شنبه , آذر ۱۲ ۱۴۰۱
خانه / جهانگردی / غذاهای نروژی

غذاهای نروژی

امروز میخوام درباره غذاها و فرهنگ غذایی نروژ یه کم بنویسم. قطعیت خاصی هم نداره. برداشت و شناخت شخصی من بوده.

Fårikål

یا فُریکُل بصورت لفظی ترجمه میشه گوسفند تو کلم! فقط گوشت گوسفند و کلم هست با نمک و فلفل سیاه.

عکس از ویکی پدیا است. سیب زمینی هم در این عکس آپشن لوکسی حساب میشه. اصل این غذا فقط کلم سفید هست و گوشت گوسفند.

Pinnekjøtt

یا پینه شُت. در اصل غذای مردم غرب نروژ بوده که به تدریج همه نروژ متداول شده.

از گوشت گوسفند نمک سود شده و سیب زمینی درست میشه. به همین سادگی است که در عکس میبینید. نروژی ها تقریبا بجز فلفل سیاه هیچ ادویه ای استفاده نمی کنند. غذای مخصوص کریمس یا یول هست بقول نروژی ها. از حدود دسامبر شروع می کنند به خوردنش یعنی اینطور نیست که غذای روزانه باشه.

Lutefisk

یا لوته فیسک یا ماهی لوته! از ماهی کاد خشک و نمک سود شده تهیه میشه با کمی بیکن سیب زمینی.  اینهم غذای کریسمس به حساب میاد. در پرانتز بگم مصرف ماهی در شمال نروژ زیادتر هست نسبت به جنوب.

اینهم لینک مربوطه که اطلاعات بیشتری درباره این غذا داره.

 

Kjøttkaker

شُت کاکه. این غذا تقریبا همیشه خورده میشه و تقریبا همه رستوران های نروژی سرو می کنند. گوشت چرخ کرده شبیه کوفته خودمون با سیب زمینی و مربای تیته بر (یه جور بر یا تمشک هست. من ندیده ام ایران و برای همین معادل فارسی نداره). این ترکیب مربا و گوشت اولش برای من عجیب بود اما بقولی خیلی خوب به هم میان و خوشمزه است!

یه چیزی شبیه عکس بالایی است. اون چیز سبز سیب زمینی و نخود فرنگی است که البته اینجا نخودش خیلی زیاد شده اما تقریبا همین هست. خودشون سس رو فقط یکشنبه درست می کنند یعنی اگر این غذا خونگی پخته بشه بجز یکشنبه ها سس نخواهد داشت!

غذای بعدی یکی از هیجان انگیز ترین هاست!!!

Smalahove

سمالاهووه یا همون کلپچ خودمون ولی فقط کله! اینهم در اصل غذای منطقه غرب به حساب میاد اما کل نروژ خورده میشه. من هنوز ندیده ام رستورانی سرو کنه. اگر ببینم که حتما امتحان می کنم!

منبع عکس هم ویکی پدیا است.

Rømmegrøt

یا رُمه گرُت یک جور دسر خیلی چرب هست مخصوص مهمانی های خاص و جشن ها. فقط خامه پخته شده است با کره و شکر و دارچین سرو می شود.

اینهم لینک به این دسر

Risgrøt

یا ریسگِرُت همون شیربرنج خودمون هست. اینهم در ایام یول یا کریسمس پخته میشه. وقتی این را می پزند یک ظرف هم برای یوله نیسه ها بیرون خانه می گذارند تا نظر لطفشان شامل حال ساکنان آن خانه شود. در فرهنگ نروژی چند تا نیسه داریم که شاید یه وقت دیگه درباره اونها نوشتم. نیسه همون پاپانویل هست

اینهم منبع عکس و البته طرز پخت!

Spekemat

یا سپکه مات شبیه بیکن و سوسیس است اما نیازی به پختن ندارد. شبیه کالباس اما خشک تر. بیشتر برای وعده شام استفاده می شود. در همه سوپرمارکت ها هم به وفور دیده میشود.

اینهم منبع عکس با جزییاتی بیشترالبته.

در نروژ بچز نان های حجیم که تقریبا همیشه و در سه وعده روزانه استفاده می شود دو نوع نان دیگر هم دارند که کمتر متداول است و بیشتر مناسبتی است یا با غذاهای سنتی که اشاره شد مصرف می شوند.

Lefse

نان لفسه که همان نان لواش خودمان است

منبع عکس

و دیگری

Flat Brød

یا فلات برو (عکس از این لینک) که نان خشک بسیار نازک است. این نان بصورت خشک با غذا خورده می شود  بر خلاف لفسه که بصورت سنتی آب زده می شود قبل از خوردن تا نرم شود چون اینهم برای مدت طولانی بصورت خشک نگهداری می شود. البته الان به شکل تازه در فروشگاه ها موجود است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *