سه شنبه , اسفند ۱۲ ۱۳۹۹
خانه / فرانسه / پنیر

پنیر

درباره پنیر قبلا هم اینجا و اینجا نوشته بودیم. آنجا امیر به شکل فنی تری درباره کلیات و نحوه تهیه پنیر های فرانسوی نوشته بود. اینجا من قصد دارم تجربه شخصی خودم را از طعم و بوی این پنیر ها بنویسم که الزاما همه فرانسوی نیستند.

مدتی است هفته ای یکبار یک تکه پنیر می خرم! اینجا قرص های بزرگ پنیر را به قطعات کوچک مثلا ۱۰۰ گرمی تقسیم می کنند و هر تکه را چیزی بین ۳۰ تا ۱۰۰ کرون می فروشند. با شراب یا مغز گردو و آجیل یا همراه میوه ها به عنوان اسنک و میان وعده بسیار انتخاب خوبی است.

هر بار سعی می کنم پنیری را امتحان کنم که قبلا نخورده باشم. تنوع این پنیر ها واقعا زیاد است و می خواهم ببینیم این لیستی که دارم اینجا تهیه می کنم به چند عدد خواهد رسید.

برون اوست Brunost

این یک پنیر نروژی است. اوست به نروژی یعنی پنیر و برون یعنی قهوه ای. طعم شیرینی دارد و نسبتا نرم است. بوی خاصی هم ندارد. خود نروژی ها عاشق آن هستند. من هم بدم نمی آید برای صبحانه اما نه همیشه.

عکس از ویکی پدیا Brunost

پنیر بلو یا آبی

پنیر آبی در سه طعم پر مزه و قوی٬ معمولی و ملایم وجود دارد. همچنان بافت پنیر هم از خشک٬ نرم و خامه ای متغیر است. طعم پنیر آبی را دوست دارم. مخصوصا نوع ملایم و نرم. پر مزه اش واقعا قوی است و من چندان نپسندیدم.

پنیر موربیر Morbier

این پنیر یک لایه نازک خاکستری رنگ افقی در وسط دارد. به شکل سنتی این لایه خاکستر بوده و امروزه رنگ خوراکی استفاده می شود. بافت این پنیر شبیه بریه است اما عجیب بد بو است! مزه اش هم قوی است. چیزی شبیه ته مزه و تندی سیر و پیاز دارد.

Morbier
Morbier

بریه Brie

پنیر بریه بافتی نرم و خامه ای دارد با رویه ای سفت. رویه خشک نیست به آن شکل شاید شبیه رویه ماست های سنتی اما ضخیم تر و قوی تر. مزه خوبی داره. من دوست دارم. در کل پنیر خانواده داری است یعنی انواع زیادی دارد از کشور های مختلف که کمابیش شبیه هستند.

Brie
Brie

دانابلو Danablu

این پنیر دانماکی است و نه فرانسوی. کم بو است و پر مزه. چیزی بین لیقوان و فتا با رگه هایی از کپک آبی. من خیلی دوست دارم. حالت لاستیکی ندارد و هنگام برش خرد می شود. قیمتش هم کیلویی ۲۶۰ کرون است.

Danablu
Danablu

پنیر گورگونزولا Gorgonzola

Gorgonzola

این پنیر دقیقن نمونه ایتالیایی پنیر بلو است. بافت خامه ای و نرم داره با رگه هایی از کپک آبی. قیمتش هم اینجا تو نروژ کیلویی ۲۵۰ کرون هست.

تا اینجا بماند ببینیم برای هفته آینده چه پنیری پیدامی کنم.

پنیر رامبول Rambol

اینهم یک پنیر فرانسوی است با حدود ۷ درصد مغز گردو. بسیار مزه پنیر گردویی های کاله را می دهد. شاید دقیقا همان باشد. بافت نرم کره ای و بدون بو و سوراخ! فقط عجیب گران است! کیلویی ۶۲۰ کرون!

rambol

پنیر شوم Chaumes

پنیر سنتی تهیه شده از شیر گاو. فرانسوی است این پنیر. بافت خامه ای دارد و خوشمزه است. نه بوی قوی دارد و نه مزه ای خیلی قوی. قیمت هم در نروژ حدود کیلویی ۴۸۰ کرون

chames
chames
chames
chames

پنیر گروته

Grotteost

Grotte

این پنیر هم خوشمزه بود. کمی خشک و کمی مزه کشک داره. مزه رویه خشک کاملا متفاوت هست. از شیر گاو پاستوریزه نشده تهیه میشه. در کل پنیری نیست که همیشه دیده بشه. فکر می کنم ایتالیایی است اما اطمینان ندارم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *