پنج شنبه , مهر ۱۴ ۱۴۰۱
خانه / تحلیل ها / زندگی در کشور نروژ (قسمت سوم)

زندگی در کشور نروژ (قسمت سوم)

با توجه به سوالاتی که در کامنت ها دیده می شود٬ در ابتدای مطلب لازم به ذکر است ما در مورد سفر و گردشگری می نویسیم نه در مورد پناهندگی. در نتیجه تخصصی برای جوابگویی به سوالات این چنینی نداریم.

کمی از زندگی خانوادگی نروژی ها بدانیم

نروژی ها بسیار از لحاظ آداب و رسوم خانوادگی با ما شرقی ها متفاوت هستند. در سال های خیلی گذشته  یعنی دوران مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها شاید قوانین و قواعد حاکم بر خانواده سنتی تر و تا حدودی شبیه  انچه ما امروز هستیم بوده. اما به مرور زمان آزادی ها ی بیشتر و بیشتری بر خانواده حاکم شده. تا جایی که مثلا ازدواج، امریست کاملا غیر ضروری برای تشکیل یک خانواده .

تا جایی که من متوجه شدم و دیدم، به ندرت زوج های جوانی پیدا میشوند که رسما ازدواج کرده باشند. اکثرا ابتدا باهم دوست میشوند، بعد تصمیم میگیرند با هم زیر یک سقف زندگی کنند، بچه دار شوند و به این ترتیب رسما یک خانواده را تشکیل دهند.شاید بعد از گذشت سال ها که بچه ها دیگر بزرگ شده و حتی خانه را ترک کرده اند مرد تصمیم میگیرد از زن درخواست ازدواج رسمی کند. اگر تا آن زمان همچنان به هم علاقه مند و وفادار مانده باشند!

دلیل این ترس یا فوبیا یا هر چه بشود اسمش را گذاشت از ازدواج،  برای من خیلی مشخص و قابل درک نیست. اما یک دلیل برای امتناع از رسمی کردن و انعقاد قرارداد ازدواج می تواند از دست رفتن یک سری آزادی های شخصی و یا مالکیت دارایی ها باشد. چون اینجا بعد از ازدواج اموال بین زن و مرد به طور مساوی تقسیم می شود.

جدایی یا طلاق  هم از سوی دیگر آمار بالایی در این کشور دارد. به طوری که کم کم فرزندان ناشی از این گونه جدایی ها تبدیل به یک معضل اجتماعی شده اند. مادر و پدر طبق قانون موظف هستند در صورت جدایی ، از فرزند یا فرزندان خود هفتگی مراقبت کنند. یک هفته مادر و یک هفته پدر! بسیاری از این زوج ها طبیعتا هم خانه یا شریک دیگری برای زندگی می یابند و با فرزند خوانده های خود مانند فرزندشان برخورد خواهند کرد. پدر خوانده، مادر خوانده یا برادر خوانده کاملا امری طبیعی و پذیرفته شده در کشور نروژ است.

نظر شخصی من این است که بنیان خانواده به آن معنا که ما می دانیم و می شناسیم در ایران بسیار مستحکم تر و معنا دار تر است. حمایت های خانوادگی و تلاش برای ثبات آن در ایران  بسیار پر رنگ تر از نروژ است. ار آنجایی که دولت نقش بسیار مهمی در تامین امنیت و رفاه کودکان ایفا میکند، والدین خود را صد در صد مسئول و متعهد به حفظ نظام خانواده نمیدانند.

جایگاه زنان در اجتماع

تمام تلاش کشورهای پیشرفته بر یکسان سازی جایگاه و حقوق اجتماعی زن و مرد است. این یکسان سازی در کشور نروژ تا حدودی از حد خود فرا تر رفته به شکلی که زنان بسیاری از امتیازاتی را دارند که مردان از آنها بی بهره اند. گفته میشود در یک شغل اگر زن و مردی باهم خواهان آن باشند و از کیفیت یکسانی هم برخوردار باشند احتمال زیاد زن است که شغل مورد نظر را خواهد گرفت. حق طلاق، حزانت فرزندان در صورت جدایی، و حتی سقط جنین هم با زن است. همینطور اتتخاب نام فامیل و از این دست.

زنان در تمام عرصه ها پا به پای مردان و گاهی چند قدم پیش تر از آن ها حضور دارند. ورزش، مشاغل مهم دولتی و خصوصی و در کابین دولت زنان حرف اول را میزنند وحتی نخست وزیر نروژ که مهمترین شخص پس از پادشاه آن است یک زن می باشد.

چیزی که به وضوح می شود حس کرد اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی است که زنان و دختران نروژی دارند و ما ایرانی ها به سختی میتوانیم آن را درک کنیم. اینجا جنسیت ، سواد و شغل حرف اول را در روابط نمی زند. چیزی که اهمیت دارد دانش  اگاهی و اعتماد به نفس است.

نروژ بهشت کودکان

حقا که نروژ همه ساله بجا و منصفانه بهترین کشور برای مادر شدن انتخاب میشود.

زندگی اینجا برای بچه ها بهشتی است که تا در آن زندگی نکنی نمیفهمی. همه چیز برای بچه ها وجود دارد و همه جا الویت با بچه هاست. اگر باردار باشی یا کودکی داشته باشی اکثرا در صف ماندن و انتظار کشیدن نداری. به کودکان بسیار بها داده میشود حتی در اداره پلیس که رسما ترسناک ترین و رسمی ترین جا باید یاشد بخشی برای بازی بچه ها تعبیه شده. هزینهدرمانبرای بچه ها تا ۱۸ سالگی رایگان است و از زمان به دنیا امدن حقوق کمی هم هر ماهه دریافت میکنند.

کشوری که به آینده اش می اندیشد ، کودکانش را بزرگترین سرمایه اش میداند.

مشکلات و دردسر های زندگی در نروژ

خیلی کلی می شود مشکلات زندگی در نروژ را برای ما ایرانی ها به چند دسته تقسیم کرد:

اختلافات فرهنگی: همیشه مشکل ساز می شوند. ما حرف آن ها نمی فهمیم و آن ها هم حرف ما را. اما گذر زمان کم کم این مشکل را برطرف میکند. مادامی که شما خود را وارد اجتماع کنید و از پیچ و خم های زندگی در نروژ سر در بیاورید، زندگی آسان تر میشود

زبان:

کلید زندگی در هر کشور بیگانه. زبان آموزی را در اولویت زندگی خود قرار دهید.

آب و هوا:

نیمی از سال سرد است  و تاریک. بسته به این که کجا زندگی میکنید باران و باد هم سهم زندگی شما خواهد بود. خود را برای کت و کلاه و بارانی  آماده کنید.

خورد و خوراک:

دیگر ایران نیستید پس عادات غذایی خود را تغییر دهید یا اینکه در سوپر مارکتی های آسیایی و ترک دنبال غذاهای رویایی خودتان که با طعم و مزه اش بزرگ شده اید بگردید.

ارتباطات و دوست یابی:

دوست نروژی؟ خوب اگر خوش شانس باشید بعد از چهار پنج سال میتوانید یکی دو دوست نروژی داشته باشیدآن هم نه دوست فابریک . اما دوست ایرانی و خارجی راحت پیدا میشود بسته به اینکه چقدر برون گرا باشید.

دور زدن ها و زیر آبی رفتن های خاص ما ایرانی ها: اصلا حرفش را هم نزنید. اینجا همه چیز یک مسیر مشخص و معین دارد که تا با آن اخت بگیرید حسابی حرصتان در می آید. !

کار یابی:

در حال حاضر مشکل بیکاری گریبان گیر خیلی از کشور هاست. قیمت پایین نفت  سبب شده خیلی ها شغلشان را از دست بدهند. اما با این همه آمار بیکاری در نروژ کمتر از کشورهای همسایه است.

تحصیل:

اگر قصد درس خواندن در نروژ دارید باید از طریق دانشگاه ها پذیرش بگیرید. خیلی از دانشگاه ها با مدرک زبان انگلیسی ایلتس و تافل دانشجو میپذیرند. اما هزینه زندگی اینجا خیلی بالاست و باید پول زیادی با خود بیاورید تا حداقل تا پیدا کردن کار دانشجویی بتوانید دوام بیاورید.

زندگی در نروژ قسمت دوم

زندگی در نروژ قسمت اول

50 دیدگاه

 1. سلام وقت خوش میشه بفرمایید درنیمه دوم مارس هوای اسلو حدودا چند درجه است ایا لباس گرم نیاز هست در ضمن قیمت اپارتمان برای یک هفته خدوداچند است؟ من به همراه همسر ودخترم قصد سفر یک هفتهای در ایام نوروز به اسلو داریم سپاسگزار از وقتتی ه برای پاسخ می گذارید

  • سلام ممنون میشم سوال منو جواب بدین.
   دختر من میخواد قبل از دیپلمش خارج از ایران ادامه تحصیل بده و اونجا دیپلم بگیره و دانشگاه بره. دانش آموز تیزهوشان با نمرات عالی هست ولی بدلیل مشکلات جامعه و عدم اعتبار مدارک پزشکی اینجا در کشورهایی مثل امریکا به تحصیل در نروژ فکر میکنه.
   ممکنه راهنمایی بفرمایید که چطور امکان داره ایشون به همراه مادرش در نروژ زندگی و تحصیل کنه و اینکه آیا امکان زندگی ارزانتر یا دریافت کمک هزینه برای ایشون وجود داره.

   • تحصیل از لیسانس اینجا به نروژی است. یعنی برای شروع دختر شما باید اول نروژی تا سطح B2 یاد بگیره. سایت هر دانشگاه رو نگاه کنید. شرایط پذیرش ساده نیست حتی برای خود نروژی ها. کمک هزینه تحصیلی هم خیر برای خارجی ها وجود نداره. اما فرد با مدرک پزشکی از اتحادیه اروپا می تونه بیاد نروژ کار کنه. خارج اتحادیه هم یک سری آزمون ها داره اما اینطور نیست که به کل قبول نداشته باشند.

 2. افتخار: دمای هوای مارس بین ۵ تا ۱۰ درجه در اسلو پیش بینی میشه . برای ایرانی ها یعنی خیلی سرد ! بله حتما لباس گرم مناسب همراه داشته باشید . سفر بخیر

 3. افتخار: دمای هوای مارس بین ۵ تا ۱۰ درجه در اسلو پیش بینی میشه . برای ایرانی ها یعنی خیلی سرد ! بله حتما لباس گرم مناسب همراه داشته باشید . سفر بخیر

 4. سلام
  دوست گلم من میخوام بیام نروژ ولی شرایط اومدن بصورت قانونی رو ندارم
  دوتا سوال دارم
  اول اینکه اگه با تور گردشگری وارد نروژ بشم میتونم درخواست پناهندگی بکنم؟
  دوم اینکه اگه ویزا برای روسیه بگیرم و از روسیه وارد نروژ بشم میتونم درخواست پناهندگی بدم؟
  در صورت امکان من رو راهنمایی کنید

 5. به شهروز
  همونطوری که بارها اینجا گفته شده٬ ما در مورد سفر و گردشگری می نویسیم نه در مورد پناهندگی. در نتیجه تخصصی برای جوابگویی به سوالات این چنینی نداریم.
  در مورد سوال اولتون که هیچ اطلاعی ندارم اما عقل حکم می کنه که ممکن نباشه.
  در مورد سوال دوم هم اونطوری که از اخبار روز نروژ بر میاد در تلاش هستند که مرز روسیه رو بیشتر کنترل کنند و کسانی رو هم که تا حالا از اون طریق وارد شدند دارند بر میگردونند. توجه کنید که این مسیر عبور از روسیه به نروژ بسیار هم دشوار هستش بخصوص در فصل زمستان.

 6. به شهروز
  همونطوری که بارها اینجا گفته شده٬ ما در مورد سفر و گردشگری می نویسیم نه در مورد پناهندگی. در نتیجه تخصصی برای جوابگویی به سوالات این چنینی نداریم.
  در مورد سوال اولتون که هیچ اطلاعی ندارم اما عقل حکم می کنه که ممکن نباشه.
  در مورد سوال دوم هم اونطوری که از اخبار روز نروژ بر میاد در تلاش هستند که مرز روسیه رو بیشتر کنترل کنند و کسانی رو هم که تا حالا از اون طریق وارد شدند دارند بر میگردونند. توجه کنید که این مسیر عبور از روسیه به نروژ بسیار هم دشوار هستش بخصوص در فصل زمستان.

 7. سلام ممنون از راهنمایی خوبتونمن میخوام ویزای دانشجویی بگیرم یکی از دوستان گفت اونجا خونه میدن و هفته ای 20 ساعت میتونی کار کرد
  من 18 سال دارم و کار تخصصیم رایشگری مردانه است و مدرک فنی هم دارم آیا به تین شغل بها میدن و برای من پون حساب میشه در ضمن اونجا قد مرد مهم هست چون میگن زن هتی بلند قدی داره

 8. سلام و ممنون از اطلاعات مفيد و ارزشمندتون
  در صورت امكان يك سري توضيحات در مورد بديهيات در شهر اسلو مانند ترتيب محله هاي پولدارنشين تا سطح متوسطشون
  و دليل استفاده نكردن شهروندان از ماشين شخصي و چيزهاي ساده ي ديگه???

 9. سلام و ممنون از اطلاعات مفيد و ارزشمندتون
  در صورت امكان يك سري توضيحات در مورد بديهيات در شهر اسلو مانند ترتيب محله هاي پولدارنشين تا سطح متوسطشون
  و دليل استفاده نكردن شهروندان از ماشين شخصي و چيزهاي ساده ي ديگه???

 10. به مهدی : ایتجا برای ارایشگری باید مدرک تایید شده ی خودشون رو بگیری. قد و ظاهر هم خوشبختانه اصلا اهمیتی داره اینها این مراحل و پشت سر گذاشتن مهم انسان بودن و اخلاق خوب داشتنه ! کار دانشجویی هم پیدا میشه برای کذران زندگی کافی هست در امدش

 11. به مهدی : ایتجا برای ارایشگری باید مدرک تایید شده ی خودشون رو بگیری. قد و ظاهر هم خوشبختانه اصلا اهمیتی داره اینها این مراحل و پشت سر گذاشتن مهم انسان بودن و اخلاق خوب داشتنه ! کار دانشجویی هم پیدا میشه برای کذران زندگی کافی هست در امدش

 12. با سلام و تشکر زیاد بابت صبر و حوصله شما عزیزان

  دوتا سوال دارم و ممنون میشم اگه پاسخ بدید . البته میدونم شما در زمینه گردشگری راهنمایی میکنید ولی بالاخره توی اون محیط هستید و از خیلی مسائل مطلع .

  1- بنده کارشناس برق و اتوماسیون با 2 سال سابقه طراحی ماشین آلات و خطوط تولید صنعت فولاد و جرثقیل و …و 16 ثبت اختراع و 4 مقاله و … کار واسم سخت پیدا میشه یا راحت؟ چه ویزایی واسه پیدا کردن کار باید بگیرم که بیام دنبال کار ؟

  2- در مجموع با همه سختی هایی که زندگی توی هر کشور دیگه ای داره . به شرایط روحی و زندگی خودتون توی ایران از 100 چند میدید و الان که نروژ هستید از 100 چند میدید ؟

  ببخشید طولانی شد

 13. با سلام و تشکر زیاد بابت صبر و حوصله شما عزیزان

  دوتا سوال دارم و ممنون میشم اگه پاسخ بدید . البته میدونم شما در زمینه گردشگری راهنمایی میکنید ولی بالاخره توی اون محیط هستید و از خیلی مسائل مطلع .

  1- بنده کارشناس برق و اتوماسیون با 2 سال سابقه طراحی ماشین آلات و خطوط تولید صنعت فولاد و جرثقیل و …و 16 ثبت اختراع و 4 مقاله و … کار واسم سخت پیدا میشه یا راحت؟ چه ویزایی واسه پیدا کردن کار باید بگیرم که بیام دنبال کار ؟

  2- در مجموع با همه سختی هایی که زندگی توی هر کشور دیگه ای داره . به شرایط روحی و زندگی خودتون توی ایران از 100 چند میدید و الان که نروژ هستید از 100 چند میدید ؟

  ببخشید طولانی شد

 14. سلام
  ممنون از مطالب و اطلاعاتی که ارائه دادید.
  خواستم رشته ها و یا منبعی برای اطلاع از اینکه بتونیم برای کار و نهایتا زندگی به نروژ مهاجرت کنیم معرفی نمایید. با تشکر .

 15. سلام بزرگوار فرمودید هزینه ها خیلی بالاست و پول زیادی با خود بیاورید.
  لطفا بفرمایید ماهیانه چه هزینه ای می شود؟ (خوراک و پوشاک و مسکن؟)

 16. سلام من کارشناسی ارشدمهندسی نفت دارم.میخام اپلای کنم برای دکترا..وضعیت مالی خوبی ندارم.کدوم کشورها به هزینه ی کمتری نیاز داره و راحتتر فاند میدن..آیا متاهل یا مجرد بودن تاثیری در گرفتن فاند داره؟ ممنون میشم کمکم کنید

  • در کل هزینه زندگی در شمال اروپا بالاست و از همه بالاتر هم نروژ هست اما از طرف دیگه شانس پیدا کردن کار در زمینه نفت و گاز در نروژ بالاست. فاند فقط بر مبنای شایستگی است و وضعیت تاهل و جنسیت و حتی وضعیت مالی خود شخص در آن تاثیرگذار نیست.

 17. سلام دوست عزیز
  تیم مای زیما قصد راه اندازی وبلاگی رو داره که در اون تجربیات زندگی کسانی که در خارج از ایران زندگی و یا تحصیل می کنند یا مسافرت داشتند رو منتشر می کنه. اطلاعاتی مثل هزینه رفت و آمد، خورد خوراک، مسکن و…
  ما تازه با شما آشنا شدیم و از خواندن مطالب مفیدتون لذت بردیم. اگر اجازه بدید از مطالب شما با ذکر منبع در کانال و پیجمون استفاده کنیم.
  ممنون از همکاریتون

 18. البته؛ با ذکر منبع هیچ اشکالی نداره. خیلی هم خوشحال میشیم.

 19. سلام من ۲تا سوال دیگر هم دارم زبان کشور نروژ خیلی سخت است یا نه ؟ چه رشته های تحصیلی در آنجا راحت و خوب و پر درآمد هست رشتهی تحصیلی شما چیست در ایران من ۱۲ سال دیپلم گرفتم یعنی پیش دانشگاهی نخوندم میگن قبول نمیکنند و دوره دبیرستان مجدد باید خواند و رشتهی تحصیلی معماری هست ازش زیاد خوشم نمیاد رشتهی هنر در داشنگاه آنجا چطوره خیلی ممنونم

 20. سلام. عذرمیخوام اونجا با محجبه بودن خانم ها کاری ندارن؟
  برای غذا مشکل برنمیخوریم؟منظورم ضبح اسلامیه

 21. با سلام و عرض ادب بنده ۴۳ساله خاتم ولیسانس مدیریت برنامه ریزی آموزشی و مدیریت مهدکودک
  همچنین مدرک آرایش و پیرایش با سابقه کار و صد تومن نقد
  چه پیشنهادی برای مهاجرت به نروژداری سپاسگزارم

 22. ببخشید در مهاجرت ؛ تطبیق با شرایط اب هوایی اسلو ؛ واس ما ایرانی ها سخت نیست؟ اب هواش جوری هست که باعث افسردگی ادم بشه؟( من دختر برون گرایی هستم) خیلی از اب هواش نگرانم.
  ممنون میشم اگر تجربه داربد درمیون بزارید

  • بستگی به روحیه شما داره. اگر از هوای ابری و برف و بارون خوشتون نمیاد و حالتون رو بد می کنه اینجا اذیت میشید وگرنه که نه مشکلی نیست.

 23. سلام ببخشید من خانم ۴٠ساله دو فرزند دارم کارمند بیمارستان با ١٧سال سابقه همسرم ۵٠ساله .الان بخاطر بچه هام خصوصا پسرم که مشکل حرکتی داره وایران خیلی اذیت میشه میخام بیام نروژ
  خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید خیلی لطف میکنید
  در صورت امکان تو تلگرام باهاتون صحبت کنم??????

  • اگر پرستار هستید که اینجا پرستاران بازار کار خوبی دارند اما حتما باید زبان نروژی یاد بگیرید تا سطح B2

   • (Clinical laboratory)
    یعنی آزمایشگاه تشخیص طبی کار میکنم
    مدرکمم لیسانس علوم آزمایشگاهی هستش
    چطوری برای کار اقدام کنم

    • ببینید برای مهاجرت از طریق کار باید جاب آفر داشته باشید یعنی کارفرمایی به تخصص شما نیاز داشته باشه و برای شما دعوت نامه بفرسته. اما اگر تا اینجا اومده باشید به هر طریقی اون وقت اول باید مدرک تحصیلی رو معادل سازی کنید altinn.no که زیاد سخت نیست و بعد هم مدرک زبان رو ارایه بدید.

 24. سلام ممنون از مطالب خوب شما واقعا کار ارزشمندی میکنید. من مهرداد هستم ۴۲ ساله روانشناس ارشد بالینی. میخواستم بدونم بازار کار روانشناسی برای یک مهاجر ایرانی چطورِ و آیا از میانگین درامد روانشناسان مهاجر اطلاع دارید؟ اینکه رو کلمه مهاجر تاکید دارم ب این دلیلِ ک احتمالا شرایط روانشناسان بومی فرق داره.

  • خیر هیچ تفاوتی بین شاغلین وجود نداره. شما باید زبان نروژی رو خوب بلد باشید (سطح B2 حداقل) و بعدش هیچ تفاوتی نیست. رشته هایی که با انسان ها سروکار دارند زبان نروژی نیاز دارند.

 25. سلام اولا عاقبتتون بخیر،،دوم اینکه شوهر من رزومه خوب دانشگاهی داره و قصد داره اونجا پذیرش بگیره،،راستش من ادمی هستم که فک میکنم تو کشورغریب دوام بیارم،،ولی شنیدم مردمش سرد هستن،،یعنی محل نمیذارن،میترسم دوام نیارم،،،،امنیت اونجا خوبه؟ممنون

 26. با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  ضمن تشکر از راهنمایی های ارزشمندتان
  ببخشید من یه سوال داشتم با توجه به این که من کارشناس منابع انسانی هستم با سابقه ١٣ سال و مدرک تحصیلی فوق لیسانس مدیریت حقوق من هم نسبتا خوب هست چون خانوادم قصد مهاجرت به نروژ رو دارن میخواستم منو راهنمایی بفرمایید که ایا ارزش داره من این جا شغلم رو از دست بدم و همراه خانواده با سرمایه گذاری مهاجرت کنم

 27. سلام من ۲۰سال سابقه کار دارم . در زمینه کارهای اداری . الان هم در قسمت مدیریت یک شرکت هستم . میخواستم ببینم برای من کار ادرای هست . درحال حاضر مدتی ست که زبان انگلیسی میخونم .

  • در نروژ بدون دانستن یکی از زبان های اسکاندیناوی امکان پیدا کردن کار اداری تقریبا صفر است. اما بهرحال اپلای کنید و شانس خود را امتحان کنید.

 28. سلام یک سوال اگر بخواهیم در نروژ به کار نشر بپردازیم آیا شرایطی فراهم هست

 29. سلام وقت بخیر، همسرم ویزای تحصیلی گرفته و من به عنوان همراه باهاش میام. من مجوز فول تایم کار دارم،، لیسانس زبان دارم و مدرک فنی حرفه ای خیاطی که بین المللی هست و انگار مورد قبولشون هست، بازار کار خیاطی اونجا چجوریه، امکان پیدا کردن کار برای من وجود داره؟ دانشگاه برگن

  • سلام و تبریک. باید وضعیت آگهی های کار را در finn.no چک کنید. برگن شهر بزرگی است و بازار کار خوبی دارد. یاد گرفتن زبان نروژی هم خیلی مهم است

 30. سلام
  میخواستم بدونم با حدودا ۶۰۰ هزار کرون تو نروژ میشه آپارتمان خرید؟

 31. سلام خسته نباشید ما دو فرزند پسر ۱۰ و ۶ ساله داریم…و در رشته ی حسابداری کار و تحصیل کرده ایم…آیا برای ما با دو بچه امکان دادن اقامت هست….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *