یکشنبه , اسفند ۱۰ ۱۳۹۹
خانه / تحلیل ها / استاد هندی حافظه

استاد هندی حافظه

شاید برای خیلی از ما از جمله خود من سفر به هند کار چندان جذابی به نظر نیاد. بخصوص اگه به قسمت بهداشت و سلامتش بیشتر فکر کنیم. اما واقعیت اینه که توجه به سنت های مذهبی باستانی در کنار جاه طلبی های امروزی از هند کشوری متفاوت و خیال انگیز برای جهانگردان بخصوص جوانان غربی ساخته است.

این نمونه رو از روزنامه نیویورک تایمز براتون ترجمه آزاد کردم.

—————-

بمبئی، هند.

مرد جوان چهار زانو روی تشک در سالنی پرزرقوبرق نشسته، در حالیکه دیگر راهبان “جین” با لباس های سفید او را احاطه کرده اند.  لبانش گاهی حرکت کوچکی می کند، دستانش را آرام بر زانو گذاشته و در طول زمان برنامه اکثرا چشمانش بسته بودند. گوینده بارها و بارها جمعیت را دعوت به سکوت کامل می کند.

از سپیده دم تا بعرازظهر، افرادی از میان جمعیت یک به یک نزد راهب جوان رفته و چیزی با او در میان می گذارند. نامی از شی تصادفی، یک مساله ریاضی، و یا کلمه یا عبارتی از میان شش زبان مختلف. او اما در سکوت، تنها گوش می دهد و به خاطر می سپارد. شماری از تماشاچیان در صندلی های خود لیست موارد مطرح شده را تهیه می کنند.

پس از شش ساعت، عدد ۱۰۰،۰۰۸ به عنوان آخرین و مورد شماره ۵۰۰ ثبت شد. سکوتی پر اضطراب جمعیت را فراگرفته.

راهب چشمانش را باز کرد و با آرامش تمام ۵۰۰ قلم را به همان ترتیب بیان کرد، تنها یکی از اقلام را بخاطر نداشت و نیاز به کمی تامل پیدا کرد.

فرصت مشاهده این شاهکار حافظه، جمعیتی ۶۰۰۰ نفری را به ورزشگاهی در بمبئی در روز یکشنبه جلب کرده بود.

این نمایش بخشی از کمپینی برای تشویق دانش آموزان به استفاده از فنون مراقبه به منظور تقویت قدرت ذهنی، چنان که  راهبان جین برای قرن ها در هند انجام داده اند برنامه ریزی شده بود.

اما حتی با معیارهای راهبان جین، “مونشیری” راهب جوان ۲۴ ساله نمونه بسیار نادری است. “گورو” یا همان استاد او، به نام “آچاریا”، می گوید: سال هاست که هیچ راهب دیگری به این درجه از توانایی نرسیده بود. به گفته گورو در حریم خلوت معبد، مونشیری توانسته حتی تا ۸۰۰ قلم نیز به خاطر بسپارد.

گورو که حالا ۵۸ ساله است، می گوید به عنوان یک مرد جوان در یک کارگاه الماس بری  کار می کرده، اما در ۲۳ سالگی از جهان مادی سرخورده شده و آن را کنار گذاشته است، از جمله خانواده و حرفه خود را. سه سال بعد، او نذر سکوت و تنهایی تقریبا کامل کرد و عازم سفری پابرهنه در طول هند شد. زندگیش در این مدت از صدقه مردم می گذشت و به دعا و ترجمه کتاب مقدس جین از زبان سانسکریت به گوجراتی مشغول بود.

سال ۲۰۰۰ از “اونج ها” شهری در ایالت گوجرات می گذشت٬ جایی که مونیشری  پسرک ۱۰ ساله زندگی می کرد. ملاقات با گورو چنان تاثیری بر پسرک داشت که از خانواده اش برای پیوستن به گورو در سفرهایش رخصت خواست و دو سال بعد، او نیز طریق تنهایی و مدیتیشن در پیش گرفت.

راهب جوان خود را به عنوان نمونه ای خاص یا دارای نبوغی نادر نمی بیند و می گوید من همه چیز را قربانی کرده ام و به همین دلیل است که می توانم این کار را انجام دهم. هر کس دیگری هم می تواند این کار را بکند و معجزه ای در کار نیست. پیام من این است: هنگامی که شما ظرفیت خود را می دانید، زمانی که شما بتوانید از هر آنچه که حواس شما را پرت می کند خلاص شوید، قدرت بسیار زیاد ذهن خود را در می یابید.

بسیاری از پیروان آیین جین در سیاست ، علم و کسب و کار هند موفقیت های ویژه ای داشته اند.
بنیاد برگزار کننده این همایش می گوید که بیش از ۱۴،۰۰۰ کودک آموزش های مدیتیشن در این مراکز دریافت کرده اند و هدف این است که برای رسیدن به جذب یک میلیون کودک در ۱۰ سال آینده تلاش شود.

بزرگان این فرقه معتقدند٬ برای هند، کشوری که نظام آموزش و پرورش آن تا حد زیادی بر پایه حفظیات استوار است، مدیتیشن به کمک مراقبه، راهی موثر برای تقویت ذهن دانش آموزان ٬ بهبود حافظه، IQ، توانایی تمرکز، علاقه به مطالعه و تعالی اخلاقی آنان خواهد بود.

با حدود پنج میلیون پیرو٬ فرقه جین کوچکترین عضو از ادیان بزرگ سازمان یافته در هند است.

مطلب پیشنهادی

کریسمس

کریسمس چه بوده و چه پیشینه تاریخی دارد؟ دو لغت عمده به شکل های متفاوت …

یک دیدگاه

  1. یه کلیپی چند روز پیش دیدم یه جوونی در مدت حدود ۲۸ ثانیه با چشم بسته مکعب روبیک رو حل کرد! آدمیزاد موجود عجیبی است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *