دوشنبه , فروردین ۲۳ ۱۴۰۰
خانه / جهانگردی / سفر به بارسلونا (قسمت دوم)

سفر به بارسلونا (قسمت دوم)

توریست خوبی باشیم
واقعییت اینست که خیلی از توریست ها برنامه سفر را بعد از رسیدن به مقصد و روز-به-روز تعیین می کنند. برای یه سفر توریستیِ پربار، برنامه ریزی و زمان بندی قبل از سفر ضروری است. خیلی وقت ها باید ساعت ها نشست و وبسایت های راهنما و نظرات مسافران را مرور کرد تا تصویر کاملی از شهر مقصد به دست آید. اینکه چقدر اهل تاریخ و فرهنگ باشیم نیز سهم مهمی در شکل گیری سفرمان خواهد داشت. برای بارسلونا که شهری توریستی است، خیلی سخت نیست که مکان های دیدنی و چگونگی دسترسی به آنها را از سایت های آنلاین پیدا کرد. اما نکته بسیار مهمی که در این سفر دستگیرم شد استفاده از اتوبوس های گردشگردی (یا توریستی) شهر است. قبلا فکر می کردم این اتوبوس ها به درد آدم های تنبل و بی علاقه می خورد. ولی حالا نظرم کاملا عوض شده است. توصیه می کنم به هر شهری که سفر می کنید حتما روز اول یا دوم را به گردش با اتوبوس اختصاص دهید به چند دلیل. اول: مسیر این اتوبوس ها طوری طراحی شده که دید کاملی را از همه یا بیشتر مکان های تاریخی و دیدنی شهر به دست می دهد. دوم: توضیحات ارائه شده ضمن سفر بسیار کامل، دقیق و جذاب هستند و اطلاعات جامعی را از مکان های مورد اشاره در اختیار شنونده قرار می دهند. سوم: بلیط سفر یک روزه و یا دو روزه است. می توانید هر چند بار که خواستید پیاده شده، از مکان مورد علاقه تان بازدید کرده و دوباره سوار شوید. این به خصوص برای مکان های تاریخی خارج از شهر یا دشوار-گذر بسیار با اهمیت است.

touristic_bus_main

کاتالون ها
قصد ندارم خیلی وارد مسایل سیاسی روز اسپانیا شوم. اما مهم است که وقتی به بارسلونا سفر می کنیم، آشنایی مختصری با فرهنگ این سرزمین و رابطه کاتالون با اسپانیا داشته باشیم. سرزمین کاتالون به مرکزیت بارسلونا سالها (و شاید قرنها) است که قطب اقتصاد اسپانیاست. سرزمینی است صنعتی با کشاورزی مدرن ولی برگرفته از سنت و بالاخره تاریخی پر افتخار. هم به دلیل مسایل اقتصادی و هم مسایل فرهنگی و حتی زبان، کاتالون ها، سالهاست که هوای جدایی از اسپانیا در سر دارند و امروز بیشتر از همیشه به این هدف نزدیک شده اند. آخرین رفراندم نشان داد حمایت مردمِ کاتالون از جدایی، وسیع، جدی و بدون بازگشت است.

شهر آنتونی گَ.اودی یا معمار خدا
اگر نبود طراح و معمار کاتالون آنتونی گَ.اودی (Antoni Gaudi)، بارسلونا شاید سرنوشت دیگری داشت. امروز برای من بارسلونا شهری بندری است با سواحلی زیبا که بدون آثار آنتونی گَ.اودی، در زمینه هنری حرفی برای گفتن ندارد. واقعا آیا بدون گَ.اودی، باشگاه بارسا و غذاهای اسپانیایی و رقص فلامنکو (که حتی متعلق به کاتالون ها نیست) می توانند (و یا می توانستند) بارسلونای امروز را خلق کنند؟
آنتونی گَ.اودی معمار آزاد اندیشی بود. به هیچ قاعده ای پایبند نبود جز طبیعت و معماری گوتیک. طرح های کاغذی کمی از او باقی مانده زیرا مقید به طراحی روی کاغذ قبل از اجرا نبود. تقریبا تمام ساخته های آنتونی گَ.اودی از معماری گوتیک ایده گرفته اند. این معماری اولین بار در شمال فرانسه و قبل از قرن ۱۲ هجری برای ساخت کلیسا مورد استفاده قرار گرفت. آنتونی گَ.اودی هیچ وقت ازدواج نکرد و شاید به همین خاطر او را معمار خدا نامیده اند.

پارک گوئِل
از معروفترین مکان های دیدنی بارسلونا پارگ گوئِل (Park Guell) است. جناب گوئل که تاجر موفق انقلاب صنعتی کاتالون بود از معمار آنتونی گَ.اودی خواست برایش باغی طراحی کند روی تپه های سنگی شمال بارسلونا. هدف اصلی، ایجاد یک مجموعه مسکونی بسیار مرفه بود که البته هیچ وقت عملی نشد. آنتونی با الهام از صبیعت و ایده های گوتیگ باغ را طراحی و اجرا کرد. تراس باغ (تصویر اول) که چشم انداز کاملی از بارسلونا دارد یادآور تراس کلیسای قلب مقدس (La Basilique du Sacré Cœur) پاریس است. آنتونی گَ.اودی برای اولین بار ایده استفاده از سرامیک های شکسته (تصویر سوم، راست) را در این پارک به کار برد. نیمکت های سرامیکی و مارپیچ تراس طوری طراحی شده اند که حس ایجاد حریم خصوصی برای افراد ایجاد کنند. راهروهای باغ آدم را یاد ستون های کلیسا می اندازد یا تنه درختان یا حتی لانه حشرات (تصویر وسط). به غیر از نیمکت های تراس و نقاشی های سرامیک زیر سقف تراس، اژدهای سرامیکی (تصویر سوم، چپ) که درست جلوی درب ورودی نصب شده یکی از معروفترین آثار هنری کاتالون و شاید نماد بارسلوناست. سه نفر از اسپانیایی های نژادپرست با حمله به این نماد در سال ۲۰۰۷ صورت و دم آنرا دچار آسیب جدی کردند ولی خوشبختانه امروز این نماد کاتالون ها سالم و سرحال به همه بازدید کننده ها لبخند می زند.

guell_3

guell_2tiles_dragon

خانه های گَ.اودی
از دیگر مکان های معروف بارسلونا خانه هاییست که گَ.اودی در قلب بارسلونا طراحی و اجرا کرده. خانه پدری گَ.اودی، کازا میلا (Casa Mila) و کاستا بالتو (Casa Batllo) که ما متاسفانه فرصت بازدید از داخل آنها را نداشتیم و فقط از نمای بیرونی لذت بردیم. در توضیحات اتوبوس گردشگری وقتی از روربروی این خانه ها رد می شدیم به نکته جالبی اشاره شد و آن اینکه گَ.اودی در طرح هایش نظر صاحب کار را یا اصلا وارد نمی کرد و یا خیلی کم وارد می کرد. به خصوص در مورد کاستا بالتو که اختلاف صاحب کار و معمار به حدی بود که تا خرابی کامل ساختمان بعد از اتمام پروژه هم پیش رفت. همین ساختمان حالا سالانه میلیون ها بازدید کننده دارد و یکی از منابع اصلی درآمد شهر بارسلوناست. تصویر زیر نمای بیرونی کازا میلا را نشان می دهد.

casa_milla

ساگرادا فامیلیا
و اما نگین کارهای گَ.اودی کلیسای مقدس ساگرادا فامیلیا (La Sagrada Familia) است . معمار اصلی این پروژه شخص دیگری بوده ولی یک سال بعد از شروع ساخت و ساز و در سال ۱۸۸۳، گَ.اودی پروژه را از او تحویل می گیرد و کاملا دگرگون می کند. گَ.اودی برای ساخت این کلیسا عجله ای نداشت و به همین دلیل بعد از مرگش در سال ۱۹۲۶، فقی ۲۵ درصد کلیسا ساخته شده بود. به نظرم مدت زیادی را باید در اطراف و داخل این کلیسا سپری کرد تا شاید ذره ای از ایده های بزرگ گَ.اودی دست گیرمان شود. این کلیسا به همه چیز شبیه است و به هیچ چیز شبیه نیست. کار ساخت کلیسا همچنان ادامه دارد و طبق آخرین برآوردها تا سال ۲۰۲۶ به پایان خواهد رسید. پاپ بندیک شانزدهم در سال ۲۰۱۰ این کلیسا را تقدیس کرد.

sagrada_familia

سفر به بارسلونا، قسمت اول

3 دیدگاه

 1. هیچ وقت فکر نمی کردم اسپانیا اینقدر زیبا باشه. خیلی کامل و تر و تمیز نوشتی منتظر بقیه اش هستیم

 2. خیلی مفید بود. من که بیشتر اینهایی رو که معرفی کردی تو بارسلونا ندیدم. البته اون موقع که ما رفتیم جوون جاهل بودیم. اول از همه رفتیم باشگاه و موزه بارسلونا. اون موقعی بود که رونالدینیو تو اوج بود. ۲۰۰۴ فکر کنم. موزه باشگاه هم کوچیک اما دیدنی بود.
  ساحل و خیابون منتهی به ساحل هم یادمه قشنگ بود و نخل های بلند زیبایی داشت.
  از دیگر اصول توریست خوب بودن: سعی کنید همیشه از تجارب سفر بقیه استفاده کنید. اول از همه که نظرات رو در مورد هتل ها و امتیازات شون بررسی کنید. رده بندی و البته اگه ممکن باشه قیمت منو رستوران ها رو چک کنید. و البته دیدنی های شهر رو .
  http://www.tripadviser.com برای شروع خوبه و یه دیدی از رستوان ها و دیدنی های شهر می ده. البته شهرهای توریستی معمولا خودشون هم سایت های خوب و کاملی دارن.
  مخصوصا تو فصل تابستان که توریست زیاده بهتره بلیط ورودی اماکن دیدنی رو در صورت امکان اینترنتی گرفت تا صف های طویل خرید بلیط رو بشه دور زد!

 3. خیلی مفید بود. من که بیشتر اینهایی رو که معرفی کردی تو بارسلونا ندیدم. البته اون موقع که ما رفتیم جوون جاهل بودیم. اول از همه رفتیم باشگاه و موزه بارسلونا. اون موقعی بود که رونالدینیو تو اوج بود. ۲۰۰۴ فکر کنم. موزه باشگاه هم کوچیک اما دیدنی بود.
  ساحل و خیابون منتهی به ساحل هم یادمه قشنگ بود و نخل های بلند زیبایی داشت.
  از دیگر اصول توریست خوب بودن: سعی کنید همیشه از تجارب سفر بقیه استفاده کنید. اول از همه که نظرات رو در مورد هتل ها و امتیازات شون بررسی کنید. رده بندی و البته اگه ممکن باشه قیمت منو رستوران ها رو چک کنید. و البته دیدنی های شهر رو .
  http://www.tripadviser.com برای شروع خوبه و یه دیدی از رستوان ها و دیدنی های شهر می ده. البته شهرهای توریستی معمولا خودشون هم سایت های خوب و کاملی دارن.
  مخصوصا تو فصل تابستان که توریست زیاده بهتره بلیط ورودی اماکن دیدنی رو در صورت امکان اینترنتی گرفت تا صف های طویل خرید بلیط رو بشه دور زد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *