یکشنبه , آذر ۱۳ ۱۴۰۱
خانه / تحلیل ها / بوقچی های زمانه ما

بوقچی های زمانه ما

چند وقتی بود می خواستم مطلب مهمی بنویسم اما ذهنم تمرکز کافی نداشت. امروز سعی می کنم شروع کنم ببنیم به کجا می رسد. وبلاگ نویسی آغاز ارتباط مستقیم و بی واسطه انسان ها در دنیا بود. من فکر می کنم برای اولین ما موفق شده بودیم بدون داشتن منابع عظیم مالی و خارج از سلطه رسانه ها با همدیگر ارتباط برقرار کنیم و صدای همدیگر را بشنویم. به نظر من یک نقطه عطف مهم تاریخی بوده است. غول رسانه اما به خود آمد. بیدار شد و شروع به فعالیت کرد. نمی بایست ببازد. نیاز به پوست اندازی داشت. پوستین کاغذی از تن کند و ردای دیجیتال بر تن کرد و وارد میدان شد. صاحب ثروت نمی بازد. ممکن است مدت کوتاهی عقب نشینی کند اما نمی بازد.

با آمدن رسانه های اجتماعی بزرگ مانند فیس بوک و توییتر٬ دوباره غول رسانه کارکرد و جایگاه سنتی پیشین خود را باز پس گرفت و این بار بسیار قوی تر٬ با ظاهری مدرن و بهره مند از هوش مصنوعی انسان را مسخ خود کرد. در این پلتفرم ها ارتباط ظاهری دو طرفه برقرار است اما در واقع چنین نیست. پروتکول های طراحی شده روی این فضاها به گونه ای طراحی شده که فقط صدای قوی تر ها بگوش می رسد و خب لابد می دانید همین قوی تر هم باید از قواید باری پیروی کنند وگرنه به سادگی اخراج خواهند شد. کاملا قانونی. قانونی که خوشان نوشته اند و خودشان هم نظارت و اجرا می کنند.

این رسانه ها به ما می گویند که باید همگی بترسیم. چه وقت باید خوشحال باشیم. بطور خلاصه چه هنگام باید چه کاری کنیم. بگذارید از ترس شروع کنیم و ببینیم ترس جمعی چقدر منفعت دارد.

سال ۲۰۲۰ و ویروس کرونا من را به این ایده بسیار بیشتر نزدیک کرد. در ابتدای شروع ویروس مساله کم مقدار نشان داده شد. این زمان هنگام سوخت گیری موتور ترس بود. می بایست ویروس بطور کامل در دنیا پخش شود تا نتیجه موثرتری داشته باشد. بعد از اعلام پاندمی در دنیا زمان ترسیدن جمعی بود! وظیفه مردم دنیا هنوز ترسیدن است. واکسن ساخته شده و باید بفروش برسند. غول ها روی تک تک ما برده ها حساب باز کرده اند.

من نه در توییتر و نه در فیس بوک و نه در هیچ رسانه این چنینی٬ کوچکترین محتوایی اضافه نمی کنم. هر کلمه یا محتوایی که در این رسانه ها ایجاد کنیم کمک و حمایت از این سیستم معیوب و فاسد است. قطعا این عدم همکاری من کوچکترین خللی در عملکرد اینها نخواهد داشت اما دور نیست که به یک بیداری جمعی برسیم و تصمیم بگیریم رفتار این غول ها را نظم و سامان دهیم و از اسارت خارج شویم.

2 دیدگاه

  1. راست می‌گی
    بحث رو اما اربابان قدرت و رسانه خوب مدیریت کردن
    منم فکر می‌کردم خیلی زرنگ که تو این شبکه‌های اجتماعی نیستم، اما ظریفی گفت دقت کردی که وقتی از واتس‌اپ استفاده می‌کنی هم عضو و سرباز فیسبوک هستی؟ حداقل به عنوان یکی از آمار کاربرانش تو رو به خریدان آگهی می‌فروشه

    • Always remind yourself! there is no free lunch
      هر جا سرویس رایگان دیدی با شک بهش نگاه کن! مرغ و بوقلمون های مزرعه ایم به نوعی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *