چهارشنبه , مهر ۱۳ ۱۴۰۱
خانه / علم و فناوري / راهنمای جامع تحصیل در نروژ

راهنمای جامع تحصیل در نروژ

فرصت برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در نروژ هستند

نروژ یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی است، زیرا تحصیل در دانشگاه های دولتی آزاد است. گرچه هزینه های بالای زندگی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

بیش از ۲۰۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دسترس است، و بسیاری رشته های دیگر که به زبان نروژی تدریس می شود. در مقطع لیسانس تقریبا تمامی رشته ها به طور انحصاری به زبان نروژی تدریس می شود، گرچه بعضی استثنائات وجود دارد.

دانشجویان بین المللی می توانند برای  رشته هایی که به زبان نروژی ارائه می شوند نیز ثبت نام کنند اما لازم است ابتدا امتحانات نسبتا دشواری جهت تعیین سطح زبان بگذرانند که غالبا نیازمند مشارکت در دوره ای آموزش زبان یکساله قبل از آغاز تحصیل است. (تا سطح B2)

حدود ۱۵۰۰۰ دانشجوی خارجی در حال حاضر در موسسات آموزش عالی نروژی مشغول به تحصیل هستند.

Class Of University Students Using Laptops In Lecture

ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی

آژانس نروژی تضمین کیفیت در آموزش و پرورش (NOKUT) مسئول رسیدگی به درخواست برای به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی خارجی و اعطای تاییدیه ECTS است. این موسسه همچنین تعیین می کند که آیا سطح دوره گذرانده شده و جزییات دروس با دوره نروژی همخوانی دارد یا خیر.

اجازه اقامت برای دانشجویان

شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا EU/ EEA به اجازه تحصیل در نروژ نیازی ندارند، اما باید پس از ورود اطلاعات شخصی را در سامانه ملی ثبت کنند. شهروندان کشورهای دیگر باید درخواست ویزای تحصیلی کنند. مستندات زیادی به همراه مدارک نشان دهنده محل اقامت در نروژ و توان مالی باید تهیه و ارائه شود. برای اطلاعات بیشتر به این راهنمای مهاجرت مراجعه کنید.

آموزش زبان نروژی

بعضی از دانشگاه ها به دانشجویان خارجی دوره های آموزش سریع زبان نروژی ارائه می کنند. این دوره ها معمولا در طول تابستان قبل از شروع کلاس های درسی برگزار می شوند. در شماری از دانشگاه ها نیز امکان تحصیل زبان نروژی در غالب دوره های سالیانه وجود دارد. اولویت ثبت نام در این دوره ها اغلب به شهروندان غیر اتحادیه اروپا EU/ EEA اعطا می شود.

با توجه به اولویت های استخدامی برای کسانی که به زبان نروژی آشنایی دارند٬ چنانچه قصد اقامت و کار بعد از تحصیل دارید، اکیدا توصیه می شود که آموزش زبان را در اولویت قرر دهید.

در این وبسایت توصیه های خوبی برای شروع به یادگیری زبان ارائه شده است.

چه رشته ای و کجا؟

زیر شاخه های بسیاری در رشته های مربوط به کسب و کار، علوم و هنر در دانشگاه های نروژ ارائه می شوند. برخی موسسات دوره های مربوط به صنایع وابسته به انرژی را نیز بطور تخصصی ارائه می دهند.

مؤسسات بزرگتر بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد خود را به شکل بین المللی در رشته های متنوع اجرا می کنند. فهرست شماری از آنها در اینجا ارائه شده است.  با نگاهی به نقشه کشور و موقعیت شهرها درک بهتری از شرایط جغرافیای هر دانشگاه خواهید داشت.

دانشگاه های پایتخت٬ اسلو:

دانشگاه های غرب و جنوب نروژ:

دانشگاه مرکز به سمت شمال نروژ:

دانشگاه های شمال نروژ:

لیست کامل را در اینجا ببینید.

مطلب مرتبط:

راهنمای تحصیل در نروژ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *