی دی اف لونلی پلانت را هم من داشته باشیم siavosh_e@yahoo.com
  با تشکر
  ارادتمند :سیاوش

 74. سلام از مطالبتون لذت بردم اگر فایل lonely planet را برایم ارسال کنید ممنون می شوم

 75. با سلام .
  من به تنهایی سفر میکنم
  من هم قصد سفر به این کشور کوچک و زیبا رو دارم. اگه محبت کنید کتاب Lonely planet رو در مورد این کشور به ایمیل من ارسال کنید یا لینک دانلودش رو واسم بفرستید بسیار ممنون میشم.
  و اینکه اونجا از نظر امنیتی مناسب هست یا خیر؟

 76. سلام دوست عزیز
  ممنون از سفرنامه زیبا و کارامدتون
  من تنها سفر میکنم و قصد سفر به این سر زمین زیبا را دارم ممنون میشم lonely planet رو برام ارسال کنید
  سپاس فراوان
  Persshia53@yahoo.com

 77. سلام
  از خوتندن سفرنامه موجز و زیبای شما لذت بردم
  لطفا در صورت امکان فایل کتاب را برای من ارسال نمایید

  با سپاس

 78. با درود فراوان ضمن سپاسگزاری از ارائه اطلاعات مفید لطفا در صورت امکان lonely planet را برایم ارسال فرمائید با تشکر فدایی فرد

  fadaea@gmail.com

 79. درود برشما. سفرنامتون خیلی جذاب بود. و منو هیجان زده کرد.
  اگر امکانش هست ممنون میشم فایل pdf رو برای بنده ارسال فرمایید.
  Mn_safari@yahoo.com

 80. باسلام سفرنامه جالب و مفیدی بود لطفا در صورت امکان آخرین ورژن lonely PLANET را برایم ارسال کنید. با تشکر فراوان
  آدرس HGHOROROI@GMAIL.COM

 81. با سلام. لطفا فایل کتاب رو براب منم بفرستین. ممنون

 82. درود در مورد ویزای نپال ….جایی خوندن باید رفت سفارت نپال و شما و جایی دیگر نوشتید در فرودگاه ….کدوم صخیح هستش؟! ممنون میشم ??

 83. درود . لطفا فایل کتاب lonely planet را برای من هم ارسال بفرمایید . سپاس

 84. درود بر شما و ممنون از توضیحاتتون ….بهمن ماه عازم نپال هستم با پرواز فلای دوبی ……اول اینکه واکسن واجبی داره که هنگام ویزا کارتش رو بخان مثل تب زرد در افریقا و دوم داروی مالاریا برای نپال ….و اینکه اگر بخام سفری به بوتان هم داشته باشم برای ویزاش چطور اقدام کنم …..???? با تشکر فراوان

 85. با سلام و احترام

  سفرنامه بسیار قابل استفاده و جالبی است

  لطف در صورت امکان فایل کتاب lonely planet را برای من ارسال کنید

  با سپاس فراوان

 86. سلام.من که یکی از دوستام به نپال سفر کرده بود و تجربه خوبی داشت و دوره ده روزه مدیتیشن رو گذرانده بود تصمیم گرفتم امسال یه سفر به نپال داشته باشم.تو در اینترنت سایت شما پیدا کردم.گفته بودید کتاب درباره نپال رو می تونید ایمیل کنید لطفا برام اینکار کنید.با تشکر تا کمی از دلشوره من هم کم بشه.با تشکر

 87. فاطمه طورچی مقدم

  سلام ممنون میشم کتاب را برای من نیز ایمیل بفرمایید
  tourchif@gmail.com

 88. ممکنه این کتاب رو برای من ایمیل کنید

 89. با سلام
  من امسال نوروز عازم نپال هستم،مرسی از سفرنامه و توضیحات خوبتون ، ممنون میشم اگر pdf کتاب lonely را هم برای من بفرستید..

 90. با سلام
  من امسال نوروز عازم نپال هستم،مرسی از سفرنامه و توضیحات خوبتون ، ممنون میشم اگر pdf کتاب lonely را هم برای من بفرستید..

 91. سلام‌ لطفا میشه کتاب lonely pkanet رو ایمیل بفرمایید.ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *