شنبه , مهر ۲ ۱۴۰۱
خانه / جهانگردی / سفرنامه جزایر قناری

سفرنامه جزایر قناری

مقصد٬ آفتاب و دریا

این بار مقصد سفر را در فصل سرمای شمال اروپا به امید آفتاب و ساحل انتخاب کردیم.
آب و هوای سرد و زمستان های تاریک شمال اروپا بهترین دلیل علاقه وافر ساکنین کشورهای اسکاندیناوی به جزایر قناری است. اونقدر استقبال زیاد است که از شهرهای خیلی کوچک با جمعیت کمتر از صد هزار نفر هم حتی تورهای منظم هفتگی با پرواز مستقیم به این جزایر وجود دارد.ما هم با ی‍کی از همین تورهای مسافرتی سفر کردیم.
تور
این شرکت ها چنان بزرگ شده اند که علاوه بر همکاری با بسیاری از هتل های محلی خود نیز مالک هتل هایی در مقاصد عمده هستند. در مورد پرواز هم حتی هواپیماهایی خریداری کرده اند و یک سری از پروازها را با هواپیماهای خود انجام می دهند.

خدمات این شرکت ها که برای فرروش عرضه می شود در موارد زیر خلاصه می شوند:
– بلیط رفت و برگشت
– هتل (که در قالب یک پکیج با بلیط هم عرضه می شود)
– غذای حین پرواز
– سرویس رفت و برگشت هتل
– تورهای محلی

ما هم با ی‍کی از همین تورهای مسافرتی سفر کردیم و از همه این سرویس ها استفاده کرردیم. خدمات و کیفیت برگزاری تور از جستتجو و رزرو اینترنتی گرفته تا پرواز و خدمات جانبی تور واقعا عالی و بی نقص بود.

اون طور که از اطلاعات سایت مادر این تورها فهمیدم سالیانه ۲۳ میلیون نفر از خدمات شون استفاده می کنن. از همین جا معلوم میشه که بودجه خرید و نگهداری هتل ها و هواپیماها چطور تامین میشه.

تنها نکته در مورد پرواز این بود که هنوز هم تعجبب می کنم که چقدر مردم در مورد «Online Check In» تنبلی می کنن. برای برگشت امکان «Check In» اینترنتی بود و ما هم انجام دادیم. وقتی رسیدیم فرودگاه از پنج تا باجه ای که مسافر پذیرش می کردن جلوی چهارتا صف های طولانی با ۵۰-۱۰۰ نفر مسافر بود و باجه آخر که مخصوص کسانی بود که اینترنتی «Check In» کرده بودند خالی بود. خیلی راحت و سریع بارها رو تحویل دادیم و به سالن ترانزیت رفتیم. نتیجه گیری٬«Online Check In» رو جدی بگیرید.

download

thomas-cook-sunny-heart-poolجزایر قناری
مجموعه ای از هفت جزیره در اقیانوس آتلانتیک که در غرب آفریقا واقع شده و مستعمره دولت اسپانیا هستند. معروف ترین این جزایر تنریف که بزرگ ترین جزیره هست و گرن کاناریا که پرجمعیت ترین هست. ما به گرن کاناریا سفر کردیم.

معنای نام جزیره هیچ ارتباطی به «پرنده قناری» ندارد. در زبان لاتین «گرنن» به معنای بزرگ٬ «کان» به معنای سگ و «اریا» به معنای سرزمین است. اولین اروپایی هایی که در قرن چهارده پا به جزیره گذاشتند بخاطر سگ های نژاد مخصوص این جزیره (که امروز دیگر مشاهده نمی شوند و در حال انقراض هستند) این اسم رو به این جزیره دادند.

location, 1

به نقل از راهنمای تور٬ در تحقیقات انجام شده این جزیره از نظر شرایط آب و هوایی جزو بهترین نقاط روی زمین محسوب میشه که با نگاهی به میانگین دمای هوا در طول سال درک این موضوع کار چندان سختی نیست.

weather

آب و هوای گرم و معتدل همیشه بهار و تابستانی از ین جزیره بهشتی برای فرار از سرمای اروپا ساخته و به لطف مستعمره اسپانیا بودن مشکل ویزا هم حل شده و عضو شینگن هستند. بخصصوص در فصل زمستان که دیگه سواحل زیبای مدیترانه در یونان و ترکیه خنک شدندو بازار توریست کم رمق شده روزگار رونق این جزایر است.
پوشش گیاهی جزیره بجز کاکتوس ها و نخل های سر به فلک کشیده ای که جابجا کاشته شدند در باقی نقاط خشک است. در کل جزیره خشک و خالی از زیبایی های سبز و پر گلی هست که بخصوص زینت بخش جزایر بی نظیر یونان هستند.

Gran-Canaria-Map

نگاهی بکنیم به نقشه جزیره. از شمال شرقی به جنوب غربی خط زرد رنگ مسیر جاده اصلی را نشان می دهد. در شمال جزیره «لاس پالماس» مرکز جزیره و پر جمعیت ترین قسمت جزیره قرار دارد. جنوب جزیره با توجه به دمای بالاتر در زمستان بیشتر توریستی است و مرکز اصلی جنوب جزیره «ماس پالماس» است. در انتهای مسیر هم شهر کوچک و بسیار زیبای «موگان» قرار دارد.

قناری٬ آری یا نه

آیا این مقصد برای همه جذاب است؟
شاید سوال عجیبی به نظر بیاید اما واقعیت این است که اگر شما مدت طولانی از سال در سرمای شدید و دورر از آفتاب نباشید این جزیره بجز ساحل و دریا چیز چندانی برای عرضه به شما نخواهد داشت. به نظرم برای مسافرینی که از ایران یا دیگر کشورهای گرم و معتدل سفر می کنند یونان و ترکیه بسی بیشتر دیدنی خواهند بود مگر آنکه به دنبال مقاصد جدید و متفاوت باشید. این جزایر هر چند که نام بزرگی در اذهان ما جوانان ایرانی دارند اما واقعا تنها بهشتی برای ساکنین شمال اروپا در زمستان هستند.

چه بکنیم

خیلی بستگی دارد که چند روز وقت دارید اما لیستی از بهترین کارهایی که میتوانید انجام دهید به این شرح است

۱- ساحل و شنا

خوب البته تفریح شماره یک در اینجا ساحل و دریا و شنا است. اگر کمی شانس همراه شما باشد و دریا آرام٬ حتی در کنار ساحل هم که سر به زیر آب ببرید انواع و اقسام ماهی های زیبا را خواهید دید. در ااین قسمت توصیه می کنم عینک غواصی به همراه داشته باشید.

در  بعضی از  سواحل «مانند ساحل آمادورس»  با چیدمان سنگ  منطقه ای  خلیج مانند درست شده  است که آب را آرامتر و شنا را دلپذیرتر می کند.

explora04

در  بعضی دیگر  از سواحل «مانند ساحل ماس پالماس» شما میتوانید  در دریای طبیعی و مواج شنا کنید. این ساحل به دلیل تپه های شنی و امتداد چندین کیلومتری ساحل معروف است . در اینجا انواع و اقسام  تفریحات ورزش های دریایی و ساحلی موجود است. از سوارر کردن و کشیددن چتر شما به کمک قایق تندرو گرفته تا شتر سواری. قیمت ها بر اساس مدت زمان فعالیت و خدمات جانبی آن متفاوت است. مثلا برای نیم ساعت شتر سواری ۱۰-۱۵ یورو و چترر سواری حدود ۵۰ یورو.

mas palomas

Maspalomas DSCF5848-4.tiff

camel ride, 1

اکثر هتل ها استخر هم دارند که اگر شلوغی یا امواج دریا را دوست ندارید میتواند انتخاب مناسبی باشد.

pool, 1

در سواحل مختلف امکان اجاره تخت و چتر هم وجود داره. اگه دوست دارید روز رو کنار ساحل به شنا و کتاب خواندن بگذرونید این هم انتخاب خوبی است. قیمت هر تخت یا چتر روزی ۳-۴ یورو هست.

book_beach

از مسیرهای پیاده روی در طول ساحل هم قافل نشوید که بسیار زیبا و آرامش بخش هستند. مسیر ساحلی آمادورس به پورتوریکو را امتحان کنید و البته مسیر قدم زدن در طول ساحل ماس پالماس.

۲- شهر و تاریخ
در شهر لاس پالماس محله ای قدیمی به نام «Vegueta» وجود دارد بسیار دیدنی است و خانه کریستف کلمب هم آنجا واقع شده. کریستف کلمب در مسیر سفر تاریخی خود که به کشف قاره آمریکا انجامید در هر دو مسیر رفت و برگشت مدتی در این جزیره اقامت داشته است.

La-Casa-de-Colon-en-Vegueta-Las-Palmas-de-Gran-Canaria

vegueta

در ادامه می توانید از «Calle Triana» خیابان مرکزی  خرید شهر لاس پالماس هم دیدن کنید. رستوران و کافه های کوچک و بزرگ در کنار فرروشگاه های متعددد فضای مناسبی برای قدم زدن شهری فراهم کرده اند.

10/04/08 // LAS PALMAS DE GRAN CANARIA// FOTOS JC CASTRO// Zonas Comerciales: Triana, Ptedro Infinito, Siete Palmas, Mesa y Lopez. //LAS PALMAS DE GRAN CANARIA// // LOCAL SOCIEDAD//

منطقه بندر موگان «Puerto De Mogan» در آخرین قسمت مسیر جاده جزیره به سمت جنوب  غربی هم منطقه ای  کوچک اما  بسیار دیدنی است. بخاطر کوچه های زیبا  و کانال های آب٬ این منطقه به ونیز جزیره  هم مشهور  شده است.

mogan, 1

mogan , 2

۳- پارک آبی و باغ وحش
ما نرفتیم اما اگر به پارک آبی یا باغ وحش و نمایش دلفین ها علاقه دارید اینجا هر دو حاضر است. در پارک آبی «Aqualand» و پارک باغ وحش «Palmitos» تمام سرگرمی ههای معمول از انواع و اقسام سرسره های آبی گرفته تا تماشای انواع پرنده ها و نمایش دلفین ها موجود است. بلیط پارک آبی به تنهایی ۲۸ و باغ وحش به تنهاییی ۳۰ یوررو است که اگر یکجا و اینترنتی بخرید به ۴۸ کاهش می یابد.

dolphin show

aqualand, 2

۴- دیگر تفریحات دریایی مانند قایق سواری٬ انواع و اقسام سفرهای روزانه با کشتی و دیگر فعالیت های زمان سفر و استراحت مانند ماساژ هم در جزیره به وفور یافت می شود. برای راهنمایی بیشتر از اطلاعات هتل کمک بگیرید.

چه بخوریم
در کل کیفیت غذا و خوراکی چندان قابل توجه نبود. ما در رستوران های مختلفی غذا خورردیم که هر چند چشم انداز زیبایی در کنار دریا داشتند اما کیفیت غذا متوسط بود. میوه چندان مرغوبی هم پیدا نمی شد. به نظرم علت در موقعیت جغرافیایی این جزایر و دور بودن آنها از اسپانیا هست که در نتیجه به تولید محلی و واردات از کشورهای آفریقایی نزدیک بسنده می کنن.

چیزی که حتما باید امتحان کنید «سیب زمینی مخصوص جزایر قناری با سس مخصوص » است. در عین سادگی بسیار خوشمزه بود.

potato

قیمت غذا از ۵ الی ۳۰ یورو بسته به محل و غذا متفاوت است. چند پیشنهاد از بین آنچه ما امتحان کردیم.
۱- صبحانه بوفه در هتل «Gloria Palace Royal Hotel & Spa». قیمت نفری ۱۵ یورو. بهترین غذایی که در مدت اقامت در این جزیره خوردیم. با چشم انداز عالی و خدمه حرفه ای و مودب.

gloria royal, 2

gloria royal

۲- بوفه رستوران «Wok Directo, King Buffet Restaurant» در آخرین طبقه مرکز خرید «Las Arenas» واقع درر لاس پالماس. قیمت نفری ۱۴ یورو. کیفیت و تنوع خوب انواع قضاهای شرق آسیا از سوشی گرفته تا غذای تایلندی و ویتنامی.

king buffet

۳- رستوران «El Senador» در ساحل ماس پالماس. این یکی کمی گران بود اما جای قشنگی بود در کنار دریا و تروتمیز هم بود. اگر غذا هم نخواستید بخورید برای نوشیدنی یا دسر می توانید توقفی داشته باشید.

el senador

۴- اگر غذاهای ایتالیایی هم دوست دارید که رستوران های ایتالیایی با فرمول همیشگی پیتزا و پاستای ساده انتخاب مطمنی هستند. قیمت پیتزاها حدودد ۱۰-۱۵ یوررو.

سیستم حمل و نقل

اتوبوس٬ تاکسی و کرایه ماشین.

قیمت بلیط اتوبوس ها بسته به اینکه کجا سوار می شوید و کجا پیاده خواهید شد تغییر می کند و بلیط را از خود راننده می خرید. مسیرهای کوتاه در حد نفری ۲ـ۳ یورو و مسیرهای خیلی دور در حد نفری ۷-۱۰ یورو.
تاکسی برای مسیر های کوتاه٬ مثلا هتل تا ساحل نزدیک کاملا به صرفه است (در حد ۵-۱۰ یورو) مخصوصا اگر هتل شما بالای تپه واقع باشد که موقع برگشت پیاده روی در سربالایی تند چندان دلچسب نیست. اما در فواصل زیاد هزینه قابل توجه خواهد بود (۲۰ تا ۸۰ یوورروو).
کرایه ماشین هم گزینه خوبی است اما بهتر است از قبل جستجو و رزرو کنید. قیمت ها میتواند بین روزی ۱۵ تا ۶۰ یورو برای ساده ترین نوع ماشین متغیر باشد).
مزیت استفاده از اتوبوس و تاکسی این است که کمی هم راه خواهید رفت اما با ماشین راهپیمایی که از لذات سفر است هیچ خواهد شد. در دیگر سو٬ اگر بچه های کوچک به همراه دارید٬ اجاره ماشین پیشنهاد می شود.

هتل کجا بگیریم
مثل همیشه پیشنهاد می کنم سایت های رزرو آنلاین رو نگاه کنید و نظرات مسافرین قبلی رو به دقت بخونید. ما همیشه با این شیوه موفق بودیم.

6 دیدگاه

  1. بسیار عالی بود

  2. با توضیحات بخش قناری٬ آری یا نه خیلی موافقم. به نظرم این جزایر اسم بزرگی دارند ولی اولویت سفر با یونان است.

  3. ریشه معروف شدن این جزایر رو باید در قبل از انقلاب و فیلم های اون دوره جستجو کرد و اینکه حتمن هم باید کلی قناری توش آزاد باشه که خوندنشون هم با قناری های ما فرق داره!

  4. خیلی خوب و کاربردی. مهم تر از همه این که رویای جزایر قناری را به واقعیتی قابل نقد تبدیل کرد.

  5. هر چه بود من که دو. شب یک بار خوابشو میبینم !!! شاید به روحیات من خیلی نزدیک بود، تمیز ارام زیبا رویایی …. مطمئنم دلم میخواد هر سال برم یه سفر ! 😮

  6. دوستان در نظر بگیرید این جزیره دو فرودگاه شمالی و جنوبی داره که همیشه کاری کردند شما مجبور بشید رفت به شمال و برگشت از جنوب داشته باشید و این خیلی بده. حتما دقت کنید که شهر اصلی در قسمت شمال جزیره واقع شده. برای اطلاعات بیشتر می تونید از کلاسهای زبان من در کانال تلگرام استفاده کنید. https://t.me/shekufe19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *