چهارشنبه , دی ۲۹ ۱۴۰۰
خانه / جهانگردی / سفر به بارسلونا (قسمت اول)

سفر به بارسلونا (قسمت اول)

هفته قبل تعطیلات عید پاک بود و چند روزی تعطیل. با برنامه ریزی قبلی‌ عازم بارسلونا شدیم. روزِ آخر سفر قبل از بازگشت، به سفرِ قبلی‌ که به بارسلونا داشتم فکر کردم. دقیقن یادم نمی آمد چند سال پیش بود ولی واضح‌ بود که از آن‌ زمان تا امروز، خیلی‌ چیز‌ها عوض شده اند. هم برای من هم برای شهر بارسلونا.

وقتی‌ به خانه رسیدم، اولین کارم این بود که دیسک مربوط به دوران دانشجویی ام را از لابلای خرت و پرت‌های خاک گرفته بیرون بکشم. پوشه بارسلونا را پیدا کردم و به تاریخ عکس‌ها نگاه کردم. خیلی‌ جالب بود. درست ۱۰ سال پیش و همزمان با تعطیلات عید پاک به بارسلونا رفته بودم. آن زمان در قبای دانشجویی و همراه با یک گروه پنج نفره از ایرانی‌‌های هم رشته ام و حالا با همسر و دختر ۲ سال و نیمه ام.

مقایسه این دو سفر کار آسانی نیست. ده سال زمان زیادی است و خیلی از خاطره ها محو شده اند. با مرور چند باره عکس های ده سال پیش، بعضی از لحظه ها و یادها زنده شدند. به نظرم موقعییت کاری (یا اجتماعی) و خانوادگی، تاثیر زیادی روی چگونگی سفر، اقامت، بازدید ها در نهایت خاطرات بعد از سفر دارند.

هتل یا هتل-آپارتمان

ده سال پیش، با جستجو در اینترنت یک خوابگاه دانشجویی نسبتن خوب با قیمت خیلی پایین انتخاب کردیم. اتاق خوابها و سرویس های بهداشتی مشترک بودند و تا انجا که یادم هست، آشپزخانه ای در کار نبود.

اینبار اما قضیه متفاوت بود. فرزند کوچک و موقعیت شغلی و مالی دست به دست هم دادند تا یک هتل-آپارتمان رزرو کنیم. بارسلونا شهر نسبتن بزرگیست. با نگاهی گذرا به نقشه شهر میشود فهمید که بخش قدیمی شهر (معروف به Ciutat Vella) با ساختاری نه چندان مدرن، جنوبی است و نزدیک به سواحل شهر. خیابان معروف رامبلاس و باغ وحش در همین قسمت شهر واقعند. به غیر از بخش قدیمی شهر، بارسلونا ساختاری مدرن دارد و بلوکه بندی شده است (شبیه نیویورک).  ملاک های ما انسانها همه جای دنیا شبیه به هم است. در بارسلونا هم هرچه به سمت شمال می روی خانه ها  شیک تر می شوند و گران قیمت تر. شهر آرامتر می شود و سبز تر. آدم ها را ولی نمی دانم. هتل-آپارتمان ما در منطقه ای به نام Vila de Gracia قرار داشت. کمی آن طرف تر از کلیسای ساگرادا فامیلیا. ۴۵ متر فضا، آشپزخانه مجهز به همه امکانات، حمام مجهز به ماشین لباس شویی، تخت بچه، تلویزیون دیجیتال با صدها کانال، سیستم تهویه مرکزی و … از خوبی های یک هتل-آپارتمان است. از لحاظ قیمت تفاوت زیادی با هتل های ۳ ستاره ندارد ولی راحتی و آرامشش قابل مقایسه با هتل نیست به خصوص برای خانواده های بچه دار. مسلمن صبحانه ای هم در کار نیست.

حمل و نقل عمومی و تاکسی ها

قبل از پرواز، وبسایت های راهنما را مرور کردم. برآورد اولیه ام این شد که حمل و نقل عمومی بارسلونا کارکرد مناسبی دارد و قابل اعتماد است. نقشه متروی شهری نشان از پیشرفت شهر داشت و وبسایت اتوبوس شهری حرف از مدیریت می زد و احترام به حقوق مسافر. از فرودگاه تا هتل را با تاکسی طی کردیم. تاکسی ها همه مجهز به تاکسی-متر هستند و قیمت ها (مثلن در مقایسه با پاریس) خیلی بالا نیست. راننده ها البته خیلی انگلیسی نمی دانند و باید آدرس را بنویسی و نشانشان دهی. خارج از شهر که بودیم راننده کمربند ایمنی داشت. ولی به محض ورود به شهر، کمربند ایمنی را باز کرد. ماشین های اطراف را که برانداز کردم مشخص شد این رفتار غیر ایمن را خیلی از راننده های داخل شهر تکرار می کنند.

بلیط های مترو و اتوبوس نسبتا گران است. برای هر بلیط تک سفره باید ۲٫۲ یورو بپردازی. البته مانند همه شهر های توریستی، راه حل های ارزان قیمت تر هم هست. کارت سفر بارسلونا را می شود با پری.ویزیت مقایسه کرد. البته به نظر من گران تر است. ما از بلیط تی.ده (T10) استفاده کردیم. هر بلیط ۱۰٫۵ یورو قیمت و برای ۱۰ سفر مترو یا اتوبوس اعتبار دارد. البته شرایط خاصی هم دارد. مثلن مدت زمان هر سفر باید از یک ساعت و ۱۵ دقیقه کمتر باشد یا مثلن تعویض مترو با خارج شدن کامل از ایستگاه مترو امکان پذیر نیست و این کار یک اعتبار از ۱۰ اعتبار بلیط را از بین خواهد برد.

برای ما که با فرزند کوچک سفر می کنیم، استفاده ار اتوبوس و مترو غیر قابل اجتناب است. تمام نقاط حساس و دیدنی شهر به ایستگاه مترو مجهزند به جز پارک گوئل (Park Guell) که آنهم با یک سفر کوتاه مدت اتوبوس انجام شدنی است. نکته مهم در مورد اتوبوس های بارسلونا نقشه بسیار پیچیده و ناخوانای خطوط اتوبوسرانی شهر است. به نظرم یک کارشناس نقشه خوانی هم به سختی بتواند مسیر یک اتوبوس را از روی نقشه ها پیدا کند. آسان ترین راه اینست که از دیگر توریست ها یا رانندگان اتوبوس ها کمک بگیرید. تاکسی ها هم همه جای شهر پراکنده اند و انتخاب خوبی اند برای سفرهای ضروری اما کوتاه.

T10_Barcelona

دوچرخه ها

شهرداری بارسلونا سخت گیری های زیادی را برای عبور و مرور و به خصوص پارک ماشین ها در مرکز شهر به اجرا گذاشته است. در عین حال، شرایط را هر روز برای عبور و مرور دوچرخه آسان تر می کند. از جمله این شرایط ساخت بیشتر از ۱۵۰ کیلومتر مسیر مخصوص دوچرخه در محدوده شهر بارسلونا و ایجاد تعداد فراوانی ایستگاه دوچرخه رایگان (شبیه ولیب در پاریس) است. در مدت یک هفته ای که در مرکز بارسلونا رفت و آمد می کردیم از نزدیک نحوه استفاده از ایستگاههای دوچرخه شهرداری را بررسی کردم. نکته اول اینکه تقریبا هیچ توریستی از این مدل استفاده نمی کرد. نتیجه گرفتم که تلاش شهرداری تشویق ساکنان همیشگی بارسلونا به استفاده از دوچرخه به جای ماشین است. توریست ها در محاسبات شهرداری گنجانده نشده اند. نکته دوم اینکه خانم های اسپانیایی خیلی بیشتر از آقایون از این دوچرخه ها استفاده می کردند.

Bicycles_Barcelona

در کنار دوچرخه های متعلق به شهرداری، تعداد فراوانی جایگاه خصوصی اجاره دوچرخه در جای جای شهر دیده میشود. این جایگاه ها مخصوص توریست هاست. به خصوص گروه های توریستی دانش آموزی (یا جوان). انواع دوچرخه از مدل های قدیمی تا دوچرخه های مدرن و پر سرعت را میشود برای چند ساعتی اجاره کرد و تحویل داد. برای توریست هایی که خانوادگی سفر می کنند یا  هم عاشق ورزشند هم راحتی، دوچرخه های الکتریکی در انواع و اقسام مدل و رنگ قابل اجاره اند.

قسمت دوم را در اینجا دنبال کنید

6 دیدگاه

  1. اسپانیا باید غذاهای جالبی داشته باشه. واسه من خوراک و شراب مخصوص هر منطقه یکی از جاذبه های مهم هست! مخصوصا فکر کنم غذاهای دریایی مدیترانه ای باحالی داشته باشن.

  2. جالب بود. منتظرم بقیشو بخونم امیر جان. عکس هم بذار بیشتر.

  3. بد نیست مدیر سایت یه سری اطلاعات در مورد سایز هاستینگ سایت بده. اینجوری میشه فهمید اضافه کردن عکس چقدر از ظرفیت رو میگیره و غیره…

    • مشکلی از بابت محدودیت فضا نداریم فقط اگر سایز عکس رو مناسب صفحه وب کنی بالا آمدن صفحه کمتر زمان میبره.

  4. من دو روز دیگه میرم بارسلون و ومیخواستم در مورد اجاره یه هاستل یا هتل ارزون و همچنین حمل و نقل شهری مثل کرایه تاکسی و اتوبوس ومترو بدونم.مثلا بلیط های چند سفره و یا سفر کارت واینها اونجا هست یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *