یکشنبه , مهر ۳ ۱۴۰۱
خانه / جهانگردی / سفرنامه دبی

سفرنامه دبی

بالاخره بعد از مدتها برنامه ریزی و پس انداز سفر شروع شد! در باغ چند سالگی! امروز برگشتیم و خسته اما پر انرژی و شاد هستم. برنامه پنج روزه بسیار خوبی داشتیم

یکی بخر دوتا ببر

اصولا همونطور که در ایران بدون چونه زدن خرید لذتی نداره، سفر هم بدون تخفیف هیچ لطفی ندارد. در اینجا قصد دارم یکی از حرفه ای ترین روش های گرفتن تخفیف را به شما معرفی کنم.بله! استفاده از ووچرهای اینترتینر. کارت های تخفیف زیبا و کاربردی شرکت اینتر تینر.

بطور خلاصه مفهوم این کارت های تخفیف بر مبنای اصل یکی بخر دو تا ببر هست. یعنی مثلا شما به یک رستوران مراجعه می کنید و ۶ نفر هستید. هزینه ۳ پرس را پرداخت می کنید بعلاوه سه عدد کارت مربوط به آن رستوران که از کتاب تخفیف خود جدا می کنید. این کتابها را می توانید از سوپرمارکت های اسپینیز یا فروشگاه های بزرگ کارفور یا ویرجین بخرید. دبی مال، دبی سیتی سنتر و سایر مراکز خرید بزرگ می توانید آنها را پیدا کنید. قیمت دو جلد آبی رنگ (تفریحات و رستوران) شامل ۱۸۰۰ ووچر و در دو جلد ۴۷۵ درهم هست که براحتی چند برابر این مقدار را صرفه جویی خواهید کرد. در حال حاضر برای ۱۸ شهر مختلف مثل آتن، لندن و سنگاپور این کتابها قابل تهیه است. تعداد ووچرها یا کارت های تخفیف برای هر مقصد گردشگری یا رستوران  سه عدد هست.

productsdetails_08-book-dxb_1445629463

روز اول: بزرگترین بلندترین!

تا اتاق هتل را تحویل گرفتیم ساعت چهار عصر شده بود. کمی استراحت کردیم و راهی دبی مال شدیم. شام مختصری خوردیم و با نگاهی به نقشه بازار به سمت آکواریوم بزرگ دبی مال حرکت کردیم. کنار درهای ورودی نقشه بازار روی میزهای بزرگی وجود دارد که شما را راهنمایی می کند. از موبایل هم می توانید کمک بگیرید. وای فای گوشی را روشن کنید و به محض وصل شدن گوشی اولین صفحه ای که به آن هدایت می شوید نقشه بازار به همراه امکان جستجو و موقعیت یابی است. بدون این نقشه ها پیدا کردن مکان مورد نظر بسیار سخت است. در نظر بگیرید شما در بزرگترین مرکز خرید جهان هستید! سال گذشته روزانه بطور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار نفر بازدید کننده داشته. حدود یک میلیون و دویست هزار متر مربع! معادل بیش از ۵۰ زمین فوتبال!

dubai-marina-mall

آکواریوم دبی مال واقعا دیدنی بود. برای بچه ها که حیرت انگیز بود. در ابتدا وارد تونل آکریلیک (جایگزین شیشه) آکواریوم می شوید. طول این تونل شگفت انگیز ۳۳ متر و ضخامت جداره آکریلیک آن ۷۵ سانتی متر است! این ضخامت می تواند فشار ناشی از ۱۰ میلیون لیتر آب را تحمل کند. در این آکواریوم ۳۳ هزار گونه دریایی نگهداری می شود در اینجا استانداردهای مربوط به شرایط صحیح نگهداری از حیوانات رعایت شده است. ادامه مسیر نیز با بخشهای بسیار دیگری غافلگیر خواهید شد. قیمت بلیت هم ۱۰۰ درهم است.

IMG_2751IMG_2810 IMG_2816 IMG_2823

روز دوم: آب بازی در بی نهایت

پارک آبی وایلد وادی دیگر جدیدترین پارک امارات متحده نیست اما هنوز هم بسیار پرطرفدار است. پارک از ساعت ده صبح باز می شود تا شش عصر. اطلاعات بیشتر را در وب سایت خود پارک جستجو کنید. قیمت بلیط ورودی ۲۷۵ درهم است برای همه افراد با قد بالاتر از ۱۱۰ سانتیمتر. کمد هم در سه سایز وجود دارد که قیمت آنها به ترتیب ۴۰ و ۵۵ و ۷۰ درهم است. اما نکاتی که دیدم و حتما بدرد شما هم میخوره:

 • اولین سوالی که احتمالا ذهن خیلی هارو درگیر میکنه نوع پوشش هست. شما کاملا آزاد هستید هر نوع پوششی داشته باشید. بیشتر خانمهای عرب پوشش کامل داشتند. همین لباس شناهای اسلامی و خانم های غربی هم بیشتر مایو دوتکه. ایرانی ها بیشتر با مایوهای یکسره دیده می شدند و عده کمی هم با همان مانتو و لباس خیابان وارد آب شده بودند. در مورد آخری هم حتی هیچ منعی نبود اما حقیقتا زشت بود. من فکر می کنم لباس شنای اسلامی برای کسانی که اعتقاد به آن دارند بسیار زیبا بود و به نظر راحت می رسید. کلاه کوچک و سبک با روسری آب خورده و سنگین شده و دست و پاگیر قابل مقایسه نبود. یک آقای ایرانی هم بود که با شلوارک خانگی آمده بود و خشتک شلوارکش هم در یکی از بازیها احتمالن (اگر نه از چند سال قبل) اندازه یک کاغذ A4 پاره شده بود و در نهایت هم با شورت پادار قهوه ای (لباس زیر) این طرف آنطرف می رفت! بهرحال نگران لباس نباشید. حتی اگر همراه نداشتید، در ورودی خود پارک فروشگاه کوچکی وجود دارد.
 • قطعا گرسنه خواهید شد اما آوردن خوراکی به داخل ممنوع است و کیف شما را جلوی در بازرسی مختصری می کنند. خیلی ها هم دیدم که خوراکی آورده بودند. سه تا رستوران و چند تا بار و اسنک فروشی در پارک هست که می توانید مچ بند خود را شارژ کنید و در میانه بازی ها خود را شارژ کنید! قیمت خوراکی ها تقریبا دو برابر بیرون بود و اکثرا اسنک می خوردند. کیفیت اما خوب بود. در ابتدا هم لازم نیست حتما شارژ برای خوراک بخرید. تا ورودی از دور ترین نقطه پنج دقیقه بیشتر راه نیست.
 • برای کمد هم به نظر من فقط یکی کوچک برای موبایل و پول و … کفایت می کند. باقی وسایل را می توان داخل برد مشکلی ندارد.
 • از خوراک و پوشاک بگذریم و به بازی ها برسیم. وایلد وادی چهار تا بازی بدردبخور دارد و یک محوطه شنا با ساحل و موج های بسیار زیبا. Tantrum Alley و Burj Surj که از یک برج بالا می روید و هر دو بازی کنار هم هستند. بسیار هیجان انگیز و شاد و سوپرایز غافلگیر کننده هم البته داره که اگر اشاره کنم شاید بی مزه بشه. بازی طولانی Juha’s Journey دور پارک می چرخد و خیلی لذت بخش است. یکی دو تا سورپرایز هم دارد البته. اما بازی Jumeirah Sceirah چیز دیگری است. بلندترین و سریع ترین سرسره و سقوط آزاد در خارج از آمریکای شمالی. طول آن ۳۳ متر است و با سرعت حدود ۸۰ کیلومتر بر ساعت سقوط می کنید. تجربه خودم: در بالا رفتن از پله با دیدن کسانی که پشیمان شده اند و در حال برگشت هستند اولین تردید به دلت می افتد. بعد به خودت میگی نه من می تونم. هر پله ای که بالاتر می روی از برج، اضطراب بیشتر می شود. در نهایت بعد از طی ۹۰ پله وقتی به بالاترین نقطه رسیدم و فقط چند نفر فاصله داشتم و صف لحظه به لحظه کوتاه تر میشد یاد اعدام افتادم! یک کابین کوچک آن بالا بود شبیه کپسول های فضایی که با زاویه تقریبا ۹۰ درجه روی آن می ایستید و شمارش معکوس شروع می شود. هیجان غیرقابل وصف. در یک آن زیر پای شما باز می شود و سقوط آزاد! فقط مراقب باشید دستها و پاها را از هم باز نکنید که احتمال دارد با جداره برخورد و سایش داشته باشد. فکر نمی کنم بیشتر از ۷ثانیه طول کشید تا به پایین رسیدم. عالی بود در یک کلام!
 • حتما کرم ضد آفتاب، کلاه آفتابی و دمپایی داشته باشید. در نظر بگیرید آخر آبان دمای هوا ۳۲ درجه بود و زمین زیر پا در بعضی نقاط که پا میگذاشتی داغ بود. تابستون چیه خدا میدونه!

روز سوم: بیگ باس

استفاده از اتوبوس های جهانگردی در همه شهرهای توریستی فوق العاده است و دبی هم استثنا نیست. دو شرکت BIG BUS و CITY SIGHTSEEING در دبی فعال هستند (تا جایی که من دیدم) و تورهای گردش شهری ۲۴ ساعته، ۴۸ ساعته (شروع نه صبح تا هفت شب) و تورهای شبانه را ارائه می دادند. ما از بیگ باس استفاده کردیم. ۴ مسیر دارد با ۵۵ ایستگاه و هر ۲۰ دقیقه یک اتوبوس از این ایستگاه ها عبور می کند. اگر قصد دیدن جایی را داشتید می توانید از اتوبوس پیاده شده و سوار اتوبوس بعدی شوید. آب خنک و اینترنت در اتوبوس موجود است و از طریق ایرفون هایی که در اختیار شما قرار می گیرد (۱۲ زبان شامل فارسی) می توانید به توضیحات راهنمای مسیر گوش کنید. بلیت آکواریوم آتلانتیس رایگان روی تور ۴۸ ساعته است. کشتی کروز، موزه های مختلف، شترسواری و بسیاری تفریحات رایگان دیگر شامل این گشت ها می شود. قیمت این تورها ۲۹۵ برای ۴۸ ساعته و ۲۴۰ درهم برای ۲۴ ساعته است و برای کودک ۵ تا ۱۵ سال به ترتیب ۱۳۰ و ۱۰۰ درهم است. برای اطلاعات بیشتر به سایتشان سری بزنید. قیمت های هردو شرکت همین است.

185be925-9754-43a0-9aa2-97d70ea16b00

شب سوم: برفراز نور! رقص آبها!

شب از ساعت ۶:۳۰ برنامه فواره های دبی مال شروع میشه و هر نیم ساعت تا ۱۱ شب برنامه دارند. این برنامه ها ۳ دقیقه بیشتر نیست اما واقعا زیباست. بزرگترین فواره آبی دنیا! ۲۷۵ متر طول دارد و آب را تا ارتفاع ۱۴۰ متر به بالا پرتاب می کند. در زیر می توانید ویدئو مربوط به فواره موزیکال را که از بالکن طبقه ۱۲۴ گرفته شده ببینید.

IMG_2965

برج خلیفه هم با همه عظمت در برابر شما خودنمایی می کند. این روزها البته به احترام قربانیان حملات تروریستی پاریس مزین به رنگ پرچم فرانسه است.

IMG_2983

برای بازدید از داخل برج خلیفه (حتی وب سایت آن هم بسیار دیدنی است!) می توانید بلیت آنرا به قیمت ۱۲۵ درهم (کودک ۹۵ درهم) تهیه کرده و از طبقه ۱۲۴ با دید ۳۶۰ درجه اطراف را ببینید. آسانسوری که شما را بالا می برد هم سریع ترین آسانسور دنیا است و با سرعت ۱۰ متر بر ثانیه (سه طبقه بر ثانیه) بالا می رود بطوریکه تغییر فشار هوا را روی گوش خود مشاهده خواهید کرد. بازدید شب به نظر من دیدنی تر است اما دوربین های مخصوصی نصب شده که اجازه می دهد منظره روز را نیز تجربه کنید. (قیمت بلیت هم برای ساعات مختلف کمی فرق دارد و از ساعت ۶:۳۰ به بعد ارزان ترین حالت است و محدودیت زمانی هم برای برگشت ندارید و تا ۱۱:۳۰ شب می توانید بالا باشید)

IMG_2990

روز چهارم: دنیای کتاب

فروشگاه کتاب kinokuniya در طبقه بالای دبی مال بهشت کتابخوان هاست و ۸۹ شعبه در نقاط مختلف دنیا دارد که ۶۶ تای آنها در ژاپن است. من اگر وقت کافی داشتم فکر کنم یک روز کامل داخل آن می گشتم. عالی بود! دریایی از کتاب به ۶ زبان و از ساعت ۱۰ صبح تا ۶:۳۰ عصر در اختیار شماست. عصر بعد از خرید کتاب راهی صحرا شدیم.

IMG_3012

عصر و شب چهارم شن های طلایی صحرا

کتاب اینترتینر را برداشتیم و با یکی از شرکت ها تماس گرفتیم اسم شرکت desertrangers بود. راستش کمی وب سایتشان را نگاهی انداختیم و تماس گرفتیم. در مورد قیمت توافق کردیم و قرار شد پیش فاکتور را برای من ایمیل کند تا تایید نهایی را بگیرد که همه چیز براحتی انجام شد. راننده، جوان پاکستانی خوش اخلاقی بود که دنبال ما آمده بود. بیشتر ماشین ها تویوتاهای لندکروزر بودند و تعداد کمی هم هامر بود که البته گرانتر بود. تا ورودی صحرا از هتل حدود یک ساعت راه بود که جایی شبیه سوهانی های قم نگه داشت برای کم کردن باد چرخ ها و تمیز کردن فیلتر ماشین و کمی استراحت کردیم و همراه بقیه ماشین ها راه افتادیم. راننده می گفت در صحرا حدود ۴۰ کمپ متعلق به شرکت های مختلف وجود دارد که کیفیت های مختلفی را هم ارائه می دهند اما کم و بیش شبیه هم هستند. حدود بیست دقیقه شن نوردی هیجان انگیز (البته نه در حد تاکسی های خطی در تهران که در کوچه ۸ متری ۸۰ تا سرعت می روند)، شتر سواری کوتاه و پذیرایی با شام و نوشیدنی غیرالکلی (نوشیدنی الکلی هم قابل خرید بود با قیمت مناسب) در نهایت رقصی شبیه سماع و رقص عربی پایان برنامه بود. شام هم کیفیت خوبی داشت. مخصوصا اینکه طعم پر مزه و تند عربی خاورمیانه ای داشت اما بقول خانم ها بیش از حد مردانه بود!

IMG_3050

نکات پایانی:

 • خرید یادگارهای کوچک و سمبلیک را فراموش نکنید. بعد از چند سال مجموعه ای از خاطرات سفرهای خود را روی در یخچال یا یک پارتیشن خواهید یافت اما به هیچ وجه وقت و پول با ارزش خود را برای خرید در بازارهای مختلف هدر ندهید. شاید بتوانید فلان جنس را صد هزار تومان هم ارزان تر از ایران پیدا کنید اما در نظر داشته باشید که هزینه پرواز و هتل را از دست داده اید. پس تا می توانید بگردید و توریست باشید!
 • انعام دادن را هم فراموش نکنید. تصویر ذهنی خوبی حتی برای خود می سازید. دیگران هم سعی خواهند کرد به هر نحو جبران کنند.
 • در هنگام ورود به هتل سعی کنید راهنمای هتل را مشاهده کنید تا بدانید چه امکانات رایگانی را هتل در اختیار شما خواهد گذاشت. (مثل پلاگ های تبدیل پریز برق)
 • صبور و با گذشت باشیم مخصوصا در برابر بچه ها و خانم ها. سعی کنیم دستکم در سفر کمتر عصبانی باشیم. یک مثال: در صف کنترل پاسپورت یک خط زرد رنگ هست که تا نوبت شما نرسیده پشت خط باید ایستاد. نمی دانم چرا در دبی مردم ما این موضوع را می فهمیدند اما در فرودگاه امام هم رفت و هم برگشت به فاصله چند دهم میلیمتر از پشت به شما می چسبند! پدرجان اگر کمی عقب تر بایستی باور کن که زودتر نمیرسی و از سوی دیگر جوان ها هم کم تحمل هستند و واکنش نشان می دهند. مامور گذرنامه در فرودگاه دبی خیلی خوش اخلاق خوش آمد گفت و با لبخندی ما را بدرقه کرد. در ایران مامور پس از چک پاسپورت چنان آنرا روی پیشخوان پرت کرد که پاسپورت خانمم روی زمین افتاد! چرا اینقدر عصبی و بداخلاق شده ایم؟
 • در پارک آبی سه چهار جوان ایرانی را ماموران امنیتی گرفته بودند و چون کلمه ای انگلیسی و عربی بلد نبودند دچار مشکل شده بودند و از ما کمک خواستند. کمکشان کردم اما وقتی فهمیدم علت چه بوده راستش پشیمان شدم. به شکایت چند خانم که ازشان بی اجازه عکس گرفته بودند اینها رو گرفته بودند. تازه غصه می خوردند که همه عکس های موبایلمان را پاک کردند! چقدر آدم باید بی شعور باشد که بدون اجازه از زنان و دختران عکس و فیلم بگیرد و سوقات بیاورد! چه به سرمان آمده؟
 • بجای استفاده از سافاری بهتر است از همان بیگ باس ۴۸ ساعته استفاده شود که بجز چند دقیقه ماشین سواری بقیه موارد آنرا شامل می شود.
 • در تمام مدت طول سفر ما از تاکسی استفاده کردیم. به نظر من قیمت وقت در سفر خیلی بیشتر از این است که در اتوبوس و مترو تلف شود مگر اینکه چالش استفاده از وسایل نقلیه عمومی را هم بخشی از سفر در نظر بگیریم که برای اولین سفر خارجی ما اینطور بود اما الان دیگر لطفی نداشت. تاکسی هم خیلی گران نبود. مثلا از دیره تا فرودگاه ۵۰ درهم. کمتر یا بیشتر به ترافیک مربوط می شود.
 • تعداد ماشین زیاد بود و ترافیک نسبتا سنگین بود (نه به اندازه تهران). نکته بسیار متفاوت اما این بود که از بوی بد اگزوز خودروها حتی در ترافیک خبری نبود. وجود فیلترهای کاتالیستی و خودروهای روز و سوخت پاک عامل این تمیزی هوا بود که ما از آن به شدت محروم هستیم و نمی دانیم چه نعمتی است. شده ایم ماهیان نادیده غیر از آب…پرس پرسان زهم که آب کجاست!
 • میوه های مختلف را در سفر فراموش نکنید. به نظر من میوه ها هم بخشی از طبیعت و مناظر جدیدی هستند که در سفر تجربه می کنیم. اگر میوه ای دیدید که تا بحال نخورده بودید حتما امتحان کنید. حتی اگر خوشتان نیاید، تجربه جدیدی خواهد بود. اگر سر میز صبحانه هتل میوه جدیدی نیافتید، آنها را در سوپرمارکتها و هایپرمارکتهای بزرگ حتما خواهید یافت.
 • سفر ما می توانست یک روز دیگر ادامه داشته باشد. فراری پارک ابوظبی و پارک آبی یاس می توانست برنامه روز پنجم باشد.

21 دیدگاه

 1. خیلی کاربردی بود بدون این که خیلی سلیقه و برداشت های شخصی در آن پر رنگ باشد. به نظر من خیلی می‌تواند برای مسافرت به دبی کاربردی باشد.

  • یک نکته ای رو که یادم رفت بنویسم کیفیت فست فود ها بود که خیلی بالاتر از تایلند و ترکیه بود. فیش اند چیپس لندن مثلا عالی بود. غذای دریایی عالی با قیمت خیلی مناسب.

 2. عالی بود. به این ترتیب به نظر میرسه که پنج روز برای سفر به دوبی و لذت بردن از هرآنچه که دارد کافی باشه.

 3. خیلی خوب و کاربردی بود
  در مورد اون کتاب آبی بیشتر توضیح بده. تا جایی که فهمیدم معرفی اماکن و شرک های توریستی محلی رو داره به علاوه کوپن های تخفیف .
  ایده فیلم های کوتاه از سفر هم خیلی عالیه.

 4. سلام
  دیدگاه قشنگی داشتین در مورد ارزش وقت در عمر کوتاه سفر
  به جرات میگم تا خالا هیچ سفر نامه یا وبلاگی رو نخوندم که اینقدر بی پروا درباره ارزش وقت در سفر صحبت کرده باشه
  چه در زمینه خرید و چه حمل و نقل که هردوتاش وقت زیادی رو ازت میگیرند.البته نرخ تاکسی در بعضی جاها واقعا بالاست اما
  وقتی میبینیم که ما شاید کمتر از یه هفته در جایی باشیم و معلوم نیست کی مجددا فرصت سفر خارجی رو بدست بیاریم
  اونوقت هزینه اش قابل توجیه تره
  ممنون ازتون

 5. من کتاب 2016 دارم استفاده نکردم دوستان خواستن تماس بگیرید09125767005 مالکی

 6. من وایلد وادی و سافاری رو از dubaivoucher.ir خریدم دنبال فراری میگردم
  اگه کسی داشت به من ایمیل بزنه لطفا

 7. بسیار عالی بود
  سپاس فراوان

 8. کتاب entertainer 2107 رو دارم که فقط آکواریومش و ۲ تا رستورانش استفاده شده اگه کسی خوناست تماس بگیره ۰۹۲۰۳۶۲۶۳۸۷

 9. سفرنامه عالی با نکات ریز اما کاربردی
  لذت بردم

 10. من کتاب واچر دبی ۲۰۱۷ رو دارم برای فروش
  به تلگرام پیام بدین لطفا
  ۰۹۳۸۶۹۸۱۳۱۹

 11. سلام الجسمی هستم بنده این ویجری که تور سافاری داره و پارک آبی دبی من در دبی از تمام مسافران خریدارم طبق تخفیف که در همین سایت علام شده تور سافاری با یک هزینه یک نفر رایگان وغیره
  ۰۰۹۷۱۵۵۳۲۲۱۸۱۹
  شماره تماس بنده هستس تلگرام واتساپ یا وی اس پی میتونید تماس داشته باشید با ما

 12. شرکت توریستی هستیم در دبی با قیمتهای بسیار مناسبتر از ووچر و بلیط واقعی خود مجموعه رو تقدیمتون میکنیم
  لطفا یکبار امتحان کنید و قیمتها رو از ما بپرسید
  با شماره زیر در تلگرام یا واتساپ در تماس باشید.
  ۰۰۹۷۱۵۰۲۰۹۳۸۳۸

 13. Gift yourself or your friends a wonderful chance to visit the UAE and get on to enjoying the places you have never visited..best tour packages in dubai with lowest price don’t miss the golden chance.

 14. بسیار عالی بود
  پیشنهاد میکنم اگر قصد دارین سفری ارزان به دبی داشته باشین حتما مطلب بیشتری در مورد سفر ارزان بخونین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *