سه شنبه , مهر ۱۲ ۱۴۰۱
خانه / تاريخ / حسرت بیوگرافی بزرگان ایران

حسرت بیوگرافی بزرگان ایران

«اولش عین ایرانه، برای اینکه خوب شما هنوز خیلی با جامعه مادر ارتباط دارین. ولی به مرور که جلو میرید در زمانه، دیگه نه شما مثلاً آمریکایی هستید، نه ایرانی. چون با عمق جامعه آمریکایی نمی تونید تماس بگیرید، به دلیل اینکه خارجی هستید. با عمق فرهنگ ایرانی دیگر نمی تونید تماس بگیرید چون خارج شدید از اون.
کار نوشتن بسیار سخت می شه، یعنی شما مسائل روز رو نمی تونید در رمانتون بیارید یا لحظه هایی رو که با گوشت و پوست و اوستخونتون حس کردید و فکر می کنید نوشتنی هستند.
در عین حال من الان نزدیک ۲۰ ساله دارم آمریکا زندگی می کنم اما هنوز آمریکایی به معنای واقعی کلمه نیستم یعنی روان زندگی آمریکایی رو حس نمی کنم.
خیلی مشکله که انسان بتونه در یک هستی تازه جوانه بزنه و رشد کنه و گل بده
گوشه ای از مصاحبه کوتاه اما شیرین شهرنوش پارسی پور.

.
اگه به یوتیوب دسترسی دارین می تونید اینجا ببینیدش.

.

به نظرم فارغ از قضاوت کردن در مورد شخصیت آدمها خوبه که بیوگرافی بزرگان، هنرمندان و اساتید ایران رو آدم ببینه و گوش بده. خیلی حیفه که ما با این همه سال حضور در تاریخ هنوز این شرم مسخره نمیزاره از خودمون برای بچه هامون بیوگرافی به جا بزاریم. حتی اگه برای مصالح شخصی چند جاشو خالی ببندیم هم در نهایت این بیوگرافی ها در تقابل با هم تصحیح می شن و از مجموعشون تاریخی شفاف به زبانی شیرین تولید می شه.

مطلب پیشنهادی

فیزیک کوانتوم

مدتها بود دنبال مفهوم فیزیک کوانتوم یا همان مکانیک کوانتوم بودم. یکی دو سال پیش …

2 دیدگاه

  1. صبح روز تعطیل موقع صبحانه خوردن به این مصاحبه شنیدنی گوش دادم. خیلی جالب بود. این بزرگان دیگه کوله بار نه، کوهی از تجربه دارند . انقدر رنگ ها تو زندگیشون دیدند که به قول خودشون اگه بمیرند احساس بدی ندارند.
    زیبا و شنیدنی بود.

  2. اینهم بر می گرده به شخضیت اجتماعی ملت ما. اصولن ملتی که احساسش بر عقل و منطقش چیره است توان عمل منطقی نداره. ما از انسان های عادی یا بت می سازیم یا شیطان. اتوبیوگرافی (بیوگرافی از خود) هم خیلی جا نیفتاده. نمی دونم چرا شاید چون خیلی سخت هست برگردی بگی کی بودی و چکار کردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *