پنج شنبه , مهر ۱۴ ۱۴۰۱
خانه / تحلیل ها / گواهینامه رانندگی در نروژ
جاده نروژ
Trollstigen road.

گواهینامه رانندگی در نروژ

Trollstigen road.

روند گرفتن گواهینامه در نروژ بسیار طولانی و پر هزینه است. بطور متوسط ۶ ماه زمان لازم دارد و چیزی حدود ۳۰ هزار کرون نروژ هزینه روی دست شما می گذارد. وقتی ثبت نام کردم برای دریافت گواهینامه کاملا از خودم مطمئن بودم چون سالها بود در ایران رانندگی می کردم و راننده بدی هم نبودم اما با شروع دوره دقیقا رسیدم به این جمله که ” همی بدانستم که نادانم!”

شروع سن آموزش از ۱۶ سالگی است اما در ۱۸ سالگی می توان گواهینامه گرفت. در این دوره ها علاوه بر بدیهی ترین اصول رانندگی شما با ایمنی و مسایل فنی خودرو هم آشنا می شوید. ۱۶ ساله ها می توانند کنار یک بزرگتر که حداقل ۲۵ سال دارد و ۵ سال از گرفتن گواهینامه اش گذشته تمرین کنند. البته باید یک دوره مقدماتی را در آموزشگاه بگذرانند و پشت ماشین هم یک “L” بزرگ بچسبانند که یعنی تحت آموزش!

مراحل دریافت گواهینامه در نروژ

بطور خلاصه دریافت گواهینامه با ثبت نام در یک آموزشگاه رانندگی شروع می شود و شامل گذراندن این دوره ها می شود:

 • ابتدا ساعات مشخصی آموزش عملی رانندگی در شهر, جاده و … است که بستگی به وضعیت فرد دارد و تشخیص مربی.
 • رانندگی در شب و آشنایی با خطرات آن
 • رانندگی در برف و یخ و شرایط جاده لغزنده و آموزش رانندگی تدافعی
 • ایمنی در رانندگی و آموزش کمک های اولیه به مصدومین (تئوری و عملی)
 • در نهایت رانندگی طولانی در جاده

وقتی همه اینها به پایان رسید و آزمون تئوری و عملی را با موفقیت به پایان رساندید می توانید گواهینامه دریافت کنید. یادآور می شوم با داشتن گواهینامه ایرانی (بین الملی) می توانید فقط تا ۳ ماه بعد از ورود به نروژ با آن رانندگی کنید.

یکی از موارد جالبی که یاد گرفتم این بود که گواهینامه را یک قرارداد دو طرفه میان شخص و دولت می دانند به این صورت که دولت متهعد می شود اگر شما طبق قوانین مندرج در کتابچه راهنمایی و رانندگی برانید‬‮‬, جاده هایی بسازد که سلامت شما را تضمین می کند! به زبان ساده می گویند تو درست رانندگی کن من هم جاده استاندارد در اختیارت قرار می دهم.

ایمنی در جاده های نروژ

یکی دیگر از موارد جالبی که یاد گرفتم حداقل سرعت رانندگی بود. مثلا اگر در جاده ای سرعت مجاز ۷۰ کیلومتر است شما باید حدود همین ۷۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کنید. سرعت کمتر به معنای ایجاد خطر برای سایرین است. نمی توانید طبق میل خود ۴۰ کیلومتر بروید و تخمه بشکنید و از مناظر اطراف لذت ببرید. اگر به هر دلیلی مثل خرابی ماشین مجبور شدید آهسته رانندگی کنید باید هر چند کیلومتر توقف کنید تا ترافیک پشت سر شما تخلیه شود و مجدد راه بیفتید.

جاده ها در نروژ بسیار باریک و اغلب کوهستانی و پرپیچ و خطرناک هستند و پر از تابلو و علایم مختلف. سرعت مجاز هم اصولا ۸۰ کیلومتر در نواحی غیر مسکونی است و به ندرت فقط در چند بزرگراه به ۱۱۰ کیلومتر می رسد. تقریبا همه قوانین را رعایت می کنند و راننده های ماهری هستند. مشکل عمده به نظر من فقط مصرف الکل و مواد مخدر است.

قوانین بازدارنده هم بسیار سختگیرانه است و به هیچ وجه با کسی شوخی ندارند به عنوان مثال اگر به عنوان اولین ماشین سر صحنه تصادف رسیدی و توقف نکردی برای کمک ممکن است با ۳ سال حبس و تعلیق دائم گواهینامه مواجه شوید. یا مثلا رانندگی با سرعت بالای ۲۰ کیلومتر از سرعت مجاز ۱۰ هزار کرون جریمه دارد بعلاوه محرومیت ۲ تا ۳ ماه از رانندگی. تصور کنید در شهر که سرعت مجاز ۳۰ کیلومتر است با سرعت ۵۰ کیلومتر رانندگی کنی و معادل  حدود ۶ میلیون تومان (هر کرون حدود ۶۰۰ تومان) جریمه شوی!!! بیشتر از  ۱۵۰ کیلومتر در بزرگراه حتی بدون به خطر انداختن دیگران حداقل ۱۸ روز زندان بدون قید و شرط دارد! حضور پلیس هم بیشتر نامحسوس است.

اما نتیجه این سختگیری ها رانندگی آرام و با اعتماد به نفس مردم و احساس آرامش برای همه شهروندان و در نهایت تعداد بسیار پایین کشته ها و مجروحین جاده ها است که بهترین عملکرد را در دنیا به خود اختصاص داده. درحالیکه در نروژ فقط  ۲۰ نفر به ازای هر یک میلیون نفر در جاده ها کشته می شوند این عدد در ایران حدود ۲۰۰ نفر در یک میلیون نفر است. تعداد کشته های حوادث رانندگی نروژ را از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ در زیر می بینید:

منبع عکس statista

در ایران هم خوشبختانه آمار نشان از کاهش تعداد کشته ها دارد اما تا رسیدن به سطح قابل قبول راه درازی در پیش است.

منبع آمار روی عکس

3 دیدگاه

 1. روند کاهش ایران هم خیلی خوب بوده اما هنوز جای کار زیاد داره.
  خیلی مهمه که تو کلاس‌های آموزش رانندگی در مورد آمار و ارقام و دلایل تلفات زیاد به جوونا اطلاع رسانی بشه. عکس‌های تصادفات واقعی و عواقب بی‌توجهی‌ها.
  هرچند خیلی از ماشین‌هامون کیفیت فنی پایینی دارن اما هنوزم بی‌توجهی راننده‌ها به قوانین، فروختن جان به قیمت صرفه‌جویی یه شب پول هتل و عصبانیت و دیدگاه ناموسی به پدیده سبقت گرفتن، مهم‌ترین دلیل تلفات سنگین.

  • آره هر چی هم پراید رو مقصر بدونیم خوب که کلاهمون رو قاضی بکنیم می بینیم که وحشتناک و بدون منطق و خشن رانندگی می کنیم تو ایران

 2. آموزش رانندگی تو ایران صرفا تکنیک فن رو آموزش می‌ده و جنبه نسئولیت اجتماعی و عواقب حوادث رو خوب تفهیم نمی‌کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *