سه شنبه , خرداد ۳۱ ۱۴۰۱
خانه / كتاب / کلنل، محمود دولت آبادی

کلنل، محمود دولت آبادی

خوندمش.

افسوس. کاش جامعه ما تاب انتقاد تند و زبان تلخ هنرمندهاش رو داشت. نتیجش فقط اصلاح بود و پیشرفت جامعه.

عنوان رمان از شخصیت “محمد تقی خان پسیان” به عاریه گرفت شده و ارتباطش به داستان علاقه سرهنگ، شخصیت اول رمان به کلنل هستش.

colonel

رمان کلا تو دو روز می گذره. با کلی فلاش بک به گذشته. در غالب نگاه به خونواده کلنل و داستان نابود شدن زندگی بچه هاش مروری داره به نخبه کشی جامعه ما. از اون چیزی که بر سر امیر کبیر آوردیم تا مصدق که اونها نامداران مون بودن. در کنارش هم حکایت جوون هایی رو می گه که به درست یا غلط با حرف حساب یا بی حساب مخالف حاکمین جامعه بودن و به همین جرم هم خرد شدن.

زبان داستانی دولت آبادی تلخ و تیز بدون هیچ تعارف و ترحمی حرفش رو می زنه و ذهن شما رو به چالش می کشه.

فکر نکنم حالا حالا ها و با صد تا حذف و تعدیل هم جواز چاپ بگیره. جالبه که بدونید ترجمه قوی انگلیسی کتاب نامزد بهترین کتاب ترجمه به انگلیسی در آمریکا هم شد و تا لیست اولیه بهترین کتاب سال آسیا در جوایز بوکر هم پیش رفت.

در کل به نظرم بخونیدش. خوبه که جامعه ما یاد بگیره نخبه هاش رو و بچه هاش رو زیر پر و بال بگیره و حتی اگه به تندی چیزی گفتن به حرفشون فکر کنه و بهشون اجازه اظهار نظر بده. تاریخ مون نشون داده بعدا ارزششون معلوم میشه و حسرت مون دیگه بی فایدس.

انصافا دولت آبادی سوژه خوبی برای عکاسی پرتره هستش.

dowlatabadi 3

 

dowlatabadi 2

مطلب پیشنهادی

فیزیک کوانتوم

مدتها بود دنبال مفهوم فیزیک کوانتوم یا همان مکانیک کوانتوم بودم. یکی دو سال پیش …

3 دیدگاه

  1. یه وقتی هم بگذار و بخش های برگزیده کتاب رو برای امثال من که تنبل هستن تو کتاب خوندن ، بنویس! ممنون 🙂

  2. داشی وردار بیار تنهاخوری نکن 😀

  3. It was like the game when children bet on an uncut watermelon being ripe or not. Some bet it would turn out to be ‘as green as soap’ , while others reckoned it would be ‘ripe and red as blood.’ neither party had a reliable knife to cut it open and see, or sufficient courage or even permission to do so. So history remained unopened and unknown, until it rotted.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *