یکشنبه , مهر ۳ ۱۴۰۱
خانه / مهاجرت / دکتری مهندسی نفت

دکتری مهندسی نفت

ادامه تحصیل

تقریبا پرطرفدارترین شیوه مهاجرت برای جوانان ایرانی ادامه تحصیل شده. خوب دلیل اصلی هم اینه که با پاسپورت ایرانی کار پیدا کردن تقریبا غیر ممکنه. نه که اصلا نشه اما خیلی احتمال موفقیتش کمه.

دکتری مهندسی نفت

تو رشته ما، مهندسی نفت، تا ۱۰ سال پیش تعداد دانشجوها کم بود و رقابت خیلی شدید نبود اما طی سال های اخیر رقابت برای گرفتن پذیرش به طرز غیر قابل وصفی دشوار شده. سعی می کنم به تفکیک منطقه ای تجاربم رو در زمینه اقدام برای اخذ پذیرش اینجا بیارم. من خودم بعد از ۴-۵ سال تلاش امسال موفق شدم از دانشگاه Alberta کانادا برای پاییز ۲۰۱۲ پذیرش بگیرم. کارای ویزام در حال انجامه اما احتمال داره که برنامم عوض شه و نرم برای دکتری.

مدارک کلی مورد نیاز

برای درخواست پذیرش دکتری یک سری مدارک کلی لازمه که اینجا بهشون اشاره می کنم، خوب البته دانشگاه تا دانشگاه کم و زیاد داره اما کلیش همینه. مقدار ثابتی براشون نمیشه در نظر گرفت چون که تمام مدارک در کنار هم بررسی میشه. با توجه به رقابت شدید موجود بهتر که از هر چیزی دست بالاشو داشته باشید.:

– مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات: هر چی معدل و ریز نمرات قوی تر باشه خوب البته شانستون بیشتر میشه. معدل بالای ۱۷ خوبه. اگه هنوز دانشجو هستید حواستونو جمع کنید.

– مدرک لیسانس و ریز نمرات: مثل مورد بالا.

– مدرک زبان (IELTS – TOEF): هر دانشگاهی استاندارد خودش رو داره اما یه چیزی بین ۶-۷٫۵ برای IELTS و ۸۵ به بالا برای TOEFLiBT در نظر بگیرید.

– نامه Recommendation از اساتید قبلی. این هم خیلی مهمه. بعضی از دانشگاه ها فرمت خاص دارند که باید پر بشه و بعضی دیگه فرمت کلی رو می پذیرند. در مجموع برای من که سخت ترین قسمت همین بود.

– مقالات قبلی. خوب طبعا فارسی ها ارزش چندانی نداره و اینترنشنال ها مهم هستند.

– امتحان GRE، این یکی فقط مختص آمریکاست و جای دیگه ای نمی خوانش. ترکیبی از یه امتحان ریاضی با نمره کل ۸۰۰ (که ایرانی ها معمولا نمرش رو کامل می گیرن) و یه امتحان زبان که خیلی خیلی سخته با نمره کل ۸۰۰ (و واقعا پشتکار می خواد که نمره خوب ازش بشه گرفت). قبلا یه مجموع ۱۱۰۰ به بالا لازم بود که باز دانشگاه به دانشگاه فرق داشت. طی سال های اخیر در پی هجوم دانشجویان ایرانی این حد رو برای ایرانی ها بالاتر بردن. در مجموع شما به یه ۱۲۰۰ به بالا به عنوان حداقل فکر کنید. اینم بگم که اگه هیچی جواب ندید از هر کدو ۲۰۰ میگیرید. نمره منفی هم نداره. ۸۰۰ بزارید برای ریاضی و یه ۴۰۰ به بالا هم از زبان باید بگیرید. کار ساده ای نیست اما شدنیه. من ۳۶۰ رو گرفتم اما به ۴۰۰ زورم نرسید! کل شدم ۱۱۶۰٫

– دیگر موارد: ترجیحا بین فوق لیسانس و دکتری فاصله نباشه خیلی بهتره. اساتید ترجیح می دن مختون هنوز دانشجویی باشه و آماده تحقیق. دیگه اینکه تو مهندسی نفت (بیشتر منظورم و سابقم رو مهندسی مخازنه) دکتری ها تقریبا به دو گروه آزمایشگاهی و کدنویسی(شبیه سازی) تقسیم می شن و البته بیشترشون ترکیبی از هر دو هستن. پس داشتن یه سابقه کار آزمایشگاهی و آشنا بودن به کار آزمایشگاهی مرتبط میتونه خیلی کمکتون کنه.

– معرف حاضر در محل: این مورد هیچ کجا نوشته نشده اما تاثیرش شاید از همه موارد بالا بیشتر باشه. خیلی مهمه که دوست خوبی در دانشگاه مقصد داشته باشید که اولا بهتون بگه کدام اساتید دنبال دانشجوی دکتری هستن و بعدشم شما رو به اون استاد معرفی کنه. بخصوص تو شرایط امروز که برای هر جای خالی بالای ۱۰۰ نفر اقدام می کنن خیلی از مدارک رو اساتید و تیم های گزینش اصلا فرصت نمی کنن بررسی کنن.

دانشگاه های نفت دنیا

شاید بهترین مرجع برای دیدن لیست نسبتا کاملی از بهترین دانشگاه های نفت دنیا سایت انستیتو مهندسی نفت (SPE) باشه اینجا رو ببینید. هر چند که جای PUT ما خالیه. نمی خوام یکی یکی در موردشون صحبت کنم. فقط تجارب اقدامات خودم و یه راهنمایی کلی ارائه می کنم.

آمریکا: خوب مثل بقیه رشته های مهندسی بهترین دانشگاه های نفت دنیا تو آمریکا هستن. سیستم انتخاب به این صورته که باید مدارک رو (هر دانشگاهی مدارک متفاوتی می خواد که باید از رو سایتش بررسی کنید، فرم های مختلف که باید پر بشن و نحوه ارسال مختلف مدارک) برای دانشگاه بفرستید و بعد از بین تمام کسانی که مدرک فرستادن به تعداد مورد نیاز گزینش می کنن. تفاوت اصلی دانشگاه های آمریکا اینه که باید پول بدید برای بررسی مدارکتون که مبلغش از ۵۰ تا ۱۵۰ دلار می تونه متفاوت باشه. نمره GRE می خوان و تا مدارکتون کامل نرسه بررسی نمیشه. اصولش اینه که شما مدارک رو کامل کنید و بعد دانشگاه لیست رو بزاره جلو اساتید که انتخاب کنن اما اینطوری شانستون خیلی خیلی کمه چون تعداد خیلی خیلی زیاده.

قانون نانوشته اینه که اول باید خودتون با اساتید مختلف تماس بگیرید و موفق بشید یکیشون رو راضی کنید تا بگه تو اقدام کن من میگیرمت. اگه گفت سیستم ما این طوری نیست و باید مدارک رو بفرستی دانشگاه بعد بررسی میشه یعنی نمی خوادتون!

من برای ۲-۳ تاشون اقدام کردم (LSU-Texas Tech) و مدارکمو کامل کردم اما موفقیتی حاصل نشد.

در ضمن این رو هم مد نظر داشته باشید که رفت و آمد از آمریکا به ایران خیلی راحت نیست و ترجیحا اگه رفتید تا پایان تحصیل بمونید بهتره. قوانین رو طی سال های اخیر کمی تلطیف کردن اما بعد مسافت و سختی ویزا گرفتن رفت و آمد رو خیلی سخت کرده.

کانادا: تو کانادا هم ۲-۳ تا دانشگاه خیلی خوب و چندتا دانشگاه دیگه هست که دکتری نفت دانشجو میگیرن. اینجا هم باید برای بررسی مدارک پول پرداخت کنید اما معمولا این امکان رو فراهم می کنن که اول یه سری مدارک رو آنلاین بفرستید یه بررسی اولیه بشه و می گن که اصلا اقدام بکنید یا هیچ شانسی ندارید. من که ۲-۳ سال هرچی آنلاین فرستادم خیلی زود ریجکت شدم. برای ۲۰۱۲ به کمک سیاوش با یکی از اساتید اول به توافق رسیدم و بعد اقدام کردم و اینبار موفق شدم.

دانشگاه های کلگری و آلبرتا بهترین هستن تو کانادا اما بازم هستن دانشگاه های دیگه.

اروپا: اصلی ترین دانشگاه های نفت اروپا شامل دانشکده های نفت در هلند، فرانسه، اسکاتلند،  نروژ، انگلستان، اتریش و ترکیه است. من نروژ درس خوندم و دانشگاه های هلند و فرانسه رو هم دیدم. از بقیه هم کم و بیش خبر دارم. در مجموع سیستم شون خیلی با هم فرق نداره فقط هر کدوم یه مزایا و معایبی دارن که بیشتر به موقعیت جغرافیایی، آب و هوا و برخورد مردم شون با خارجی ها بر میگرده.

هلند و فرانسه خیلی جای خوبی برای زندگی و تحصیلن. نروژ استاندارد زندگیش خیلی خوبه اما هواش و نبود سرگرمی شهرهای بزرگ و شلوغ مثل پاریس و آمستردام مسئله ساز میشه.

نیازی به پرداخت پول برای بررسی مدارک نیست و معمولا گزینش بر اساس پروژه ها انجام میشه یعنی میزنن که برای این پروژه دانشجو میخوان مدارک رو میفرستین و بررسی میشه. آخرین تجربه های من برای نروژ این بود که برای یه جای خالی بیش از ۱۲۰ نفر مدارک فرستاده بودن.

بازم حضور یه دوست که سفارشتونو بکنه در کنار رزومه قوی می تونه کمک کنه.

استرالیا: چند تا دانشگاه خوب داره. تجربه شخصی ندارم اما سال های اخیر خیلی از دوستان رفتن و کاملا راضی هستن.

آسیا: مالزی رو هم تجربه شخصی ندارم اما خبر دارم که بعضی ها رفتن و بازم چیز بدی نشنیدم. البته ارزون تر از اروپا و آمریکاست و رفت و آمد راحت تره اما من به شخصه سطح علمیش رو با اروپا و آمریکا قابل مقایسه نمی بینم.

جمع بندی: بستگی به رزوم تون داره. اگه واقعا دانشجوی تاپی هستید و طاقت دوری رو هم دارید شک نکیند، آمریکا بهترینه. اگه با زندگی اروپایی حال می کنید و دوست دارید هر موقع خواستید بیاید ایران اروپا رو انتخاب کنید. و اگه می خواین بعدش بمونید و اقامت بگیرید و از سرما نمیترسید کانادا رو انتخاب کنید.

بورسیه، خواستن یا نخواستن، مسئله این است!

خوب طبیعتا اگه به دنبال گرفتن بورسیه باشید رقابت خیلی خیلی فشرده تر میشه. اگه می تونید دستتون بکنید تو جیبتون و برای حداقل ۲ ترم خرج خودتون بدید خیلی جلو می افتید. هزینه البته جابجا خیلی فرق می کنه. آمریکا، کانادا و بعضی از دانشگاه های اروپا (اسکاتلند و انگلستان) شهریه هم می گیرند. در نتیجه علاوه بر هزینه های روزمره باید به شهریه دانشگاه هم فکر کنید. آمریکا شهریه خیلی گرونه، بعدش کانادا و بعد اروپاست.البته بازهم قانون نانوشته ای هست که اگه بتونید یکی دو ترم خودتون هزینه ها رو تقبل کنید بعدش با توجه به نمرات سال اول و حضور در محل میشه بورس گرفت. در بعضی موارد هم اولش بهتون میگن که بورسیه ای بهتون نمیدن اما شهریه هم نمی گیرن. اینه که شرایط میتونه خیلی متفاوت باشه. بستگی به توان مالی و البته میزان ریسک پذیری شما داره.

تجارب شخصی

طی ۴-۵ سال گذشته زیاد برای دکتری اقدام کردم. اولش هدف رو گذاشتم آمریکا اما تا من دست بجنبانم و GRE امتحان بدم و مدارک رو کامل کنم خوردیم به بحران اقتصادی و یه دفعه تعداد بورسیه ها خیلی کم شد. از اون طرف هم با افزایش خروجی دانشگاه های نفت داخل و هجوم بچه های تاپ مهندسی شیمی رقابت خیلی سخت شد. منم که انصافا دانشجوی تاپی نبودم، معمولی، در نتیجه نشد.

رفتم سراغ دانشگاه های اروپا، نروژ خیلی اقدام کردم، همونطوری که گفتم پروژه بود که ۱۲۰ نفر براش اقدام کرده بودن و ندید می تونم بگم که بیشتر از نصف شون ایرانی بودن و بازم ندید می تونم بگم که خیلی هاشون دانشجوهای خیلی تاپ با چندین مقاله و نمرات عالی بودن و البته همیشه گروهی هم هستند که تو نمره هاشون دست میبرن و نمره سازی میکنن. یکی دو بار تا ۲-۳ نفر آخر پیش رفتم اما قبول نشدم.

دست آخر یکسال پیش سیاوش بهم گفت که یکی از اساتید آلبرتا می خواد دانشجوی دکتری بگیره، باهاش تماس گرفتم و حمایت های سیاوش هم کمک کرد تا بالاخره قبولم کرد. مدارک رو فرستادم و منتظر شدم. بعد از عید، تو فروردین بود که بورسم هم درست شد و نامه های پذیرش و بورسم رو تو اردیبهشت فرستادن.

این بار فیلم سفارت کانادا پیش اومد. مدارکم اردیبهشت کامل شد و می خواستم پست کنم که یه باره سفارت کانادا بند و بساط رو از تهران جمع کرد و گفت مدارک رو بفرستید آنکارا. یه مدت که گیج بودیم چون سفارت کانادا تو آنکارا یه مدل دیگه مدارک می خواست، بالاخره جمع و جورش کردم و فرستادم. ۱۰ May بود که فرستادم. تا امروز میشه سه ماه. هفته قبل ایمیلی زده بودن و یه سری مدارک اضافی کاملا الکی شامل رزومه و موضوع تحقیق و شرح استاد خواسته بودن که فرستادم. فکر کنم همین یکی دو هفته خبرم کنن. شروع ترم پنجم آگوست هستش که میشه تقریبا ۲۵ روز دیگه.

مدارک سفارت

سفارت کانادا یک پکیج عظیمی از اطلاعات ازتون می خواد که اونهاییش که یادمه اینجا میارم.  مدارک به سه گروه تقسیم میشه، اثبات وابستگی به وطن که نشون بده بعدا بر می گردین، مدارک مالی که نشان بده اونجا در نمی مونید و سایر مدارک تحصیلی و کاری:

فرم های مخصوص، پرداخت وجه بررسی مدارک خودم و همسرم، مدارک شغلی نشان دهنده سابقه کار، مدارک بانکی نشان دهنده تمکن مالی، سند خانه، مدارک ضامن که اگه در موندید کمک تون کنه، مدارک تحصیلی لیسانس و فوق، تاییدیه عدم سوءپیشینه، عکس و کپی پاسپورت، نامه های پذیرش و حمایت مالی، ترجمه شناسنامه، و … دیگه بقیش انصافا یادم نیست اما اصلی هاش اینها بود.

جمع بندی

خوب من تقریبا هر چی که می دونستم گفتم. من کسی از دوستان رو سراغ ندارم که واقعا تصمیم به ادامه تحصیل در خارج گرفته باشه و نتونسته باشه بره. هر کس با یه داستانی رفته اما بالاخره رفته. دیر و زود داشته اما سوخت و سوز نه. شما هم اگه تصمیم تون رو گرفتید امیدوارم تجارب من به دردتون بخوره.

وزارت علوم

تو سال های اخیر وزارت علوم به دانشجوهای ایرانی مقیم خارج از کشور سالیانه ارز دولتی میده که به نظرم خیلی کمک خوبیه. من دنبالش رو نگرفتم اما تو فکرش باشید. فکر کنم اسمش “سامانه نشا” بود.

دانشجویان بورسیه وزارت علوم هم که اصلا داستانشون کامل فرق داره. بورسیه خوبی بهشون میده اما تعهد سنگینی هم میگیره. آخرین خبری که دارم ۴۰۰ میلیون تومن.

47 دیدگاه

 1. من هم باهات موافقم.با در نظر گرفتن واقعیت ها و محدودیت ها و توانایی ها همه چیز امکان داره.اگر کسی اراده کنه برای رفتن …رفته و موفق میشه

 2. ممنون. توضیحات خوبی بود. هر چند که من قصد ادامه تحصیل ندارم. اگر شد برای کار.

 3. عالی بود من که نوز دارم واسه کنکور می خونم امیدوارم دانشگاه شریف یا صنعت نفت قبول بشم. تا الان هم IELTS هم گرفتم می خوام GRE هم بگیرم البته بعد از کنکور.
  می خوام بدونم که خود داشگاه تو ایران برای بورسیه شدن مهم هست یا نه؟

 4. من در این باره خیلی جستجو کردم. واقعا ممنون از اطلاعاتت.خیلی مفید بود.تا 90 درصد با اطلاعات من مطابقت داشت. فقط اینم اضافه کنم که بچه های نفت به ایتالیا هم فکر کنن.برای بچه های متوسط دانشگاه تورین خیلی خوبه.هم سطح خوبیه هم تو قلب اروپاست.البته فعلا فقط ارشد نفت داره. اگرم خیلی تو گرفتن پذیرش گیر کردید میتونید از نفت نگیرید برید رشته های مرتبط دیگه.حالا رفتید میتونید همون رشته بخونید میتونیدم عوض کنید برید نفت.آخه گیر اصلی برای ورود به اونجا با سفارته نه دانشگاه.نفتم مدتیه تحریم شده روش حساسن.من برای استرالیا و کانادا خواستم برم که گفتن رشته نفت تحریمه.گرچه بعدا دیدم بعضی دوستان تو همین شرایط رفتن.خلاصه شایعه زیاده دیگه.تا جاییم که میتونید خودتون اقدام کنید.به موسسات اعتماد نکنید. تهش اگه پولتونو نخورن یه خوابگاه داغون با یه دانشگاه در پیت تو دوقوز آباد گیرتون میاد که اگه حساب کنید میبینید با همون هزینه ای که ازتون گرفتن اگه خودتون اقدام میکردید خیلی بهترشو میتونستید برید.با حرف این دوستمون کاملا موافقم که هرکی نیت کرد بره رفت.منم اینو دیدم.ایشالله ما هم به زودی میریم.

 5. مهدی سلیمانی

  سلام .ببخشید سوالی داشتم آیا برای گرفتن مدرک لیسانس هم میشه آمریکا رفت؟

 6. من دانشجوی کارشناسی معدنم و ارشدمو باشرایط معدلم میخوام اکتشاف یا حفاری نفت بخونم..میخواستم رو چه موضوعاتی واسه ارشد کار کنم که بتونم واسه رفتن حرفی داشته باشم با شرایطی که توضیح دادید..

  • سلام شیوا خانم..میخاستم بگم ک منم دقیقا شرایط شمارو دارم.ینی الان دارم کارشناسی معدن میخونم توی صنعتی اصفهان و برای ارشد قصد دارم ک فقز برم حفاری دانشگاه صنعت نفت اهواز.خوشالم ک یکی مث خودمو پیدا کردم.خیلی خوشالم..صمیمانه ارزو دارم ک موفق بشید

  • چون کارشناسی معدن هستید، در سکشن های پترو فیزیک و زمین شناسی نفت خیلی می تونید موفق باشید. در دوره ارشد سعی کنید با اساتید مطرح دانشگاه کار کنید و خوب درس بخونید. اینکه در چه موضوعاتی وارد بشید الان نمیشه گفت. با ورود شما و پیگیری خودتون، فیلد مطرح و مورد علاقه را پیدا خواهید کرد.

 7. سلام خسته نباشید من دانشجوی مهندسی نفت بهره برداری تودانشگاه ایران(حکیم سبزواری)بودم والان انصراف دادم آیامیتونم به ادامه تحصیل تودانشگاه هایی مثه دلفت یانورنت نروژامیدداشته باشم ؟میشه یکم راهنماییم کنیدممنون میشم

 8. واقعا ممنون، اطلاعات مفيد و جامعي داديد.
  موفق باشيد

 9. سلام.ممنون از مطالب خوبتون
  میخواستم بدونم شما مدرک کارشناسی و ارشدتون رو از کدوم دانشگاه گرفتید؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 10. سلام عزیزان.
  من کارشناسی ترم آخر اکتشاف نفتم وارشد هرطور شده میخام برم قطر یا آلمان.
  خیلیم علاقه دارم به رشتم.ولی یکم زبانم ضعیفه خاک برسرم.
  دارم هرکاری میکنم.
  چکاااارکنم ممممن….

 11. شیوا خانم…
  شما باید 1یا 2ترم بکوب بامعدل بالا بخونید.. ولی تمام دروس رو معادلسازی کنید.بعد ک مدرک نفت گرفتید باتوجه به شرایط میتونید برید.
  فقط….. نفت واسه دختر خانمهای عزیز…. تقریبا محدود و ناممکنه.همین ک هستید عالیه بنظرم!
  هرچند نفت….خخخ…خیلی تاااپه تو دنیا!

  شیک باشید

 12. با سلام.من مهندسی نفت گرایش حفاری و استخراج میخونم..ترم۳کارشناسی ام.دانشگاهم دولتیه..قصد رفتن ب نروژ داشتم ک دیگه ویزا ب ایران نمیدن..میخوام برم دانشگاه مونتال لیوبن اتریش..چون مهندسیه نفت داره.نظر شما چیه؟توی اتریش کار هست؟برا مهندسین نفت؟

  • اگر دانشگاه معتبری درس میخونید سعی کنید همینجا کارشناسی رو تموم کنید و در این فاصله با دید بازتری برای ارشد اقدام به گرفتن پذیرش کنید. در مورد کار عرض شود که با توجه به قیمت پایین نفت حتی در آینده چشم انداز خیلی روشنی دیده نمیشه و بازار کار خوب نیست اما این به معنای نبودن فرصت شغلی و افتادن به فکر تغییر رشته نیست. الان منابع دسترسی به اطلاعات بسیار گستره است پس سعی کنید فیلدی تخصصی که شرایط بهتری داره رو واسه ادامه تحصیل انتخاب کنید. موفق باشید.

 13. سلام به دوستان
  بنده مهندسی نفت دانشگاه آزاد گچساران خوندم. معدلم 14.5 هستش. 2 مقاله isi دارم. دوتا مقاله بین المللی. 5 داخلی. دوسال سابقه کار در یک شرکت سرمایه گذار خصوصی نفتی دارم و در حال حاضر روی پروژه ای دارم کار می کنم که تو منطقه و دنیا کم نظیره (مشکل تفکیک DSO تولیدی در پالایشگاه های عسلویه). نمره زبان ایلتس 7. به نظرتون از دانشگاه های اروپا می تونم پذیرش بگیرم؟ (دلفت هلند، لئوبن اتریش یا پلی تکنیک ایتالیا، اسکاتلند) کدومش بهتره؟

  • یه کم معدلتون پایین هست با توجه به دانشگاه. اما چراکه نه. خب اپلای کنید سابقه کار و مقاله ها کمکتون می کنند. البته ننوشتید برای مستر یا دکتری می خواهید اقدام کنید.

 14. سلام من دانشجوی ترم 2 نفت شریف هستم میخواستم بدونم اگر برای ارشد بخوام برم خارج از ایران بین فرانسه و کانادا و هلند (آمریکا که به علت تحریما بعیده تا چندین سال دیگه از نفت کسی ویزا بگیره) کدوم کشور هم از لحاظ علمی هم مقدار فاند و شرایط زندگی در مجموع بهتره؟ممنون

  • من نروژ رو پیشنهاد میدم. هم دانشگاه های نفتی خوبی داره و هم کشور تولید کنننده نفت هست. انگلستان (آبردین) گزینه دوم بود و کانادا سوم. در نهایت خودتون بدقت مطالعه کنید و تصمیم بگیرید.

   • مرسی شاید سوال منطفی نباشه اما با توجه به کم شدن قیمت نفت و مسائل فعلی برای درآمد بیشتر کدوم کشور بین این ها بهتره؟؟ نظرتون راجع بهifp در فرانسه یا دلفت هلند چی هست؟

    • قیمت نفت تاثیر جهانی میگذاره و تا حد بسیار زیادی (نه کاملن) منطقه ای اثرگذار نیست. بنابراین همون رتبه بندی قبلی معتبر هستش. یکی از دوستان آی اف پی خوند. اگر اینجا سر بزنه حتما جواب شما رو هم خواهد داد.

 15. سلام خدمت ادمین و مدیر محترم این سایت و وبلاگ هیچ پل ارتباطی یا شماره تماسی در سایتتون وجود نداره ک ما با مدیر این سایت صحبت کنیم راجب ب موضوع مهمی توی پیجتون… لطفا در اسرع وقت ادمین عزیز راهنمایی کنه تا این مشکل و موضوع در میون گذاشته بشه صحبت بشه و هر چ سریع تر رفع بشه ممنون

 16. ای بابا نمیخوام سردتون کنم.
  این همه زحمت بکشید و آخرش بشید فروشنده مغازه یا راننده آژانس.
  گشتم نبود ، نگرد نیست.
  تجربش کردم همشو.
  بمونید همینجا حتی اگر ۱۰ سال بعدش ورود کنید به داشگاه.

 17. سلام…..لیست دانشگاه های نفتی ترکیه رو میذارید ممنون./
  و اگه امکانش هست ایمیلش کنید.با تشکر فراوان.

 18. سلام من تازه نتیجه آیلتسم گرفتم اورالم 6.5 شده. ارشد نفت از دانشگاه علوم تحقیقات دارم و معدلم 17.1 هست. بنظرتون کجا شانس بیشتری دارم؟ ممنون از راهنمایی هاتون

  • همه دانشگاه هایی که حداقل نمره 6.5 لازم دارند شما شانس دارید. به ترتیب علاقه شروع کنید اپلای کنید. مکاتبه کنید و با توجه به زمینه تحقیقاتی که کار کردید، با اساتید دانشگاه های مختلف ارتباط برقرار کنید.

 19. سلام و خسته نباشید
  من متولد شصت وسه ام و مدرک نفت از دانشگاه ازاد دارم معدلم ۱۴/۵ هست و امسال دانشگاه ازاد تهران مرکز قبول شدم. در ضمن پنج سال هس ک تو ملی حفاری هم اداره مهندسیش و هم سه سال اخر سر چاه هستم و اقماری. بنظرتون من میتونم برای کار یا ادامه تحصیل اپلای بگیرم و ایا کار کردنم تو زمینه نفت امتیازی محسوب میشه برای ادامه تحصیل و اپلای گرفتن…

  • معدل لیسانسم گرایش حفاری۱۴/۵ هست و امسال هم ارشد مخازن تهران مرکز قبول شدم…

  • برای ادامه تحصیل:
   – ریز نمرات
   – مقاله معتبر
   – پیشنهاد زمینه تحقیقاتی مناسب

   برای کار:
   – سابقه کار مفید
   – اثبات آشنایی به ابزار و علوم روز

 20. همه اینا نیاز به پول داره? ک خانواده من ندارن.من با معدل عالی تو صنعت نفت اهوازم..اما نمیتونم اپلای کنم چ برسه ب شهریه دانشگاه و خرج خورد و خوراک..بورس شدنم ک ناممکن?

 21. رئوف عطاگزلی

  سلام بازارکار مهندسی نفت گرایش استخراج جدیدا تو کانادا چطوره؟(البته میخوام برای ph.dاقدام کنم)

 22. سلام من یه سوال اورژانسی و مهم دارم که باید تا شب جوابش رو بدونم واسه انتخاب رشته ام.من لیسانسم یه رشته دیگه اس.اگر ارشد نفت بخونم آیا میتونم واسه کار تو کانادا یا کشورهای دیگه اقدام کنم ؟ و اگر نشه میتونم واسه دکتری اپلای بدم و بعد از اتمام دکتری کار پیدا کتم ؟ یا حتما باید لیسانسم هم نفت باشه. مرررسی

  • ننوشته اید که چه لیسانسی دارید. بعضی گرایش های مهندسی شیمی یا معدن و زمین شناسی می توانند اقدام کنند. سابقه کار مرتبط با فعالیت های نفتی هم مهم است.

 23. سلام ، من کارشناسی زمین شناسی بهشتی و ارشد تغییر رشته دادم مهندسی نفت گرایش اکتشاف پلی تکنیک قبول شدم . الان ب نظر شما برای دکترا کدوم دانشگاه ها اقدام کنم بهتره؟ و اینکه بازار کار نفت خارج از ایران در چه وضعیتی قرار داره ؟ و اینکه برای نفت نتونم پذیرش بگیرم ب نظرتون برای ارشد زمین اقدام کنم ارزششو داره ؟کار برای زمین شناسی هست ؟؟؟ و اینکه الویت اولم این هست ک حتما بتونم بورسیه بگیرم .

 24. سلام لیسانس صنعت نفت معدل ۱۶و ارشد امیرکبیر معدل ۱۶/..
  ببخشید می خواستم بدونم با این شرایط و بدون مقاله امکان اپلای دکترا هست؟

 25. سلام بهترین دانشگاه برای مهندسی نفت کدوم دانشگاس؟؟

 26. سلام خسته نباشید شما بین امپریال کالج و هریوت وات و ابردین و دلفت هلند کدوما انتخاب میکنید از نظر اعتبار بیشتر در رشته نفت

 27. سلام.با مدرک کارشناسی ارشد حفاری نفت از علوم تحقیقات تهران و مقاله ISI و معدل ۱۶٫۵ برای ارشد و ۱۸ برای کارشناسی بدون مدرک زبان کدوم کشورا میتونم اقدام کنم(بورس بگیرم) و مدرک زبانمو همونجا بگیرم؟

 28. سلام میشه خواهش کنم به این سوال من هرچه سریع تر جواب بدین
  من کارشناسی خودم رو از دانشگاه علوم تحقیقات با معدل١٨.٢۵گرفتم(مقاله ندارم) و در دوراهی خواندن ارشد در ایران در دانشگاه های سراسری یا گرفتن بورسیه از دانشگاه پلی تکنیک تورین ایتالیا مانده ام.چون من بعد ارشد می خواهم برای کار یا دکترا برای کانادا اقدام کنم.
  به نظر شما با شرایطی که من دارم می توانم برای ارشد از دانشگاه های آلمان یا اتریش یا هلند فاند یا بورسیه بگیرم؟

  • سوال راحتی نیست. خودتان کامل تحقیق کنید. اگر من باشم ایران که نه اما ایتالیا هم تعریفی ندارد. فرانسه نروژ انگلیس آلمان. جایی که بعدش هم شانس کار باشه. فقط درس خوندن نیست و بعدش مهمتر هست. اگر فکر می کنید بعد از ارشد ایتالیا در کانادا کار کنید در اینصورت می شود به تورین هم فکر کرد. موفق باشید.

 29. به نظر شما ارشد در ایران بهتر است یا تورین ایتالیا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *