چهارشنبه , مهر ۱۳ ۱۴۰۱
خانه / تحلیل ها / زندگی در کشور نروژ (قسمت دوم)

زندگی در کشور نروژ (قسمت دوم)

شرایط جفرافیایی

نروژ کشوری وسیع اما کم جمعیت (حدود پنج میلیون نفر) است و بین کشور های اروپایی ششمین کشور بزرگ است.

موقعیت جغرافیایی نروژ به گونه ای هست که از لحاظ اقلیمی به دو بخش کلی شمالی و جنوبی تقسیم شده. البته این جدایی مرز محسوسی نداره ولی میشه گفت تفاوتش در آب و هوا و پراکندگی جمعیتش هست که در جنوب نروژ گفته می شه  شرایط بهتری حاکمه. البته من اعتقادی به این قضیه ندارم چون خودم ساکن شمال نروژ هستم و کاملا راضی و خشنودم.

شمال نروژ زمستان های سرد و طولانی و پر برف داره. در ماه های نوامبر، دسامبر و ژانویه خورشیدی در آسمون نمی بینیم . این به معنی تاریکی مطلق نیست ولی حدود ۳ تا ۴ ساعت در روز فقط یک نور کم جون هست و بعدش باز تاریکی و شب. این در عین اینکه عجیبه از نظر من خیلی هیجان انگیز و متفاوته. چیزیه که تا تجربش نکنی درکش نمی کنی.

بعلاوه نور های شمالی polar lights در این ایام پیداشون میشه. نورهایی که در آسمون تاریک شب حرکت میکنند. من این احساس و دارم که این نورها موجودات فضایی هستند که سعی دارند با ما ارتباط  برقرار کنند.

از طرفی تابستان اینجا روزهای بلندی داره و نزدیک دو ماه شب نداریم و خورشید در ساعات نیمه شب تو آسمون می درخشه midnight sun  . هوا نیمه تاریکه و این حالت بلاتکلیفی طبیعت واقعا بینظیره و توریست ها برای تجربه این اتفاق به شمال نروژ سرازیر می شند.

 محل زندگی ما توسط کوه ها و تپه ها محصور شده، به همین خاطر بوران و باد نیست و برف خیلی زیبا وسحر انگیزه و حس خوبی رو منتقل میکنه.

بهار و تابستان از ماه می شروع میشه . بهار قابل لمسی ندارند چون اصولا ما ایرانی ها بهار را با شکوفه ای گیلاس و سیب میشناسیم .ولی اینجا خبری از درخت های میوه نیست. من به شخصه بهار را وقتی اولین گل لاله بنفش از لای برف های پشت خونه بیرون اومد حس کردم که خیلی شگفت انگیز بود.

به این خاطر که انقدر برف می یاد که هرگز انتظار نداری یک روز بتونی رنگ خاک و زمین رو ببینی چه برسه به سبزه و گل. اما باور کردنی نبود که این برف ها ی قندیل بسته ی دو متری به فاصله دو هفته “در یک چشم بهم زدن” محو شدند.

بهار امسال که بی نظیر بود.

البته این شرایط آب و هوایی در جنوب نروژ و شهر هایی مثل اسلو، برگن و استاونگر متعادلتر هست اما اون ها هم به نوبه خودشون شرایطی مثل بارش و باد های دایمی دارند .در این شهر ها که بارش برف کمتر و گرم شدن هوا سریعتر از شمال نروژ هست، درختان میوه از قبیل آلبالو و سیب و آلو وجود داره. در  اواخر تابستون حتی سیب های خوشبو و البته ترش نروژی به بازار میاد.

 

عادات و فرهنگ نروژی ها

در سه کلام آرام، کم هیجان و بی دردسر هستند.

هرگز توقع نداشته باشید یک نروژی شما را گرم در آغوش بگیره یا شما رو به خونش دعوت کنه . ولی هرگز هم با شما تندی و بدخویی نمی کنه. اگر کاری بهشون نداشته باشی هرگز مزاحمت نمیشند در عین حال دوست هم ندارند وارد حریم شخصیشون بشی مگر اینکه دوست بحساب بیای .

مهربان هستند ولی گرم نیستند. البته همیشه استثنا هست اما اصولا سرد و خجالتی هستند.

بسیار بسیار ورزش دوست هستند. ورزش جزئی از وجودشون شده و این نیست که بخاطر خوش فرم بودن و لاغر کردن ورزش کنند. از بچگی چه در برف و باران چه در هوای دلپذیر تابستان در حال دویدن، پیاده روی، دوچرخه سواری، قایق رانی و مهمتر از همه اسکی هستند.

بهمین خاطر خود بخود اندام متناسبی دارند و مثل بقیه اسکاندیناوی ها یک سر و گردن از بقیه اروپایی ها بالاترند.

از لحاظ خورد و خوراک نمیشه گفت سالم و “هلسی” غذا میخورند چون پیتزا و سوسیس کالباس جزء اصلی سفره خانوارشون هست. اما ماهی هم زیاد مصرف میکنند. زیاد اهل کیک و شیرینی نیستند و قنادی به اون معنی که در ایران هست اینجا وجود نداره.

خانه و خانواده تا وقتی که باهم بحث جدی نکنند خوب و دوست داشتنیه. اما به محض اینکه دو نفر ببینند باهم دچار مشکل شدند به آرامی و متانت از هم جدا میشند و هر کسی راه خودش رو میره. اگه حتی چهار تا بچه هم داشته باشند چیزی و عوض نمیکنه. بهمین خاطر سالیان سال  با هم زندگی میکنند بدون اینکه ازدواج کنند و اکثرا  در جشن عروسیشون بچه هاشون هم کنارشون هستند.

از اونجایی که وضع اقتصادی کشور خیلی خوبه ، چند فرزندی باب شده و تا سه چهار بچه عادی است. بخصوص بچه دار شدن از سنین کم خیلی رایجه.

اقتصاد و بازار کار در نروژ

نروژ کشوری بوده که تا چند دهه قبل کشوری رفاه زده و مترقی نبود. از زمانی که  (۱۹۶۳) نفت رو در دریای شمال کشف کردند، با مدیریت درست و پایه گذاری ریشه ای اقتصاد، تبدیل به کشوری ثروتمند شدند.جالب اینجاست که پول نفت و گاز به طور مستقیم به جامعه تزریق نمی شه، بلکه ارزش پولشون رو بالا میبره .

 اقتصاد نروژ از پول “مالیات” تامین می شه. به طوری که همه افرادی که به نوعی در آمدی دارند از ۱۰ تا ۵۰ درصد از در آمدشون رو باید مالیات بدهند. این رقم در مقیاس ایران غیر ممکنه.  تصور اینکه حقوق شما دو میلیون تومان باشه اما یک میلیونش رو دولت برداره غیر قابل قبوله. اما این چیزی است که پایه های کشور رو محکم کرده.

سطح در آمد مردم تقریبا هماهنگ و یکدست شده. همه قادرند ماشین و خانه و مسافرت های خارج از کشورشون رو بی دغدغه داشته باشند.

آمار بیکاری بسیار پایین و ظاهرا ۴ درصد هست.  یعنی اگر کسی اهل کار کردن باشه جای کار زیاد هست.

شرایط کاری برای تحصیل کرده ها به مراتب بهتر است. بخصوص اگر در زمینه های نفت و شیمی و صنایع تحصیلات داشته باشید.

هر کاری اینجا در آمد مناسبی داره. به طوری اگر شما در رستوران کار کنید یا در یک اداره رسمی تفاوت حقوقی بسیار کمی دارید. اینجا هیچ کسی با سطح سواد یا کار ارزیابی نمیشه. همه دارای حقوق یکسان هستند و این واقعا مسرت بخشه.

اوقات فراغت

تنها جایی که این کلمه واقعا معنی داره اینجاست. نروژ جایی هست که پول کافی و وقت زیاد دارید و حالا باید تصمیم بگیرید آخر هفته یا تعطیلات کجا برید و چطور خوش بگذرونید. انتظار چندانی از زندگی پر هیاهوی شهری و اونچه که تو فیلم های هالیوودی از غرب نشون میدند نداشته باشید. اما به نوبه خودش راه هایی برای گذران اوقات فراغت پیدا می شه.

خود  نروژی ها بسیار اهل ورزش هستند و خصوصا برای اسکی جون میدند. بعلاوه یک انبار وسیله دارند که برای هر زمان و هر لحظه که اقتضای آب و هوا باشه ازش استفاده میکنند. این وسایل از این قبیل هستند:

دوچرخه دنده ای مجهز + لباس و کلاه مخصوص دوچرخه سواری

موتور دو یا سه چرخه + لباس و کلاه مخصوص موتور سواری

قایق یا کایاک + لباس و وسایل مخصوص قایق رانی

اسکی های مختلف دارند شامل داون هیل یا کراس کانتری و لباس و وسایل جانبیش

ماشین بوبیل که همون ماشین های بزرگ سفری هست با تمام وسایل و امکانات برای اقامت در سفر

قسمت اول این مطلب را اینجا بخوانید.

قسمت سوم این مطلب را اینجا بخوانید.

تحصیل در نروژ

دوستان توجه کنند این مطلب در سال ۹۲ نوشته شده و ممکن است برخی موارد مطرح شده تغییر کرده باشد مثل بحث های هزینه و مقررات کار و … 

217 دیدگاه

 1. با فرخ یه شیرینی فروشی بزنید اونجا فکر کنم خوب بگیره ها آجیل و اینا هم بیارید
  نکته دوم تعریف شادی است بین مردم دنیا.من فکر می کنم اروپایی ها تعریف متفاوتی از شادی داشته باشند.اصولن شادی رو در تفریح و حداقل های زندگی اما با استاندارد بالا می بینند. اما امریکایی ها برای پول حدی قائل نیستند و شادی رو در ترکیبی از پول زیاد و استاندارد های بالای زندگی می بینند و ایرانی ها در قسمت پول یا آمریکایی ها هم رای هستند و در قسمت کیفیت زندگی با چینی ها و هندی ها.

  • سلام

   من شرایط جسمیم طوریکه تمایل دارم در یک کشور سرد، خیلی سرد زندگی کنم.

   اطلاعات بیشتری در زمینه وضعیت آب و هواییش می خوام.

   نمی دونم اینو کی میخونید ولی هر وقت ی اس ام اس کوچیک هم زحمت بکشید بدید من با شما تماس می گیرم.
   می دونم مزاحمته ولی خیلی به من کمک می کنید.

   ۰۹۱۲۵۶۸۸۴۳۱ دهبان

   • سلام.
    شما اطلاع کامل در مورد شرایط آب و هوایی نروژ رو میتونید روی سایت های مختلف مطالعه کنید. ضمن اینکه پذیرش گرفتن برای زندگی در اینجا به این اسونی ها نیست. باید دید شما چه شرایطی یا تخصصی دارید که اینجا به شما نیاز داشته باشند و بهتون اقامت موقت بدن. اگر سوال خاصی دارید همینجا بپرسید. من حتما پاسخگو خواهم بود.

  • سلام ممنون از سایت خوبتون
   من مهندس عمران هستم و در حال حاضردانشجوی مهندسی زلزه هستم و پیمانکار شهرداری. هدفم اینکه بیام نروژ زندگی کنم میخواستم ببینم واسه شرایط من ایا کار هست و برای هزینه چه مقدار پول باید جمع و جور کنم

   • حدود یکصد هزار کرون برای یک نفر در یک سال هزینه زندگی است. کار هم هست اما خب به همان نسبت رقابت هم زیاد است

   • سلام مجدد برای اینکه بخوام بیام اولین قدم بعد از زبان چیه و باید به کجا مراجعه کنم؟و چه مدارکی نیاز هست و باید چکار کنم و اینکه این یکصد هزار که گفتین واسه زندگی در چه سطحی هست ممنون از شما

    • این یکصد هزار برای یک زندگی دانشجویی ساده است و برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد. بجز تحصیل من راستش اطلاعی ندارم چطور هست روند کار

 2. آره واقعا تعاریف جامعه و فرهنگ ما در خیلی از چیزها از جمله شادی با جوامع غربی کاملا متفاوته.

 3. اوف….چه خبره اینجا….خیلی وقت بود سر نزده بودم.

 4. سلام
  مطالب خیلی عالی . وفید بود از این به بعد سر میزنم به سایتتون……… ^_^

 5. سلام ممنونم از اطلاعات کاملتون، میشه راهنماییمون کنین چه جوری میتونیم اقامت نروژ رو بگیریم،،،،،

  • از طریق ازدواج, پناهندگی و الحاق به خانواده. البته از راه کار و تحصیل هم شاید بشه, ولی به قدری مشکله که احتمالش خیلی کمه.

 6. فقط قسمتی از اطلاعاتتون درسته. مثلا اینکه نوشتید در نروژ خبری از درخت میون نیست کاملا بی اساسه. من در جایی زندگی میکنم که حیاطش پر از درخت سیب و آلبالو و گیلاسه. در جای دیگه نوشتید, : « سطح در آمد مردم تقریبا هماهنگ و یکدست شده. همه قادرند ماشین و خانه و مسافرت های خارج از کشورشون رو بی دغدغه داشته باشند.» در حالی که اصلا اینطور نیست. در آمدها خیلی فرق دارند. نوشتید نروژیها زیاد اهل کیک و شیرینی نیستند در حالی که کاملا برعکسه. اینها عاشق کیک و شیرینی هستند چون نوع هوای سرد اینجا, شیرینی طلب میکنه و قنادی هم دارند ولی تعدادش کمه. مردم خودشون خیلی اهل درست کردن کیک هستند. در ضمن, کار پیدا کردن هم خیلی خیلی سخته با اینکه کار هست ولی آسون به هر کسی نمیدند. لطفا اطلاعاتتون رو در مورد نروژ تصحیح کنید

  • سلام ‌ . میشه تو تلگرام باهاتون صحبت کرد و اطلاعات بیشتری در مورد نروژ بدید . ممنون

  • سلام من مَی خوام برای ادامه تحصیل بیام نروژ یک پسر ۵ساله دارم و همسرم هم لیسانس عمران هست ؟مَی شه یک کمی در مورد شرایط اب و هوایی و کار و مهد کودک اطلاعات بدین واینکه خیلی سرد هست أیا مَی شه دوام أورد ؟یا برای ادامه تحصیل برم سوئد؟؟لطفا هرکس در اونجا زندگی میکنه راهنمایی کنه گرم ترین شهر نروژ کجاست

  • دقیقا درست میگید منم یکی از اقوامم نروژ هستن گفتن ما خیلی کیک درست میکنیم بخصوص چیز کیک های خوشمزه اینجا داریم درخت سیب و البالو تو خیابونها زیاده که مردم حتی نگاهشون نمیکنن فقط از مغازه ها خرید میکنن

 7. فقط قسمتی از اطلاعاتتون درسته. مثلا اینکه نوشتید در نروژ خبری از درخت میون نیست کاملا بی اساسه. من در جایی زندگی میکنم که حیاطش پر از درخت سیب و آلبالو و گیلاسه. در جای دیگه نوشتید, : « سطح در آمد مردم تقریبا هماهنگ و یکدست شده. همه قادرند ماشین و خانه و مسافرت های خارج از کشورشون رو بی دغدغه داشته باشند.» در حالی که اصلا اینطور نیست. در آمدها خیلی فرق دارند. نوشتید نروژیها زیاد اهل کیک و شیرینی نیستند در حالی که کاملا برعکسه. اینها عاشق کیک و شیرینی هستند چون نوع هوای سرد اینجا, شیرینی طلب میکنه و قنادی هم دارند ولی تعدادش کمه. مردم خودشون خیلی اهل درست کردن کیک هستند. در ضمن, کار پیدا کردن هم خیلی خیلی سخته با اینکه کار هست ولی آسون به هر کسی نمیدند. لطفا اطلاعاتتون رو در مورد نروژ تصحیح کنید

 8. ممنون از اطلاعات تکمیلی شما
  خوب هر کسی یه برداشتی و نظری داره. لزوما هیچ کدومش هم صددرصد درست یا غلط نیست. ما اینجا نظرات شخصی خودمون رو می نویسیم و حرفامون صرفا یه برداشت شخصیه نه یه اعلامیه خبری.

  وقتی ما می گیم تفاوت طبقاتی کمه و همه از رفاه نسبی برخوردارن این فقط ادعای ما نیست٬ آمار و ارقام سازمان های بین المللی هم همین رو می گه. البته منظور ما برای خود نروژی هاست که اینجا سرزمین شون. نمیشه انتظار داشت که همه مهاجرین هم بلافاصله پس از ورود یا بعد از مدت کوتاهی همه اون رفاه و ثروت رو کسب کنن.

  اگه ما میگیم خبری از درختای میوه نیست منظورمون در قیاس با کشورهایی مثل ایرانه که باتوجه به شرایط جوی می تونن تقریبا همه میوه مورد نیازشون رو خودشون تامین کنن. اینجا اما قسمت عمده میوه مصرفی وارد می شه هر چند که همونطور که شما هم اشاره کردید حیاط خیلی از خونه ها پر از سبزه و گل و حتی درختای میوه است.

  در مورد کار هم باز مثل توزیع ثروت٬ جامعه موفق باید بتونه اول برای بچه هاش کار فراهم کنه. حرف شما کاملا درسته و کار پیدا کردن برای مهاجرین و خارجی ها خیلی سخته اما انصافا بچه های خودشون خیلی راحت کار پیدا می کنن.

 9. سلام من مادر از طریق ازدواج اقامت نروژ را گرفته.ایا من در صورت باردار بودن میتوانم برای زایمان به نروژ بروم تا فرزندم
  اقامت نروژی بگیرد؟

 10. سلام به هدیه: هیچ کس با زایمان در نروژ نمیتونه اقامت برای فرزندش بگیره مگر اینکه خودش مقیم نروژ باشه یعنی پاسپورت نروژی داشته باشه. اینجا بر خلاف یکسری از کشور ها که قانون خاک برای گرفتن اقامت حاکمه ، یعنی هر کس در خاک اون کشور بچه به دنیا بیاره ، فرزندش تبعه اون کشور میشه، در نروژقانون خون حاکمه! یعنی فرزند به تبع مادرش اقامت میگیره یا نمیگیره. ربطی هم به پدر بچه نداره فقط مادره که تعیین کننده است. بنابراین شاید شما بتونید به سختی ویزا بگیرید و بیاید نروژ و زایمان کنید، اما نمیتونید برای فرزندتون تابعیت نروژی بگیرید !

 11. سلام به هدیه: هیچ کس با زایمان در نروژ نمیتونه اقامت برای فرزندش بگیره مگر اینکه خودش مقیم نروژ باشه یعنی پاسپورت نروژی داشته باشه. اینجا بر خلاف یکسری از کشور ها که قانون خاک برای گرفتن اقامت حاکمه ، یعنی هر کس در خاک اون کشور بچه به دنیا بیاره ، فرزندش تبعه اون کشور میشه، در نروژقانون خون حاکمه! یعنی فرزند به تبع مادرش اقامت میگیره یا نمیگیره. ربطی هم به پدر بچه نداره فقط مادره که تعیین کننده است. بنابراین شاید شما بتونید به سختی ویزا بگیرید و بیاید نروژ و زایمان کنید، اما نمیتونید برای فرزندتون تابعیت نروژی بگیرید !

 12. من دارم واسه کار و اگه شد بعد چند سال اقامت
  از طریق ترکیه می رم اروپا
  آلمان . اتریش و نروژ و سوئد رو میتونم برم کمپ
  کجا برم بهتره
  راهنمایی کنید تو رو خدا

  • ﺑﺎ ﻋﺮﺽ ﺳﻼﻡ ﺧﺪﻣﺖ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺧﻮﺏ اﮔﻪ اﻣﻜﺎﻥ ﺩاﺭﺩ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻛﺎﺭ ﻓﺮﺵ ﺩﺭ اﺳﻠﻮ اﻃﻼﻋﺎﺗﻲ ﻣﻓﻴﺪﻱ ﺑﻪ ﻣﻦ ﺑﺪﻫﻴﺪ ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻴﺸﻮﻡ

 13. واقعا اميدوارم كردي نسبت به زندگي❤️❤️❤️❤️مي خواستم ببينم شرايط كار تو زمينه يموسيقي چه طور هست؟ در آمد و اين هاش؟

 14. به مهدی:
  کشور های اسکاندیناوی مثل نروژ و سوئد شرایط زندگیشون خیلی مشابه هست. سطح رفاه بالاست . نروژ کمتر از سوئد و المان مهلجر پذیره بنابر این زندگی برای پناهنده ها شاید توی المان و سوئد راحت تر باشه . نروژ اما خیلی به پناهنده ها رسیدگی میکنه، حقوق و جای سکونت و اموزش رایگان زبان ….

 15. به مهدی:
  کشور های اسکاندیناوی مثل نروژ و سوئد شرایط زندگیشون خیلی مشابه هست. سطح رفاه بالاست . نروژ کمتر از سوئد و المان مهلجر پذیره بنابر این زندگی برای پناهنده ها شاید توی المان و سوئد راحت تر باشه . نروژ اما خیلی به پناهنده ها رسیدگی میکنه، حقوق و جای سکونت و اموزش رایگان زبان ….

 16. به سروش: موسیقی کلا در اروپا طرفدار داره، بستگی داره چقدر حرفه ای باشی. من بارها انونس کار برای موزیسین ها رو روی سایت های کار یابی اینجا دیدم، در امدش هم خوبه مثل بقیه مشاغل ! موسیقی کلاسیک هم خیلی محبوبه اینجا

 17. مطالب خوبی بود اما زند باد وطنم ایران

 18. مطالب خوبی بود اما زند باد وطنم ایران

 19. با سلام خسته نباشید خدمت دوست عریز

  من 15 سال سابقه کار برق صنعتی دارم هم مسلط به سیستمهای هیدرولیک مکانیک صنعتی و جوشکاری هستم بنظرتون کار واسه من هست انجا درامد چقدره ممنون از راهنمایت

 20. سلام
  اطلاعاتتون خیلی مفید بود خودم و خانواده ام تا دو ماه دیگه میخوایم بریم نروژ و فعلا منتظر ویزامون هستیم،میخواستم بدونم به غیر از لباس گرم چه وسایلی از ایران بیارییم اونجا به دردمون میخوره آخه شنیدم نروژ کشور خیلی گرونیه!
  واینکه هر اطلاعات مفیدی که به درد ادمایی مثه ما میخوره رو بگین ممنون میشم.

 21. سلام
  اطلاعاتتون خیلی مفید بود خودم و خانواده ام تا دو ماه دیگه میخوایم بریم نروژ و فعلا منتظر ویزامون هستیم،میخواستم بدونم به غیر از لباس گرم چه وسایلی از ایران بیارییم اونجا به دردمون میخوره آخه شنیدم نروژ کشور خیلی گرونیه!
  واینکه هر اطلاعات مفیدی که به درد ادمایی مثه ما میخوره رو بگین ممنون میشم.

 22. با شرایط بی دینی ام زندگی برایم خیلی سخت شده دارای زن ودختری ۶ساله هستم موندم که سال بعد نوبت مدرسه رفتن دخترم است چطور او را در سیستم اموزشی مذهبی فوق فاسد بزارم دلایل محکمه پسند خیلی زیادی دارم ایا می توانم اقامت نروژبگیرم ضمنا باردار بودن همسرم می تواند کمک حال درامر پناهندگی باشد باسپاس

  • ببینید در حال حاضر اولویت پذیرش پناهندگان با کشورهای جنگ زده می باشد و شرایط بسیار سختی حاکم می باشد. شرایط همسر شما نیز به هیچ وجه کمکی نمی کند با اینحال ما در خصوص پناهندگی به هیچ وجه تخصصی نداریم و بهتر است از طریق منابع دیگر، بیشتر مطالعه و تحقیق کنید. موفق باشید

 23. به سارا:
  اگر برای زندگی میایید وسیله هر چی بتونید با خودتون بیارید خوبه. بسته به اینکه هزینه آوردن وسایل سنگین براتون بیارزه. اینجا همه چیز گرونه ولی اگر کار داشته باشید میشه به مرور وسیله خرید. هر چیز از ظرف و ظروف و فرش و وسایل جمع و جور که ارزش اوردن دارن خوبه اگه بتونید بیارید. لباس از ایران نیارید که بدرد اینجا نمیخوره خیلی. به ااندازه کافی لباس های ایران گرم نیستن. بهتره همینجا بخرید. موفق باشید

 24. به سارا:
  اگر برای زندگی میایید وسیله هر چی بتونید با خودتون بیارید خوبه. بسته به اینکه هزینه آوردن وسایل سنگین براتون بیارزه. اینجا همه چیز گرونه ولی اگر کار داشته باشید میشه به مرور وسیله خرید. هر چیز از ظرف و ظروف و فرش و وسایل جمع و جور که ارزش اوردن دارن خوبه اگه بتونید بیارید. لباس از ایران نیارید که بدرد اینجا نمیخوره خیلی. به ااندازه کافی لباس های ایران گرم نیستن. بهتره همینجا بخرید. موفق باشید

 25. به علی خسروی:
  اینجا مشاغل تخصصی و بخصوص برق کاری و جوشکاری و تعمیرات خیلی لازمه ولی باید مدرک و تاییده کاری از اینجا بگیرید. زبان مهمترین چیزه اگر نروژی ندونید باید انگلیسیتون عالی باشه. در امد هم اینجا همه در یک سطح و خوب هست. حالا بستگی به قرار داد کاریتون داره.
  در سایت
  http://www.nav.no
  میتونید دنبال کار بگردید

 26. سیدجعفرموسوی

  باسلام
  مرسی از راهنمایی کلی که در مورد نروژ دادید
  بنده رسمی نفت ایران هستم با 7 سال سابقه کار و مدرک لیسانس شیمی قصد پناهنده شدن در نروژ رو دارم مدرک وسابقه کاریم میتونه به دردم بخوره ?

 27. سیدجعفرموسوی

  باسلام
  مرسی از راهنمایی کلی که در مورد نروژ دادید
  بنده رسمی نفت ایران هستم با 7 سال سابقه کار و مدرک لیسانس شیمی قصد پناهنده شدن در نروژ رو دارم مدرک وسابقه کاریم میتونه به دردم بخوره ?

 28. سلام وقت بخير
  من سر مربي يه تيّم شنا هستم و جزو خدمه شناور هاى جستجو نجات سازمان بنادر كشتى رانى SARهستم
  و سابقه كار پنج ساله دارم
  همچنين جوشكارى زير اب غواصى نجات غريقى و و و يه سرى تخصص هاى ديگه هم دارم با مدارك معتبر
  اما بصورت حرفه اى همون دو تا اولى انجام ميدم
  براى كار و زندگى قصد امدن به نروژ دارم ميشه راهنمايي م كنى از چه راهى بايد وارد بشم جهت كار يابى و أقامت جهت زندگى اينده اصلا تو رشته خودم كار هست
  مجرد هستم و قصد تنها امدن دارم لطفا جواب بدين
  09214920754اينم شماره منه تلگرام پيام بده
  ممنونم

 29. به سید جعفر موسوی
  اگر شما تو شرکت نفت ایران کارمند رسمی هستید از طریق کاریابی میتونید اقدام به خارج شدن از ایران کنید. پناهندگی شرایط خاص میخواد. به هر کسی که از کشورش فرار کنه که پناهندگی نمیدن…

 30. به سید جعفر موسوی
  اگر شما تو شرکت نفت ایران کارمند رسمی هستید از طریق کاریابی میتونید اقدام به خارج شدن از ایران کنید. پناهندگی شرایط خاص میخواد. به هر کسی که از کشورش فرار کنه که پناهندگی نمیدن…

 31. به حیدر
  تخصص شما خیلی خوب و کاربردی هست به نظر من . باز هم میگم برای کاریابی باید زبان بلد باشین.
  در این سایت میتونید دنبال کار بگردید. بزرگترین سایت کاریابی نروژ هست:
  http://www.nav.no

 32. به حیدر
  تخصص شما خیلی خوب و کاربردی هست به نظر من . باز هم میگم برای کاریابی باید زبان بلد باشین.
  در این سایت میتونید دنبال کار بگردید. بزرگترین سایت کاریابی نروژ هست:
  http://www.nav.no

 33. سلام، ممنون از اینکه به این زیبایی تمام جزییات کشور نروژ رو توضیح دادید. من تازه در این کشور تقاضای پناهندگی دادم. از بچگی کشور نروژو دوست داشتم و حالا با تعریفای شما بیشتر جذبش شدم. شاید شانسم برای موندن اینجا خیلی کم باشه ولی امیدوارم که بمونم و از زندگی لذت ببرم. ممنون

 34. salam
  man mikham varede norway besham
  che karhaee bayad anjam bedam
  chetori biyam tahsili ya kari
  mitonid etelaat behem bedid
  mamnun misham

 35. salam
  man mikham varede norway besham
  che karhaee bayad anjam bedam
  chetori biyam tahsili ya kari
  mitonid etelaat behem bedid
  mamnun misham

 36. سلام
  من توزمینه دوربین مداربسته کار میکنم به نظر شما کار واسه من پیدا میشه
  ممنون میشم راهنماییم کنین

 37. سلام. لطفا نظرتونو بدید بی تعارف و صادقانه. برای دکترا میخوام پذیرش بگیرم. آیا زندگی در نروژ خوبه و واسه رشته محیط زیست کار هست؟

  • سلام من یه خواستگار دارم که تازه اقامت نروژ گرفتن تا قبلش پناهنده بود در ترکیه ایشون تازه وارد نروژ شدن و قراره تابستون بیان ایران میخوام بدونم آیا با شرایط این که تازه وارد این کشور شدن براشون امکان پذیر هست بلافاصله به ایران بیان و در صورت ازدواج با من چقدر زمان میبره تا کارهای اقامت من انجام بشه

 38. سلام. لطفا نظرتونو بدید بی تعارف و صادقانه. برای دکترا میخوام پذیرش بگیرم. آیا زندگی در نروژ خوبه و واسه رشته محیط زیست کار هست؟

 39. زندگی در کشور نروژ خوبه اما بستگی به روحیات آدم ها داره . من نمیتونم به شما ضمانت بدم که شما از زندگی در این کشور رضایت خواهید داشت یا نه ! برای کار هم قبلن گفتیم از سایت های کار یابی معرفی شده باید اقدام کرد

  • سلام دوست عزیز
   من دو تا بچه دارم ۶ ساله و ۴ ساله ایران هستم شوهرم به شدت اصرار به مهاجرت به نروژ داره در حال سرچ تو اینترنت بودم که با این پیج و شما اشنا شدم. نمیدونم بعد از گذشت اینهمه مدت ایا مطلب من میبینین یا نه ولی ممنون میشم کمی من با شرایط زندگی در اونجا اشنا کنین از طریق ایمیل یا تلگرام سپاس

 40. در مورد پناهنده ها من اطلاع ندارم که می تونن وارد ایران بشن یا نه ! اگر اقامت یعنی پاسپورت نروژی دارند فکر میکنم مسئلهای ندارند و شما بعد از ازدواج و طی مراحل خاصی که سفارت نروژ داره میتونید به نروژ بیاید ، البته ممکنه چندین ماه طول بکشه

 41. سلام بازار کار سالن زیبایی زنانه در نروژ چطوره؟ بعد از رفتنمون هم همسرم قصد داره داروخانه بزنه البته به صورت شراکتی با یک متخصص یعنی فقط سرمایه گذاری میکنه ممنون میشم راهنماییمون کنید

 42. به سعیده: اگر شما حرفه ای هستید لازم هست اینجا دوره بگذرونید و مدرک بگیرید. بازارش خیلی خوبه و درامدش هم خوبه. ولی گرفتن مدرکش زمان بره.

 43. به سعیده: اگر شما حرفه ای هستید لازم هست اینجا دوره بگذرونید و مدرک بگیرید. بازارش خیلی خوبه و درامدش هم خوبه. ولی گرفتن مدرکش زمان بره.

 44. سلام .مرسی از اطلاعات خوبتون.من 35 سالمه و مهندس صنایع شیمیایی هستم و الان حدود 13 سال سابقه کار دارویی دارم و همسرم هم با من همسن هستش و لیسانس مترجمی زبان انگلیسی داره و مدرس آموزشگاه هست میخواستم بدونم ما شرایط اقامت در نروز را داریم. چون دغدغه اصلی ما کار است. ما سرمایه نداریم . لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 45. سلام…میشه اونجا با حجاب زدگی کرد کار کرد؟

 46. سلام…میشه اونجا با حجاب زدگی کرد کار کرد؟

 47. سلام
  من آرشیتکت هستم، ۲۸ سالمه و ۷ سال هست کار می کنم و تخصص در چند حرفه ی مربوط به ساختنان هم دارم.
  هدفم امدن به نروژ هست و چون تحصیلی اسون تره از طریق تحصیل، هزینه همون ترمی ۶۰۰ کرون هستش برای مستر؟ و اینکه سایر امکانات مانند مسکن رو در اختیارمون میزارن یا هزینش با خودمونه؟ وکلا هزینه چقدر میشه برای کسی که تحصیلی بخاد بیاد؟
  مرسی

  • نمیدونم اون ترمی ۶۰۰ کرون منظورتان چیه
   اما به این نکات توجه کنید
   – در حال حاضر (ممکنه در آینده تغییر کنه ) تحصیل مجانی هستش. یعنی شما اگه پذیرش بگیرید شهریه ای نمی پردازید
   – بعضی دانشگاه ها خوابگاه دارند که با قیمت مناسب تر نسبت به اجاره خونه در اختیار دانشجوها قرار میدن. معمولا یه اتاقه و آشپزخانه-حمام با تعدادی اتاق دیگه (۴ تا یا ۸ تا ) مشترک. هزینه متفاوته، حدود ۲ تا ۴ هزار کرون ماهیانه.
   – هزینه زندگی بسیار بستگی به نحوه پول خرج کردن داره. ۶ تا ۱۰ هزار کرون در ماه برای یک نفر که دانشجویی و مجردی بخواد زندگی کنه.

 48. سلام من لیسانس حسابداری هستم اونجا شرایط ادامه تحصیل و کار برای رشته حسابداری چجوریه ممنون از راهنماییتون

  • برای ادامه تحصیل نیاز دارید به مدرک زبان آیلتس آکادمیک و GMAT که مختص رشته های تجارت و بازرگانی است. هزینه تحصیل مقطع ارشد رایگان است.

 49. سلام
  من در ایران خشکشویی دارم
  وضعیت این حرفه در اونجا چطوره؟
  رونقش خوبه؟

 50. در نوروژ کسی تا حالا با بارنه ورن در افتاده لطفا راهنمایی کنید

 51. سلام من مهندس نفتم. کارمند پالایشگاه اصفهان. میخواستم بدونم میتونم پذیرش کار بگیرم؟؟؟ سایت های کاریابی نروژی من چیزی سر در نمیارم.

  • میزان تسلط به هردو زبان انگلیسی و نروژی در کنار مدرک تحصیلی و دانشگاهی که درش درس خوندید خیلی مهمه.
   همه کاریابی ها از طریق سایت شرکت های مربوطه اطلاع رسانی میشه و همه میتونن از طریق اینترنت اقدام به ارسال مدارک کنن.

 52. سلام سال نوتون مبارک. من میخاستم برا کار با ویزای دانشجویی بیام اما. چند تا سوال دارم که نتونستم جوابی براشون بگیرم میتونم از شما بپرسم؟؟اگه پیام بنده رو دیدید و وقت داشتید لطفا به ایمیلم جواب بدین ممنون

 53. سلام
  مرسی از اطلاعات مفیدی که گذاشتید، من کارشناس ارشد فیزیوتراپی هستم میخواستم بدونم که بازارکار این رشته در نروژ به چه صورت هست؟ممنون

 54. لطفا برای اقامت نروژ راهنماییم کنین
  آرزوم زندگی در نروژ هست

 55. ممنون بابت اطلاعات مفیدی که در اختیارمون قرار دادید.
  من قصد دارم در کشور نروژ ادامه تحصیل بدم. ممکنه بفرمایید شرایط برای رشته “میکروبیولوژی” در این کشور چطوره؟ البته من چندین سال تحقیق کردم و با اساتیدم هم مشورت کردم. ما تمایل دارم از کسی که در این کشور زندگی میکنه هم اطلاعاتی در این زمینه کسب کنم.
  و یه سوال دیگه هم دارم، شاید خیلی تخصصی نباشه. اما ممنون میشم راهنمایی کنید. آیا برای دریافت ویزای تحصیلی و انجام سایر کارهای مربوطه الزاما نیاز به گرفتن وکیل هست؟

  • من در میکروبیولوژی تخصص ندارم و اظهار نظر نمی کنم. برای دریافت ویزای تحصیلی به هیچ وجه نیاز به وکیل ندارید. همه چیز شفاف در وب سایت زیر و وب سایت های خود دانشگاه ها توضیح داده شده.
   https://www.studyinnorway.no

 56. با سلام.خیلی ممنون که سر میزنید و جواب میدین.چشم! سوالمو همین جا مطرح میکنم.اجازه بدین قبلش توضیحی بدم.که هدف من صرفا کار هست بعدش اگه شرایط اوکی بود تحصیل. خیلی تحقیق کردم همه کشورها.همه سایتها.همه روشهای مهاجرتی!نروژ ابوهواش سرده زبونش غریبست جمعیتش کمه به نظر من اینا ضعفش بودند.ولی چون شرایط کار و رفاهش و تحصیلش بهتر بود از بقیه من نروژو ترجیح دادم و هر انچه قیاس کردم و با هر کجا نروژ میچربید.خلاصه بهترین راه رو تحصیلی دیدم که بیام از نزدیک ببینم و زندگی کنم بعد تصمیم بگیرم.برا یکسال خرجم تو نروژ پول دارم سال اول فقط میخام اشنا بشم با اونجا.فوق دیپلم هوافضا دارم.سوال اولم اینه که اونجا چقد میشه امیدوار بود که واقعا کار پیدا بشه؟؟منظورم کار معمولی نه به عنوان اسپشلیست و اکسپرت.تا بعد از دو سه سال که اقامت داعم گرفتیم انشاالله بعد تحصیل رو ادامه بدم.ادم تنبلی نیستم کار هم برام عار نیست مهارتهام هم خیاطی هستش.رسیپشن هتل بودم ۵سال مدرک بین الملیش هم دارم. مکانیک خودرو نیمه واردم.فستفود و رستورانم هم کمک اشپز بودم ارایشگری هم نیمه واردم.میدونم که برا کار باس مدرک اونجا گرفت اما پیدا کردن کار تو همین ضمینه ها چطوره و حقوقشون چطوریاس؟؟اونجا هوا فضایی یا همان هواپیمایی قوی داره یا نه؟؟البته برا اینده.حالا که زیاد نوشتم اجازه میخام اینم اضافه کنم که یه دلمم میگه بمونم.چهار سال دیگه با تجربه کاری و از طریقه رشته مکانیک بیام یا تو حوزه نفت یا هوا فضا اقدام کنم ولی عملا چهار سال زندگی تو نروژ رو از دست دادم و تو ایران هم هیچ زمان برنامه ها طبق برنامه پیش نمیره.لطفا نظرتون رو راجع به دو برنامم با توجه به جو اونجا کدومش بهتره و موفقیت امیزتره الان به عنوان دانشجو بیام درسو رها کنم بچسبم به کار یا چهار سال بعد به عنوان اکسپرت؟؟؟؟ببخشید زیاد توضیح دادم خواست روشن باشه ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید ان شاالله همه مون در مسیر درست قدم برداریم و موفق بشیم .بازم ممنون هموطن بهنام.مشهد

  • ببینید برای کار در نروژ باید حتمن جاب آفر داشته باشید تا بتوانید اقامت بگیرید. برای کار غیر تخصصی هم حتمن باید زبان نروژی خیلی خوب بدانید (در سطح C1). به نظر من بهترین روش ورود به نروژ اقدام برای تحصیل در مقطع ارشد یا دکتری است. با توجه به اینکه هنوز تحصیل در نروژ رایگان است. اگر با اجازه اقامت تحصیلی وارد شوید تا پایان تحصیلات اجازه کار حداکثر ۱۲ ساعت در هفته دارید و نه بیشتر. بعد از پایان درس شانس پیدا کردن کار زیاد است.

 57. با سلام ببخشید که. زیاد سوال کردم امیدوارم زیاد وقتتونو نگیرم و بدرد بقیه هم بخوره سوالام. چند حرفه که اونجا فرصت های شلغلی خوبی به حساب میان و درامد خوبی هم دارن بفرمایین تا هر که میهاد بیاد بره دورشو ببینه و یکم یاد بگیره ممنون ممنون..

 58. ممنون بابت پاسخ دهی.
  من دوتا سوال دیگه هم دارم که ممنون میشم پاسخ بدید.
  سوال اولم اینه که در نروژ هم مثل بعضی کشورهای دیگه این قانون وجود داره که بین دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد بیش از سه سال نباید فاصله باشه؟ یعنی برای شخصی که مثلا چهار سال پیش دوره کارشناسیش رو تموم کرده امکان اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد وجود داره؟
  و سوال دومم اینه که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های نروژ و ویزای تحصیلی، داشتن مهارت های دیگه، مثل داشتن مدرک در رشته های هنری (فنی حرفه ای، و نه دانشگاه)، مهارت در رشته های ورزشی (و داشتن مقام)، تسلط به زبان های دیگه (مثلا فرانسوی) هم تاثیرگذار هست؟

  • ۱- خیر هیچ محدودیتی نیست. فقط مدرک تحصیلی معتبر و ترجمه رسمی آن (گاهی دیپلم ذبیرستان هم) مورد نیاز است.
   ۲- از شما بجز مدرک تحصیلی، رزومه و یک صفحه statement of purpose می خواهند که در آنها توضیح می دهید چه کسی هستید و برای چه می خواهید ادامه تحصیل دهید. اینها رو با وسواس و دقت و به دور از کپی برداری خودتان تهیه کنید. مدرک آیلتس آکادمیک (نمره مورد نیاز سایت دانشگاه ها) معمولا ۶٫۵ به بالا هم نیاز دارید قبل از اپلای کردن.
   مهمترین مساله در پذیرش نمرات تحصیلی و رتبه دانشگاه دوره لیسانس است. سوابق کاری مرتبط، مهارت های جنبی و … ممکن است (با توجه به رشته تحصیلی)در برخی رشته ها مفید باشد.

 59. باسلام و مرسی از وقتی که میذارید.درسته زبان مهمه!من الان دارم زبان نروژی میخونم!!!اونجام که بیام فقط یکسالو میخام رو زبان کار کنم بعد دنبال کار تمام وقت غیرتخصصی بگردم. ۱:چند درصد احتمال جور شدن کار هست؟؟
  ۲: من دوخت کتو شلوارو واردم به درد اونجا میخوره؟؟
  ۳:وقتی حضوری برم و منو استخدام کنه و بخاد براش کار کنم چطوری باید بهم جاب افر بده؟؟؟ یا این دعوت نامه های کاری جریانش یه چیز دیگست؟؟ یکم بیشتر توضیح میدین لطفا؟؟

 60. سلام من سنم ۱۷ سالم هست.در ایران دیپلم معماری گرفتم و قصد دارم برم نروژ شما به من پیشنهاد میکنید اریشگری یاد بگیرم و یا آنجا که رسیدم کاری یاد بگیرم و یا آنجا تحصیل کنم خیلی ممنونم و می خواهم پناهنده بشم

  • به نظر من بهترین کار ادامه تحصیل است. شما باید مدرک پیش دانشگاهی را بعد از دیپلم بگیرید. بعد مدرک زبان. تعداد محدودی رشته با زبان انگلیسی در مقطع لیسانس (بیشتر مرتبط با هنر) وجود دارد. شهریه دانشگاه هم فعلا رایگان است. این عاقلانه ترین راه پیش روی شماست اما در نهایت خود شما تصمیم گیرنده هستید.

 61. سلام من ۲تا سوال دیگر هم دارم زبان کشور سوئد خیلی سخت است یا نه ؟ چه رشته های تحصیلی در آنجا راحت و خوب و پر درآمد هست رشتهی تحصیلی شما چیست در ایران من ۱۲ سال دیپلم گرفتم یعنی پیش دانشگاهی نخوندم میگن قبول نمیکنند و دوره دبیرستان مجدد باید خواند و رشتهی تحصیلی معماری هست ازش زیاد خوشم نمیاد رشتهی هنر در داشنگاه آنجا چطوره خیلی ممنونم

 62. سلام من ۲تا سوال دیگر هم دارم زبان کشور نروژ خیلی سخت است یا نه ؟ چه رشته های تحصیلی در آنجا راحت و خوب و پر درآمد هست رشتهی تحصیلی شما چیست در ایران من ۱۲ سال دیپلم گرفتم یعنی پیش دانشگاهی نخوندم میگن قبول نمیکنند و دوره دبیرستان مجدد باید خواند و رشتهی تحصیلی معماری هست ازش زیاد خوشم نمیاد رشتهی هنر در داشنگاه آنجا چطوره خیلی ممنونم

 63. سلام . یه سوال داشتم . میخواستم ببینم تو نروژ کسی نتورک کار میکنه؟ ممنون میشم جواب بدین

 64. سلام و خسته نباشید ممنون میشم به سوالم پاسخ بدید میخواستم بدونم من هم خودم لیسانس روابط عمومی هستم و هم همسرم ولی مدرک زبان انگلیسی نداریم ومن خودم الان باردار هستم ایا میتونیم بیایم نروژ که هم اونجا زایمان کنم و ادامه تحصیل بده همسرم و اونجا چند درصد از خانوما شاغل هستند چون میخواستم بدونم با بدنیا اومدن بچمون اقامت نروژی بهمون زودتر میدن یا با تحصیل که رفت وامد به ایران برامون مشکل نباشه

  • تابعیت در نروژ بر اساس خون هست نه خاک. یعنی شما حتی اگر اینجا اقامت دایم داشته باشید (شهروند نباشید اما) و بچه شما نروژ به دنیا بیاد تابعیت ایرانی خواهد داشت به تبعیت از خود شما.
   خیلی از خانم ها اینجا کار می کنند و فرصت های کاری تقریبا برابر است. اطلاعات بیشتر رو گوگل کنید.
   برای ادامه تحصیل حتما مدرک زبان رسمی مثل آیلتس لازم هست. درباره ادامه تحصیل پست جداگانه ای داریم

 65. چطور میشه و چیکار میشه کرد که بهمون اقامت دائم نروژ بدن باید خودم یا همسرم دارای چه خصوصیاتی باشیم که بهمون به راحتی اقامت و پاس نروژ بده ممنون میشم به سوالاتم پاسخ بدید

 66. سلام همسر من پاسپورت نروژی داره ولی تو ایران ازدواج کردیم و بچه دار شدیم بیست سال از نروژ دور بوده پسرم هم با اینکه ۱۳ سالشه به اونم تو سفارت ایرات پاسپورت نروژی دادن الان تصمیم گرفتیم بریم اونور همسرم هم ۴ ماهه که اونجاست ولی اون کد ۴ رقمی رو که نمیدونم چیه بهش هنوز ندادن و اسمشو تو اداره کار ثبت نمکنن هر دفعه هم که میره یه بهانه میگیرن اونجا مثل نداشتن کپی مدارک و بهانه هایی از این قبیل تصور من اینه که میخوا مارو خسته و از موندن منصرف کنن در حال حاضر شوهرم پیش یک ایرانی که کار بازسازی خونه انجام میده کار میکنه در اسلو ولی درامد خیلی کمی داره که به زحمت خرج خودشد در میاره به همین خاطر من و پسرم فعلا نمیتونیم بریم نروژ میشه لطفا راهنمایی کنید که چه کار کنیم تا روند سریع تر پیش بره البته شوهرم سال ۹۴ ۸ ماه در نروژ بود امد ایران و دوباره اویل سال ۹۶رفت ممنون

  • قطعا همسرتون خودش خیلی بهتر از روند کار اطلاع دارند اما تا اونجایی که من اطلاع دارم اگر کارفرمایی “قانونا” شخصی رو استخدام کنه روند اداره مالیات خیلی شفاف هست اما با توجه به بازار کار فعلی؛ احتمال زیاد همسر شما داره بصورت غیر رسمی پیش اون کارفرمای ایرانی کار می کنه که در اینصورت توافق خودشون هست ولی اینکه بخوان شما رو از مونده منصرف کنند چنین چیزی نیست.
   باز هم فرخ بیاد ببینه بهتر میدونه

 67. سلام.من فوق لیسانس تربیت بدنی(گرایش حرکات اصلاحی)دارم.با چندتا مربیگری سطح ۳ مثل شنا و هندبال و اینچیزا.طبق یه اطلاعیه نروژ تو مقطع فوق لیسانس پذیرش تحصیلی رایگان میگیره.ولی گویا معادل گرایش من اونجا نیست.یعنی در واقع من باید یه فوق لیسانس دیگه اونجا بخونم!!حالا اگه بخوام پذیرش بگیرم با تو جه به مخارج بالای زندگی اونجا آیا میشه با توجه به مدرک هام،کنارش براحتی کار پاره وقت پیدا کرد یا خود دانشگاه تو این زمینه میتونه کمک کنه،یا شرایط اونقدر سخته که ترجیحا به ادامه دکترا تو خود ایران بسنده کنم؟؟سپاس

  • هنگام تحصیل شما اجازه دارید ۱۲ ساعت در هفته بعلاوه تعطیلات آخر هفته کار کنید آنهم بدون دانستن زبان نروژی احتمال بسیار کمی وجود دارد که کار پیدا کنید. با دانشگاه ها تماس بگیرید و شرایط خود را توضیح دهید. معمولا خیلی خوب راهنمایی می کنند.

 68. سلام ممنون میشم از وضعیت پناهندگی در نروژ بگید من. و همسرم دوتا پسر داریم شرایطمون چطور میشه اونجا؟

 69. سلام
  من دانشجوی ترم آخر فوق لیسانس در رشته مهندسی شیمی طراحی فرآیندهای نفت هستم ، یعنی فقط دفاعم مونده ، متاهلم و تو ایرانم کارمم آزاده ، همسرم هم لیسانس داره که رشتش تکنولوژی آموزشیه ، یه چندتا سوال دارم راجبه نروژ:
  اول اینکه این درسته که به دانشجوهای دکترا اونجا حقوق میدن و تحصیل در زمینه دکترا اونجا یه شغل محسوب میشه (پاسخ این سوال برام مهمه) ؟ دوم اینکه اگه من ویزای تحصیلی بگیرم هم زمان با من به همسرم هم ویزا میدن ؟ سوم اینکه همسرم هم همراه من میتونه بیاد خوابگاه ؟ چهارم اینکه اصن رشته ی من واسه اونا اهمیت داره ویا ربطی به راحتر پیدا کردن شغل داره یا نه؟ پنجم اینکه این قانونی که میگن بعد از ٢٠١۵ تسویب شده که برای خوندن دکترا ابتدا باید دو ترم اونجا کارشناسی ارشد بخونی تا سوپر وایزرت اجازه بده بری دکترا درسته یا نه ( این سوالم واسم مهمه ) ؟ و در نهایت به نظرتون برای سال اول ما چند هزار کرون هزینه داریم ؟
  واقعاً منتظر جوابم ! متشکرم.

  • ۱. بله. دانشجوهای دکتری حقوق دریافت می کنند چیزی حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار کرون ماهیانه بعد از کسر مالیات
   ۲. بله اگر با هم اقدام کنید همزمان ویزا می گیرید اما باید محل اسکان مشخص باشه (قرارداد اجاره خونه) اگر هم همسرتون بعد از شما اقدام کنه بعدش ویزا میگیره و مشکلی نیست.
   ۳. خوابگاه متاهلی است در واقع آپارتمان یک خوابه است
   ۴. این سوال سختی است و بستگی به شرایط داره. خودتون بررسی کنید
   ۵. من اینو نشنیدم. دیدم خیلی ها میان از ایران با ارشد ایران و مشغول دکتری میشن.
   ۶. حدودا ماهی ۱۵تا ۲۰ هزار کرون (کرایه خونه و سایر مخارج) بستگی به شهر و نوع زندگی و …

 70. سلام و خسته نباشید.ممنونم از سایت خوبتون.
  من لیسانس مهندسی مکانیک دارم و علاقه دارم مقطع ارشد رو تو نروژ بخونم و بعدش اونجا بمونم و کار کنم.سوالم اینه که هزینه زندگی تو نروژ برای کسی که خرج غیر ضروری نکنه در بدترین حالت چقد میشه در ماه؟ سوال بعدیم اینه که چقد احتمالش هست که من بتونم بعد از پایان تحصیلم اونجا کار پیدا کنم و بمونم؟ و اینکه دولت نروژ فرصتی رو در اختیار من میذاره که کار پیدا کنم یا نه؟ و بعدم اینکه آیا رشته مهندسی مکانیک تو مقطع فوق لیسانس از بازار کار خوبی برخوردا هست یا نه؟
  خیلی ممنونم از شما

  • ۱- هزینه زندگی زیاد بحث شده اما بطور خلاصه حدود ۴ هزار کرون اجاره خوابگاه و حدود ۴ هزار کرون هم خورد و خوراک.
   ۲. در مورد کار پیدا کردن اصلا نمیشه اظهار نظر کرد. شانس کار پیدا کردن زیاد هست اما بهرحال هیچ تضمین و هیچ کمک دولتی و غیر دولتی وجود نداره.
   ۳. بازار کار مهندسی مکانیک خوبه و مشکل خاصی نداره.

   • ممنونم از وقت و حوصله ای که صرف میکنید.
    بعد از پایان دوره فوق لیسانس باید بلافاصله کشور رو ترک کرد یا دولت نروژ زمانی رو در اختیار کارجو ها قرار میده؟و اینکه تو پیدا کردن کار فرقی بین شهروند خارجی که توی نروژ فوق لیسانس گرفته با شهروند خود نروژ یا اتحادیه اروپا وجود داره به این صورت که شرکت کارفرما کار رو به شهروند خارجی نده و منتظر شهروند نروژ یا اروپا بمونه یا اینکه اصلا شهروند خارجی که تو نروژ درس خونده از اولویتی برای کار برخوردار هست یا نه، حالا چه اولویت قانونی چه عرفی.
    بازم ممنونم

    • تاریخ انقضای اجازه اقامت معمولا بر اساس نوع ویزای درخواستی تعیین میشه. برای فوق دو ساله هست اما میشه در صورت توافق استاد در صورت طولانی شدن پروژه کمی ، مثلا شش ماه دیگه درخوات تمدید داد
     برای کار، همه چیز به توان متقاضی و میزان نیاز کارفرما و البته تعداد متقاضی ها بستگی داره

 71. سلام پیشاپیش ممنون از پاسخ شما
  من کارشناسی روانشناسی در دانشگاه ازاد خوندم برای ادامه تحصیل در نروژ مشکلی نداره ؟ مدرک دانشگاه ازاد رو قبول دارن یا باید اونجا از کارشناسی شروع کنم ؟ وضعیت بازار کار برای روانشناسای خارجی چطوره ؟ من اگه تا دکترامو از نروژ بگیرم میتونم راحت کار پیدا کنم؟ و اینکه وضعیت زندگی و اقامت دادن بعد از پایان تحصیل چطوره ؟ اجازه ی اقامت و کار میدن؟ و اینکه زندگی برای یه دختر مجرد اونجا سخت نیست ؟ از نظر امنیت چطور؟

  • – باید بگردید بینید چه دانشگاهی چه رشته ای رو داره که به بک گراند تحصیلی شما بخوره
   – مدرک دانشگاه آزاد مشکلی نداره مگر اینکه معدل لیسانستون زیر ۱۴ باشه
   – کارشناسی ها به زبان نروژی تدریس میشه
   – چیزی به نام “راحت” کار پیدا کردن نداریم! حتی اگر پست داک گرفته باشید از اینجا. هیچ تضمینی هم نیست اما غیر ممکن نیست و خیلی ها کار پیدا می کنند.
   – اجازه اقامت بعد از تحصیل و پیدا کردن کار خواهید داشت.
   – زندگی برای یک دختر مجرد با یک پسر مجرد هیچ فرقی ندارد. امینت آخرین نگرانی شما خواهد بود!

 72. خیلی ممنون
  یه سوال دیگه هزینه های زندگی توی نروژ چطوره؟
  و حداقل پولی که باید همراهم باشه چقدره؟
  ایا موقع تحصیل میتونم کار کنم و یا دانشگاه به ما حقوق میده در سطح ارشد ؟؟؟

 73. سلام؛ اگر امکانش هست راجع ب دکترای جامعه شناسی در کشور نروژ راهنمایی کنید و اینکه گرفتن بورس تحصیلی برای نروژ چطوره؟؟؟ ایا کمکهای تحصیلی فقط برا دانشجویانیست ک بورسیه گرفته باشن؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • فاند برای دانشجوهای مقطع دکتری هست حالا فرقش با بورسیه چیه من دقیقا نمی دونم. یعنی شما اینجا بخوای دکتری بخونی با فاند هست اصلا بدون اون نیست. خود رشته تون هم راستش من هیچ اطلاعی ندارم.

 74. سلام
  پسرم گذرنامه نروژی داره و تا الان که چهارده ساله هست به نروژ سفر نداشته و شنیدم که تا پانزده سالگی اگه به نروژ سفر نکنه اقامتش رو از دست میده اعتبار گذرنامه اش تا سال ۲۰۲۱ هست آیا این موضوع صحت داره؟

  • این مورد رو باید از خود اداره مهاجرت بپرسید. udi.no

  • سلام هرکس تو تهران یا ایران اب بخوره موندگار میشه و حتما عاشق هم شده و مواظب باش حتما معتاد نشه معتادبشه نَعشه میشه دیگه هیچ جا بَر نمیگرده یه ازمایش بگیرازش

 75. سلام ممنون از اینکه با حوصله سوالات رو میخونین و پاسخ میدین.من دانشجوی دکترای حقوق بین الملل هستم در دانشگاه تهران میخواستم بدونم اگر برای فرصت مطالعاتی اقدام کنم برای نروژ بعدش امکان اقامت و کار هست اونجا یا حتما باید یه دوره تحصیلی رو اونجا بخونم.
  ممنون

  • بله امکان پیدا کردن کار هست مخصوصا اینکه اینجا باشید. بعد از اینکه جاب آفر گرفتید درخواست ویزای کار میدید و مشکلی نیست.

 76. درود بر شما
  سوال داشتم
  دنبال کارای مهاجرت هستم.اگر به شکل پناهندگی به نروژ بیام و اقامت بگیرم
  ایا میتونم پدرم رو بیارم پیش خودم؟؟(مادرم فوت کرده) ۶۰ ساله هستن
  برای برادرم ک ۳۰ ساله و مجرد هستش هم میتونم کاری بکنم و بیارمش؟؟
  پیشاپیش ممنون

  • فکر می کنم برای پدرتون امکانش باشه اما برادرتون باید مستقل اقدام کنه اما خب بهرحال میتونید حمایتش کنید اما فکر نمی کنم قانونا امتیازی محسوب بشه. مطمئن نیستم

 77. سلام ممنون از وقتی که میزارید
  من لیسانس پرستاری دارم میخواستم بدونم وضعیت پرستاری به چه شکله و ایا تسلط بر زبان انگلیسی کافی نیست؟ و اینکه اگه بیستو پنج سال رو نداشته باشم نمیتونم ویزای کاری بگیرم؟

  • رشته پرستاری به شدت مورد نیاز هست تو نروژ اما حتما باید سطحی از زبان نروژی (فکر می کنم B2) رو بلد باشید و زبان انگلیسی به تنهایی کافی نیست. سوال آخر رو نمی دونم.

 78. سلام برای مهاجرت به نروژ بخوایم سرمایه گذاری بکنیم چقدر باید داشته باشیم و اینکه من مدرک ارایشگری دارم و در زمینه ارایشگری چه رشته های خوبه ممنون

 79. درود و عرض ادب خدمت شما میخواستم بپرسم در نروژ میشه بعد از اتمام تحصیل و داشتن یه کار پاره وقت در دوران تحصیل همزمان چندتا کار انجام داد یا نه هر کسی فقط میتونه تو یه حیطه فعالیت داشته باشه؟؟؟سپاس از پاسخگویی شما

  • من درست متوجه سوال نشدم. داشتن کار پاره وقت در دوران تحصیل چه ارتباطی با بعد از تحصیل دارد. اما خب می شود چند تا کار داشت اگر مشکلی با پرداخت مالیات همه آنها نداشته باشید.همچنین فقط کار تمام وقت منجر به دریافت ویزای کار می شود نه کار نیمه وقت

 80. منظورم بعد از تحصیل هست که مثلا با ویزای تحصیلی اقامت بگیرم بعد اونجا علاوه بر تحصیل یه کار پاره وقت هم داشته باشم بطور موقت بعد دوران تحصیل که تموم شد با توجه به رشته تحصیلی و توانایی ها و مدارکی که دارم بتونم چند جا کار کنم یا خودم تو چند تا حیطه یه کاری راه بندازم؟؟؟اینجوری امکانش هست؟؟؟مالیاتم با توجه به درامد پرداخت میشه دیگه…سپاس لز پاسخگویی شما

  • ببینید سیستم کار و مالیات اینجا با ایران متفاوت هست. زمان تحصیل فقط ۱۲ ساعت در هفته اجازه کار دارید که آنهم بدون دانستن زبان نروژی بسیار مشکل است. به فرض پیدا کردن هم تقریبا هیچ ازتباطی با کار دایم ندارد و هیچ امتیازی محسوب نمی شود.

 81. درسته متوجه شدم سپاس از پاسخگوییتون

 82. سلام, هزینه ثبت شرکت در نوروژ چقدر هستش؟ آیا حقیقت داره از این طریق دو ماهه به ما اقامت میدن؟

 83. سلام میدونم براتون زحمته اما من خیلی ازتون سوال دارم که بهتر دیدم در صورت صلاحدید ایمیل خودم رو براتون بفرستم . اگه براتون مقدور یک ایمیل برام بفرستید تا مزاحمتون بشم .

  ارادتمند شما : سعید شیری

 84. سلام
  تو نروژ میتونم به زبان انگلیسی درس بخونم یا کار کنم ؟ یا نه حتما باید زبان خودشونو بلد باشم ؟

 85. سلام من یه سوال داشتم و همینطور نظرخواهی
  من همسرم یه مورد کاری از نروژ داره که اول اونها ازش خواستن یک پروژه بزنه براشون(همسرم برنامه نویس هست) که زد و در مرحله بعد اونها راضی بودند و خواستنذ که یک مصاحبه اسکایپی داشته باشند و خیلی مشتاقن میخواستم ببینم به نظرتون چقد میشه رو این حالت حساب کرد؟ و اینکه روند ویزا گرفتن و اینها به چه صورت است آیا خودشون از اونور اقدام میکنن؟ و اینکه وقتی همسرم رفت و مشغول به کارش شد چقد تایم بعد من و دو پسر چهار و دوسالم میتونیم بریم؟
  ممنون میشم ازتوووون

  • اینکه مصاحبه خواستن یعنی خیلی عالی. اگر موفق بشید در این مرحله که به همسر شما جاب آفر میدن و باقی کارها دو سه ماه یا کمی بیشتر انجام میشه. می تونید احتمال زیاد با هم برید اما زمان درست رو سایت udi نوشته تو قسمت family reunification

   • ممنونم از پاسختون … پس یعنی حقوق متوسط مهندسین ای تی چقد است؟ ایا ۶۰هزار تا اوکی هست برای یک خانواده چهار نفری؟ و میشه پس انداز کرد؟

    • ۶۰ هزار تا باید قبل از مالیات باشه. حداقل ۳۰ درصد مالیات میخوره بهش. پس انداز هم بستگی به سبک زندگی شما داره. معمولا اینجا نمیشه خیلی پس انداز کرد. متوسط حقوق رو توی tekna.no چک کنید.

 86. و اینکه شما میدونین متوسط حقوق مهندسین ای تی و برنامه نویسان چقد هست ؟و اینکه مخارج زندگیه یه خانواده با دو بچه چقدر هست؟ و مدرسه و مهد کودک هاش به چه صورته؟

  • مخارج زندگی ۴ نفره حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار کرون در ماه و متوسط دریافتی ماهیانه همین حدود هست. مدرسه رایگان هست اما مهدکودک حدود ۲۰۰۰ کرون اگر اشتباه نکنم

 87. سلام,ببخشید من راننده پایه یک هستم,خانمم هم معلمه و یه دختر ۵ساله دارم.در کشور نروژ برای ما کار هست؟؟؟؟ممنون میشم,راهنمایی کنید.

 88. سلام وقت بخیر
  میشه از طریق پناهندگی وارد نروژ شد؟؟چیکار باید کرد؟

 89. با درود. من وهمسرم به همراه ۲ فرزند۸ و ۹ ساله مان تصمیم به مهاجرت به نروژ گرفته ایم. همسرم که پزشک عمومی است از این سیستم اقدام کرده و در صورت موافقت باید یک سری امتحانات را برای رجیستر شدن بدهد.حال چند سئوال دارم و سپاسگزار میشم جواب بدهید هر چند کوتاه و مختصر:
  ۱- تا قبل از رجیستر شدن به عنوان پزشک چه کاری می توان برای گذران زندگی انجام داد؟
  ۲-فرزندان ما بدون دانستن زبان نروژی چگونه می توانند درس بخوانند؟
  ۳-بنده خود فارغ التحصیل فوق لیسانس صنایع از صنعتی شریف هستم و با ۸-۷ سال سابقه کار در خودروسازی استعفا دادم و الان ۷ سال است که کار نمی کنم. من برای کسب درآمد در هر زمینه ای، چه کار می توانم بکنم. دوره هایی که در ایران می توانم بگذرانم به طوریکه مورد تقاضای بازار کار نروژ باشد چیست؟

  • ۱. تقریبا بدون زبان نروژی نمی شود کار متفرقه پیدا کرد. شاید اسلو با کمی شانس بشود که از طرف دیگر هزینه زندگی در اسلو بالاست.
   ۲. بچه ها مشکلی ندارند. در مدرسه به سرعت زبان نروژی یاد می گیرند و معلم فارسی زبان هم کمکشان می کند و بسیار حمایت می شوند.
   ۳. برنامه نویسی کامپیوتر مثلا با پایتون و دیتا آنالیز الان خیلی متقاضی داره

   • با سلام مجدد از پاسخگویی تون ممنونم
    ما برای زندگی در اسلو اقدام به مهاجرت کرده ایم و در حدود ماهی ۱۰هزار کرون از ایران تامین می کنیم.برای تهیه مابقی آن که شاید در حدود ۱۵هزار کرون باشد (اگر اشتباه می کنم لطف کرده و اصلاح بفرمایید)نیاز به شغل متفرقه داریم.
    و اما یک سئوال دیگر :
    * برای کار در زمینه برنامه نویسی یا دیتا آنالیز نیازی به مدرک زبان انگلیسی مثل تافل و آیلتس نیست؟

    باز هم از لطف شما سپاسگزارم

    • ۲۵ هزار کرون ماهیانه برای یک خانواده ۴ نفره برآورد معقولی است. برای برنامه نویسی و دیتا آنالیز خیر هیچ مدرک زبانی لازم نیست. خود همان تخصص ها به تنهایی کافی است.

  • با سلام
   من و‌همسرم پزشک‌هستیم و‌در ایران در‌حال گذراندن دوره تخصص اما تصمیم ب انصراف و‌مهاجرت به نروژ داریم
   خیلی خیلی ممنون میشم اگر بتونم با همسرتون کانکت شم و اطلاعاتی ک دارن رو شیر کنن با من
   سپاس
   این میل من هست
   Masoudkhalili@gmail.com

 90. با عرض شرمندگی بنده فارغ التحصیل مهندسی صنایع (ارشد) گرایش مدیریت سیستم و بهره وری است. در راستای همین تخصص چه زمینه هایی بازار کار دارد و اینکه با فرض دانستن زبان نروژِ در سطح قاب قبول چه شغل متفرقه ای طرفدار دارد؟(در هر زمینه ای)

 91. باسلام. میخواستم بدونم من حسابدار هستم و شوهرم مهندس صنایع هست و یه دختر دارم . آیا برای ما کار هست که به نروژ بیایم . ؟

 92. با سلام
  خواهر زن بنده اقامت دائم نروژو داره ساکن اسلو هست حدودا۸ سال هست که نروژ زندگی میکنن اونها برای اقامت گرفتن ما میتونن کمکون کنند اگر میشه به چه طریقی

  • از لحاظ مهاجرتی هیچ امتیازی محسوب نمیشه اما خب خیلی می تونن کمکتون کنند که چه روش مهاجرتی برای شما مناسب ترین هست.

 93. نامزدم پاسپورت سوئدی داره ولی نروژکارمیکنه توکارخونه نان صنعتی که کیک وشیرینی هم میپزندتااونجایی که من میدونم اروپاییهاعلاقه خیلی خیلی زیادبه شیرینی وشکلات دارنداما تومنزل بیشتردرست میکنندوهمه چیزوتازه استفاده میکنندمثل ایران شیرینی تراماده ندارند باید سفارش بدی برات درست کنندعاشق قهوه هستندعاشق تعطیلات وخوابیدن هستندکلاشنبه هاروبیشتربیرون میرند اما یکشنبه هاروبهش روزسرخ میگن روزاستراحتشونه. خیلی قانونمدارن.خیلی کم حرفن.امانروژیهای شمالی یکم دیوونه هستن سوئدیهابیشتربه تحصیلات اهمیت میدن امانروژیهابیشتربه پول ومهاجرسخترقبول میکنه اما سوئد پذیرشش راحتتره وزبانشون درمقایسه باسوئدیهاوجه مشترک زیاد داره ویکم بخیلترهستن نسبت به سوئد

 94. برداشت‌های شخصی هرکس البته فرق داره و نمیشه قانون کلی گفت که نروژی‌ها اینطورین یا سوئدی‌ها اونطوری

 95. با سلام من دانشجوی دکتری مهندسی برق دانشگاه دولتی هستم و کارمند پیمانی-رسمی وزارت نیرو با ۵سال سابقه کار در زمینه برق فشار قوی هستم ، خانمم یکی از اشناهاشون نروژ هستن و قصد داریم برای اقامت کاری برای نروژ اقدام کنیم برای شروع چه کاری باید انجام بدهیم؟ ایا برای رفتنذ و کار حتما باید زبان نروژی هم یاد بگیریم یا با انگلیسی میتوان وارد نروژ شد؟ سپاس از راهنمایی های بی دریغتان

  • ببینید باید جاب آفر داشته باشید. میتونید از سایت های nav.no و finn.no موقعیت های کاری را جستجو و اپلای کنید. اگر جاب آفر بگیرید نیازی نیست نروژی بلد باشید.

 96. همچنین میخواستم راهنمایی بفرمایید چطور میتوان در رابطه با زمینه تخصص خود (مهندسی برق) در نروژ فرصت شغلی پیدا کرد؟ سپاس

 97. سلام من یه خواستگار نروژی دارم چطور میتونم در کوتاهترین زمان به نروژ برم و اونجا زندگی کنم؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • می تونن براتون دعوت نامه بفرستند که حالا ممکن است موافقت بشه یا نشه. اگر ازدواج کنید با یک شهروند نروژی که شرایط متفاوت هست و براحتی میشه برای اقامت دایم اقدام کرد.

 98. ممنون بابت اطلاع رسانی کامل و جامعتون،خیلی عالی بودن مطالبتون،بینظیر،،،،،

 99. سلام من ٣٢ سالمه فوق لیسانس حسابداری هستم میخوام برم نروژ پزشکی بخونم ایا مقدور هست؟؟؟

  • چند تا محدودیت دارد که برای سایر رشته ها نیست. اول اینکه به زبان نروژی است یعنی حتما قبلش باید تا سطح B2 زبان نروژی را داشته باشید. بعد بخاطر رقابت زیاد نمره های دبیرستان شما ملاک انتخاب است باید ۶ باشد یا A و یا اینکه تجربه مرتبط داشته باشید مثلا چند سال پرستار بوده باشید. اما در کنار این محدودیت ها تحصیل رایگان است.

 100. میخولستم بدونم تو نروژ برای یک بازیگر یا کارگردان کار هستش و درامدش چطوریه

 101. سلام از وقتی که میزارید
  من دکتری فیزیک دارم.و مدرکم از دانشگاه معتبری هست.دانشگاه دکتری و ارشدمم هم ایران نبوده و به زبان انگلیسی دانشگاه درس خوندم.میخواستم بدونم آیا امکان داره راحت بتونم جاب آفر بگیرم اونجا؟ چون تصمیم داریم با همسرم و دو تا بچه هام که ۵ ساله و ۲ ساله هستن بیایم.لطفا راهنمایی ام کنید

  • جاب پوزیشن ها رو در finn.no و nav.no جستجو کنید. تعداد پوزیشن های دکتری خب به نسبت مدارک پایین تر کمتر هست اما باید اپلای کنید.

 102. سلام ممنون از اطلاعات و تلاشتان برای هموطنان،آیا برای یک مربی تقریبا حرفه ای ورزشهای رزمی و البته فیزوتراپ،شرایط کار و اقامت و زندگی خوب و مناسب وجود داره و خواهان دارد.ممنون از شما دوست عزیز

  • اینجا مهمترین چیز زبان نروژی است با اینحال بهترین کار این هست که سایت های کاریابی رو چک کنید ببینید موقعیت های شغلی شما چطور هست وضعیتش.
   finn.no
   nav.no

 103. سلام.نامزد من نروژ هست و اقامت دائم اونجارو داره.ایا اینجا باید ازدواج کنیم یا نروژ؟اولین قدم برای انجام کار چکاری باید انجام بدیم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • باید مدارک رسمی ازدواج و ترجمه رسمی اون رو ارایه بدید جهت دریافت ویزای خانوادگی یعنی شما قبل از اینکه بتونید بیایید نروژ باید ازدواج کرده باشید و یا اینکه به طریق دیگه ای بیایید نروژ.

 104. ممنون از شما که جواب میدید و وقت میزارید

 105. با سلام من از طریق ازدواج قصد مهاجرت به نروژ رو دارم و فوق لیسانس هنر و رسانه دارم و کارمند رسمی ام و کارهای هنری میکنم اما به گمونم اونجا بازاری برای کارهای هنری و فرهنگی وجود نداره .خواستم ببینم چه مشاغلی به غیر از پرستاری در نروژ نیاز مبرم دارن و درامدش خوبه که برم و اینجا تو ایران دوره اش رو ببینم البته اگر کارهایی هست که با رشته من ارتباط دارن و نیاز به استعداد و پیش زمینه هنری هم داره بهم معرفی کنین مثلا طراحی دکوراسیون و …اما بیشتر از این خود شغل برام مهمه که اونجا زیاد بهش نیاز دارن ،هرچی باشه
  ممنون از لطف شما

 106. سلام ممنون از اطلاعاتتون.اگه شما توی نروز زندگی میکنید میشه منم راهنمایی کنید؟؟
  من خودم شیرینی و کیک پزی بلدم ولی فعلا شغلم نیست.شوهرم هم کارش فست فوده .مدرک تحصیلی دوتامونم دیپلمه.آیا راهی هست که ما بتونیم قانونی اقامت دایم در نروژ بگیریم؟؟؟

  • من فکر نمی کنم بدون داشتن جاب آفر از کارفرمای نروژی بشه از طریق کاری اقامت گرفت. حداقل من نمی دونم.

 107. سلام.میشه در مورد دندانپزشکی هم یه توضیحی بدید.تا اونجا که اطلاعات جمع کردم مدارک دندانپزشکیم رو ارزیابی میکنن و بعد باید یک یا دو کورس ۴ ماهه بگذرونم و البته باید آیلتس ۶.۵ آکادمیک هم داشته باشم و در آخر یک امتحان و بعد اجازه کار .درسته ؟ اگر خیر میشه توضیح بدید به چه صورتیه؟

  • اگه بتونید به هرصورت ممکن (مثلا پذیرش دانشگاهی خود یا همسر) ویزای ورود به نروژ و اجازه اقامت دوسال بگیرید، بعدش:
   مدارک تحصیلی دندانپزشکی رو می‌دید برای ارزیابی، شش ماه تا یکسال طول می‌کشه جوابش بیاد.
   لازمه که کلاس زبان نروژی برید و مدرک سطح B2 رو بگیرید، حدود یکسال کلاس فشرده.

 108. یادم رفت بگم که من ۷ سال سابقه کار دارم و متاهل هستم.

 109. سلام دوست عزیز ممنون که وقت میزارین و جوابسوالاتو میدین لطف کنیدراهنمایی کنید اولین اقدامی که بعد از رسیدن به نروژ برا پناهندگی باید انجام داد چیه

 110. سلام و ممنون از وقتی که میذارید.من چند تا سوال داشتم که ممنون میشم پاسخ بدید.چون جواباش برام حیاتیه.من ازدواج کردم و دوتا بچه دارم.میخوام برای ویزای تحصیلی اقدام کنم.
  ۱-من رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه دولتی رو خوندم و ۷سال سابقه کار در تامین اجتماعی رو دارم.برای این رشته در نروژ در ارشد و در نهایت در دکتری پذیرش هست؟واینکه سابقه کارم در این زمینه می تونه کمک کننده باشه؟
  ۲-البته من ارشد مدیریت اجرایی هم دارم از پیام نور.بعد از پذیرش در ارشد مجدد میتونم درسها رو معادل سازی کنم.امکانش راحت هست؟
  ۳-میخواستم بدونم همسر و فرزندانم هم همراه من میتونن برای ویزا اقدام کنن و دقیقا باهم وارد نروژ بشیم؟یا اینکه اونها چند ماه بعد باید بیان؟
  ۴-میتونم برای پدر و مادرم هم به عنوان همراه ویزا بگیرم.باتوجه به اینکه هردو بازنشسته هستند.
  ۵-دخترم تا اون موقع کلاس دوم دبستان هست.باتوجه به اینکه تحصیلات ابتدایی در نروژ از۶سالگی شروع میشه و برای ایران از ۷ سالگی این تضاد چه مشکلی ایجاد می کنه؟و اینکه زبان نروژی بلد نیست و تا یاد بگیره اونجا طول میکشه . از نظر زمانی عقب نمی افته از بقیه؟
  ۶-همسرم که بعنوان همراه من داره ویزا میگیره ، می تونه برای کار تمام وقت اقدام کنه و بعد ویزاش رو به ویزای کار تغییر بده و در نهایت ما رو هم شامل خودش کنه؟ایشون در ایران تو شرکت گاز در قسمت منابع انسانی کار میکنه.
  ۶-همسرم تقریبا ده سال سابقه کار رسمی در شرکت گاز ایران رو داره ،اما خب تو قسمت فنی نبوده و در قسمت منابع انسانی و اداری شرکت گاز کار می کنه.در این صورت هم شانس یافتن کار در شرکت های نفت و گاز نروژ رو داره؟
  بازهم یک دنیا سپاس از وقتی که میذارید.ببخشید که طولانی شد.

  • ۱- بله امکان ادامه تحصیل ارشد که هست. دکتری شغل حساب میشه و حقوق خوبی داره بنابراین قبولی اش سخت تر هست. سابقه کار هم بله کمک میکنه.
   ۲- خیر چیزی بنام معادل سازی نیست. شما لیسانس رو ارایه می دید و ارشد می گیرد.
   ۳- اگر با هم یا به فاصله یکی دو هفته اقدام کنید بله میشه ولی اگر بعد اقدام کنید حدود شش ماه بعد می تونن به شما ملحق بشن. اطلاعات روند رسیدگی در سایت اداره مهاجرت نروژ هست
   ۴- خیر. می تونید بعدا دعوتنامه بدید حداکثر ۹۰ روزه بیان بازدید.
   ۵- بچه ها هیچ مشکلی ندارند. مدرسه کمک می کنه راه بیفتن و برسن به بقیه و در صورت درخواست شما معلم فارسی زبون هم براش میارن تا مدتی.
   ۶- بله میتونه بدون هیچ مشکلی
   ۶- این دیگه بستگی داره به بازار کار. بلاخره باید شانسش رو امتحان کنه اما برای قسمت های اداری دونستن زبان نروژی معمولا الزام هست.

 111. سلام و خسته نباشید . میخواستم ازتون بپرسم شرایط یک نقاش و مجسمه ساز اونجا به چه صورته؟ آیا درآمد خوبی داره یا خیر ؟ ممنونم

 112. و یک سؤال دیگه ، چقدر بعد از ازدواج با کسی که پاسپورت نروژی داره به من اقامت میدن؟

 113. سلام و عرض ادب.ممنون که سوالاتمو کامل و دقیق جواب دادید.سوال دیگری داشتم.
  ۱.اگر بخواهم جهت ویزای تحصیلی نروژ در مقطع ارشد اقدام کنم به همراه همسر و دو فرزند چقدر مبلغ باید در حساب بانکی داشته باشم؟۱۲۰ هزار کرون ضرب در ۴ میشه؟
  ۲.اگر همسرم در طول سال اول تحصیل من کار پیدا کرد ، تبدیل ویزای تحصیل به ویزای کار برای هر۴نفر ما به سرعت انجام می شود؟
  ۳.اگر تا ابتدای سال دوم تحصیل من ، همسرم نتونست کار پیدا کنه و نشد که ما ویزامون رو از ویزای تحصیل به ویزای کار تغییر بدیم، جهت تمدید ویزای تحصیل در سال دوم تحصیل هم باید مجدد همون مبلغ در حسابم باشه؟
  ۴.برای تحصیل درنروژ شرط سنی هم مطرح هست؟
  ۵.به نظر شما با توجه به اینکه همسرم در شرکت گاز سابقه کار دارد بهترین کشوری که میتونه تو این زمینه کار پیدا کنه و برای کار پیدا کردن دستش باز تر هست(با وجود آموزش زبان آن کشور)نروژ هست؟ یا مثلا آلمان هم میتونه گزینه ای برای فکر کردن در این زمینه باشه؟یعنی در این زمینه اولویت با کدام کشور هست؟
  ممنون و متشکر از شما

  • ۱. تعداد بچه ها مهم نیست. ویزای خانواده الان ۲۶۵ هزار کرون هست که احتمالن سال آینده یه مختصری اضافه بشه
   ۲. بله. خیلی سریع انجام میشه
   ۳. بله مثل سال اول هست
   ۴. خیر شرط سنی ندارد. مهم گرفتن پذیرش از دانشگاه هست.
   ۵. این سوال راحتی نیست. بستگی به خیلی شرایط دارد. بطور کلی بازار کار آلمان خیلی بزرگتر از نروژ هست اما نمیشه براحتی قضاوت کرد.

 114. سلام وقتتون بخیر ،ممنونم بایت مطالب مفیدتون،منو همسرم قصد اومدم به نروژ و پناهنده شدن رو داریم،یکی از اقوام هم اونجا هست،میخواستم بدونم برای پناهنده شدن آیا آشنا داشتن توی اون کشور علاوه بر دلیلی که ارائه میدی تاثیر خاصی داره یا خیر؟و اینکه وقتی پذیرش شدیم بعد از یاد گیری زبان کار رو خود دولت معرفی میکنه یا خیر ؟و میخواستم بدونم حتما هم من هم همسرم باید کار کنیم یا اینکه در اونجا اگر یک نفر هم کار بکنه کافیه؟

  • من در مورد پناهندگی هیچ اطلاعاتی ندارم. کسانی رو هم که اینجا می بینم پناهنده هستند هیچکدوم نمیگن چطور موفق شده اند. اما بعد از پناهندگی کار رو دولت بله معرفی می کنه و کمک می کنه وارد بازار کار بشید. یک نفر کار بکنه کافی است.

 115. با توجه به اینکه یکبار سوالمو براتون ارسال کردم ضمن عذرخواهی از اینکه وقتتون رو میگیرم میخواستم سوال کنم آیا مدارک تحصیلی که در اینجا داریم یا مدارک جهت دوره هایی که دیدیم رو ترجمه کنیم و همراه داشته باشیم تاثیری داره یا خیر؟یاسابقه کار و بیمه در اینجا به درد میخوره؟

 116. سلام
  من مجرد_۳۱ ساله و لیسانس برق هستم بعنوان برقکار سابقه کار در کارخانه تولید شن و ماسه دارم.الانم دارم کلاس زبان میرم.ایا واسه من کار هست.مدارک فنی حرفه ای ایران اونجا بدرد میخوره؟؟؟ شغل جوشکاری و تراشکاری اونجا درآمدش چطوره؟؟
  در ضمن من حاظرم با یه دختر مقیم اونجا ایرانی یا غیر ازدواج کنم.جهت اطلاع ??
  خواهش میکنم راهنمایی کنید.
  ۰۹۳۳۸۵۸۲۵۹۳

 117. چه عالی که هموطنانتون رو راهنمایی میکنید.راستش من پرستار هستم، چهارسال سابقه کار دارم، زبان انگلیسی هم بلدم فقط باید آیلتسمو برم بگیرم. میخواستم بدونم جاب آفر رو خودم هم میتونم از طریق سایت پیدا کنم یا حتما یه آشنا تو نروژ باید واسم پیدا کنه؟ آخه شنیدم واسه جذب نیرو معمولا اولویتشون خود نروژیهاست، بعد اتحادیه اروپا، اگر پیدا نشد اخرش کشورای دیگه

  • سایت finn.no رو چک کنید برای کار. تقاضا برای کار پرستاری زیاد هست. اولویت زبان نروژی است نه آیلتس یعنی شما نروژی بلد باشید خیلی شانس بیشتری دارید. اینکه برای زبان حالا مدرک B2 میخوان یا نه رو باید بپرسید من اطلاع ندارم.
   برای تحصیل پرستاری نمره و گواهی زبان نروژی لازم هست مثلا و دانشجو ها معمولا بعد از سال اول کار پیدا می کنند.

 118. سلام من کارمند رسمی شرکت نفت منطقه جنوب هستم۴۰سال سن دارم،۱۸سال سابقه کاردراداره عملیات بهره برداری قسمت راه اندازی چاههاوتفکیک گرهای نفتی دارم،مدرکم مهندسی مکانیک،تعدادی ازبستگانم درنروژ زندگی میکنن،میخوام جهت کاردرشرکت نفت نروژ اقدام کنم،بنظرشما ازچه راهی واردبشم..

  • شما باید توی سایت های کاریابی مثل finn.no دنبال شغل مورد نظرتون برگردید و اپلای کنید. بعد از پذیرش درخواست ویزای کاری می دید و بقیه مراحل

 119. درود به مهدی عزیز و گرامی
  همسر من به عنوان پزشک عمومی پارسال اقدام به مهاجرت به نروژ کرد. بعد از انجام مراحل بالاخره مدارکش مورد تایید قرار گرفت.امروز در تماس تلفنی با سفارت نروژ گفتند که سفارت نروژ در تهران دیگه بخش ویزا ندارد و ما باید مدارک رو بفرستیم ابوظبی.
  میشه راهنمایی کنید فهرست این مدارک برای ما چیه؟ از کجا باید اطلاعات دقیق کسب کنیم؟
  سپاس گزارم از لطفتون

 120. درود مجدد به ادمین های محترم که با صبروحوصله پاسخ دهی میکنید.با تماس هایی که گرفتم متوجه شدم از سایت UDI باید فرم های مربوطه رو دانلود و به همراه دارک ببرم VFS گلوبال در تهران و اونا بفرستن مدارک رو ابوظبی برای بررسی ویزا. حالا پزشکان عمومی کدوم فرمها رو باید پر کنند؟famili immigration یا skilled worker؟
  باز هم ازینکه توجه می کنید خیلی ممنونم

  • خود شخص میشه skilled worker و بعد که ویزای اون گرنت شد میشه رفرنس واسه خانواده و اعضا خانواده با family اپلای می کنند.
   من فقط نمی دونم هلسه دیرکتورات الان تایید کرده مدارک تحصیلی همسرتون رو یا کار هم پیدا کرده چون بعد از تایید مدرک؛ زبان و یک سری امتحانات هم هست. یعنی در نظر داشته باشید برای اسکیلد ورکر باید کارفرما مشخص داشته باشید.
   موفق باشید.

   • درود و سپاس از پاسختون. گرامی هلث دیرکتور مدارک ایشون رو تایید کرده.الان دیگه سر و کار ما با سفارت هست.یعنی شما می فرمایید اول خود ایشون به تنهایی باید اپلای کنه به عنوان اسکیلد ورکر؟ برای ورود به سیستم پزشکی و زبان در سطح B2 نمیشه بعد از ورود به نروژ اقدام کرد؟

    • خب شما سعی بکنید اول با سفارت ببینید فقط با تایید هلسه دیرکتورات ویزا می گیرید یا نه. اگر بشه خب عالیه. میایید اینجا و زبان و امتحان ها را انجام میدید. در مورد اپلای هم بله اول خود ایشون اقدام کنند جواب که گرفتید بلافاصله بقیه خانواده اقدام کنند. چیزی که من متوجه نمیشم ویزای اسکیلد ورکر نیاز به کارفرما داره نه تاییدیه سازمانی. باز هم شاید من اشتباه کنم. شما از طریق udi پیگیر بشید و قتی مطمین شدید که اپلای می کنید دیگه از طریق وی اف اس گلوبال.

 121. درود مجدد به ادمین های محترم که با صبروحوصله پاسخ دهی میکنید.با تماس هایی که گرفتم متوجه شدم از سایت UDI باید فرم های مربوطه رو دانلود و به همراه دارک ببرم VFS گلوبال در تهران و اونا بفرستن مدارک رو ابوظبی برای بررسی ویزا. حالا پزشکان عمومی کدوم فرمها رو باید پر کنند؟family immigration یا skilled worker؟
  باز هم ازینکه توجه می کنید خیلی ممنونم

 122. با سلام و تشکر از لطفتون بابت زمانی که میزارید و راهنمایی میکنید
  من ارشد مدیریت IT دارم و ٧ سال سابقه کار بانکی و کارمند قراردادی هستم میخواستم ببینم نروژ با این سابقه میتونم تو بانک کار پیدا کنم؟
  یا بهتره برای تحصیل در مقطع دکتری اقدام کنم البته معدل ارشدم خیلی کمه آیا قبول میکنن ؟

  • من خیلی بعید می دونم. اما اپلای کنید برای کار ببینید چی میشه. ضرر نداره. finn.no چک کنید. همزمان برای دکتری هم اپلای کنید. هر کدوم زودتر جواب گرفتید!

 123. سلام من آرایشگر هستم چجوری میتونم مهاجرت کنم؟

  • از طریق کار نمیشه. باید از طریق تحصیلی اقدام کنید و اینجا کار ارایشگریتونو ادامه بدین. بازارش خوبه.

 124. سلام از شما بخاطر زحمات وراهنمایهتون بسار سپاسگذاریم .محبت میفرمایید راهنمایی کنید تخصص من طراحی وتولید انواع کلاه است .چرم.پوست.پارچه .برای همه افراد.همه مشاغل ومناسبتها کلاه دوخته میشه نمیدونم دقیقا چطوری میشه برای شغل خودم اقدام کنم و کارهایی لازم برای مهاجرت رو انجام بدم وبهمراه همسر وفرزندم به نروز مهاجرت کنیم

  • نروژی ها یه جور کلاه سرشون میزارن اون هم کلاه پشمی بافت هست. خیلی کلاسی نیستن کلن و خیلی راحت می گردن . گمان نکنم براتون اینجا کار مناسبی پیدا بشه مگر اینکه وارد زمینه های دیگر طراحی لباس بشید.

 125. سلام وقتتون بخیر، من فوق لیسانس معماری دارم و همسرم کارشناسی نفت، ایا باید هردو همزمان اقدام کنیم برای دانشگاه در مقطع ارشد؟ هزینه زندگی برای دونفر چقدر هست؟ و ایا بازار کار خوب هست؟

  • اگر قصدتون اینه با هم بیایید باید با هم اقدام کنید یا به فاصله کوتاه. هزینه زندگی دانشجویی حدود ۱۵۰۰ یورو برای دو نفر در ماه. بازار کار هم بد نیست این روزها.

 126. سلام
  رضا هستم ۴٢ ساله ، ساکن جزیره قشم ، جاى خوب و آرامى هستش
  اینجا دو فصل داره تابستان و بهار ، فصل بهار که از ماه آذر شروع میشه و تا اول اردیبهشت ادامه داره بعدش تابستان گرم
  حالا قصد مهاجرت داشتم به جایی از اینجا بهتر
  بخاطر همین دارم از قشم صحبت میکنم تا شما بررسى کنید با نروژ و یا کشورهایى که تجربه و یا درباره اونها شنیده یا زندگى کرده اید
  قشم بهترین سواحل ماسه اى رو داره ، آب گرم و سواحل مرجانى با تنوع ماهیان زیباى آب شور رو داره
  هزینه نسبتاً بالاست اما خدا رو شکر تا الان تونستیم زندگى کنیم
  منطقه محروم حساب میشه ، دوست داشتم شما قشم رو با نروژ مقایسه کنید تا بیشتر از اونجا مطلع بشیم ، قشم بهترِ یا کشورهاى اروپایى؟؟
  ممنون از شما

  • سلام
   با این توصیفاتی که شما از قشم کردید ما هم دلمون میخواد بککنیم از اینجا بیایم اونجا زندگی کنیم. نروژ خبری نیست سرده و بارانی. سواحلش نمناک و آب هاش ساکن و بی خروش. شما از من میشنوی همون جا بمون از زندگیت لذت ببر. اگه فرزندی دارید سعی کن اون و بفرستی خارج اونم استرالیایی جایی که یکم گرمتره . چون برای سن شما مهاجرت یک شک روانی هست با این روحیه ای که داری. حتما کار هم داری بیای اینجا باید از صفر شروع کنی.
   باز خودتون میدونین.

  • یک مقدار قیاس نامتناسبی است. شما یک جزیره را با یک قاره مقایسه می کنید. مثلا کیش بهتره یا آسیا؟! از این گذشته خب آب و هوای نروژ خوب نیست اینو همه می دونن. ولی خب امنیت و نظم داره و مرتب اداره میشه و آینده بهتری برای بچه ها داره.

 127. عزیزم فیلم های هالیوودی معمولا آمریکا کانادا یا انگلستان رو نشون میده که من که چند ماه اونجا بودم بنظرم تا حدود زیادی درسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *