چهارشنبه , مهر ۱۳ ۱۴۰۱
خانه / فرانسه / پنیر فرانسوی (بخش دوم)

پنیر فرانسوی (بخش دوم)

پنیر پخته نشده، فشرده شده و پوسته‌ دار
پنیر‌های پخته نشده، فشرده شده و پوسته دار‌ یا از شیرِ گاو تولید میشوند یا از شیرِ گوسفند و بز. شیر مورد استفاده هم ممکن است خام باشد یا پاستوریزه. بو و مزهٔ مخصوص این پنیر مربوط به پوسته‌ پنیر است. پوسته‌ این پنیر‌ها ضخامت‌های متفاوتی دارد. ضخامتِ پوسته به میزان پالایش پنیر بستگی دارد. طبیعت خود شیر هم در مزه پنیر اثر گذر است. در مجموع، بیشتر از سی‌ نوع پنیر فشرده شده‌ پوسته دار در فرانسه تولید میشود. از این میان، معروف‌ترین‌ها عبارتند از: پنیر کانتال (Cantal) و روبلوشن (Reblochon). اسم این پنیر‌ها معمولن از مکان‌های مذهبی‌ یا صومعه‌هایی‌ گرفته شده که برای اولین بار در تولیدِ پنیر نقش داشته اند.

پنیر‌های کپک دار
این پنیر‌ها هم یا از شیر گاو تولید میشوند یا از شیر گوسفند و بز. فارغ از نوع شیر، این پنیر‌ها معمولن در مناطقِ کوهستانی در فرانسه تولید میشوند. از مراحلِ اولیه تولید، فرایند کاشت در تولید پنیر است که شامل اضافه کردن باکتری های اسید لاکتیک به شیر است. باکتری های اسید لاکتیک شیر را اسیدی می کنند و باعث تولید کپک میشوند. از معروف‌ترین انواع این پنیر بلو (Bleu) است که از شیر گاو تولید میشود. پنیر راکفور (Roquefort) که از شیر گوسفند تهیه میشود هم محبوبیت جهانی‌ دارد.

پنیر پخته و فشرده شده
این پنیر از شیر گاو تولید میشود. ویژگی اصلی‌ این پنیر‌ها سوراخ‌های آنست. بسته به نوع پنیر، این سوراخ‌ها اندازه‌های متفاوتی دارند. این پنیر‌ها به خاطر ظرافت در تولید و عطر میوه ای‌ خود بسیار معروف هستند. خود پنیر ممکن است نرم باشد یا فشرده و سخت. از انواع معروف این پنیر‌ها می‌توان به امانتل (Emmental)، کمته (Comté) یا گرویق (Gruyère) اشاره کرد. ‌

پنیر بز
انواع مختلفی‌ از پنیر بز وجود دارد. بافت این پنیر‌ها و طعم و عطر آنها نیز بسیار متنوع است. این تنوع به نژاد بز و ویژگیهای جغرافیایِ چراگاه‌های بز مربوط است. پنیر بز ممکن است با شیر خام یا پاستوریزه تهیه شود. بعضی‌ از این پنیر‌ها از مخلوط شیر بز و گاو تولید میشوند. از معروف‌ترین این پنیر‌ها می‌توان به شوروتن (Chevrotin) و شوینیول (Chavignol) اشاره کرد.

پنیر‌های نیمه جامد
این پنیر‌ها از آب پنیر یا مخلوطی از پنیر‌های ذوب شد تولید میشود. ممکن است انواع دیگری از محصولاتِ لبنی یا مواد معطر هم به این پنیر اضافه کرد. این پنیر‌ها معمولن با نام کارخانه‌های تولید کنند آنها شناخته میشوند.

امیدوارم با این مطلبِ بسیار فشرده در مورد پنیر‌های فرانسوی، علاقه و کنجکاوی به شما کمک کند تا بیشتر در این مورد تحقیق و مطالعه کنید و در نهایت روزی هم موفق به چشیدن تعدادی از این پنیر‌ها شوید. توجه کنید همه مطالب بالا برداشت و ترجمه شخصی‌ من از وبسایت‌های فرانسوی میباشد.

قسمت اول را هم مطالعه کنید

5 دیدگاه

  1. اوی اوی اوی
    چقدر تنوع
    واقعا وسوسه شدن اینبار چندتایش رو پیدا کنم و امتحان کنم
    مثل خیلی کارهای دیگه باید یه کم روحیه ریسک پذیر داشت و آماده بود تا مزه های جدید رو امتحان کرد. فاصله گرفتن از سنتهای جامعه و امتحان چیزهای جدید ، دل و جرات میخواد و طبع بلند

  2. کاش میگفتی کدومش با چی خوشمزه میشه. بعضی با انگور بعضی با نان و بعضی خالی خالی

  3. بسییار جالب بود باید خوشمزه باشند

  4. چجوری پنیر کپک دار رو می خورند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *