پنج شنبه , تیر ۲ ۱۴۰۱
خانه / كتاب / کتاب شاه، برداشت دوم

کتاب شاه، برداشت دوم

امپریالیسم غربی:
یعنی خوشم میاد که در پایان دوره قاجار و در طی پهلوی دوم عملا مملکت رو سفیر انگلیس می چرخونده. واقعا خجالت داره.

مصدق:
در طول تاریخ مردانی نظیر مصدق خیلی کم پیدا میشن. آدم هایی مثل گاندی و مصدق که یک تنه واقعا یک تنه و تنها با تکیه بر هوش و شجاعت خودشون در مقابل امپریالیسم انگلستان جنگیدن. وقعا برام جالبه که این آدم این همه شجاعت رو از کجا آورده بود. با اون پیرجامه راه راه چنان سیاستی در پیش گرفت که شاه رو بیچاره کرده بود، انگلستان پیر مکار رو ذله کرده بود و آمریکای تازه به دوران رسیده شیک رو هم به تنگنا کشیده بود. اگه برای بچه هامون اون رو الگو معرفی نمی کنیم کاش لااقل به احترام اون همه همت و شجاعتش یه خیابون تو تهران به اسمش می کردیم.
فصل مصدق کتاب (Place of Solitude) واقعا عالی از کار دراومده. دست استاد در نکنه.

تحقیق:
می خوام بگم استاد میلانی واقعا برای این کتاب زحمت کشیده. فکرش رو بکنید رفته تا روزشمار مسابقات تنیس اون مدرسه ای که شاه تو سوئیس درس می خونده رو در آورده و مطالعه کرده. تو کتاب می خونید که به چه کسی تنیس رو باخته یا شاگرد چندم کلاس بوده. یه چیز دیگه، من موندم اون مدرسه چه آرشیوی داره که هنوز تنیجه مسابقات تنیس 75 سال پیشش رو داره.

نظام آموزشی ما:
ثریا در خاطراتش از وضعیت مدارس ایران و شیوه آموزش شکایت می کنه که به انضباط خیلی سخت می گیرن و همش مشق و درس سنگین و هیچ تفریحی ندارن این بچه ها…
به این فکر می کنم که این داستان نظام آموزش ما و تفاوتش با شادی و آزادی بچه ها در مدارس ممالک پیشرفته تاریخی طولانی داره که شاید ریشه اش به مکتب هایی بر می گرده که پدربزرگ ها و مادربزرگ های ما درش مشق ادب و علم می کردن.

مطلب پیشنهادی

فیزیک کوانتوم

مدتها بود دنبال مفهوم فیزیک کوانتوم یا همان مکانیک کوانتوم بودم. یکی دو سال پیش …

3 دیدگاه

  1. مدارس ما که بابا کابوسی اند برای بچه ها. من هنوز شبا خواب میبینم فردا امتحان ریاضی دارم و تو خواب همه وجودم می لرزه. مدرسه فقط برای دو گروه جای خوبی بود. خیلی تنبلا که ته کلاس میشستند و خیلی زرنگها که ردیف اول جلوی چشم آقا معلم پاچه خواری میکردند .
    بازم بنویس برامون دستت درد نکنه.

  2. رضوان این آقا معلم با مدرسه شما (دخترونه) چیکار داره آخه.

  3. مازیار ما خیلی پیشرفته بودیم. جنسیت اصلا مطرح نبود زمان ما. همه با هم برابر….برادر…..اینا !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *