یکشنبه , آذر ۱۳ ۱۴۰۱
خانه / تحلیل ها / لامپ های کم مصرف یا ال ای دی

لامپ های کم مصرف یا ال ای دی

با توجه به اینکه برای خیلی ها سوال بود که آیا استفاده از لامپ های جدید LED مقرون به صرفه است یا خیر تصمیم گرفتم خودم خرید و مقایسه انجام بدم.

LED-Bulbs-VS-CFL-Bulbs-VS-Incandescent-Bulbs

مهمترین مساله ای که باعث شد خودم دنبال اینها باشم، عدم استفاده از جیوه در این لامپ ها است. همیشه برای من این نگرانی وجود داشته و دارد که چرا مردم بدون هیچ توجهی لامپ های کم مصرف سوخته را به سطل زباله می اندازند تا در نهایت بعد از چند سال جیوه سر سفره غذایی ما حاضر شود!

سال گذشته که اولین بار سراغ لامپ ال ای دی سرپیچ بزرگ را گرفتم قیمت 11 وات آن 50 هزار تومان بود (برند فیلیپس) که به هیچ وجه توجیه اقتصادی نداشت. امسال اما محصولات شرکتهای داخلی مانند پارس و نمانور با دو سال گارانتی وارد بازار شده اند که در ادامه مورد وار دلایل انتخاب این لامپ ها را مورد بررسی قرار خواهم داد.

– مصرف کمتر حتی از لامپ های کم مصرف بطوریکه بازای هر 10 وات مصرفی در این لامپ ها حدود 800 لومن نور تولید می شود در حالیکه در لامپ های کم مصرف جیوه ای حدود 500 لومن نور تولید می شود.

– طول عمر لامپ های کم مصرف 8000 ساعت برآورد می گردد درحالیکه لامپ های ال ای دی 25000 ساعت طول عمر دارند. مهمتر از آن کیفیت نور به تدریج کاهش پیدا نمی کند. (بنابر ادعای کارخانه های سازنده) . با توجه به ماهیت الکترونیکی این لامپ ها در برابر لامپ های الکتریکی کم مصرف ادعای گزافی نیست. (ال ای دی ها فاقد گاز پر فشار هستند)

– بدون تاخیر روشن می شوند، پرتو مادون قرمز تولید نمی کنند و در برابر روشن و خاموش شدن زیاد مقاوم هستند. به سرما و رطوبت حساس نیستند و بخوبی در محوطه های باز یا حمام و استخر قابل استفاده هستند.

– مهمترین دلیل اما به نظر من عدم وجود جیوه است. شکستن لامپ های پر فشار جیوه ای در خانه باعث ایجاد آلودگی شدید می گردد و رها کردن لامپ های سوخته عواقب زیست محیطی خطرناکی به دنبال دارد.

– در نهایت بحث قیمت! آخرین بار من لامپ 12 وات ال ای دی با شار نوری 1000 (معادل 20 وات کم مصرف) را 15500 تومان خریدم در حالیکه لامپ کم مصرف 18 وات را 8500 خریده بودم یعنی قیمت حدود دو برابر است اما توجه به طول عمر حدود سه برابری (حتی بدون در نظر گرفتن سایر مزایا) خرید لامپ ال ای دی را از نظر اقتصادی توجیه پذیر می کند.

 

* این نوشتار با نظرات اصلاحی شما تکمیل و ویرایش خواهد شد.

3 دیدگاه

 1. بحث جمع آوری ضایعات خطرناک مثل باتری و لامپ هم مهمه
  اینجا فروشگاه ها مسوویت جمع آوری به عهده گرفتن و جایگاههای مخصوص برای دورریز باتری و لامپ وجود داره.
  فرهنگ سازیش راحت نیست اما ممکنه.

 2. سلام ازنظر کیفیت نور و نزدیک بودن نور led به نور روز آیا مطالعه ای انجام شده است؟

 3. با سلام
  توی سایت bulbiran.ir میتونید خیلی راحت با توجه به نیازتون لامپ یا محصول روشنایی خودتون رو بخرید.
  از دستش ندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *