چهارشنبه , مهر ۱۳ ۱۴۰۱
خانه / متفرقه / اصول کلی در معامله املاک

اصول کلی در معامله املاک

این نوشته در تاریخ اردیبهشت ۹۵ بروزرسانی گردید.

خیلی وقت بود می خواستم بطور خلاصه راه و رسم معامله ملک را بنویسم. امروز بالاخره فرصتی دست داد تا این تصمیم عملی شود. دقت کنید این نظر شخصی ماست و این وب سایت هیچ مسئولیتی در قبال خرید و فروش آتی شما بر عهده نمی گیرد.

 1. به دقت قیمت حدودی منطقه را قبل از انجام معامله بررسی کنید. خود را هم خریدار و هم فروشنده معرفی کنید. مشاوران املاک حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت متفاوتی برای خریدار و فروشنده قائل هستند.
 2. حتما به همراه یک فرد خبره پای معامله حاضر شوید. این فرد می تواند یک آشنا یا یک مشاور املاک (مستقل از مشاور املاکی که در آن قصد انجام معامله را دارید) یا یک وکیل دادگستری باشد. هیچ گاه به تنهایی وارد انجام معامله نشوید. با این کار قدرت چانه زنی خود را بالا می برید، یک شاهد دارید و احتمال کلاه برداری از شما کاهش پیدا می کند.
 3. اگر در حضور مشاور املاک معامله نمی کنید، حتما قولنامه بنویسید که اعتبار آن با قولنامه مشاورین هیچ فرقی ندارد. در این حالت می توانید با مراجعه به اتحادیه مشاورین املاک شهر خود و پرداخت مبلغ ناچیزی نسبت به ثبت و دریافت کد رهگیری اقدام کنید.
 4. از فروشنده کارت ملی بخواهید و مطمئن شوید که مالک، خود وی می باشد. به دقت سند مالکیت فروشنده را مطالعه کنید. از هیچ ابهامی نگذرید. اگر سند تک برگ ندارد و ملک کاداستر نشده، حتما مساحت و حدود را در قولنامه قید کنید و اختلاف متراژ احتمالی را تعیین تکلیف کنید. دقت کنید ملک در رهن نباشد.
 5. چک های رد و بدل شده را بدقت بخوانید و ثبت کنید. اگر مورد شماره ۲ را انجام داده اید، موارد ۳ تا ۵ تقریبا مشکلی ندارد.
 6. پس از خرید و هنگام نقل و انتقال به یاد داشته باشید که از فروشنده گواهی اتمام بنا، صورت مجلس تفکیکی (اگر آپارتمان می خرید) و بنچاق قبلی را مطالبه کنید و به دقت نگهداری کنید تا سالهای بعد اگر خودتان قصد فروش داشتید به درد سر نیفتید. ترجیحا در دفترخانه قبلی معامله کنید که اسناد و پرونده ملک در آنجا نگهداری شده اما اجباری به این کار نیست.
 7. حتما شماره دفترخانه و تاریخ انتقال سند را مشخص کنید تا در صورتیکه به هر دلیل هر طرف در دفترخانه حاضر نشد بتوانید گواهی عدم حضور وی را از دفترخانه مطالبه کنید که در صورت اختلاف خیلی بکار می آید.
 8. تعریف بنچاق: سندی است که در دفترخانه اسناد رسمی صادر می گردد و اداره ثبت بر مبنای آن سند مالکیت جدید را صادر می کند. دقت داشته باشید فروشنده موظف است مفاصا حساب دارایی، شهرداری و استعلام ثبت سند را قبل از حضور در دفترخانه جهت انتقال رسمی آماده کند. اینها حدود یک ماه اعتبار دارند پس زودتر از موعد مقرر انجام ندهید.
 9. جهت دریافت آخرین بخش از مبلغ قرارداد که معمولا هنگام انتقال سند انجام می شود، دقت کنید اگر فروشنده هستید، به هیچ وجه چک معمولی قبول نکنید. فقط چک رمزدار و بین بانکی تضمینی از خریدار بخواهید و سند را به خوبی و خوشی امضا کنید.

همیشه اختلاف های مختصری بوجود می آید. سعی کنید با متانت و خونسردی این اختلافات را حل کنید.

اگر سوالی بود در قسمت نظرات مطرح کنید تا در حد توان پاسخگوی شما باشیم.

3 دیدگاه

 1. با سلام و تشکر از مطالب مفید تون
  من و همسرم هر کدام به صورت سه دانگ میخاهیم از وام بانکی استفاده کنیم ، آیا در این صورت قولنامه تغییری داده میشود

  • بانک ها گاها قوانین مختص به خود را دارند. قبل از تنظیم قولنامه حتما با بانک مشورت کنید.

  • قولنامه باید نام دو فرد مرد و زن همسر در قولنامه قید بشه یعنی قولنامه بنگاه باید به نام دو نفر قید و نوشته بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *