یکشنبه , مهر ۱۰ ۱۴۰۱
خانه / جهانگردی / اوبر، تاکسی نسل نو

اوبر، تاکسی نسل نو

اوبر چیست

مختصر: سیستمی که به کمک یک اپلیکیشن و موقعیت یاب تلفن همراه شما براتون تاکسی پیدا می کنه، کمی ارزونتر از تاکسی های معمول و با اندکی هیجان اضافه.

مفصل: اوبر شرکتی است متشکل از شبکه حمل و نقل که دفتر مرکزی آن در کالیفرنیای آمریکا قرار دارد و در ۵۷۰ شهر دنیا (تا به امروز) فعال است. راننده های طرف قرارداد این شرکت از ماشین خود (یا ماشین اجاره ای) برای ارائه خدمات استفاده می کنند. شرکت در سال ۲۰۰۹ توسط یک برنامه نویس کامپیوتر آمریکایی و یک سرمایه گذار کانادایی تاسیس شد. در آمد شرکت از سال ۲۰۱۴ به ۲۰۱۵ تقریبا سه برابر شده و به بیش از یک و نیم میلیارد دلار رسیده است. به تاریخ کوتاه شرکت که نگاه می کنید پر از دعواهای حقوقی در کشورهای مختلف که خوب بعضی ها را برنده شدند و بعضی ها را هم باختند و مجبور به ترک آن کشور شدند. از یک طرف سیستم معمول تاکسیرانی دل خوشی از این سیستم اینترنتی ندارد و از طرف دیگر دولت ها نگران امنیت مسافرین و نقض قوانین رانندگی توسط رانندگان اوبر هستند.

چطور کار می کند

سیستم معمول این است که مشتری با نصب اپلیکیشن و راه اندازی اولیه آن (شامل ثبت کارت اعتباری برای انجام پرداخت) به نوعی مشخصات خود را ثبت می کند. در زمان نیاز به تاکسی با روشن کردن سیستم موقعیت یاب به محض ورود به اپلیکیشن و وارد کردن مقصد، اپلیکیشن ضمن جستجو و اعلام مشخصات نزدیک ترین راننده ها و تعیین مبلغ سفر به شما حق انتخاب می دهد تا از بین راننده ها بر اساس نوع ماشین و مشخصات راننده از جمله میانگین نظرات مسافرین قبلی یکی را انتخاب کنید.

از دیگر امکانات جالب ارائه شده می توان به امکان تماس با راننده در صورت نیاز قبل از انتخاب نهایی (مثلا اطمینان از وجود صندلی بچه یا فضای کافی برای چمدان ها و …) اشاره کرد. با توجه به اینکه این ماشین ها اجازه ندارند برچسب تاکسی داشته باشند به منظور افزایش ایمنی در همان اپلیکیشن عکس پلاک ماشین، برند ماشین و عکس راننده گنجانده شده است تا مشتری با اطمینان خاطر سوار شود.

دیگر امکانات جانبی که در بعضی شهرها ارائه می شود شامل درخواست تقسیم هزینه با دیگر مسافران علاقه مند است. در این شیوه البته زمان انتظار ممکن است بسیار طولانی شود چراکه باید همزمان کسان دیگری هم خواسته باشند. امکان درخواست ماشین های لوکس هم در بعضی نقاط وجود دارد.

در بعضی شهرها امکان درخواست ماشین بدون پرداخت اتوماتیک با کارت اعتباری و پرداخت نقدی هم وجود دارد.

در کل به نظرم بیشترین کاربرد همان انتخاب معمول پیشنهادی UberX  است.

مشکلات

مشخصا نیاز به کارت اعتباری برای پرداخت و اینترنت در سفر برای بسیاری به خصوص ایرانیان مسافر مشکل ساز است. اما اگر این دو را حل کنید مشکل بزرگ دیگری نیست. طبیعتا در مرتبه اول کمی گیج خواهید شد و نیاز به صرف اندکی وقت و حوصله دارید تا ماشین مناسب پیدا کنید و با راننده هماهنگ شوید و البته بحث زبان دیالوگ با راننده هم مسئله است. بعضی شکایت ها از برخورد نامناسب راننده یا گم شدن وسایل و غیره در جستجوهای اینترنتی دیده می شود اما به نظرم اینها فقط یکی از هزاران مسافرند و عموما رضایت از خدمات وجود دارد.

مزایا

باید اعتراف کنم برای من هیجان این روش مدرن بر پایه اپلیکیشن و اینترنت در کنار اندکی قیمت پایین تر (به جای ۵۰-۶۰ یورو ما ۴۰ یورو هزینه کردیم) مزیت اول بود. قیمت ثابتی که قبل از سوار شدن به تاکسی به شما رسما اعلام می شود و تابع ترافیک نیست هم علت دوم.

تجربه ما

در سفر به پاریس، از فرودگاه “اورلی” به سمت شهر از تاکسی اوبر استفاده کردیم. برای بار اول از این سیستم استفاده می کردیم. بعد از خروج از فرودگاه اپلیکیشن را روشن کردیم و بلافاصله چند ماشین پیشنهاد شد و قیمت هم طبق انتظارم بر اساس جستجوهای اینترنتی ۴۰ یورو. به اولی که یک مرسدس کلاس سی بود زنگ زدم که خوشبختانه انگلیسی هم بلد بود و تایید کرد که صندلی بچه هم دارد و گفت که منتظر باشیم تا چند دقیقه دیگر می رسد. اما وقتی رسید و با توجه به عکس پلاک ماشین سراغش رفتم گفت نه من نبودم و من منتظر کس دیگری هستم و روی اپلیکیشن هم دیدم که توافق ما کنسل شده است. احتمالا من به دلیل استفاده اول بار خطایی در تایید کرده بودم. دوباره امتحان کردم و زنگ زدم به راننده این یکی یک پژو ۵۰۸ بود اما متاسفانه اصلا انگلیسی بلد نبود و با همان چند کلمه فرانسه ای که می دانستم قرار را گذاشتیم و آمد. این یکی صندلی بچه نداشت و دختر کوچکم تا مقصد در بغل ما نشست که البته بر خلاف اسکاندیناوی که اینکار گناهی کبیره محسوب می شود ظاهرا خیلی چیز عجیبی نبود و در شهرهای بزرگ اروپایی روش معمولی است و عموما تاکسی ها صندلی بچه ندارند. راننده بسیار آدم خوش اخلاقی بود، آنقدر که من شک کردم و طبق تجربه ایران تا رسیدن به مقصد و خداحافظی کردن منتظر بودم یک روضه ای بخواند و طلب چند یورو بیشتر بکند اما مودب و خوش اخلاق ما را رساند و خداحافظی کرد و رفت. پول هم چند روز بعد از حسابم کم شد و رسیدش به ایمیلم آمد.

در برگشت هم از سیستم مشابهی استفاده کردیم. در کل اگر کمی صبر و حوصله به علاوه حس کنجکاوی دارید و مشکل پرداخت با کارت اعتباری و اینترنت همراه هم ندارید توصیه می کنم امتحانش کنید.

شهرهایی که اوبر فعال است

لیست کامل شهرها را در سایت خود شرکت در اینجا می توانید ببینید. از شهرهای اطراف ایران، دبی، باکو، آستانه و دوحه را می توان دید.

مطلب پیشنهادی

فیزیک کوانتوم

مدتها بود دنبال مفهوم فیزیک کوانتوم یا همان مکانیک کوانتوم بودم. یکی دو سال پیش …

یک دیدگاه

  1. در ایران سیستم مشابهی توسط تپسی و اسنپ راه اندازی شده که بسیار مورد استقبال قرار گرفته و البته حاشیه های زیادی هم داشته است.
    دیروز آمار جالبی می دیدم. همه آژانس های تهران روی هم ۶۰ هزار ماشین طرف قرارداد دارند درحالیکه فقط اسنپ ۱۰۰ هزار راننده طرف قرارداد دارد! این اتفاق در عرض یکی دو سال افتاده است.
    من از اسنپ زیاد استفاده کرده ام. راضی بودم. هم قیمت و هم راننده ها مودب بودند و ماشین ها تمیز. فقط یک بار ناراضی بودم که در نظرسنجی بعد از سفر از خجالت آن راننده در آمدم.
    در کل همه چیز در حال تغییر است. باید آماده تغییر باشیم وگرنه سیل تغییرات ما را با خود خواهد برد به جایی که نباید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *