یکشنبه , مهر ۱۰ ۱۴۰۱
خانه / جهانگردی / سفرنامه کراکوف (لهستان)

سفرنامه کراکوف (لهستان)

کراکوف (۱) دومین شهر بزرگ و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای لهستان است. ژانویه ۲۰۲۰ سفر کوتاهی به این شهر داشتیم و اینجا تجارب و خاطرات سفر رو ثبت می‌کنم.

مقدمه و برداشت کلی من از این سفر

– سفری کوتاه، تجربه‌ای جالب، فضایی متفاوت و گردشگری ارزون (در مقایسه با اروپای جنوبی، مرکزی و شمالی)

– لهستان جزو کشورهای توسعه یافته است و معیارهای اقتصادی قوی داره اما هنوز تفاوت مشهودی در نظام اجتماعی در مقایسه با دیگر کشورهای پیشرفته درش دیده می شه.

– سفر به کراکوف همون چیزی که از شرق اروپا انتظار دارید. کمی تاریخ در بستر فضای سرد بجا مونده از سالها سلطه کمونیسم، فرهنگ و تاریخی کهن که از اولین دیدار شهر قدیمی شما رو متعجب می کنه.

– به نظر من با معیارهای شهرشناسی دنیای امروز، کراکوف فاصله‌ای چشمگیر از سایر شهرهای بزرگ و غنی اروپای مرکزی و جنوبی داره. نمی‌شه این شهر رو با پاریس، لندن، رم، مونیخ، یا حتی استکهلم و اوسلو مقایسه کرد. روح شهر از دورانی پر از رنج و سختی حکایت داره و حتی امروز هم چهره یک شهر مدرن رو نداره. پس انتظارتون رو تنظیم کنید. من همین حس رو در بازدید از آتن هم داشتم و انتظار دارم که تو پراگ و بوداپست هم همین رو ببینم، شهرهایی که تاریخی کهن و ساختمان‌هایی چشمگیر دارن اما از رفاه جامعه پیشرفته، از اون نظم و انضباط و مدیریت شهری بی‌نظیر درشون خبری نیست. شهر در دوران معاصر اون مدیریت پایدار رو نداشته که فضاهاش رو برنامه‌ریزی کنه.

– مذهب، مسیحیت و تاثیر اون بر زندگی روزمره چیز دیگه‌ای بود که من رو در این شهر متعجب کرد. با معیارهای امروز اروپا، این شهر خیلی مذهبی. تو تاریکی آخر شب، کسی با آمپلی فایر جلوی بزرگ‌ترین مجتمع تجاری شهر مشغول تبلیغ باورهای دینی و آموزه‌های مسیح بود اونهم به زبان انگلیسی. تمثال مسیح و مسیح بر صلیب کشیده شده در هر کوچه و پس کوچه‌ای دیده می شه. فرودگاه شهر هم در همین راستا به اسم «پاپ ژان پل دوم» هست که البته زاده لهستان بوده و به مدت ۲۷ سال رهبر کلیسای کاتولیک بوده (و در این مقام رتبه‌ سوم رو از جهت طول دوره رهبری در تاریخ کلیسای کاتولیک داشته).

– در مقایسه با حد متوسط هزینه گرشگری در اروپا، لهستان، مقصد ارزونی به حساب میاد

– واحد پول لهستان زلوتی هست و تقریبا هر ۴.۳ زلوتی معادل یک یورو هست

اقامت

به رسم همیشگی، با کمی جستجو در سایت booking.com و اعتماد کردن به نظرات مسافرین قبلی، هتل (لینک) رو انتخاب کردیم. چهار ستاره و با میانگین ۹.۱ از ۳۰۰۰ ارزیابی.

+ هتل تمیز و راحتی بود. موقعیت جغرافیایی خوب و صبحانه خوب. اگه هتل خیلی پرزرق و برق با صبحانه‌ای آن‌چنانی و صف آشپزهایی که املت درست می‌کنن دوست دارید اینجا می‌خوره تو ذوق‌تون اما برای یه صبحانه ساده و مرتب و تمیز و پرانرژی من راضی بودم.

+ نزدیک شهر قدیمی بود و پیاده ۵ تا ۱۰ دقیقه راه بود تا ورودی شهر قدیمی

+ روبروی یه مرکز خرید بزرگ که اگه خرید هم تو برنامه‌تون باشه نکته مثبتی هست

+ کارکنان هتل عالی بودن. مودب و راهنما برای هر سوالی که داشتید. برای من این بهترین نکته این هتل بود.

+ اتاق‌ هم تمیز و راحت بود.

+قیمت هم مناسب بود. اتاق دونفره با صبحانه شبی ۸۰ یورو.

– تنها نکته منفی این بود که اتاق رو به خیابون بود و کمی صدای ترافیک در طول شب اذیت می‌کرد

حمل و نقل

کراکوف مترو نداره اما سیستم اتوبوس و تراموای خوبی داره. بلیط رو از دستگاه‌های اتوماتیکی که تو خیلی از ایستگاه‌ها هست می‌تونید بخرید. ظاهرا از خود راننده هم می تونید بخرید اما باید پول خرد داشته باشید! ما امتحان نکردیم و فکر کنم کمی پیچیده بشه قضیه چون کس دیگری رو هم ندیدیم که اینکار رو بکنه. ما دو سه باری سوار تراموا شدیم و مشکلی نبود. قیمتش برای بلیط نوع یک‌ساعت و نیم حدود ۴ زلوتی هست.

ما بیشتر از اوبر استفاده کردیم. از تاکسی ارزون‌تر و البته کاملا دیجیتال. برای توضیحات بیشتر در مورد اوبر مطلبی رو مه دو سال پیش نوشتم بخونید! (لینک)

+ قیمت‌ها واقعا عالی بود. از فرودگاه به مرکز شهر ۴۰ زلوتی (۱۰ یورو) و برای مسیرهای داخل شهری حدود ۲۰ زلوتی. مسیر فرودگاه با تاکسی معمولی بیش از دو برابر می‌شد (حدود ۹۰ زلوتی)

+ انتظار برای رسیدن ماشین هیچ وقت بیشتر از ۵ دقیقه نشد

– به هرحال اون امنیت صددرصد که در تاکسی رسمی هست در اوبر نیست و ممکن مشکلی پیش بیاد. تجربه ما در شهرهای مختلف (سر جمع شاید ۱۰-۱۵ بار استفاده از اوبر، هیچ مشکلی نبوده اما در قیاس کلی مواردی از شکایت‌ها دیده می‌شه)

– بزرگ‌ترین مشکل به نظرم همراه داشتن بچه کوچک بود. در این مورد تحقیقی نکرده بودم. قانون کلی اینه که بچه‌ها متناسب با سن‌شون باید صندلی مخصوص و کمربند داشته باشن. اما در لهستان، تاکسی و اتوبوس‌ها از داشتن صندلی مخصوص کودک معاف هستن و بچه می‌تونه تو بغل پدر و مادر یا روی صندلی معمول کمربند داشته باشه اما خودروهای شخصی موظف به داشتن صندلی مخصوص بچه هستند. دو‌سه بار اولی که اوبر گرفتیم راننده‌ها چیزی نگفتن و ما هم دخترمون رو که چهارسالش بود رو صندلی معمولی گذاشتیم و کمربندش رو بستیم اما یه بار یکی‌شون سوارمون نکرد و گفت باید موقع درخواست ماشین می‌نوشتی بچه‌داری که یکی با صندلی مخصوص بیاد. تو دفعات بعد هربار تو اپلیکیشن اوبر موقع درخواست ماشین می‌نوشتم با صندلی بچه، اما خوب همونطوری که می‌تونید حدس بزنید هیچ‌کدوم نداشتند و چیزی هم نمی‌گفتن و رسوندمون و مشکلی هم پیش نیومد. اما بازم ریسکی هست که باید ارزیابیش کنید دیگه.

اماکن دیدنی

+ شهر قدیمی و میدان مرکزی (۳) (لینک). منطقه نسبتا بزرگی که همش رو می‌تونید قدم‌زنان ببینید. میدان مرکزی‌هم در قلب این محله و شلوغ‌ترین قسمتش‌. کلی هم رستوران و هتل در اطرافش پیدا می‌شه. خوبی این شهر قدیمی اینکه ماشین‌ها درش اجازه رفت و آمد ندارن و قدم‌زدن داخلش لذت‌بخش. دور میدان مرکزی یک‌سری اسب و درشکه هم هست که با ۱۰۰ تا ۳۰۰ زلوتی بسته به زمان بازدید می‌تونید یه تور ۲۰ دقیقه‌ای بگیرید و کالسکه سواری کنید. برای بچه‌های کوچک مخصوصا دیدنی.

+ محله قدیم یهودی‌ها (۵) (لینک). کمی از مرکز شهر فاصله داره اما اون هم دیدنی بود. فکر کنم تو تابستان و فصل پربازدید حتی دیدنی‌تر و زنده‌تر باشه. جالبه که بدونید قسمت عمده‌ای از فیلم «فهرست شیندلر» تو همین محله فیلمبرداری شده و بعد از اون فیلم به شهرت جهانی این محله و تعداد توریست‌هاش هم خیلی اضافه شده.

+ اژدهای تپه واول!(۲) (لینک)؛ اگه طول شهر قدیمی رو تا انتها قدم بزنید به این تپه کنار رودخانه می‌رسید و اونجا یک مجسمه اژدها هست که هرچند دقیقه یکبار از دهانش آتیش درمیاد. محله و کنار رودخانه برای قدم زدن قشنگه و بچه‌ها هم از دیدن اژدها شاد می‌شن.

+ معدن نمک (۴) (لینک). بیست دقیقه‌ای با تاکسی از مرکز شهر فاصله داره. معدن نمکی هست که از قرن سیزدهم تا همین ۱۵ سال پیش ازش نمک برداشت می‌شده و حالا تبدیل به یه موزه و گردشگاه شده. چیزهایی که باید بدونید، اوبر از مرکز شهر حدود ۳۰ زلوتی شد تاجایی که بادم. قیمت بلیط ورودی برای بزرگ‌ترها ۹۰ زلوتی و برای بچه‌های تا چهارسال مجانی هست. از دم در یه گروه ۲۰ نفری درست می‌کنن و با به تور لیدر می‌برن بازدید. کلش حدود یک‌ساعت و نیم طول می‌کشه. اولش نزدیک ۴۰۰ تا پله و بعد در طول بازدید ۱۰۰ تا دیگه پله باید برید پایین، پی یا بچه‌ها رو با آمادگی کامل ببرید یا آماده باشید که بغل‌شون کنید. در کل خوب و دیدنی بود و توضیحات تور لیدر هم خیلی خوب بود. در پایان تور هم با یک‌سری آسانسور تنگ و باریک بر‌می‌گردید به سطح زمین. کل چیزی که در این یک‌ساعت و نیم پیاده‌روی می‌بینید فقط یک درصد از کل معدن هست. نمی‌شه تا کراکوف برید و این معدن رو نبینید.

+ اردوگاه آشوویتس (لینک). اینهم حتما دیدنی اما ما دیگه فرصت نکردیم این‌بار.

+ یه چیز دیگه که ما امتحان نکردیم اما تعریفش رو زیاد شنیدم، تورهای پیاده‌روی کراکوف هست. تور لیدرها شما رو تو مرکز شهر و جاهای تاریخی می‌چرخونن و توضیحات تاریخی می‌دن. تور مجانی هست و اگه خیلی خوشتون اومد آخرش می‌تونید یه پولی به تور لیدر بدید.

خورد و خوراک

رستوران زیاد و قیمت‌ها هم غالبا ارزون. در عصر دیجیتال به triadvisor اعتماد کنید و با توجه به ذائقه‌تون رستوران‌هایی با ارزیابی بالا رو انتخاب کنید. اکثر رستوران‌های خوب سایت اینترنتی همراه با منوی غذاها دارن که می‌تونید ایده‌ای از نوع غذا و قبمت‌ها هم داشته باشید. تعداد رستوران‌ها و رستوران‌های خوب این شهر هم خوب به تبع توریستی بودنش زیاده. من چندتایی رو که امتحان کردیم اینجا میگم:

+ غاز خاکستری (لینک). دور میدان مرکزی در شهر قدیمی. نوع رستوران، غذای محلی، لهستانی و اروپایی. امتیاز ۴.۵ داشت از ۱۰۰۰ ارزیابی. به نظر من هم عالی بود. فضای رستوران و کیفیت غذا عالی بود. بخصوص دسرش که واقعا اسمش که سورپرایز بود بهش میومد. کلاس قیمت، بالا.

+ بیانکا (لینک). خیلی نزدیک به میدان مرکزی در شهر قدیمی. نوع رستوران، ایتالیایی. امتیاز ۴.۵ از ۲۰۰۰ ارزیابی. به نظر من اینهم خوب بود، نه به خوبی اولی اما کاملا حرفه‌ای ‌ و با کیفیت بود. کلاس قیمت، نسبتا بالا.

+ مزه هندی (لینک). کمی دورتر از مرکز شهر. همونطور که از اسمش پیداست رستوران هندی. امتیاز ۴.۵ از ۷۰۰ ارزیابی. کیفیت غذا خیلی خوب بود اما جاش کوچک. کلاس قیمت، متوسط.

+ مامان بزرگ (لینک). دور میدان مرکزی شهر قدیمی. نوع رستوران ایتالیایی و اروپایی. امتیاز ۴.۵ از ۱۸۰۰ ارزیابی. به نظر من غذا کیفیت خیلی خوبی داشت و فضاش هم عالی بود. کلاس قیمت، متوسط-بالا

نقشه توریستی شهر و توضیحات مراکز اصلی

۱- Cracow

۲- wawel dragon

۳- Krakow’s Rynek Glowny Central Square

۴- Wieliczka Salt Mine

۵- Kazmierz The Former Jewish District

یک دیدگاه

  1. چقد کمونیستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *