چهارشنبه , مهر ۱۳ ۱۴۰۱
خانه / تاريخ / تاریخ به روایتی دیگر- قسمت اول
history
history

تاریخ به روایتی دیگر- قسمت اول

سعی می کنم در این نوشتار و چند نوشتار آتی به همزمانی وقایع در دنیا بپردازیم و تاثیر جوامع روی همدیگه رو بررسی کنیم.

history

  • ایران حدود سال ۱۲۸۵ خورشیدی و ۱۹۰۶ میلادی

ایران وارد عصر مشروطه می شد. ظلم و بی کفایتی ناصرالدین شاه و ضعف نسبی مظفرالدین شاه شروع مشروطه خواهی در ایران را باعث شد. ده سال قبل از آن یعنی در سال ۱۲۷۵ مظفرالدین میرزا شاه شد و بهمن ماه همان سالی که فرمان مشروطه را امضا کرد درگذشت. یعنی ۶ ماه بعد از امضای همایونی در ۵۴ سالگی مرد!

  • آمریکا

تؤودور روزولت رییس جمهور آمریکا بود. ۲۶ امین رییس جمهور آمریکا. ساخت کانال پاناما شروع شده بود. ۸ سال بعد از این تاریخ جنگ جهانی اول شروع شد. همان سال زلزله هولناک سان فرانسیسکو هم اتفاق افتاد.

  • انگلیس

این کشور در تدارک بازی های المپیک ۱۹۰۸ لندن بود. مقرری بازنشستگی برای همه افراد بالای ۷۰ سال تعیین شد. چرچیل ۳۲ ساله بود و تازه وارد سیاست شده بود. نماینده مجلس یکی از مناطق کشور بود. انگلیس در حال توسعه قدرت نظامی و امضای پیمان های همکاری با دیگر کشورها مثل روسیه بود.

  • روسیه

از دو سال قبل روسیه با ژاپن وارد جنگ شده بود و اوضاع آشفته ای داشت. ۱۹۰۵ در روسیه انقلاب شد و مقدمه ای برای انقلاب بزرگ. لنین ۳۶ ساله بود و ۱۲ سال بعد انقلاب ۱۹۱۷ را رهبری کرد و اتحاد جماهیر شوروی را تاسیس کرد که تا ۷۳ سال بعد سرنوشت میلیون ها نفر را تغییر داد.

از علم و دانش چه خبر؟

ادیسون ۵۹ ساله بود و انیشتین ۲۷ ساله بوده. دکتر حسابی ما هم ۳ سالش بوده. بیشتر از ۲۰ سال قبل از تاریخی که ما درباره آن صحبت می کنیم روشنایی خیابان های آمریکا آغاز شده بود. از حدود ۱۸۸۰ میلادی یا ۱۲۵۹ خورشیدی لامپ در مقیاس تجاری در آمریکا تولید و به فروش می رسید. در ایران اما هنوز خیابان ها تاریک بود. تا سال ۱۳۱۷ و در دوره رضا شاه اولین کارخانه برق وارد ایران شد و روشن شدیم! یعنی تقریبا ۶۰ سال بعد از آمریکا.

و نفت… یکسال بعد از مرگ مظفرالدین شاه چاه شماره یک مسجد سلیمان به بهره برداری رسید. ظرفیت تولید آن حدود ۲۲۰ بشکه در روز بوده است. حدود ۵۰ سال قبل از آن نفت در آمریکا کشف شد. در عربستان سال ۱۳۱۷ و در نروژ از سال ۱۳۴۸ تولید نفت آغاز شد.

  • چهره های سیاسی و مذهبی

رضاخان در این سال ۲۹ ساله بوده و ستوان بوده و مشغول سرکوب شورش های مختلف در ایران بوده است. آیت اله خمینی هم ۴ ساله بوده و فعلن مشغول شیطونی!

یک دیدگاه

  1. روش جالبی رو برای بررسی تاریخ در پیش گرفتی
    ببینیم چطور می‌ره جلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *