سه شنبه , مهر ۱۲ ۱۴۰۱
خانه / جهانگردی / گوا، جنوبی ترین نقطه شبه جزیره هند
گوا
هتل گوا

گوا، جنوبی ترین نقطه شبه جزیره هند

اطلاعات کلی

درباره این منطقه از هند مطالب خواندنی زیادی در اینترنت یافت می شود. من سعی می کنم مواردی را به اشتراک بگذارم که کمتر دیده شده و از تکرار اطلاعات عمومی خودداری می کنم.

درباره کلیات منطقه می توانید از اینجا  اطلاعات خوبی جمع آوری نمایید.

قبل از سفر:

ما دنبال یک منطقه ساحلی بودیم که فاصله پروازی زیادی از ایران نداشته باشد. در نهایت پس از بررسی به گوا رسیدیم. طول مدت پرواز مستقیم حدود ۵ ساعت است که اگر از پروازهای خارجی مثل قطری استفاده کنید این زمان به مراتب بیشتر خواهد بود و از پرواز مستقیم خبری نیست.

هتل:

در مورد هتل هم اگر از آژانس های ایرانی استفاده می کنید باز هم انتخاب زیادی نخواهید داشت. تعداد هتل ها محدود است اما با بررسی که انجام دادیم، استفاده از تورهای شرکت های ایرانی به صرفه تر از رزرو مجزای هتل و تور و ویزا است.

تبدیل ارز:

سعی کنید دلار همراه داشته باشید. بدترین جایی هم که می توانید چنج کنید داخل فرودگاه و هنگام رسیدن به گوا است. نرخ چنج فرودگاه ۶۰ روپیه بود که تازه مالیات هم از آن کم کرد و نهایت شد ۵۸٫ از آن بدتر اینکه مقداری از روپیه را با ویزا کارت (دبیت) داد که آنهم هنگام خرید ۳ درصد مالیات می خورد و فقط در داخل کشور هند قابل استفاده است.

اما کجا چنج کنیم؟! بر خلاف بیشتر نقاط توریستی مکانی به نام و مخصوص وجود نداشت. سوپر مارکت ها و تراول آژانس ها با نرخ ۶۴ یا ۶۵ چنج می کنند. نیازی به ارائه پاسپورت و پر کردن فرم هم نیست. خیلی ساده داخل ماشین حساب عدد مورد نظر به توافق می رسد و تمام. هنگام خرید یا در رستوران هم اگر روپیه همراه نداشته باشید براحتی با نرخ ۶۰ روپیه پول چنج می کنند.

ناهار و شام:

قیمت رستوران ها در گوا خیلی مناسب است و کیفیت خوراک هم بالا بود. بطور میانگین هر وعده خوب ۳۰۰ روپیه است. بر خلاف تصور ما خوراک ها تندی بسیار ملایمی داشت و حسب درخواست مشتری تندی اضافه می شود ولی در مجموع طعم خوراک ها عالی بود. می توانید از ماهی و میگو تازه نهایت لذت را ببرید. همه عکس هایی که می بینید وعده های ۳۰۰ روپیه ای هستند. اگر بخواهید کنار ساحل در کلبه ها (shack )ها ناهار بخورید هم انتخاب های زیادی دارید با قیمت کمتر حدود ۲۰۰ روپیه. بخاطر داشته باشید استفاده از اپلیکشن های مختلف هم در انتخاب رستوران ها کمک زیادی به شما می کنند. مثل(Zomato) یا (Tripadvisor) مثلا این نمونه هایی که می بینید ۳۰۰ روپی هستند.

خوراک برنج و میگو ماسالا

 اسپاگتی و میگو

زبان و فرهنگ:

هندی ها (حداقل مردم این منطقه) بسیار آرام و صلح طلب هستند. من طی یک هفته حتی یک مورد دعوا و تنش و بد اخلاقی حتی بین خودشان ندیدم چه برسد به توریست ها که واقعا با احترام برخورد می کردند. تقریبا همه زبان انگلیسی بلد هستند اما “ش” را “س” تلفظ می کنند و در ابتدا شاید کمی دشوار به نظر برسد چه می گویند اما از روز دوم کاملا عادی می شود. در خیابان های باریک گوا وحشتناک رانندگی می کنند و مرتب بوق می زنند! اما همانطور که گفتم این بوق زدن ها منجر به اعصاب خرد کنی و دعوا نمی شود. فقط به شکل جنون انگیزی بوق می زنند! پشت ماشین ها تنها نوشته ای که زیاد دیدم عبارت “لطفا بوق بزنید” بود! کمربند ایمنی بستن هم به کل سوسول بازی به حساب می آمد. بیشتر خودروها دیزل بودند اما مشخص بود کیفیت دیزل بالاست و گوگرد ندارد چون بوی دودی که در ایران متوجه می شویم حتی از اتوبوس های بسیار قدیمی هم به مشام نمی رسید. همچنین تنها منطقه ای از هند است که گوشت گاو سرو می شود.

۲۰۱۷۰۱۲۵_۱۸۲۲۵۱

حتما نام واسکو دو گاما را شنیده اید. دریانورد فاتح پرتقالی که مسلمانان (فاتحان سابق منطقه) را شکست داد و بر مستعمرات پرتقال افزود. او خشونت زیادی در هند و گوا به خرج داد و مرتکب جنایات زیادی شد. در گوا اما خیابانی به نام اوست و تندیس وی در گوشه و کنار شهر به چشم می خورد. مثل این در هتل ما:

۲۰۱۷۰۱۲۶_۱۹۴۳۵۴

برایم جای سوال بود این رفتار. اگر ما بودیم اثری از آثارش باقی نمی گذاشتیم اما چرا هندی ها آن ایام را فراموش کرده اند؟! پاسخ این سوال در نوع تعامل ملت ها با یکدیگر است. اتفاقاتی که حدود ۵۰۰ سال پیش افتاده را باید فراموش کرد و به جلو نگاه کرد. برای هند امروز تجارت و بازرگانی با اروپایی ها به مراتب اهمیت بیشتری دارد تا وقایعی که حتی اطلاعات دقیقی از آنها در دسترس نیست. بناهای عظیمی (مثل کلیسای  کاترین مقدس Se Cathedral که به گفته راهنمای تور بزرگ ترین کلیسای آسیا است) که پرتقالی ها در گوا ساخته اند، امروز منبع درآمد بزرگی برای مردم زنده گوا است و سال به سال بر ارزش و اهمیت آن افزوده می شود.

تور و تفریحات:

تفریحات آبی مختلف یا قیمت های مناسب در گوا وجود دارد. آنچه من دیدم مربوط به ساحل کاندولیم است و از سایر سواحل اطلاع ندارم اما کمابیش شبیه هم هستند. اگر مشکلی با زبان انگلیسی ندارید از تور های سطح شهر استفاده کنید وگرنه شرکت ایرانی ارائه دهنده تور با راهنمای فارسی زبان هم موجود است. عکس های زیر در مورد حدود قیمت تورهای یک روزه و نیم روزه به شما کمک می کند.

تور

۲۰۱۷۰۱۲۳_۱۱۳۴۳۰

در تور آبشار باید صبح زود حرکت کنید. حدود یک ساعت تا رسیدن به منطقه حرکت جیپ ها راه است. بعد از آن هم حدود ۴۵ دقیقه با جیپ مسیر سنگلاخی را از میان جنگل طی می کنید تا به محل پارکینگ جیپ ها برسید. پایین آبشار دودساگار می توانید تنی به آب خنک و تمیز آن بزنید (حدود ۱۵ دقیقه وقت دارید). توجه داشته باشید که یک ساعت وقت داده می شود و از لحظه پیاده شدن از جیپ این زمان شروع می شود. حدود ۲۰ دقیقه هم زمان رفت و برگشت از پارکینگ تا کنار آبشار است. مکانی هم برای تعویض لباس در نظر گرفته شده که البته بهتر است از قبل لباس شنا پوشیده باشید. در بین راه هم می توانید به ماهی ها و میمون ها خوراکی بدهید.

ساحل و آب تمیز است و با خیال آسوده می توانید شنا کنید یا از آفتاب لذت ببرید اما از سواحل مرجانی و ریف خبری نیست. حتی در جزیره گرند آیلند هم چیز زیادی قابل دیدن نبود. آنچه در بعضی از سایت های ایرانی مثل کجارو منتشر شده عکس تزئینی است و در گوا از آب شفاف خبری نیست. من وسایل اسنورکلینگ همراه داشتم اما هیچ کجا آب شفاف نبود. در نهایت چند عدد ماهی می توانستید ببینید. با اینهمه چیزی از زیبایی منطقه کم نمی کند.

۲۰۱۷۰۱۲۰_۱۱۱۲۱۸

ساحل خلوت و تمیز کاندولیم. بعضی روزها ارتفاع موج ها بلند بود اما کف ساحل ماسه ای بود و خطر برخورد با سنگ و صخره وجود نداشت.

۲۰۱۷۰۱۲۴_۱۲۱۱۳۸

خرید:

صنایع دستی مختلف هند در گوا یافت می شود. محصولات چوبی و شال پشمینه (کشمیر) در فروشگاه ها دیده میشد. همچنین خرید ادویه و چای هم خالی از لطف نیست. شال های بافت ابریشم و پشمینه و مصنوعات چوبی همگی ساخت کارگاه های شمال هند در منطقه کشمیر است که از چوب انبه، نخل و گردو استفاده می شود. درخت سندل هم به علت برداشت بی رویه تقریبا منقرض شده است و فروش آن ممنوع است. اگر خارج از مغازه ها دیدید حتما چوب دیگری با اسانس سندل است. ادویه ها را می توانید در تور مزرعه ادویه که با آبشار دودساگار برگزار می شود، خریداری نمایید. فروشندگان تقریبا همه اهالی منطقه کشمیر هند و مسلمان بودند. بعضی با انصاف و بعضی هم دغل! در کل جای چانه زنی وجود دارد. این فروشندگان علاوه بر هندی، اردو هم صحبت می کردند. زبان های پارسی و اردو شباهت های زیادی دارند. حتی هندی هم با وجود تلفظ بسیار متفاوت، کلمات مشابه زیادی با پارسی دارد.

۲۰۱۷۰۱۲۵_۲۲۴۷۳۲

در ۶ کیلومتری کاندولیم منطقه آرپورا شنبه بازار از اکتبر تا آپریل فعال است. بازدید از آن هم خالی از لطف نیست. هنر چانه زنی خود را در اینجا به رخ بکشید. به عنوان مثال یک فروشنده دوره گرد چیزی را ۴۰۰ روپی پیشنهاد داد و من هم که قصدم خرید نبود گفتم ۲۰ تا بیشتر نمی خواهم. گفت ۴۰ تا مال شما و باز هم گفتم نمی خواهم در نهایت به ۳۵ راضی شد!

۲۰۱۷۰۱۲۱_۲۳۲۷۲۵ ۲۰۱۷۰۱۲۱_۲۳۳۰۵۰

همچنین میوه های تازه را از دست ندهید. یک آناناس درشت و شیرین حدود ۸۰ روپی و یک نارگیل تازه ۴۰ روپی بود.

۲۰۱۷۰۱۲۲_۱۲۰۱۳۶

حمل و نقل:

اول از همه سعی کنید منطقه ای هتل بگیرید که حداقل نیاز به تاکسی و حمل و نقل را داشته باشید. اما حدود کرایه تاکسی از این قرار است: ورودی ۱٫۲۵ دلار و هر کیلومتر مسیر ۰٫۳۷ دلار است. حالا تعداد نفرات و ترافیک و ساعت و انصاف راننده قیمت نهایی را تعیین می کند. همچنین می توانید یک موتور سیکلت بدون دنده (اسکوتر مثل هوندا اکتیوا) را برای یک روز حدود ۴۰۰ روپی کرایه کنید و کل منطقه را بگردید. مبلغ ۱۰۰۰ روپی هم به عنوان بیعانه از شما می گیرند. فقط دقت کنید رانندگی در هند برعکس ماست. در ابتدا مخصوصا بسیار گیج کننده به نظر می رسد.

برآورد کلی هزینه برای سفر دو نفره:

سعی کنید هتل را فقط با صبحانه انتخاب کنید تا بتوانید با خیال راحت اطراف بگردید و از خوراک عالی رستوران ها لذت ببرید. هزینه اقامت و ویزا و پرواز از طریق وبسایت آژانس های مختلف برآورد شود. خورد و خوراک روزانه هم ۷۰۰ روپی در نظر بگیرید. هزینه تور و گشت و تفریحات هم که اشاره شد.

در انتها باز هم اگر مطلبی به خاطرم رسید در قسمت نظرات اضافه می کنم.

همچنین اگر به سفر هندوستان علاقمند هستید می توانید این مطالب را هم بخوانید:

سفرنامه هند٬ بخش اول: دهلی٬ آگرا و شکوه تاج محل

سفرنامه هند٬ بخش دوم: جیپور

2 دیدگاه

  1. با تشکر از زحمتی که کشیده اید. پایدار باشید.

  2. خیلی عالی بود . اگه سوالهای دیگه ای داشته باشیم چطوری میشه مطرح کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *